ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
'Dün Beyrut'u öldürdüler'
'Dün Beyrut'u öldürdüler'
ABD'de Kovid-19'un bilançosu ağırlaşıyor
ABD'de Kovid-19'un bilançosu ağırlaşıyor
Sri Lanka'da genel seçim
Sri Lanka'da genel seçim
Türkiye genelinde en kapsamlı Kovid-19 tedbirleri denetimi yapılacak
Türkiye genelinde en kapsamlı Kovid-19 tedbirleri denetimi yapılacak

Prof.Dr. Esat ARSLAN

YENİDEN “BERLİN-BAĞDAT DEMİRYOLU PROJESİ”
11 Ocak 2020 Cumartesi

1871 yılında Sedan üzerinden ulus-devlet için olmazsa olmaz ilke gereği ancak Millî Birliğini sağlayabilen geç sömürgeci Almanya kapitalist dünyanın kapısını da aralamıştı, ama önemli bir şeyi eksik kalmıştı. “Yayılmacılık ve Sömürgecilik” eylem planı.  Evet sevgili okurlar, koloniyalizm’in  amansız yarışında geri kalan Almanya, Kaiser Wilhelm ile “Dünya Politikası” (welt politik) bağlamında ortaya koydukları “Doğuya Hamle” (Drang Nach Osten) politikasının aracı zorunlu olarak demiryolu olarak belirlemişti. Daha doğru bir ifadeyle, Floransalı Makyavel’in o ünlü “amaçlar araçları meşru kılar” özdeyişini kuvveden fiile geçirebilecek bir güç yapısına kavuşmuştu. Yeryüzündeki mutlak güç olan devlet ve onun hükümdarı, ortaya koyduğu hedefe ulaşmak için denenen bütün yolları meşru saymaktaydı. Denizler ile deniz boğaz ve geçitleri, topraklarında güneş batmayan ülke Büyük Britanya tarafından tutulmuştu. Ortada tek bir yol kalmıştı, o da eksen politikasının bir yansıması, asrın teknolojisi demiryolları. Geometride bir tabir vardır; “iki noktadan bir doğru geçer” diye.

Ama yayılmacılık ve sömürgecilik söz konusu olduğunda madenler ön plana çıkmaktadır. Onun için geçmişten günümüze yabancıların yapmış oldukları demiryolları maden yataklarından geçirilmiştir, bu nedenle Türkiye’deki demiryolları, doğru değil, paraboliktir, hiperbolik eğrilerdir. Tabii bir de bu işin Almanya açısından felsefi boyutu vardır. Berlin’den Bağdat’a oradan Basra ve Bombay’a ulaşan demiryolu güzergâhı üzerinde Avrupa’da Pangermenizm, Osmanlı coğrafyasında ise Pantürkizm ve Panislamizm’ politikalarını Almanya üretmek durumundadır. Doğrudan bölgede yaşayan halkları hedef alan ve halklara uygulanan bu politikalar Berlin’deki Alman Genel Komutanlığı “Büyük Karargahı’nın eseridir. Bu nedenle, Almanya’nın “Doğuya Hamle” (Drang Nach Osten) politikasının aracı olan demiryolu projesi, madenlerden demiryoluna projesidir ve adı biz de çokça kullanılan şekliyle “Berlin-Bağdat” hattıdır.

Aman unutmayalım, bunun felsefi boyutu bir o kadar önemlidir, Avrupa’da Pangermenizm, Osmanlı Devletinde Panislamizm ve Bakü’den başlayıp Bişkek’e kadar giden hattın felsefi boyutu da “Pantürkizm”dir. Hitler’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında ‘Moskova’ yerine, Kafkaslara yönelmesini bu durum veciz bir biçimde anlatmaktadır. Güzergâhı size, kurşun kalem tanımlamasından mülhem “7B” olarak verelim: işte bu hat Berlin-Belgrad-Bulgaristan-Boğaziçi(Bosphorous)-Bozantı(Pozantı,Arapça’da“P”harfi yoktur) -Bağdat-Basra”dır. Oldu mu, size “7B”.  Bağdat’tan sonra bir yol da Bombay(Şimdiki ismi “Mumbai”) gider. Tekraren söylüyorum, üzerindeki felsefi boyut çok önemlidir, halkın güveni hiçbir zaman unutulmamalıdır. Meseleleri anlamanın bu bir abecesidir, elifbasıdır. Aman bu şekilde öğrenelim ve böylece belleğimize yerleştirelim.

Anımsadınız, değil mi? Geçen hafta “Demir İpek Yolu”nu derinlemesine irdeleyip, incelemiştik. Demiştik ki, “Demir İpek Yolu” Almanların “Dünya Politikası” (welt politik) bağlamında ortaya koydukları “Doğuya Hamle” (Drang Nach Osten) politikasının ÇHC versiyonudur”. Günümüzde Hong Kong’dan sonra ekonomik bakımından Çin, Büyük Britanya istihbarat aklının bir eseridir. Aslında bütün yapılanlar, Büyük Britanya İstihbarat Servisinin bir çalışmasıdır. Bir başka deyişle, Çin’in “Batıya Hamle (Drang Nach Westen) politikası”nın İpek Yolu çerçevesinde betimlemesidir. Hep düşünmüşümdür, “Londra-Pekin” hattının kurulması Avrasya için dünyanın sıklet merkezini yerinden oynatacak, bir büyük projedir. Sermaye anlamında sıkışan, soğuk savaş sonrası tek hegemonik güç olan ABD’nin geleceği bu yüzden hiç de parlak gözükmemektedir.

Brexit’le birlikte tekrar büyüklüğe soyunan adı üzerinde topraklarında güneş batmayan ülke “Büyük Britanya” ile “bir kuşak, bir yol”(one belt, one road) projesini Çin’i birlikte iyi etüt etmek gerekir. Ama geçen haftada irdeledik ki Büyük İpekyolu hem Karadeniz hem de Güney Doğu Akdeniz geçişi, tanker ve boru hattı ile Türkiye coğrafyasını teğet geçmeye doğru yol almaktadır. Bu hafta içerisinde hizmete açılan Türkiye ve Rusya arasındaki “Türk Akım Projesi”nin yatay boru hatlarını kastediyorum. Çin ile Avrupa arasındaki “Yeni İpek Yolu ticaret rotası üzerinde Gürcistan, Bulgaristan neredeyse ÇHC’nin bütünüyle sahip olmuş olduğu Pire limanı dolayısıyla Yunanistan’ı “bir kuşak, bir yol”un odak noktası haline getirmektedir.

Ayrıca 13 Nisan 2019 tarihinde İran-Irak-Suriye demiryolu projesinin görüşmelerinin sürdürülmesi bir başka Türkiye’nin by-pass edilmesi tehlikesini de ortaya koymaktadır. İran-Irak-Suriye demiryolu, Suriye Lazkiye limanıyla birlikte, Türkiye’yi güneyden by-pass ederek orta Asya’nın doğu Akdeniz’e açılan güzergâhının bütünüyle ÇHC’nin kontrolündeki Pire Limanına bağlanması art niyetli açılımların uç noktasını dikte ettirmektedir. Bu durum, yakın coğrafyamızdaki komşu olmayan ülkelerin haricinde, ülkemize komşu ülkelerin dahi Demir-Deniz İpekyolu’nda Türkiye’yi neredeyse tamamen devre dışı bırakmaya çalıştıklarının açık bir göstergesidir.

Üzülerek ifade etmek gerekir ki, “Türkiye Cumhuriyeti Demir İpek Yolu Projesi’nde bir cazibe merkezi ve vazgeçilmez olma konumunu yitirmek üzeredir. Yapılması gereken, yeniden “7B” Projesidir. Açık bir ifadeyle: “Berlin-Belgrad-Bulgaristan-Boğaziçi-Bozantı-Bağdat-Basra demiryolu hattıdır. Bu bağlamda yeniden “Almanya-Türkiye-Hindistan” birlikteliğidir. Yeniden ‘Berlin-Bağdat-Basra-Bombay’ ekseninin tesis edilmesidir. Bu hat üzerinde Trabzon ve İskenderun limanları ile bağlantılı kurulması elzemdir.

Malum bilinmektedir ki, “Uzakdoğu Ticareti” sadece ÇHC ile yapılmamakta, Pasifik ve Güneydoğu Asya ülkeleri bu hattı kullandıkları bilinen bir gerçektir. Hiçbir prodüksiyonda neredeyse Çin kadar, 1,5 milyarlık bir nüfusa sahip Hindistan’ı unutmamak gerekir. Bu arada Hindistan’ın büyük bir elektronik devrimi gerçekleştirdiğini de bir yerlere not etmek zorunludur. Düşünün ki, bu ülke, 15-20 sene sonra bir Çin olabileceği değerlendirilmektedir. Endonezya, Malezya, Singapur, Filipinler ve Hindiçini ülkelerini ile beraber dünya nüfusunun ¼ ü  bu ülkelerde yaşadığı görülebilecektir. Yine bilinen bir gerçektir ki, antik dünya ticaretinin ana ekseni bu güzergâh üzerinden geçmektedir.

Bütün bunlardan sonra demem odur ki, Türkiye coğrafyası, Balkanlardan Arap yarımadası ve Güney Asya’ya, ayrıca Akdeniz’e mükemmel bir bağlantı rotası ve bu rotadaki mükemmel bir lojistik üs olduğu açık seçik görülmektedir. Doğa’nın bahşetmiş olduğu bu coğrafya hem “Büyük İpek Yolu”’nun hem de “Antik Dünya Ticareti”nin ana ekseni Anadolu ve Trakya coğrafyasında bütünleştirmektedir. Benden söylemesi, sevgili okurlar.

Trabzon ve İskenderun limanları ile bağlantılı ‘Yeniden Berlin-Bağdat-Basra-Bombay’ güzergâhının ihya edilmesi Türkiye coğrafyasının tekrardan cazibe merkezi haline getirilmesi için hayati önemde görülmektedir. Libya-Berlin ekseni ile başlayan “Türkiye-Almanya” birlikteliği, Yeniden Berlin-Bağdat Demiryolu hattının Bağdat’tan sonra Basra ve Bombay’a uzatılması gelecekte bolluk, istikrar ve barışı müjdelemektedir.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BAZI RAKAMLAR: YENİLENEBİLİR ENERJİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
PANDEMİDE İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
65 YAŞ ÜSTÜNÜN PSİKOLOJİSİ
Esra SARI
Esra SARI
YAŞIYORSAK HALA UMUT VAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÖĞRENCİ EĞİTİM VE SORUNLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HANGİ SEKTÖR NE KADAR KAZANDI?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
REŞADİYE VE SULTAN I. OSMAN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ II
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TÜRKİYE’DE KİCK BOKS SPORU
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva