ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
'Hala koku ve tat alamıyorum'
'Hala koku ve tat alamıyorum'
Minik Şahin uygun donör bekliyor
Minik Şahin uygun donör bekliyor
'2020 en sıcak 3 yıldan biri'
'2020 en sıcak 3 yıldan biri'
Çankaya kar nöbetinde
Çankaya kar nöbetinde
WhatsApp': Mesajları göremiyoruz
WhatsApp': Mesajları göremiyoruz

Hüseyin ALPASLAN

TÜRK DEVLETLERİ NİÇİN BİRLİK OLMALI?
7 Ocak 2021 Perşembe

Türklerin, günümüzde; 8 bağımsız Türk Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti dahilinde 17 Özerk Türk Devletinin yaşadığı Avrasya coğrafyasında, kadim tarihinin ortak miraslarını, soy ve dil birliğini devam ettirdiğini görmekteyiz. Türk kültürü, dünya kültürünün en önemli parçalarındandır. Tarihi ve coğrafi koşulların oluşturduğu özgün Türk kültürü; Türklerin enerjisi ile beraber farklı kültürleri ve yaşamları da etkilemiştir. Tarih içerisinde coğrafya değiştiren Türkler, uygarlıklarını geliştirip yaşam koşullarında değişikliklere gitmiş olsalar bile, kültürlerinin çekirdek yapısını hep muhafaza etmişlerdir.

 Türkler, tarihleri boyunca Avrasya’nın coğrafyası, siyaseti, ekonomisi ve demografik yapısı üzerinde bir güç oluşturmuş, bu coğrafyada binlerce kilometrelik alan Türklere yurt olmuştur. Türk birliği düşüncesinin olgunlaşması kendine özgü olayların gelişimine bağlı olarak tarihsel bir süreç içinde anlam kazanmıştır. Türklerde birliğin olmaması binlerce yıllık yaşam anlayışının bozulması ve ahengin yitirilmesi demektir. Türk düşünce ve yaşam birliğinin sağlanması, Türkler arasında uyumun ve ortak yaşamın kendi doğal seyrine dönmesi demektir.

Avrasya ve Ortadoğu coğrafyalarında cereyan eden siyasi ve ekonomik hadiselere şahit olan Türklerin; duygu ve düşüncelerinin dışa vurumu ve yansıması, özellikle Avrasya coğrafyasında Türk birliği vakıasını, gören gözlerin ve aklı selim düşünenlerin kalbine ve aklına düşürmektedir. Türk Devletleri, aralarında birlik sağlayarak; Türk dünyasının çıkarlarını gözetmek, milli varlıklarının refahını halklarına yansıtmak ve bağımsızlarının her alanda vücut bulması temelinde güçlü hale gelmek zorundadırlar.

Türk Devletleri’nin Avrupa ve Asya coğrafyasında zaman zaman tahakküm altında yürüttükleri varlık ve değerlerini muhafaza etme mücadelesi, Sovyetlerin dağılma sürecine girmesiyle farklı bir boyuta taşınmıştır. 20’nci yüzyılın sonlarından başlayarak, siyasi ve ekonomik istikrar ile kültürel ve bilimsel gelişimlerini arttırmışlardır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Orta Asya ve Kafkasya’da yaşayan ve bu coğrafyayı binlerce yıldır kendisine yurt edinmiş, devletler kurmuş olan Türklerin talihi dönmeye başlamıştır. Tarih, dil, kültür ve coğrafyadan gelen ve geleceğe doğan birlikteliklerinin avantajıyla Türk Devletleri’nin birlik olması ve örgütlenmesine giden yol açılmıştır. Bu fırsatı bugüne kadar yeteri kadar değerlendiremeyen Türk Devletleri’nin, kendilerini gerçek anlamda dünyanın kutbu haline getirecek bir birliğe ihtiyaçları vardır.

Türk Devletleri, kendi topraklarının yönetiminde ve kaynakların kullanımında ilk derecede karar alıcılar olmalıdırlar. Kendi hinterlantlarında alınan siyasi ve ekonomik kararlarda Türk Devletleri’nin ve tüm dünya Türklerinin haklarını koruyacak bir ittifaka ihtiyaçları vardır. Türk Milliyetçiliği ülküsünün hafızası olan düşünce ahenginin Türk Devletleri’ni birlik hedefine ulaştırması ile beraber; ırkları, dilleri, gelenekleri ve ekseriyetle inanışları bile bir olan Türklerin, varlığını ve egemenliğini muhafaza edecek bir siyasal teşekkül oluşması gereklidir.

Birbirine yakın coğrafyalarda yaşayan, aynı soy birliğinin getirdiği kolaylıkla, ortak duygulara ve dile sahip Türklerin oluşturduğu idealist ve çıkarsız beraberlik, tam bağımsızlığın yolunu açacaktır. Aynı duygu ve düşüncelerle hareket edebilen Türk Devletleri, aralarındaki sorunları çözerek ortak çıkarlarının paydalarını daha güçlü ve daha güvenli olarak alabileceklerdir.

Türk Birliği, Türkçe konuşan devletlerin kendi aralarında birlik oluşturup, siyasi ve ekonomik kararlar almasını tanımlayan bir düşüncedir. Bu düşünce Türk’ün kadim bir mefkuresidir. Bu düşüncenin ürünü olan saf birliktelikle Türk Cumhuriyetleri arasında oluşabilecek siyasi, kültürel ve ekonomik oluşumlar dünyada siyasal dengeleri etkileyecektir.

2021 yılına geldiğimizde Orta Asya, Kafkasya ve Anadolu coğrafyasında sahada ve masada daha güçlü olan Türk Devletleri’nin, uluslararası siyasetin etkin ve önemli bir faktörü olma yolunda hızla ilerlediklerini müşahede etmekteyiz. Dünyanın siyasi ve ekonomik bunalımları yaşamaya aday olduğu bir konjonktürde Türk Devletleri, birlikte hareket etmek durumundadır.                

  Birlik olmadan yola çıkarak Avrupa Birliği benzeri bir oluşumun gerçekleşmesi için, Türk Devletlerinde eskiden kalma hantal yapı ve kurumların modernize edilmesi, hukuksal düzenlemelerin gecikmeden yapılması, ulaşım yetersizliklerinin giderilmesi, demokrasilerinin ve fikri hafızalarının ilerlemesi olmazsa olmazlardandır. Ayrıca kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için, ülkelerin resmi ve özel kurumlarının yeterli ve tatmin edici projeler geliştirmesi ve uygulamaya konulması gereklidir.

Türk’ün yüce ereğinin hafızası olan düşünce ahenginin Türk Devletleri’ni birlik hedefine ulaştırması ile beraber; ortak değerlere sahip, aynı dili konuşan Türklerin; diğer milletler arasında varlığını ve egemenliğini muhafaza edecek bir siyasal, sosyal, ekonomik ve güvenlik iş birliği oluşacaktır[1].

Türklerin uğruna canlar verdiği ideallerinin, bir ve tek devlet olma arzularının ve düşünsel öğretisinin temelleri Orhun-Yenisey yazıtlarında (680-745) vardır. Bu kitabelerde, Türkçülük ve devletçilik öğretisi; ayrılmaz bir bütün halinde bilinç altında yaşamaktadır[2]. Türklerin kendi özüne dayanmak ülküsü; hep özgür kalmak, devlet kurmak ve yönetmek hasletlerinin feyziyle, coğrafyasında hâkim bir toplum olma hedeflerine dayanmaktadır. Kendi köklerinden ruh ve can bulan Türkçülüğün özünün kaynağı; Oğuz nameler, Divan-ı Lügat-üt Türk, Divan-ı Hikmet gibi Türk Milleti’nin atalarının yaptığı eserler ve yapıtlardadır. 

Türk Devletleri, dünyanın siyasi, ekonomik ve kültürel savaşlarının ortasında bulunmaktadır. Türk Devletleri kendi topraklarında birincil derecede karar alıcılar olmayı doğal olarak hak etmektedirler. Türkleri küresel güçlere ve sermayenin sömürüsüne karşı koruyabilecek, siyasi, ekonomik, kültürel hakları ile hukuksal davalarını koruyup gözetecek bir ittifak oluşmalıdır. Tarihimizden gelen ortak kültürümüz, soy ve dil birliğimiz, Türk’ün kutlu ve yüce ereği, bugün Türk Devletleri’ni her türlü kişisel hırsların, sorunların, kavgaların ve menfaatlerin üzerinde birliklerini oluşturmaya davet etmektedir. Gelecek Türk nesillerine bırakılacak en büyük armağan birbirine sımsıkı sarılarak hareket edecek olan “Türk Devletleri Birliği”dir.

Ülküsü bir, fikri, irfanı ve vicdanı hür Türk Milleti temennisiyle sağlıklı günler diliyorum…

Hüseyin ALPASLAN;

Tarihçi-Yazar

alpasker.84@hotmail.com

[1] Yusuf, AKÇURA, “Üç Tarz-ı Siyaset, Türk Tarih Kurumu”, 2019, Ankara, s.36.

[2] Cavanşir, FEYZİYEV, “Türk Devletleri Birliği”, Yeditepe Yayınevi, 2016 İstanbul,28.

 

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KAPİTALİZMİN MABETLERİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ÇÖZÜM, TEMİZ ENERJİ
Halit Aydıngöz
Halit Aydıngöz
VATANDAŞIN EKMEĞİ İLE OYNUYORLAR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
EFSANE ÖĞRETMEN AVAR
Esra SARI
Esra SARI
GENÇLER OYUN BAĞIMLISI MI?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
YERLİ VE MİLLİ DİN ANLAYIŞI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERİN ANA YURDU
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
2021’E DE ZAMLARLA GİRDİK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KADEMELİ NORMALLEŞME
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KÖRFEZ KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNÜN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
MUTASYON
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
EVDEN ÇALIŞMA SORUNSALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KARABAĞ'DA BARIŞI KAZANABİLMEK İÇİN...
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANAL MÜZELER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİL Kİ…
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN, GELENEKLERİN VE İRTİCANIN DÜŞMANIDIR
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YENİ YIL YAZISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva