ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Orman Genel Müdürlüğü 274 personel alacak
Orman Genel Müdürlüğü 274 personel alacak
Kaşıkçı cinayeti 2'nci yılı geride bıraktı
Kaşıkçı cinayeti 2'nci yılı geride bıraktı
Akkuyu NGS için üretilen 4 buhar jeneratörü Mersin'de
Akkuyu NGS için üretilen 4 buhar jeneratörü Mersin'de
Yeniden yapılandırılan borç tutarı 15 milyar lirayı aştı
Yeniden yapılandırılan borç tutarı 15 milyar lirayı aştı

Duran AKKAYA

MELEK YATIRIMCIYA VERGİ AVANTAJI
7 Ağustos 2020 Cuma

Yeni doğuş aşamasında olan ve kazanç sağlaması muhtemel görünen yeni bir fikre yatırım yapan melek yatırımcı, hızlı bir şekilde büyüme potansiyeli olan iş fikirlerinin gelişmesi için sermaye ortaya koyan kişidir. Girişimci, geliştirmek istediği fikri yatırımcıya sunar, fikrin yüksek getiri sağlaması muhtemel ise, yatırımcı o fikre para yatırır ve “melek yatırımcı” adını alır.

1900’lerin başında Amerika’da gelişen melek yatırımcılık sistemi, yenilikçi fikirlerin büyümesine katkı sağlamış, bu sistem İngiltere’ye de ulaşmış ve Avrupa’da erken dönem yatırımlarının yüzde 90’nından fazlası melek yatırımcıların sermayeleri ile karşılanmıştı.

Türkiye’de de 2000’li yılların başında gelişen melek yatırım ağının yıllar içerisindeki gelişimi epey hızlı oldu ve melek yatırımlarda hızlı bir artış kendini gösterdi. Türkiye’deki mevcut rakamlara bakıldığında 2018 yılında 14.6 milyon dolar melek yatırım gerçekleşti ve toplam yatırım 58.6 milyon dolar oldu. 2019 yılında ise melek yatırımcılar, 52,7 milyon dolarlık yatırım yaptı. 

Türkiye’de melek yatırımların kısa zamanda bu denli artış göstermesinin nedenini, 2013 yılında melek yatırımların devlet tarafından desteklenmesi için çıkarılan yönetmelik sonrasında gerçekleştiğini söylersek yanılmayız sanırım…

Türkiye’de 15.02.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı tarihte yürürlüğe giren “Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği”, uluslar arası literatürde ‘melek yatırımcı’ tanımını ülkemizde “Bireysel Katılım Yatırımcısı” olarak şekillendirmiştir. Böylelikle bu yönetmelik, kişisel varlığını tecrübesiyle yeni bir girişime aktaran ve uluslar arası literatürde “melek yatırımcı” olarak tanımlanan kişilerin, devlet tarafından desteklendiğini ortaya koymuştur. Bunun yanında yatırımcıların hem kendileri hem de yatırım yaptıkları şirketler belirli şartlar sağladığında melek yatırımcılara, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun geçici 82. maddesinde yer alan vergi desteğinden yararlanma hakkı doğmuştur.

2017 yılı itibariyle Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından 445 melek yatırımcı lisansı verilmiş, lisanslı melek yatırımcılar, 2018 yıl sonu verileriyle 35 girişimcilik projesi gerçekleştirmiş ve bu projelerde 11.9 milyon TL yatırımda bulunmuşlardır.

Mevzuata göre devlet desteğinden yararlanmak ve lisanslı melek yatırımcı olmak için aranan şartlar vardır. Buna göre; “Melek yatırımcının devlet desteğinden yararlanması için yönetmelikte belirtilen kriterleri yerine getirmeleri ve iktisap ettikleri tam mükellef girişim şirketlerine ait iştirak hisselerini en az iki tam yıl elde tutmaları gerekmektedir.”

“Melek yatırımcılar Vergi Usul Kanununun değerlemeye ait hükümlerine göre hesapladıkları hisselerin tutarlarının %75’ini yıllık beyannamelerine konu kazanç ve iratlarından hisselerin iktisap edildiği dönemde indirebilirler.” Bu da demek oluyor ki, lisanslı yatırımcıya yüzde 75 vergi avantajı sağlanır. Melek yatırımcılar, diledikleri kadar devlet desteği alamazlar. Bu desteğin bir sınırı vardır. Bireysel olarak en fazla 20 farklı anonim şirkete yaptıkları yatırım için devlet desteği alabilir.

“Melek yatırımcı, TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı ve KOSGEB kapsamındaki destek programlarından son 5 yıl içerisinde destek almış bir projeye sahip ise vergiden muaf olacağı tutar %100’e yükselmektedir.”

BKY, yani melek yatırımcı olarak faaliyette bulunan gerçek kişilerin vergi desteğinden yararlanabilmeleri için lisansa sahip olması gerekir. Bu kapsamda lisans başvurusu yapacak yatırımcıların, “Başvuru tarihi itibariyle son iki yılda yıllık gayrisafi gelirinin en az 200.000 TL olduğunu gösteren son iki yıla ait ilgili vergi dairesince ya da noterce ya da mali müşavirce tasdik edilmiş yıllık vergi beyannamesi örneği, ücretliler için çalışılan kurumun yetkilisi tarafından imzalanmış son iki yıla ilişkin belge veya başvuru tarihi itibariyle kişisel servetinin en az 1.000.000 TL olduğunu gösteren belgelere sahip olması gerekmektedir.”

Eğer BKY, yıllık cirosu en az 25.000.000 TL olan bir işletmede lisans alımına başvurmak istiyor ise, “Önce son beş yıl içinde en az iki yıl genel müdür yardımcısı veya dengi bir pozisyonda ya da daha üst bir pozisyonda çalıştığını gösteren söz konusu şirketin yetkilisi tarafından imzalanmış belge ve ilgili yıllara ait gelir tabloları veya ilgili yıllarda şirketin cirosunun en az 25.000.000 TL olduğunu gösteren mali müşavirce onaylanmış belgeye sahip olmalıdır.”

Melek yatırımcılara verilen lisansların 5 yıl için geçerli olduğunu söylemek gerekir. Bu süre dolduktan sonra gerekli başvurular ve değerlendirmelerin yapılmasıyla beşer yıllık sürelerle uzatılabilir ve BKY lisansları kesinlikle başka birine devredilemez.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
rukiye yüksel 9 Şubat 2017 Perşembe  18:47

Evrim teorisi tüm dünyadaki ortak müfredat neyse ona göre hazırlanıp ülkemizde ders kitaplarında yer alması evrimin geçerli olduğunu göstermez. Canlılık Allah'ın yaratmasıyla var oldu.Evrim haşa Allah'ı yok saymak için bilimsel kılıfa sokulmaya çalışılmış tek bilimsel delili olmayan paçavra bir teoridir.

Yorumu oyla      0      0  
Celal caymaz 9 Şubat 2017 Perşembe  18:00

Eğitimcilerin evrim teorisinin ders kitaplarından kaldırılması doğru olanıdır.Bu nun yanında evrim ders kitaplarında olacaksa evrime karşı fikirlerin de evrimin olmadığını ispatlayan fosillerin işlenmesi doğru olan bir anlayıştır.ispatlanmamış sözde bir teori asla bilimsel olarak ders kitaparında yer bulması bilime haksızlıktır.Karşı bir fikidenkaçınmaları o teorinin yanlış olduğunu geçersiz olduğunu ortaya koymuştur

Yorumu oyla      0      0  
Sevgi 9 Şubat 2017 Perşembe  17:51

Evrim konusunun yerine getirilen Canlılar ve çevre konusuna sınırlamalar getirilmesi konu isteyen öğretmen bu kazanimlarla tarafından Evrimi eskisinden daha fazla ve tek tarafli anlatabilir.bu nedenle türden türe geçişin olmayacağı ve farklı Türler arasında üreme ve gen bariyerleri olduğu belirtilmelidir.Varyasyonların sınırları olduğu, mutasyonların zararlı olduğu vurgulanmalidir.Aksi takdirde tek yanlı bir evrim anlatımı yapılır ve buda milli eğitimin yapısına aykırıdır.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ ARTTI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
YEREL VE KENDİLİĞİNDEN GERÇEKLEŞEN EYLEMLER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLU MU, ÇOCUKSUZ MU HAYAT?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN HAYATI, İÇ DÜNYA İLE DIŞ DÜNYA ARASINDAKİ HALLERDEN İBARETTİR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERDE İSTİHBARATIN KISA TARİHİ- II
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
EKONOMİDE YENİ DÖNEM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YAZI TURA GİBİ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YUNANİSTAN OLMAYINCA ERMENİSTAN SAHAYA SÜRÜLDÜ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HER YER AÇIK AMA OKULLAR KAPALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)'NİN ÇEVRELEME POLİTİKASININ PANZEHİRİ ÖZBEÖZ 'TÜRK BAYIR-BUCAK'TIR!
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
PANDEMİ Mİ SALDIRGANLAŞTIRDI?
Esra SARI
Esra SARI
AŞI NE ZAMAN BULUNACAK?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ VI (VASAT ÜMMET VEYA ÖRNEKLİK)
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
en iyi bahis sitesi- deneme bonusu - bahis deneme bonusu- papara bahis siteleri- papara casino siteleri- kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri kolay para çekilen bahis sitesi peppara bahis sitelesi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
izmir escort
Maxiva izmir escort -dijital ajans -