ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
İstanbul için sağanak yağış uyarısı
İstanbul için sağanak yağış uyarısı
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Hemşin’de festvial sona erdi
Hemşin’de festvial sona erdi
AB'den İngiltere'ye tepki
AB'den İngiltere'ye tepki

R Bülend KIRMACI

SANAYİNİN DURUMU
24 Nisan 2019 Çarşamba

Seçimdi, sayımdı, füzeydi, ‘beka’ydı, ‘yumruktu’ derken hayat devam ediyor. Siyaset, hayattan koptuğu oranda yabancılaşıyor. Oysa millet geçim derdinde. Lafla peynir gemisi de yürümüyor. Mutfaklarda yangın, işsizlik yaygın, borçlar dağ, bütçeler viran olmuş durumda. Biraz itidal beyler, biraz sağduyu lütfen! Ne deniyor “yükü paylaşacağız”. İyi de nimeti de paylaşmamız gerekmez mi? Nimet demek “ekmek” demek. Ekmekleri büyütmeli, hakça paylaşmalıyız.

Ekmeğin büyümesi üretime bağlı. Kendimize yetecek kadarını üretmek, artanı satmak, sofrayı şenlendirmek, bütçeyi dengelemek gerek. Bu en çok da sanayiye bağlı. Sanayi ekonominin lokomotifi, dinamosu ve aynı zamanda sanayinin durumu ekonominin göstergesi! Gerçekten bunun öneminin bilincinde olan kurumlarımız da var. Örneğin, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay sanayinin durumu hakkında raporlar hazırlıyor ve kamuoyu ile paylaşıyor.  22 Nisan tarihli raporunda içinde bulunduğumuz durgunluğun resmi var. Sanayide gerçek ücretlerin düştüğü ve işçilerin alım gücünün eridiği belirleniyor. İşte asıl gündem olması gereken de bu durum!

 

Ücretler Geriliyor

Makine Mühendisleri Odasınca, TÜİK, Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve IMF verileri kullanılarak yapılan analizde, sanayide ücretlerin hızla eridiğine dikkat çekiliyor. Buna göre; sanayide 2018’in son üç çeyreğinde reel ücretler düzenli geriledi ve dördüncü çeyrekte ücretler, üçüncü çeyreğe göre yüzde 9’dan fazla eridi. 2018’in ilk üç çeyreğinde dolar olarak birim ücretler hep gerileme gösterdi. İkinci çeyrekte yüzde 12 olan gerileme, doların hızla yükseldiği üçüncü çeyrekte yüzde 18’e yaklaştı, son çeyrekte biraz duruldu ve düşüş yüzde 2’de kaldı.

Ama yılın tamamında 20 puanlık bir gerileme gözlendi. 2019 için yüzde 26 artırılan asgari ücrete rağmen ücretlerde erime eğiliminin sürdüğü belirlendi. Analizde yüksek enflasyonun etkisiyle ücretlerdeki erimenin yanında ekonominin hızla küçülme patikasına geçtiği ve yüksek işsizliğin sanayinin en önemli sorunu olmaya başladığının altı çiziliyor. Ancak en ürkütücü tespit en sona saklanmış adeta, “enflasyon karşısında savunmasız kalarak alım gücü kaybına uğrayan sanayi ücretlileri, işten çıkarılma tehdidi ile de sindiriliyor” deniyor.

 

5 Milyon İşsiz

Durgunluk, enflasyon, stagflasyon hesapları ve dış güçlerin tehditleri ile iyice bunalmış durumdayız. Evet, ekonomik kriz, sanayi sektöründe odaklanıyor ve beraberinde işten çıkarmalarla sektördeki işsiz sayısını hızla artırıyor. Bir yandan çalışanlar işsizlik baskısı (bir de kıdem tazminatı tartışmaları eklendi buna) diğer yandan iş arayanlar umutsuzlukla karşılaşıyor. Raporda da belirtildiği üzere, Türkiye İstatistik Kurumu, TÜİK verilerine göre, işsiz sayısı Ocak 2019’da 4,7 milyona yaklaştı. İşsizlik oranı aynı dönemde yaklaşık 4 puanlık artış ile yüzde 14,7’yi; tarım dışı işsizlik 4,1 puanlık artış ile yüzde 16,8’i buldu.

Ocak 2018-2019 döneminde, 12 ayda istihdam 872 bin azalırken bunun 200 bine yakını imalat sanayi ve madencilikte gerçekleşti. İnşaat bu 12 ayda 480 bin istihdam kaybetti. Mühendislerimizin bile onda biri resmen (bence daha da yüksek bir oranı) işsizdir! Tablo, budur! Milyonlarca işsizimizin olması acı bir gerçektir. Alarm durumudur. Çünkü bir ekonomik yönetimin birincil görevi vatandaşlarına Prof. Dr. Osman Altuğ hocanın deyimiyle “helalinden iş bulmaktır”. İş bulamadığımız veya istihdam dışında bıraktığımız her birey geleceğimiz için büyük kayıptır.

 

500 Milyar Dolar Borç

Nihayet Makina Mühendisleri Raporunun bence en önemli tespitlerinden biri de sanayi-banka /kreditör ilişkisidir ki bu genel iç borçları olduğu kadar toplam dış borçları da etkileyecek bir durumdur. Hemen hatırlamalıyız ki 500 milyar dolara yakın dış borcumuzun en az yüzde yirmisini hızla cari olarak çevirmek, bir takvim dönemi bitmeden ödemek zorundayız. Ama nasıl..? Hangi üretimle..? Hangi dış satımla?.. Hangi birikimle..? Ve en önemli soru: “Hangi Sanayi Gücüyle?” Gerçekten içinde bulunduğumuz koşullarda, birçok sanayi işletmesinin bankalara kredi borçlarını ödeyememesinden, iç pazardaki daralmanın artmasından kaynaklanan bir altüst oluşun yaşanma ihtimali yüksek görülüyor. Bunun öncelikle sanayi çalışanlarına ücret kaybı ve işsizlik olarak yansıması muhtemeldir deniyor ve buna karşı çalışanların örgütlülükleri, dayanışma gerekliliği, bugün dünden daha çok önem kazanmaktadır, tespitleri yapılıyor. Açıktır ki, her bakımdan, her alanda, işimiz zor!

 

Gelir dağılımını düzeltmeli yoksulluğu aşmalıyız

Bu sorunlar kapıya gelmeden defalarca yazdığımız gibi, üretken, mali disipline önem veren, bütçe dengesini gözeten, ithalatta dışa bağımlılığı azaltıcı, komşular başta iyi ilişkiler kurarak dış satımı artıran, tarımda, enerjide milli bir politika izleyen, yatırımların özellikle de sanayi yatırımlarının önünü açan bir ekonomi politikası izlenmelidir. Gelinen bu son noktada dilim varmıyor ama “gerekirse enflasyon ve büyüme hedeflerinde revize” ile pazarın piyasanın canlılığını ayakta tutmak ve tasarruf açığını bir ölçüde olsun kapatarak, yeni borçlar almadan veya başka şeyleri “satmadan” da yatırım yapmak kabiliyetimiz geliştirilmelidir.

Öte yandan, Türkiye’de en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 47,4, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay ise yüzde 6,3. Nüfusumuzun % 20si yoksul 14i ise sürekli yoksulluk içindedir. Türkiye’miz  her türlü mali araçla, vergi mekanizması ve teşvikler düzeniyle gelir dağılımındaki çarpıklığı aşmalı, özellikle çalışan ve emekli kesimlere refahtan pay ayrılması anlayışını da devreye sokarak, katmanlar ve kesimler ve hatta bölgeler arasındaki korkunç uçurumu hızla kapatmaya yönelik önlemleri almalı; sanayi alanında yeni ve yenilenen yatırımları gün yitirmeden uygulamaya koymalıdır.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva