ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı

Mustafa YILDIZ

TOPLUM LAYIK OLDUĞUNU İLLAKİ BULUR
29 Kasım 2018 Perşembe

Bir toplumun bilgi seviyesi ile genel kültür durumu hakkında bir kanaat sahibi olmak için, o toplumun ilgi alanına giren haberler, en çok izlenen sinema filmleri, azda olsa okuyucu bulabilen kitaplar ve yazarları, en tanınmış simaların hangi meslek gruplarına ait oldukları, hangi mesleklerin daha gözde olduğu hatta yapıların mimarisi gibi kriterler ile en çok tercih edilen sosyal aktivitelere bakılmalı.

Bunlar o toplumda yaşayan insanlar hakkında yüzde yüz olmasa bile, büyük oranda ip uçları vermede önemli göstergelerden bazıları olarak sıralanabilir.
Bir toplumla ilgili yapılan/yapılmış sosyolojik bir araştırma veya gözlemi baz alarak, o toplum hakkında mutlak bazı sonuçlara varmak, yanıltıcı olabilir.Ancak yapılan gözlem ve araştırmalara temkinli yaklaşmakla beraber, yine de anketlere dayalı art niyetsiz yapılan bu tür çalışmaların, bazı gerçekleri görmemiz/görebilmemiz açısından bizlere kısmen de olsa fikir verdikleri, bir kanaat oluşturdukları, bazı çıkarım ve tespitler yapma olanağı sağladıklarını da kabul etmek gerek.

Bir tespitte bulunmak için, “Ülke insanımızın acaba sosyal ve siyasal bilinç düzeyi nasıldır?” diye yapılan bir gözlem ve araştırma da; Ülkemizde en çok okunan gazetelerin başında magazin ağırlıklı haberlere yer veren gazetelerin ilk sıralarda olduğu, en çok seyredilen sinema filmlerinin ise içinde fazlasıyla galiz küfürlerin sarf edildiği komedi türü filmler ile işlenen konular itibariyle örf, adet ve ahlaki değerlerimizle örtüşmeyen pembe dizilerin geldiği, en çok okunan kitapların ise aşk ve özel hayata dair roman türü kitaplar olduğu görülmüştür. Buna karşın bilimsel bilgiler içeren kitapların oranının ise % 1’e dahi ulaşmadığı tespit edilmiştir.

Keza, 15-25 yaş arasında yapılan araştırmada ise; En fazla tercih edilen mesleklerin ise öncelikli olarak iş bulma olasılığı fazla olan, geliri yüksek meslekler olarak görülen futbolcu, ses sanatçısı, film artisti, mankenlik, tv programcısı gibi meslekler olduğu görülmüştür. Bunlardan sonra ise tıp, mühendislik vs.gibi uzun süreli eğitim yoluyla kazanılan meslekler sıralanmıştır. 
Aynı kişilere, “Peki bir ülkenin kalkınması, refahının artması, huzurunun sağlanması nasıl gerçekleşebilir?” diye sorulunca da % 95’ten fazla oranda insanımızın ekonominin istikrara kavuşması, fabrikalar açılması, üretim yapılması, istihdam alanlarının artırılması, bilim adamlarımızın dünya çapında icatlar yapması, yönetme görevinin dürüst ve ehil insanlara verilmesi gibi şartları sıraladıkları, bu sayılanları aynı zamanda kalkınmanın olmazsa olmazları olarak gördükleri dile getirilmiştir.

Oysa bu talepleri ve beklentileri dile getirenlerin “Magazin haberleri” okuyarak dedikodu ve gıybetle günü geçirdikleri, “Ne yapalım! gülüyoruz işte” diyerek seyrettikleri filmlerde sarf edilen küfürlerle “Ahlak, utanma, haya” gibi kavramların kendileri tarafından yozlaştırıldığı, gerçek dışı (İstisna olabilir) ve hayal ürünü olan roman okumayı kültürlü olmada yeterli görüp, o bilgilerle de aynı zamanda kendini bir “Entelektüel” ve “Aydın” olarak gördükleri, okudukları romanlardaki kahramanlar gibi yaşamanın hayallerini kurmaya başladıkları ve hayallerine ulaşamayınca da “Gayrı meşru” olana yönelmede sakınca görmedikleri, futbolcu ve artistlerin kolay yoldan zengin olduklarını duyunca veya gazetesinde okuyunca, o ışıltılı yaşama ulaşmak için artık her yolu “Mübah” ve “Hak” olarak görmeye başladıkları görülmüştür. Bundan dolayı da hayalperest insanların sayısında sürekli artışlar yaşanmıştır.

Bireylerinin büyük çoğunluğunda bu ruh hali olan bir toplumun temennileri doğal olarak hayali ve gerçekleşemez şeyler olarak tezahür edeceğinden, sadece konuşmaktan öteye geçemezler. “Artık sadece hamasi sloganlar atan/atacak bu toplumda peki bu beklentilerini kiminle ve nasıl gerçekleştirecektir?” sorusunu ise kimse üstlenmez artık. Çünkü, böylesi bir toplumda bu sorunun muhatabını da cevabını da bulmak zordur. 

Zira, ömrünün büyük bölümünü ilimle geçirerek ancak bir ünvan sahibi olmuş/olabilmiş kişi/kişiler aylık birkaç bin lira ile hayatlarını idame ettirmeye çalışırlarken, bir sanatçı veya dizi yıldızına ödenen ücreti, transfer dönemlerinde futbolcuların satışları ile ilgili konuşulan meblağları duyan gençler hayallerinde hangi mesleği canlandırırlar ? Gençlerimizin hayal ve tefekkür dünyası nasıl teşekkül eder dersiniz? Mesela, yirmi sekiz dil bildiği söylenen, binlerce kitabı olan dünya çapında bir ilim adamını ancak öldükten sonra kütüphanesini ülkeye bağışlayınca tanıma imkanımız oldu. (Prof.Fuat SEZGİN)

Oysa buna karşın bu ülkede Allah vergisi fiziği sayesinde sanatçı olan/olmuş, daha on sekizini bile doldurmadan ülkenin en çok kazananı ve en çok tanınanı olabiliyorken. Aynı mekanlarda yaşayan, uzun zaman ve büyük emeklerle ancak meslek sahibi olmuş/olabilmiş kişilerin sadece birkaç lira maaşıyla geçinmek zorunda kaldıklarını gören biri doğal olarak, kolayı dururken zora niye talip olayım demez mi? 

Üstelik yüksek kazancı olan biri ile asgari ücretlinin yaşam standardı arasında bu denli bariz uçurum varken, ülkede sosyal barıştan, adaletten, verimli olmaktan veya fırsat eşitliğindan bahsetmek ne kadar inandırıcı olur? Bu katmanlarda yer alanlar arasında sevgi, şefkat ve merhametin oluşması mümkün olur mu?
“Peki, gazete okunmasın mı? Tv. izlenmesin mi? Roman okunmasın mı? Sanatçımız olmasın mı? Bunu mu demek istiyorsun?” derseniz elbette hayır! 

Demek istediğimiz, anayasada mevcut “Fırsat eşitliği” ilkesi gereği herkesin emeğinin ve ürettiğinin karşılığını olabildiğince adilane alabilmesi için zemin müsait hale getirilsin! Hakem taraf tutmasın diyoruz. Belki bu sayede işini bilenler değil de, işi bilenler, kabiliyetine ve yeteneğine güvenenler, ehliyetli ve liyakatlı olanlar ön plana çıkmış olurlar.
Şayet arada uçurumlar olan bu çarpık ve adaletsiz gelir dağılımı bir şekilde düzeltilmez ve “Emek” değerini/karşılığını bulmaz da böyle devam edecek olursa, toplumun arz ve taleplerini sokak belirlerse, maalesef o toplumda yüksek idealleri olanların sayısı da her geçen gün azalacaktır. Hep az olacakları için de, onlarda daima geri planda kalacaklardır. 

Halbuki, kalkınmada nüfusunuzun çok olmasından ziyade, idealleri olan kalifiye eleman sayınızın fazla olması çok daha önemlidir. Tekraren diyoruz ki, şayet gelir kaynakları adilane paylaşılmaz, yaşam standartları birbirine yakın konuma gelmez/getirilmezse, o toplumda insanlar arasındaki sevgi ve dostluğu tesis etmek, toplumsal barışı sağlamak hayalcilik olur.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ VERGİ AFFI GELEBİLİR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ÜNİVERSİTE YAPACAK ÖĞRENCİLERE DİKKAT
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
S-400’LER GELDİ, MÜTTEFİKİMİZ(!) ABD NE YAPACAK?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAL PARALARDA YENİ DÖNEM
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva