ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kullanıcılar dinleniyor
Kullanıcılar dinleniyor
RASAT 8 yaşında
RASAT 8 yaşında
'Yetenekli Çocuklar' TEKNOFEST'e katılma hakkı kazandı
"Yetenekli Çocuklar" TEKNOFEST'e katılma hakkı kazandı
Hobi olarak başladığı sanatta usta oldu
Hobi olarak başladığı sanatta usta oldu
Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü'ne Rıdvan Duran atandı
Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü'ne Rıdvan Duran atandı

Mustafa YILDIZ

SEÇİMLERDE SÖYLEMLER DEĞİŞSE DE ÇIKAN SONUÇLAR AYNI OLUYOR
21 Mart 2019 Perşembe

Avrupa ülkelerinde seçim yapıldığı süre zarfında bizdeki gibi basılı ve görsel medyada bu kadar yer işgal etmez.Seçim tarihi belirlenirken, sonuçlar ilan edildiği zaman, yönetim değişikliği yapılmışsa şayet halkı bilgilendirme adına seçimlerle ilgili bilgiler kamuoyu ile paylaşılır.
Bazı Avrupa ülkelerinin halkı seçimlere o kadar ilgisiz ve duyarsız ki, ilgiyi artırmak, seçmeni sandığa çekebilmek ve katılımı artırmak için seçimler bazen hafta içi ve bir-iki güne sarkıtılarak yapılır. Maksat seçmen hafta içinde tatil yaparken sandığa da gitmiş olsun.
Seçimler ülkelerin yurttaşlarından ziyade ülkeye hizmet etme adına hayalleri/projeleri olanlar ile yurttaş statüsü kazanmış azınlıkların taleblerini, kazanılmış haklarını daha fazla genişletmek amacıyla parlemantoyu aracı olarak kullanan göçmen vatandaşlar tarafından daha fazla ilgiyle takip edilir.


Vatandaşların kahir ekseriyeti tarafından seçimler, seçilenler çokta önem arz etmezler.Çünkü, seçimi kazanan ve seçilen kim olursa olsun, sistemin aynı minvalde devam edeceğine inanırlar. Sistemden dolayı endişe duyulmadığı sürece de seçmenler siyasete pek dahil olmak istemez.Yanılmıyorsam şayet, Belçika’da geçen dönemlerde yapılan seçimlerde “Irkçı” bir parti oyunu artırınca sistem hakkında tereddütler oluştu, dalbudak salmasına izin verilmeden parti derhal kapatıldı.
Marjinal kalan “Irkçı partiler”e vatandaşı bölme ve ötekileştirmesine sebebiyet verebilir endişesiyle daha işin başında bu kaygıları giderme ve barış ortamının bozulmasını önleme adına izin verilmez/vermezler.


Yani;Halkın büyük çoğunlığu seçilen siyasi kişiler hakkında bireysel olarak kaygı/endişe taşısa da, rejimi ve sistemi hakkında büyük oranda güven duydukları, endişe taşımadıkları görülür. Bu nedenle sistemini tehlike altında görmüyorsa şayet, seçimi kim alırsa alsın çokta umrunda olmaz.Çünkü, seçimler büyük oranda hizmete yönelik ve projeler üzerinden sürdürülür.
Her seçmen şunu bilirki seçimlerin sonucunda kim kazanırsa kazansın sistem; sosyal statüm, kazanılmış bireysel haklarım ile ilgili bir değişime ve hak kaybına izin vermez. Buna inandığı için de seçimi ölüm-kalım (Beka) sorunu olarak görmez.


Ayrıca parlementerler ile çalışanlar arasında özlük hakları açısından da abartılı bir fark yoktur.Mesela; alınan ücretlerin GSMH’ya oranı Norveç’te % 7.6, Belçika’da % 10.6, İngiltere’de % 10,  Litvanya’da % 5.4, Çek Cumhuriyeti’nde % 9, Ermenistanda % 5, Fransa’da % 10, Hollanda’da % 10, İspanya’da % 4, Almanya’da %14 iken, maalesef TÜRKİYE’de ise % 60,3’tür. Halbuki GSMH olarak hepsinin ki bizden yüksek. 2019’un ilk altı ayında alacakları maaş yaklaşık 23.000.TL. (Yirmiüçbintürklirası)


Bir başka örnek;İngiltere’de liman çalışanları “Sosyal hakları iyileştirme” nedeniyle yaptıkları büyük mitinge katılan iktidar milletvekillerine konuşma hakkı verilmemiş, “Asiller burdayken siz konuşamazsınız, siz bizlerin vekili olarak meclis kürsüsünden konuşursunuz” diyebilmişlerdir. Keza, 1986 yılında sade bir vatandaş gibi eşi ile birlikte sinemadan çıkan İsveç başbakanı Olof PALME caddede vurularak öldürülmüştür. Yani, Avrupa ülkelerinde seçimlerle elde edilen ünvanlar/makamlar fazlaca özenilecek kadar cazip olmadığı için seçimler çok sade geçer.
Oysa bizde parlementer olmak sosyal statü olarak 1.sınıf vatandaş olma hakkı kazanmak demek, devlet imkanlarına rahatlıkla kavuşma demek, dokunulmaz olmak demek, tepeden bakma hakkı kazanmak demek, özel olmak demek olduğundan her Türk Vatandaşının hayali olmaya devam eder tabii ki.


Bizdeki seçimler bir yönüyle bu hayallere ulaşma, bu imkanları sahip olma vesilesi olduğundan, bizde her seçim hayati öneme haizdir. Ayrıca bir anda ilave olarak yaptırım gücü elde ederek olmayan saygınlığınızı bile yeniden kazanma hakkı elde etmiş oluyorsunuz. 
Ayrıca, yamalı bir anayasayla ve zorlamalarla yürütülen rejimin kişiden kişiye farklılık göstermesi, kurumlar arasında sürekli yetki kargaşasının yaşanması, siyasi erkin mevki/makam tahsis etmede yetkili oluşu, kurumlar arası ve kurum içi görev değişiklikleri nedeniyle bürokratlarla yapılan güç/gövde gösterisinin sürekli yaşanması, yılların birikimine haiz olsa dahi, personelin bir anda muhalif sayılarak görevden alınma, tayin, terfi gibi yaptırımların da siyasetin/siyasilerin yetkisi/tasarrufu dahilinde olması, çalışanların kaderinin siyasilerin iki dudağı arasında olması v.s.gibi nedenlerden ötürü çalışanlar açısından bakıldığı zaman her seçim döneminin bazı kimseler için korku ve endişe ile geçtiğini ve onlar açısından her seçimde bir “Beka” sorunu yaşadıklarını söyleyebiliriz.


Sanatına ve liyakatına güvenerek ve makamları hak ederek elde etmenin mümkün olmadığı, siyasi dayanağı olanların ehil olmasalarda yönetim kadrolarını işgal etmede avantajlı oldukları, tayin ve atamaların siyasetin gölgesinde sürdürülmesi, yapılan özelleştirmelere rağmen istihdamın halen devlet kurumları tarafından yapılması, özlük hakları bakımından da devlet kurumlarında çalışanların daha avantajlı olduğu ülkemizde elbette çalışan vatandaşlar ile iş bulma umudu taşıyanlar açısından seçimler, her zaman yeni bir ümit ve umudu doğurabilir beklentisi ile önemli bir yer tutar.
31 Mart 2019’da ülkemiz de yapılacak mahalli seçimlerin bu beklentilerden hangisini karşılayacak doğrusu merek ediyorum.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DÜNYADA TİCARET VE TÜRKİYE
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TAKI TAKMA GELENEĞİ DEĞİŞİYOR MU?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YAZILI BASINDA ÇALIŞANLARIN SAYISI AZALIYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
ÇÖPTEKİ MİLLİ GELİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva