ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
1200 hakim ve savcı alınacak
1200 hakim ve savcı alınacak
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Rusya’da Su-30 savaş uçağı düştü
Rusya’da Su-30 savaş uçağı düştü
Benzinde 19 kuruş indirim
Benzinde 19 kuruş indirim
Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı
Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı

İsmail CİNGÖZ

M-4 KARAYOLUNDAKİ SALDIRIYI HANGİ ÖRGÜT YAPTI?
25 Mart 2020 Çarşamba

19 Mart 2020 günü Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile İdlib’de “bölgedeki bazı radikal gruplar tarafından” roketli saldırı sonucu iki Türk askerinin hayatını kaybettiği, bir askerin de yaralandığı, yine İdlib bölgesinde konuşlu başka bir Türk birliğinde bir askeri personelin de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği duyurulmuştur. 

Bu olayın, 05 Mart 2020 Moskova Mutabakatı ile sağlanan ateşkes anlaşması sonrası meydana gelen ilk saldırı olması özelliği taşıması ve Türk askerlerine saldırının “bazı radikal gruplar” tarafından yapıldığının duyurulması dikkatli gözlerden kaçmamıştır. Çünkü Suriye sahasında Türk askerlerine karşı gerçekleştirilen saldırıların Suriye rejim unsurları veya YPG/PYD/PKK terör örgütü tarafından yapıldığı şeklinde bir basın açıklaması yapılırdı.

Türkiye Millî Savunma Bakanlığı’nın resmi verileri incelendiğinde 03 Şubat-19 Mart 2020 tarihleri arasında 60 Türk askerinin şehit olduğu görülmektedir. Bu tablo içerisinde “bölgedeki bazı radikal gruplar tarafından” ve “roketli saldırı” sözcükleri ilk kez geçmektedir. Moskova Mutabakatı ile “Güvenli Bölge” ilan edilen İdlib M-4 otoyolu üzerinde yer alan Muhambal civarında böyle bir saldırının gerçekleşmesi İdlib’te risklerin halen büyük ve yeni nitelikler kazanmakta olduğunu göstermesi açısından önemlidir. 

İdlib özelinde Suriye coğrafyasında yeni ortaya çıkan bu stratejik denklem dikkate alındığında hangi “radikal grup” Türk askeri konvoyuna saldırmış olabilir? Sorusu üzerinden değerlendirme yapmak yerinde olacaktır. Lakin bu sorunun cevabı o kadar da kolay verilemeyecektir. Zira Suriye sahasında irili ufaklı o kadar çok radikal grup var ki sayıları her gün değil her an değişkenlik göstermektedir. Çünkü “radikal grup” olarak nitelenen bu yapılanmalar, ana eksenini “kökten dinci” omurga üzerine inşa ederlerken ilk olarak “etnik/dini/mezhepsel” argümanlar üzerinden hareket ederlerken; hedefe ulaşmada ise “fikir veya yöntem/metot uyuşmazlığından kaynaklı” olarak sık sık kendi aralarında çatışmalar yaşadıkları da görülmektedir. “Muhalifler”, “İsyancılar”, “Ilımlılar” gibi ifadelerle anılan ve Suriye’de çoğu zaman geçici koalisyonlar halinde hareket eden farklı silahlı gruplar, aynı zamanda sık sık yeni ittifaklar kurabilmekte, kurulu ittifaklara dahil olabilmekte veya anlaşamayarak ittifaklardan ayrılarak müstakil hareket ya da diğer bir oluşuma dahil olabildikleri ve karmaşık ilişkiler yumağı sergiledikleri bilinmektedir. Dolayısı ile bu hareketlilik içerisinde açıktan üstlenmeler haricinde çoğu zaman eylemleri kimin/kimlerin gerçekleştirdiğinin anlaşılması hayli zor olmaktadır.

Hatta Türkiye’nin desteklediği ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) birlikte operasyonlar düzenlediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı verilen yapılanma bile Nusra Cephesi, IŞİD, Ahrar Şam, Hazım Hareketi, Nureddin Zengi Hareketi, İslam Ordusu, Sukur Şam, Feylak el Şam, Faruk Tugayı, Mücahitler Ordusu, Ceyşül Muhacirin Vel Ensar, Suriye Devrimciler Cephesi, Fatih Sultan Mehmet Tugayı, Liva Tevhid gibi daha bir çok grubun ve dış destekçilerinin bir araya gelmesi ile oluştuğu çeşitli basın kuruluşlarında yer almıştır. 

Bu grupların bir kısmı veya yeni eklenenlerden oluşan yapı ilerleyen süreçte Suriye Geçici Hükümeti adıyla yapılanmış muhalif hükümete bağlı Savunma Bakanlığı çatısı altında bir araya gelerek “Suriye Milli Ordusu” adını almıştır. 

TSK’nın yukarıda yer alan gruplardan başka, zaman zaman Hamza Tümeni, Ahrar Şarkiyye, Ceyş’ül Ahrar, Sultan Murad, Muntasır Billah, Selahaddin’in Torunları gibi oluşumlarla da Esad rejimi ile IŞİD ve YPG’ye karşı birlikte operasyon yaptığı görülse de bu gruplardan Pentagon ve CIA ile irtibatlı olanların, silah ve mühimmat yardımı alanların olduğu bilinmektedir. Bu gruplardan hem IŞİD hem de YPG ile savaşanlar, aynı anda değişik uluslararası koalisyonlardan destek alanlar da olmaktadır. Ayrıca üst bir otoriteye bağlı olmadıkları için kiminle nasıl bir ilişki içerisinde olduğu/olacağı kestirilemeyen yapıları nedeniyle başı bozuk hareketler sergiledikleri[1], profesyonelleşme ve disiplin altına alınmalarında sorunlar yaşandığı da muhakkaktır.

2011 yılında Arap Baharı endeksli olarak Suriye olaylarının başlamasıyla birlikte İran destekli Hizbullah örgütü, adeta Esad rejiminin muhafızlığını üstlenmiş ve Suriye muhalefetini en önemli tehdit ve hedef olarak belirlemiştir. Suriye muhalefetiyle girdiği savaş üzerinden dolaylı olarak aynı zamanda Türkiye’yi de hedef alan Hizbullah’ın İran destekli tek örgüt olmadığı görülmektedir. Öyle ki; Lübnan Hizbullahı, Suriye Hizbullahı, Bedir Tugayları, Fatimiyyun Tugayı, Zeynebiyyun Tugayı, Ammar bin Yasir Tugayı, İmam Hasan Tugayı, Seyyide Rukiye Tugayı, Irak Hizbullahı, Seyyid eş-Şüheda Tugayları, Şehit Muhammed Bakır es-Sadr Tugayı, Asaib ehl el Hak örgütü, el Hamad Tugayı, Seddu Şuheda Taburları, Hizbullah Nuceba Hareketi, el Vaat es-Sadık Birliği, Esedullah Galip Tugayı, Ensarü’l-Akide Birlikleri, Haddamü’l Akile, el Hüseyin Tugayı, Nafiz Esadullah Birlikleri, Ketaib İmam Ali, Ebu Fazıl Taburu, Ceyş eş-Şa’bi, Ebu Fadl Abbas Tugayı, Kuvvet er-Rida, el Galibiyyun, Zülfikar Tugayı, Kuteyb Seyyit Şüheda gibi yirmiden fazla paramiliter grubun da İran tarafından desteklendiği ve finanse edildiği bilinmektedir[2]. Öyle ki Suriye’de faaliyet gösteren Fatimiyyun birliklerinde 10 bin ila 12 bin arasında Hazara kökenli Afgan bulunduğu çeşitli raporlarda görülmektedir.

Ayrıca PKK terör örgütünün Suriye yapılanması YPG’yi de unutmamak gerekir. YPG merkezli ve “IŞİD ile mücadele amacıyla” denilerek ABD tarafından açıkça desteklenen, silah, mühimmat ve lojistik yönden donatılarak Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adıyla dizayn edilen oluşum içerisinde Arap, Türkmen, Ermeni ve Süryani bileşenlerinin de yer alıyor olması[3] yapıyı daha da ilginç hale getirmektedir.

İdlib sorununun çözümü için bölgeye yoğunlaşılmışken dikkat çeken bir başka husus da bölgeye gelen yabancı savaşçılar sorunu olduğu görülmektedir. İlki; Cisr el Şuğur ve çevresinde etkili olan ve Taliban ile El Kaide bağlantılı Uygurlar örgütü olarak bilinen Türkistan İslami Partisidir. Etnik yapıları nedeniyle Çin’in yakın takibindedirler. İkincisi; Şişani (Çeçen) olarak adlandırılan ve Kafkas kökenli değişik etnik grupların liderliğinde faaliyet gösteren “Muhacirun ve Ensar Ordusu”, “Cunud el Şam”, “Ceyş Usra” ve “Ecnad el Kavkaz” örgütleridir. Bu gruplar da etnik nedenlerle Rusya tarafından izlenmektedir. Üçüncü olarak ise Taliban ile iltisaklı Özbeklerin oluşturduğu “İmam Buhari Tugayları” ile Özbek-Kırgız ağırlıklı “Tevhid ve Cihad Tugayları” dır. Lakin yabancı unsurlar tarafından oluşturulan örgütlerin bunlarla sınırlı olmadığı[4] da bilinmelidir.

Bu gruplardan hariç Heyet-ü Tahrir Eş-Şam (Şam’ı Özgürleştirme Heyeti/HTŞ) adı altında birleşen bir çok grup ile HTŞ örgütünün Temmuz 2016’da Nusra Cephesi olarak bilindiği dönemde El Kaide’yle bağlarını koparttığını duyurmasının ardından buradan ayrılan bazı cihatçı grupların Hurras El-Din (Din Koruyucuları) adıyla bir araya gelen cihatçı örgütleri[5] de unutmamak gerekir ki burada adı geçmeyen daha onlarca örgüt ve grupların İdlib özelinde Suriye sahasında faaliyetleri bilinmektedir.

Bu kadar çok ve karmaşık bağlantılara sahip örgütün yer aldığı Suriye sahasında 19 Mart 2020 günü İdlib M4 karayolunda iki Türk askerinin şehit olduğu, bir Türk askerinin de yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren örgüt olarak ilk akla gelen HTŞ olsa da HTŞ’nin bir çok grubu bünyesinde barındıran bir koalisyon olduğu unutulmamalıdır. Zira HTŞ içerisinde yer almasına rağmen hangi grubun[6] bu eylemi gerçekleştirdiği henüz netlik kazanmamıştır. Ancak saldırıdan birkaç gün önce cihatçılar tarafından bazı sosyal medya kanalıyla M-4 karayolunda devriye yapacak Türk ve Rus askerlerinin ölümle tehdit edilmesi dikkat çekici olsa da videoyu yayınlayan örgütün kimliği bilinmemekle birlikte bazı stratejistler tarafından Hurras El-Din kaynaklı olduğunu tahmin edenler olmuştur.

Zira 17 Eylül 2018’de Türkiye ile Rusya arasında İdlib’in silahsızlandırılmış bölge olarak kabul edildiği “Soçi Mutabakatı” anlaşmasını reddettiğini açıklayan Hurras El-Din örgütü, silahsızlandırılması kararlaştırılan İdlib bölgesinden çekilmeyeceğini açıklayarak yeni saldırı düzenleme çağrısı yapmış olması[7] şüpheleri üzerine çekmesine sebep olmuştur.

Sonuç olarak;

05 Mart 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve iki taraf heyetleri arasında yapılan görüşmelerin ardından kabul edilen Moskova Mutabakatı ile sağlanan ateşkesin ardından 19 Mart 2020 günü M-4 karayolu üzerinde yer alan Muhambal civarındaki saldırının hangi radikal grup tarafından yapıldığı henüz tespit edilememiş olduğu görülmektedir. Ancak İdlib M-4 karayolu üzerinde mutabık kalınan güvenli koridor hattından rahatsızlık duyan radikal grupların veya ateşkesin bozulması halinde oluşabilecek kaos ortamından çıkar sağlayabilecek bazı taraflarca sabote amacıyla özellikle gerçekleştirilmiş olabileceği değerlendirilmektedir.

Suriye sahası incelendiğinde mevcut durum itibariyle örgütlerin net bir şekilde; ılımlı, radikal veya terörist ayrımı yapılmasını neredeyse imkânsız kılmaktadır. Çünkü uzlaşmaz görüş ve tutumları nedeniyle mücadele ve hesaplaşma içerisinde olan ve en önemlisi de çok değişik aktörlerce finanse edilen örgütlerin uzlaşmasını veya çatışma evresine geçmelerini de geri plandaki aktörlerin dizayn ediyor oldukları hatırda tutulmalıdır. Unutulmamalıdır ki “Vekalet Savaşları” olarak literatüre giren yeni mücadele yöntemi ile emperyalist güçlerin mücadelesi bitene kadar uzlaşmanın sağlanamayacağından hareketle karar alıcı mekanizmaları zora sokacağı muhakkaktır.

Her ne kadar uluslararası kuruluşlarca aşağı yukarı standart bir kalıp içerisinde terör ve teröristin tanımı yapılmış olsa da herkesin terör örgütü algısı farklıdır. O nedenle Suriye’deki mevcut oluşum ile uzun yıllar ve sıkıntılı bir realite ile komşu olarak yaşayacak olan Türkiye, şimdiden kendisini hazırlamalıdır. O halde Türkiye karar alıcı mekanizmalarına düşen; gerçekçi ve alternatifleri olan planlar üzerinden Suriye sürecini Türkiye’nin beka sorunu halinden uzaklaştırmayı başarması gerekmektedir.

Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yerleşen ABD’nin YPG güçleriyle birlikte işlettiği petrol sahalarından elde edilen gelirler ile YPG/PKK’nın uzun vadede Türkiye aleyhine olacak şekilde örgütlenmesini ve bağımsızlığa uzanacağı sürece Türkiye’nin müsaade etmemesi gerekmektedir. Bu süreçte Türkiye’nin ABD’ye karşı Rusya ve İran ile ittifak kurabilmesi önem arz etmektedir. Fakat Suriye sahasında Türkiye aleyhine faaliyet gösteren grupları destekleyen İran ve Rusya ile bu süreci lehine geliştirmenin Türkiye karar alıcı mekanizmalarını çok zorlayacağı muhakkaktır. Karar alıcı mekanizmaları zorlayacak bir husus da Türkiye kamuoyunu ikna etmek olacaktır.

Sonsöz olarak; Türkiye, Suriye ve İdlib sahasına yoğunlaştığı bu günlerde koronavirüsü başta olmak üzere, Doğu Akdeniz, Libya ve sığınmacı/göçmen sorunları da hassasiyetlerini korumaktadır.

İsmail CİNGÖZ; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M.Sc. – BULTÜRK Ankara Temsilcisi.

[1] Cihat ARPACIK; “Suriye’de Kimler Kimlerle Beraber?”, İndependent, 09.10.2019.

[2] Selim ÖZTÜRK; “İran destekli terörist grupların Suriye’deki varlığı”, A.A., 13.02.2020.

[3] Cihat ARPACIK; “Suriye’de Kimler Kimlerle Beraber?”

[4] Fehim TAŞTEKİN; “İdlib›deki Silahlı Gruplar Kimler? Aralarından ‹Ilımlıları› Ayırmak Mümkün Mü?”, BBC News Türkçe, 15.08.2018.

[5] BirGün; “MSB’nin ‘Radikal Grup’ Dediği Hangi Cihatçı Örgüt?”, 20.03.2020.

[6] Sedat ERGİN; “M-4 Üzerindeki Saldırıda İki Türk Askerini Kim Şehit Etti?”, Hürriyet, 21.03.2020.

[7] BirGün; “MSB’nin ‘Radikal Grup’ Dediği Hangi Cihatçı Örgüt?”

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 7 yorum var, 7 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 3 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Füsun NEMUTLU 25 Mart 2020 Çarşamba  13:12

93Harbi Balkan Şehit ve Gazi Aileleri Vakfı ve Dulkadiroğlu Alauddevle Mülhak Vakıfları evlâdlarından olarak; Adana Bölgesi Kuvvayı Milliyesi büyüklerimizin de yakın silah arkadaşı olmaları ve biricik ağabeyimin kalp ameliyatında kendisine gösterdiği unutulmaz destek, vefa ve dostluğu hasebiyle uzun süredir ailecek tanıyıp takip ettiğimiz saygıdeğer Gâzi Komutanımıza bu çok değerli bilgiler ihtiva eden yazılarıyla bizleri haberdar kıldığı için çok teşekkürler, kendisine ve kıymetli ailesine engin selam ve saygılarımızla

Yorumu oyla      0      0  
Cahit 25 Mart 2020 Çarşamba  09:35

Bu kadar sayisi fazla yilanla (çuval a) girilir mi , isimiz zor

Yorumu oyla      0      0  
Yakup 3 Şubat 2017 Cuma  09:55

Siteninizi inceledim. Çok beğendim. Özellik araştırma inceleme olarak verilen haberler çok etkileyici. Başarılar diliyorum. İvedik organize sanayi

Yorumu oyla      0      0  
Mustafa 1 Şubat 2017 Çarşamba  17:38

Tek seferde okudum bitti devamııı

Yorumu oyla      0      0  
Nesrin 30 Ocak 2017 Pazartesi  22:52

Hayat kurtaran kararlar bazen sizin hayatınızı yok ediyor. Adalet hiçbir yerde yok. Ne yani adam savaş mı çıkarsaydı?

Yorumu oyla      0      0  
Bora 30 Ocak 2017 Pazartesi  15:49

İnsan hayatı kuş misali kırılgan. Bir kişi bile dünyanın kaderini tek bir kararıyla değiştirebiliyor. Gerçekten nefesimi tutarak okudum:)

Yorumu oyla      0      0  
Çağan 24 Ocak 2017 Salı  10:38

Yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Çok önemli ve heyecan verici konular seçiyorsunuz teşekkürler...

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN İŞİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
KENTLERİMİZ İÇİN PROJELER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
SEVİLLA HARİTASINI REDDEDEN AB NE YAPACAK?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİLENEBİLİR ENERJİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BİTSİN BU KAVGA
Esra SARI
Esra SARI
KIŞ MEVSİMİ YAKLAŞIYOR AMAN DİKKAT !
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
TÜRKİYE’DE UZAKTAN EĞİTİM
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
DOĞU AKDENİZ'İN İLK KURBANLARI: BAYIR-BUCAK TÜRKMENLERİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
ÜLKE EKONOMİLERİNDE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
GÜZEL GÜNLERE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
UZAKTAN EĞİTİM SORUNU
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HUKUK”, “ DEVLET”, “ SİYASİ REJİM” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİMİ GÖRÜŞLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ V
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
RUSYA İLE TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN ENERJİ ALANINDAKİ İLİŞKİLERİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva