ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evde kalanlar için etkinlik önerileri
Evde kalanlar için etkinlik önerileri
ABD Uzay Kuvvetleri ilk roketini fırlattı
ABD Uzay Kuvvetleri ilk roketini fırlattı
Ayasofya'nın akustiği kayda alındı
Ayasofya'nın akustiği kayda alındı
Karantinadaki öğrenciye doğum günü sürprizi
Karantinadaki öğrenciye doğum günü sürprizi
Koronavirüse karşı 'Dezenfekte Tüneli'
Koronavirüse karşı 'Dezenfekte Tüneli'

Mustafa YILDIZ

SORUMLU OLAN İNSANIN YAPMASI ZORUNLU TERCİHLERİ
27 Şubat 2020 Perşembe

Vahye muhatab olup sorumluluk yüklenen insan yaratıldığı günden başlayarak, gerek kişisel olarak ve gerekse toplumsal bazda sürekli sorunlar yaşamıştır. Karşılaşılan sorunları nihai anlamda bertaraf edemeden bagajında taşıyarak günümüze kadar beraberinde getirerek sonraki nesle miras olarak devretmiştir. Devredilen bu bayrağı istemeyerek de olsa teslim alanlar da, büyük ihtimalle aynı minval üzere tekerrür etmeye devam edecek olan bu sorunlar yumağını kendilerinden sonrakilere teslim edeceklerdir.Yıllardır senaryosu aynı fakat oyuncuları değişen film sahnelenmeye devam edecek gibi….

Her devirde tekerrür eden/edebilen ve dönemsel olarak yaşanan bu olumsuzluklara o günün aydınları imkanları ölçüsünde sorunları çözüme kavuştumak için çaba gösterdikleri halde, sorunlar bitirilemediği gibi üsttelik katlanarak nesilden nesile devir-teslimi yapılarak sürekli bir sonrakilere havale edilmiştir.

Aynı hal günümüzde de yaşanmaktadır. Kendini çözüm üretmede vazifeli gören, söz söylemede yetkili olduğuna inanan, kanaat önderi pozisyonundaki bilge kişiler çare babından iyi niyetle topluma sürekli reçeteler önermeye devam etmişler/ediyolar da. Görüş ve düşüncelerini geniş halk kitlelerine ulaştırmak, kamuoyunu bilgilendirmek, birey ve toplum üzerinde çözüme dair kalıcı olumlu algılar oluşturmak için de en etkili araçlar olan yazılı ve görsel medya ile sanal dünyayı da sıkça kullandıklarını da görüyor ve şahit oluyoruz.

 Düşünce bazında konuşulan ve yazılanlar, halk tarafından doğruluğu ve gerçekliği araştırılmadan kabüle şayan düşünceler olarak görülmüş, hele bir de bu düşünceler kişinin sevdikleri veya toplumun itibar ettikleri tarafından dile getirilmiş ise, daha da bir saygınlık kazanarak kişinin sosyal hayatını dahi tanzim edebilmiş, hatta kimi zaman da kişinin inanç dünyasına bile etki edebilmiştir.

Halbuki, sosyal boyutlu ister bireysel olsun, isterse toplumsal olsun sorunların çözümleri ile ilgili önerilen çareler ve çözüme dair tezler/görüşler, genellikle teorik bazda bilimsel verilerle ulaşılan “Temenni” babından tavsiye niteliğinde görüşler olduğu/olacağı gözönüne alınmalıdır. Zira insan merkezli sorunları belli bir formülle sınırlamak oldukça zordur. Zaman zaman genelleme yapılarak bilimsel bazı öneriler öngörü olarak ileri sürülsede, “Mutlak manada doğru” diye pratize edilmeleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir.

Çünkü bilimin verileri de zamana, şartlara göre doğruluğu değişebiliyor. Mesela, yağmur yağarken şemsiye kullanmak doğru bir davranış iken, baharın serin bir gününde şemsiye kullanmak komik karşılanabilir. Bir zamanlar ”Maddenin en küçük parçası Atomdur, parçalanamaz bölünemez.” diye okutulan bilimsel veri, Hiroşima’ya atılan atom bombası sonrası kendini yok hükmünde sayabildi.Canlıların genetik yapısını inceleyen bilim adamları “Çekirdek yapıları itibariyle canlıların farklı gen yapısına sahip oldukları ve bu nedenle değişim ve dönüşüm yaşamaları oldukça zor olacağı, dolayısıyla evrimin kabulü de zorlama bir teori olacağı” söylenince yıllarca doğru diye savunulan bu iddia önemini bir anda kaybedebildi. Keza ”Kalp durunca hayat durur.” tezi de 1976 yılında yapılan ilk açık kalp ameliyatıyla bu görüşte çöpe atılabidi gibi. Örnekleri çoğaltmamız mümkündür.

Zira temenni; “Bir şeyin gerçekleşmesini dilemek”tir. Kimden gelmiş olursa olsun çözüm olarak sunulan şeyler bir yönüyle kişinin beklentisi olan “Dilek, istek, talep, duası ve görmek istediği taployu resmetmesinden ibarettir.” Mutlaka % yüz sonuç budur denmez/denilemez. Hele hele içinde insanın olduğu herhangi bir sosyal hadise hakkında çözümün formülü mutlaka budur diye kesin bir önerme sunulamaz/sunulmamalıdır. Diğer bütün canlılar için belki belli bir formül üretme, bir başlık altında tanım ve tarif yapma olası iken, insan hakkında kesin bir hükme varmak veya karar vermek oldukça zordur.

Genelde öneri bazında fikir beyan eden, çözüme dair katkı sunmaya çalışan ekseriyet entelektüllerimiz çoğunlukla saha tecrübesi olmayan tuzu kuru ve dünyevi sorunları asgari seviyede hal olmuş, oturdukları bürolardan ahkam kesen kişilerin olması da düşündürücü olmalı ve dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla savunulan görüşlerin önemli bir kısmının “Temenni” babından söylenmiş olabileceği ihtimal dahilinde olacağı unutulmamalıdır.

Temenni, “Moral değerlerin yükseltilmesi, toplumun çözümsüz kalmaması, umut ve ümitlerin canlı tutulması adına gereklidir ve lazımdır.” Temenninin siyasilerin miting alanlarında taraftarlarını motive etmek, heyecan ve aktif pozisyon takınmaları için kullanacakları geçici bir metod olarak faydası olabilir.Topluma ışık tutacak, gerçekçi ve ayağı yere basan düşünce üretirken, entelektüel boyutu olan çözümler sunarken de içinde sınırlıda olsa “Temenni”ler olabilir. Fakat topluma derman olması için kalıcı “Reçete”ler sunulurken “Temenni”den ziyade “Teenni” ile davranılmalıdır.

Teenni; “Temkinli davranmaktır”. Yani, “Acele etmeden, dikkatli davranarak bir işin önünü arkasını düşünerek ihtiyatlı kararlar verebilme titizliğini gösterebilmek”tir.Yüzyıllardır kendisinden faydalanılan eserlerin uzun ömürlü olmaları, işte bu “Temkinli” davranma sonucu yazılarak ortaya çıkmış seçkin eserler olduklarından uzun ömürlü olabilmişlerdir. Yoksa “Temenni” babında yazılmış ve söylenmiş çözüme dair söylenmiş şeyler zaten bir müddet sonra sahibini de tatmin etmez, sloganik ve konjonktürel söylenmiş anlık sözler olduklarından kısa süre sonra değerlerini de yitirirler.

Anlık heyecanla veya duygusallıkla dile getirilmiş, yada salon veya miting havasına kapılarak hamasetle söylenen sözlerden südur edecek düşünceden kalıcı, uzun ömürlü, herkes tarafından ve her dönemde kullanılabilen çözümlerin üretilmesini veya ortaya çıkmasını beklemek elbette hayalcilik olur. Yakın tarihimizde uluslararası çapda bir düşünürümüzün olmayışında galiba bu tez canlı oluşumuzun da payı vardır diyebiliriz. Sonuç olarak şunu önerebiliriz; “Tarihten gelen zengin irfan geleneğimizle harmamlanan, ilahi vahyin gösterdiği yön tayini ile, günceli yakalayabilmiş, aklı da devre dışı bırakmadan “Hikmet”i aramayı vazife görerek hakikatı bulmaya doğru yürüyüşümüzü devam ettirmek zorundayız.” diyebiliriz. Zaten bize önerilen de şudur; “Hikmet Mü’min’in yitiğidir. Bulduğu yerde alsın.” tavsiyesinin gereğini yapmak olmalıdır.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KÜRESEL SALGIN GÜNLERİNDE ULUSAL KORUMA
Hatice Karataş
Hatice Karataş
SOKAĞA ÇIKMADAN EVDE NELER YAPABİLİRİZ?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YÜZDE 5 BÜYÜME HAYAL OLDU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
KORONAYLA İYİLEŞMEK
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
GSM ŞİRKETLERİ NEYİ BEKLİYOR?
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HAYAT EVE SIĞAR MI?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANLIĞI TEHDİT EDEN EN BÜYÜK TEHLİKE ‘ENTEGRİZM’ VE ROGER GARAUDY.
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
HERKESE İHTİYAÇ DUYULDUĞU GÜNLERİ YAŞIYORUZ
Esra SARI
Esra SARI
SİGARA VE TÜTÜN BAĞIMLILIĞI SORUNU
Hüseyin Alpaslan
Hüseyin Alpaslan
İKİ ŞEHİT
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
HİZMET SEKTÖRÜ DURMA NOKTASINDA
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
PAKET
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
M-4 KARAYOLUNDAKİ SALDIRIYI HANGİ ÖRGÜT YAPTI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KENDİMİZLE ZAMAN GEÇİRMEYİ ÖĞRENEMEDİK
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
İNSANLIK SONA DOĞRU MU KOŞUYOR?
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
EVDE KAL TÜRKİYE
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SALGIN TÜM SEKTÖRLERİ ALT ÜST ETTİ
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
KORONAYA KARŞI KOLONYA
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva