ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Ankara'nın yüksek kesimlerine kar yağdı
Ankara'nın yüksek kesimlerine kar yağdı
Tel Abyad Nüfus Müdürlüğü açıldı
Tel Abyad Nüfus Müdürlüğü açıldı
Türk kara sularına itilen sığınmacılar kurtarıldı
Türk kara sularına itilen sığınmacılar kurtarıldı
Maraş işi sim sırma tescillendi
Maraş işi sim sırma tescillendi
'Ecdadımızı minnetle anıyoruz'
'Ecdadımızı minnetle anıyoruz'

R.Bülend KIRMACI

SANAYİLEŞME BİR YAŞAM SORUNU
18 Eylül 2019 Çarşamba

Sanayileşme bir yaşam sorunudur. Yaşam kalitesi ve bağımsızlık için yüksek düzeyde bir sanayileşmeyi yakalamak ve sürdürmek vazgeçilmez koşuldur. Bir ulus, bir toplum bütün gücüyle sanayileşmeye yönelmek zorundadır. Bu tam bir kaynak seferberliğini gerektirir. Ayrıca performans düzeyi gelişmiş etkin organizasyonların kurulması sağlanmalıdır. Sanayi diğer tüm sektörlerin üzerinde ve ötesinde ulusal geliri yükseltir, refahı artırır, paranın değerine değer katar. Gerçekten dünya üzerinde parası değerli ulusların istisnasız hemen hepsi sanayileşmiş uluslardır. Bir toplumun tüm olanak ve yeteneklerini sanayi hedefine uygun halde ele almak, sınıflandırmak, programlamak ve bu hedefe uygun bir takvime bağlamak esastır. Tabii, sanayileşmeyi eğitim alanı dışında etkileyen olgu ve gerçekler de vardır. Bunlar üzerinde düşünmeden bu konudaki sorunların üstesinden gelemeden tam bir sanayileşme zordur.

Sanayileşme ve kaynakları

Sanayileşme kuşkusuz bir kaynak sorunudur. Bütçeniz artı yabancı kaynak girişi sanayileşme hedeflerini destekler. Bütçeyi bir yana bırakalım ve tümüyle yatırıma yöneleceği gibi iyimser bir varsayımla yabancı kaynak girişine bakalım… İlk dört ay itibariyle 2016’da 7 milyar dolar, 2017’de 12,5 milyar dolar, 2018’de 19,5 milyar dolar kaynak girişi olmuşken bu yıl aynı dönem itibariyle yabancı kaynak girişi 2 milyar doların altında kalmıştır. O arada dolar kah bu nedenden kah spekülatif nedenlerle değer kazanmış karşılığında faiz artışları ile TL’nin stabilitesi gündeme gelmiş ve nihayetinde ithal girdiye dayanan ve öz-kaynak yerine borçla işini çeviren sanayi sektörlerinde maliyet artışları yaşanmıştır. Maliyet artışları hayat pahalılığı, durgunluk ve işsizlik (gerek mevcut işsizlik gerek yeni iş sağlayamama) olarak topluma dönmektedir. Analize tabi tutulduğunda demir-çelik sektörü geçen yıla göre % 12 gerilemiş, yanı sıra, gıda sanayinde dahi yüzde 5 gerileme kaydedilmiştir. Bu çevrim, fabrikaların kapasite düşürdüğü, iç talebin azaldığı bir konjonktürdür. Gerçekten TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın 21 Haziran 2019 tarihli basın bülteninde de yer aldığı gibi “2018’in Mart ayında 5 milyon 618 bin olan sanayi istihdamı 2019 Şubat ayında 5 milyon 388 bine kadar düşmüş, 230 bin sanayi çalışanı işsiz kalmıştır”. İşte sanayileşme bu derecede önemli bir olgudur ve yaşamın kalitesini de belirlemektedir. Tasarruf, yatırım, yeni iş alanları ve sanayinin desteklenmesi, pazarın-piyasanın canlanması, paramızın değer kazanması açısından şarttır.

Üretimden Yana Olmak

Durgunluk içinde enflasyon yani stagflasyon  sarmalıyla karşı karşıyayız. Bunu aşmak, bugüne kadar neyi yanlış yaptıysak ondan vazgeçmek ve neyi eksik yaptıysak o konuyu-alanı ele alarak ihya etmekle olanaklı olacaktır… Bu bir yerde, büyüme oranımızı da garantileyecektir.  Büyüme oranımızı sürekliliğe ve süre istikrarına kavuşturmak içinse, kamu yatırımcılığından ve daha etkin bir dış ekonomik ilişkiler sisteminden azami olarak yararlanmalıyız. Tüketime dayanan bir ekonomik büyümeyi, üretimden yana tanımlamak ve yükseltmek, her koşulda sanayimizi geliştirmek gerekiyor… Bu sorunlar kapıya gelmeden defalarca yazdığımız gibi, üretken, mali disipline önem veren, bütçe dengesini gözeten, ithalatta dışa bağımlılığı azaltıcı, komşular başta iyi ilişkiler kurarak dış satımı artıran, tarımda, enerjide milli bir politika izleyen, yatırımların özellikle de sanayi yatırımlarının önünü açan bir ekonomi politikası izlenmelidir.

Gelir dağılımı gizli özne

Yukarıda belirtildiği gibi sanayileşme bir ölçüde dış kaynak sorunuysa da esas itibariyle iç kaynaklar, öz-kaynaklar sorunudur. Bu gerçekle tasarruflar artırılırken diğer yandan da gelir dağılımı düzeltilmelidir.

Evet yumurta ve tavuk öyküsü gibi bir konudur. Tüketici; işçi, esnaf, orta direk güçlü olacak ki, talep canlansın. Talep canlanırsa arz da canlanacaktır. Milli Gelirin adil dağılımı bu açıdan da önemlidir. Bu şekilde arz canlanırsa, refah her kesime hakça dağılacaktır. Oysa, Türkiye’de en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 47,4, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay ise yüzde 6,3. Nüfusumuzun %20’si yoksul 14’i ise sürekli yoksulluk içindedir. Sanayileşme açığı önemli ölçüde bu tablodan kaynaklanmaktadır. Yine kerelerce ifade ettiğimiz gibi; Türkiye’miz her türlü mali araçla, vergi mekanizması ve teşvikler düzeniyle gelir dağılımındaki çarpıklığı aşmalı, özellikle çalışan ve emekli kesimlere refahtan pay ayrılması anlayışını da devreye sokarak, katmanlar ve kesimler ve hatta bölgeler arasındaki korkunç uçurumu hızla kapatmaya yönelik önlemleri almalı; sanayi alanında yeni ve yenilenen yatırımları gün yitirmeden uygulamaya koymalıdır

12 maddede sanayileşme

Yineliyorum: “Sanayi toplumu” büyük idealimiz ve hedefimizdir… Buna erişmek için;

1-Üretken yatırımlar tam anlamıyla desteklenmeli,

2-Yatırımlar yurt genelinde artırılmalı, dengeli dağıtılmalı,

3-Sağlam para+denk bütçe kavrayışına önem verilmeli,

4-Teknolojiye ve AR-GE’ye aktarılan fonlar dörde katlanmalı,

5-Her alanda en başta da kamuda tasarruf ilkesine özen gösterilmeli,

6-Dolaylı değil doğrudan vergilere dayalı adil bir vergi tabanı sağlanmalı,

7-Alternatif, ucuz, yeni, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmalı,

8-Sıcak paranın giriş/çıkışı kontrol altına alınmalı,

9-Her türlü ihalede dolar değil TL telaffuz edilmeli ve kullanılmalı,

10-Bankasıyla, finans sektörüyle sanayi yatırımları desteklenmeli,

11-Piyasayı düzenleyici müdahale araçları çeşitlendirilmeli,

12-Kamu yatırımcılığına özel bir önem verilerek, büyük yatırımlar planlanmalıdır.

Sömürülen toplum değil endüstri devleti

Eğer sanayileşmenin önünü açarsak ve sanayi toplumu/endüstri devleti olma yolunda daha da ilerlersek; gitgide gelişen, giderek güçlenen, dengeli büyüyen, bir Türkiye’yi kurabiliriz! Bu amaçla ve bu hedefler doğrultusunda yapmamız gereken ödevleri iç ve dış koşullar ne olursa olsun asla ama asla savsaklayamayız… Bu doğrultuda ifade ettiğim gibi; üretken sanayi yatırımları desteklenmeli, teknolojiye aktarılan fonlar artırılmalı, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmalı, her türlü ihalede/teşvikte dolar değil TL telaffuz edilmeli ve kullanılmalı, Teknoparkları, OSB’leri, bankasıyla, finans sektörüyle sanayi yatırımları desteklenmelidir. Kısacası devlet, endüstri devleti olarak hizmetlerini organize etmelidir. Sanayileşmeden alacağımız güç ve güvenle de; ekonomik, sosyal, siyasal, askeri, teknolojik hatta kültürel açıdan kalkınmamızı çok daha etkili aşamalara taşıyabiliriz. Türkiye, hiç kuşkusuz, ekonomisini geliştirmek için, sanayi üretim ve katma değerini artırmak zorundadır ve hiçbir bahane başarının yerini tutmaz!

 

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
OPERATÖRLER ACİL DURUMLARA NE KADAR HAZIR
Esra SARI
Esra SARI
ÇAĞIN SORUNU; İŞSİZLİK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva