ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Kumpas hakim ve savcıları yargılanacak
Kumpas hakim ve savcıları yargılanacak
Benzine 14 kuruş zam
Benzine 14 kuruş zam
Bakan Koca'dan izolasyon uyarısı
Bakan Koca'dan izolasyon uyarısı
'ASDEP' alım sonuçları açıklandı
'ASDEP' alım sonuçları açıklandı

R.Bülend KIRMACI

ULUSAL TEKNOLOJİ GÜÇLÜ SANAYİ
11 Aralık 2019 Çarşamba

Adeta iki tane Türkiye var. Birinde işsizlik, borçlar, geleceğinden umutsuz gençler; diğerinde, canhıraş biçimde üretmeye çalışan işçiler, sanayiciler, çiftçiler. Bir paranın iki yüzü gibi aslında ve bir yanımız bahar, diğer yanımız kara kış! O arada, güneydoğu sınırlarımız ve Ege sularında kuşatma altındayız, vatansever dimağlar bunun farkında ve Mehmetçik yurt savunmasında… Hayat, devam ediyor, edecek… Yazılarımız da buna göre şekillenecek… Kah öveceğiz, kah yereceğiz; birlik, beraberlik duygumuzu yitirmeden geleceğe yürüyeceğiz. Tuttuğumuz yollar farklı olsa da, Türkiye’nin 21.yüzyılda hak ettiği yeri alması için çaba göstereceğiz. Bizim pencereden bakılınca üretken yatırımların, katma değer sağlayan üretimin ve istihdamın ihmal edildiği görünmektedir, yanı sıra, gelir dağılımı adaletsizliği, orta direğin perişanlığı, zam sağanağı üzerinden, mutsuz ve daha önemlisi umutsuz insanların ülkesi görünmektedir. Değiştirilmesi gereken bir paylaşım, yenilenmesi gereken bir üretim süreci var; buna işaret etmekteyiz. Gelişen, güçlenen, güven veren bir Türkiye vazgeçilmezimizdir; o yoldaki “taşların ayıklanması” kadar, o uğurda atılan adımların cesaretlendirilmesi de ödevimiz olup; bu yazımızda, çok önemsediğimiz, sanayi- teknoloji konularındaki güncele değineceğiz.

Fabrikalar kaleler, teknolojik gelişme mermiler

Geçenlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Milli Teknoloji- Güçlü Sanayi” hedefiyle önümüzdeki yıl için 14 milyar 257 milyon 291 bin TL’lik bütçesini temellendirdi. Önemlidir. Hayata geçmesi, Türkiye’nin baharına, mutlu yüzüne, umuduna, katkı yapacak; istihdamı ve katma değeri artıracak bir hedeftir. Güzel başlangıçtır. Biz Türkler zaten güzel başlarız da, bazen başladığımız gibi bitiremeyiz! İş bu hedefler aksaksız, savsaksız, bahanesiz, vadesiz, ertelemesiz, ikamesiz olarak yerine getirilmelidir. Ne deniyor Bakanlığın bütçesi temellendirilirken; “2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi çerçevesinde bu yıl (2019) katma değerli üretim öncülüğünde büyümeyi teşvik edecek uygulamalara hız verildi. Yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkanlarla üretilmesi için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı başlatıldı.” Sanayi ile teknolojinin izdivacından doğsa doğsa katma değerli ihracat doğar o da bizi paraya boğar. Olmalıdır. Bu hedef biraz daraltılıyor ve ama daha büyük ferahlık verecek bir kapıya açılıyor: Özellikle makine sektörünün lokomotifliğiyle Model Fabrika adıyla beliren yapıların yükseleceği ve bunun yanı sıra Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezlerinin sırasıyla Ankara ve Bursa’da açıldığı, Organize sanayi Bölgesi sayısının 120’ye, ilan edilen Endüstri Bölgesi sayısının da 19’a ulaştığı kaydediliyor. Unutmayalım, Gazi’nin dediği gibi “Her fabrika bir kaledir” ve çağımızın kaleleri organize sanayilerde, endüstri bölgelerinde yükselirken, bu kalelerin içinde yüksek teknolojiye uygun “silahlar” üretilmektedir. İnsanı yaşatan, yaşam kalitesini yükselten ekonomik silahlanmadır, söz konusu olan!

Girişime, gelişmeye, insan sermayesine yatırım

Tabii yüksek teknolojiye dayalı endüstrileşme hedefi konulunca bu hedefi 12’den vurmak için araştırma, geliştirme faaliyetleri de önem arz etmektedir. Bu anlamda, 2019 yılı içinde 3 bin 72 AR-GE projesine 511 milyon TL hibe desteği, 1110 akademik personelin emek verdiği AR-GE projelerine ise, 633 milyon TL kaynak sağlanmış bulunuyor... Açıktır ki, inovasyona, girişimciliğe ve insani sermayeye yatırımın önemi giderek daha etkin kavranılıyor… Öte yandan, AR-GE merkezleri ve teknoparklar arasındaki eşgüdümü artırmak amacıyla kurulması öngörülen “Teknolojik Ağ Platformu” sayesinde benzer projeler üzerinde çalışan firmaların bir araya getirilerek zaman ve kaynak tasarrufu sağlanması hedefleniyor. O arada yazılarımda sıkça vurgulamaya çalıştığım gibi, eğitim ile endüstrinin bağının güçlendirilmesi de ihmal edilmemiş görünüyor: Sanayi doktora programları kapsamında 33 üniversite ve 82 firmanın iş birliği ile 517 doktora öğrencisi yetiştirilmeye başlanmış bulunuyor. Bu mutfak böyle çalışınca sanayinin bacalarının tütmesi doğal… Doğal olarak ülkemize ilgi de artıyor, örneğin, TEKNOFEST, bu yıl, 1 milyon 720 bin (bir teknoloji şovu ve sergilemesi için iki milyona yakın insan selini) izleyici olarak çekiyor. Sanayi ülkeler arasındaki en büyük rekabet alanıysa, bu alanda gelişmeleri takip etmenin önemi bir kez daha belirginleşiyor.

Sanayi casusluğuna karşı sanayi istihbaratı  Türkiye endüstrileşme haritasını ölçeklendirirken diğer yanda sanayi casusluğu konusuna da dikkat etmek zorundadır. Çünkü sanayi, yeni teknolojilerin fikri hakları kadar, savunma alanında da yaşamsal önemdedir. Ülkemizde halen Milli Yüksek Hızlı Tren projeleri ve deniz teknolojileri ve gemi yan sanayisinde rekabet gücünü artırma çalışmaları devam etmektedir. Öte yandan, BİLGEM’de geliştirilen milli işlemci “ÇAKIL”ın ilk prototipinin 2020’de üretilmesi, sinyal istihbaratında işaret tanıma için yapay zeka kullanan “Çok Boyutlu Telsiz Haberleşme İşaret Analiz Platformu KAŞİF”in de gelecek sene tamamlanması ön görülmektedir. Ülkemizde bir Yapay Zeka Enstitüsü’nün kurulması ve yazılım alanında ekosistemi hızlı bir şekilde geliştirmek için Açık Kaynak Platformu’nun yaşama geçirilmesi planlanmış bulunmaktadır.  Türkiye Uzay Ajansının uzay sistemlerini geliştirip ülke güvenliğine önemli katkı sunmasını da içeren “Milli Uzay Programının” 2020’de ilan edileceğini bunun ekonomimiz ve savunmamız açısından yaşamsal önemini de hatırda tutmamız gerekmektedir. Yaşadığımız iletişim ve bilgi çağıdır. Bize yarayan bilgiyi, rakiplerimizin pozisyonunu, dünya dinamiklerini, bilimsel gelişmeleri çok yakından takip etmek, bunları bazen yalnız bazen iş birlikleri temelinde uygulamak ancak her şeyden önce ulusal değerlerimize, varlıklarımıza, potansiyelimize, aydınlarımıza, akademisyenlerimize, girişimcilerimize, emeğimize sahip çıkmak zorundayız. Şimdiye kadar üstünlük alanlarımız nedir çoktan öğrenmiş olmamız gerek, şimdiden sonra yeni alanlarda da iddia sahibi olabilmek için, yatırım planlarımızı fayda maliyet ekseninde yerli yerinde uygulayabilmek için bilgiye ve bilgiyi işlemeye ihtiyacımız büyüktür. Her düzeyde ve her alanda endüstriyel bilgiyi besleyecek, sentezleyecek, ortak akıl süzgecinden geçirerek, içeride meta dışarıda para haline getirecek, o arada, patent, buluş, fikri haklarımızı koruyacak, tüm bunlara katkı sağlayacak sanayi istihbaratına gereksinmemiz en az siyasal istihbarata olduğu kadardır.

Yeni yılın yıldızı sanayileşme olsun!

Birkaç hafta sonra 2020 yılına başlayacağız… Önümüzdeki yılı sanayileşme açısından çok ama çok etkin değerlendirmek zorundayız. Evet borçlarımız var hem devletin hem özel sektörün hem de ailelerin… Ancak borçlanmadan çıkış yolu; üretimde, üretimin dinamosu ise sanayidedir… Borçtan kurtulmak tasarrufa ve yatırıma bağlı… Tasarruf hem savurganlıktan sakınmak hem de bir “karar noktası” anlamında bir tercihte bulunup, uygulamaktır! Bizim tercihimiz de tarım da dahil sanayileşme olmalıdır. Katma değer sağlayan, ileri teknoloji içeren, hayat standardını yükselten ve dünya ile rekabeti sağlayan bir sanayileşme politikasını vaaz ettiğimiz gibi tatbik de etmeliyiz. Gelecek yıl 7 yeni Organize Sanayi Bölgesi kurulması benim için 7 defa Avrupa kupası kazanılmasına denktir. Ar-Ge merkezleri ve teknoparklar arasındaki eşgüdümün artırılması, eğitim alanında yazılmış en güzel kitaptır; standartların standardının sağlanması, kredi garanti fonlarının etkin kullanılması, KOBİ’lere verilen her destek birer olimpiyat altın madalyasıdır. Fikri Mülkiyet haklarının “sigortalanması” en güzel arsalar ve binalar kadar değerlidir, çocuklar için deneme atölyelerinin kurulması ve Bilim Merkezlerinin inşası en büyük armağanlardır... Paramızın iki yüzünün bir bütün olarak değer kazanması sanayileşmede ve teknolojide yüzümüzün ağarmasına bağlıdır… Türkiye’nin kalkınması, refahı, güçlenmesi en büyük ortak özlemimizdir.

 

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
EKONOMİDE YENİ DÖNEM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YAZI TURA GİBİ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YUNANİSTAN OLMAYINCA ERMENİSTAN SAHAYA SÜRÜLDÜ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SALGIN VE EKONOMİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HER YER AÇIK AMA OKULLAR KAPALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)'NİN ÇEVRELEME POLİTİKASININ PANZEHİRİ ÖZBEÖZ 'TÜRK BAYIR-BUCAK'TIR!
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
PANDEMİ Mİ SALDIRGANLAŞTIRDI?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KÖMÜR EKONOMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK
Esra SARI
Esra SARI
AŞI NE ZAMAN BULUNACAK?
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SORULAR VE ÇELİŞKİLER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BU SONBAHAR SAĞLIKLI OLALIM
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ VI (VASAT ÜMMET VEYA ÖRNEKLİK)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERDE İSTİHBARATIN KISA TARİHİ-I
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HUKUK”, “ DEVLET”, “ SİYASİ REJİM” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİMİ GÖRÜŞLER
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
en iyi bahis sitesi- deneme bonusu - bahis deneme bonusu- papara bahis siteleri- papara casino siteleri- kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri kolay para çekilen bahis sitesi peppara bahis sitelesi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
izmir escort
Maxiva izmir escort -dijital ajans -