ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Vestel 603 yeni işçi istihdam edecek
Vestel 603 yeni işçi istihdam edecek
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Meclis 'Başkan'ını seçiyor
Meclis 'Başkan'ını seçiyor
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 700 bine yaklaştı
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 700 bine yaklaştı
Nil Havzası’nda belirsizlik sürüyor
Nil Havzası’nda belirsizlik sürüyor

Hüseyin ALPASLAN

KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
28 Mayıs 2020 Perşembe

Fransız İhtilali ile başlayıp, 1848 yılında özellikle Almanya, Fransa, Polonya, Macaristan, Avusturya ve Romanya gibi ülkelerde; özgürlük, milliyetçilik, devrimcilik hareketleri ile beraber meydana gelen ayaklanmalar, Avrupa ve Balkanlar’da sarsıntı yaratmıştır.

Osmanlı Devleti bünyesinde bulunan gayrimüslim ve Türk olmayan unsurların kendi milli kimliklerini öne çıkartarak ayrılıkçı hareketler başlatmaları ve nihayetinde ayaklanmaları neticesinde; yıllarca Osmanlılık benliği ile hareket eden devletin asli unsuru Türk kesiminde Türk Milliyetçiliğinin oluşmasına zemin hazırlanmış ve Türk Milliyetçiliği tetiklenmiştir.

Kırım Savaşı sonrasında İslamiyet öncesi Türklerin tarihini inceleyen tarihçiler ile Rusya ve Orta Asya’dan gelen İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura, Ahmet Ağaoğlu ve Hüseyinzade Ali gibi Türkçülerle birlikte Osmanlı Türkçüleri tarafından şekillendirilen Türk Milliyetçiliği; Osmanlı Devleti’nin yönetiminde ve ülke içerisinde yaşanan huzursuzluklara karşı bir siyasi seçenek olarak ortaya konmuştur.

Balkan Savaşları sonrasında Hristiyan unsurların Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılmasıyla Osmanlı Devleti sınırları içerisinde yaşayan Müslüman nüfusun oranı önemli derecede artmış ve bu hal Osmanlıcılık siyasetinden çok Türkçülük ve İslamcılık siyasetini ön plana çıkartmıştır. Oluşan bu yeni durum karşısında Türk Milletinin milliyetçiliğe bakış açısı farklılık göstermeye başlamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun katıldığı Birinci Dünya Savaşı’nda, bir kısım Ermeniler dış kışkırtmaların etkisiyle isyan ve ayaklanmalar çıkarmışlardır. Doğu Anadolu ve Kafkaslarda Rusların yanında yer almış, komitacılık ve casusluk yapmışlardır Türk Ordusunu arkadan vurarak Rusların ilerleyişini kolaylaştırmışlardır. Ermeni isyancıların bu faaliyetlerine son vermeleri konusunda öncelikle Rusya ile görüşmeler yapılmış ve Ermenilere uyarılarda bulunulmuştur. Girişimlerden bir sonuç çıkmayınca isyancıların daha uzak bölgelere sevk edilmeleri kararlaştırılmış ve devlete isyan eden herkesi kapsayan Sevk ve İskân Kanunu çıkartılmıştır.

Osmanlı Devleti toplumlarını oluşturan, kardeşçe yaşayan, ülkesinin çıkarlarında ortak düşünebilen farklı inanca ve ırka mensup unsurlar da vardı. Berç Türker Keresteciyan Milli ve kültürel olarak Türklük şuurunu kabul etmiş gerek Osmanlı Devleti’nin son dönemleri gerekse yeni Türk Devletinin kuruluş aşamasında üstün hizmetleri bulunan Ermeni kökenli bir Türk vatandaşıdır.

 1870 yılında Afyonkarahisar’da doğmuştur. Galatasaray lisesi ve Robert Kolejinden mezun olan dönemin aydın insanlarından Berç Keresteciyan, Ermenice, Fransızca, İngilizce, Rumca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerini bilen hayli donanımlı bir insan olarak göze çarpmaktadır. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde İktisat ve maliye uzmanı olan Keresteciyan, Mondros Mütarekesi’nden sonra işgal yıllarında İstanbul’da Osmanlı Bankası Müdürlüğü, Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliği, Ticaret Bakanlığı üyeliği ve Hilâl-i Ahmer (Kızılay) Cemiyeti ikinci başkanlığı gibi görevler yapmıştır.

15 Mayıs gecesini uykusuz geçiren Mustafa Kemal Paşa’yı; Bandırma vapuruna binerek Ulusal Kurtuluş Mücadelesi için yolculuğa çıkacağı 16 Mayıs 1919 günü sabahının çok erken saatlerinde Şişli’deki evinde uyandıran kişi avukatı Ferit Talay’dı. Ferit Talay Mustafa Kemal Paşa’ya “Sizinle beraber on dokuz kişiyi Samsun’a götürecek Bandırma vapuru Karadeniz’e çıkıldıktan sonra İngiliz Savaş Gemisi tarafından batırılacak” diyerek önemli bir bilgi getirmiştir ki; bu haberi kendisine Merkez Bankası müdürlerinden Berç Keresteciyan gizlice haber vermiştir[1].

Berç Keresteciyan, Osmanlı Bankası’ndaki görevinin getirdiği kolaylıkla Anadolu’da bulunan yurtseverlere para yardımı için çalışmış, Kızılay 2’nci Başkanı olarak yine Milli Mücadele üyelerine İstanbul’da bulunan gizli teşkilat aracılığıyla ilaç ve sağlık malzemesi göndermiştir[2].

Berç Keresteciyan, Anadolu’daki Milli Mücadele kuvvetlerine yardım için İstanbul’dan İnebolu kanalıyla ulaştırılan sıhhi malzeme ve ilaç sandıkları içinde gizli bölmelere yerleştirilen silâh ve cephanenin gönderilmesinde büyük katkılar sağlayarak tehlikeli birçok vazifeye gözünü kırpmadan koşmuş ve Türkiye için hayatını tehlikeye atarak Millî Mücadele’ye yardım etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilk Ermeni Milletvekili olan Berç Keresteciyan’a Mustafa Kemal Atatürk tarafından “TÜRKER” soy ismi verilmiştir. 1934-1942 yılları arasında Afyonkarahisar ilinden Bağımsız Milletvekili seçilerek Mecliste görev yapmıştır. Türkiye’nin sanayi, iktisadi ve tarım alanlarında yaptığı faaliyetler ile ilgili birçok rapor hazırlamıştır.

Berç Türker’in, ülkesine ve onun varlıklarına olan sevgi ve sorumluluk anlayışını gösteren, 1935 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiş olduğu bir önergede şu ifadeler yer almaktadır; “Sual takriri-memleketimizin, dünyada en güzel bir yurt olduğunu hiç kimse yadsıyamaz. Yurdumuzun çok faydalı güzelliklerinden biri ormanlarımızdır. Esefle görüyoruz ki her sene orman yangınları o güzel yerleri harap ediyor çöle çeviriyor…  Acaba ilgili tarım bakanlığı, bu acıklı durumun önüne çabucak geçebilmek için ne gibi çetin ve sert tedbirler almıştır?  Lütfen Yüksek Kamutay’ı aydınlatmalarını rica ederim”[3].

Sonuç;

Berç Keresteciyan Türker’in Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında, Milli Mücadelede sırasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi hayatında etkin bir rol oynayarak Türk Milleti’nin çıkarlarına hizmet ettiği görülmektedir.

Kuva-yi Milliye mensubu Berç Keresteciyan Türker’in vatanseverliği her anlamda Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözünün et ve kemiğe bürünmüş halidir.

“Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözü: Ruhunda, düşüncelerinde ve eylemlerinde kendini Türk hissedebilen her vatandaşımızın mutluluk kaynağı sayabileceği bir olgudur. Bu olguyu en iyi ispatlayan Türk vatandaşlarından birisi de Berç Keresteciyan Türker olmuştur.

Sağlıcakla kalın…

Hüseyin ALPASLAN; Tarihçi- Yazar. alpasker.84@hotmail.com

[1] Alev COŞKUN; “Samsun’dan Önce Bilinmeyen 6 Ay”, s.408, Cumhuriyet Kitapları, 2019, İstanbul.

[2] Sadi BORAK; “ Atatürk’ün İstanbul’daki Çalışmaları”, s.269-270, Kaynak Yayınları, 1998, İstanbul.

[3] Mehmet BİÇİCİ; “Kadim Dostlukta Bir Çınar: Berç Keresteciyan”, Türk İslam Dünyası Sosyal Araştırmalar Dergisi, S.23, ss.85-97, 2019, Elazığ.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 2 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Cemal hato 28 Mayıs 2020 Perşembe  22:52

Yazılarınızda tarihi tekrar yaşattığınız için tşkler

Yorumu oyla      0      0  
Garip GÜMÜŞ 28 Mayıs 2020 Perşembe  13:11

Milli mücadele kahramanlarindan birisinin daha hakkını teslim eden yazarımıza cok tesekkurler. Mücadelede emegi geçen her kimse Allah razı olsun. Mekanları cennet olsun.

Yorumu oyla      0      0  
Mahir 28 Mayıs 2020 Perşembe  08:15

Teşekkürler

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAYATININ UCUZ OLDUĞU YERDE TEK BİR SUÇLU YOKTUR
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
BİLİM İNSANININ NAMUSU
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
OKULLARIN AÇILMASI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
OKEYE DÖRDÜNCÜ!..
Esra SARI
Esra SARI
ANKARA’DAKİ VAKA SAYISI ARTTI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SEFER TASINA TEKRAR MERHABA
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
NATO, FRANSA, TÜRKİYE VE LİBYA
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
GÜNEŞ PANELİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GÖBEKLİTEPE VE NİCELERİ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İNEK ŞABAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TURİZM SEKTÖRÜNÜN EN ZOR YILI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ONLİNE HAYAT
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
TOPARLANMANIN V HALİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
CUMHURİYET, DEMOKRASİ VE SİYASİ PARTİLER-1
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
EMPERYALİZMİN TÜRK KORKUSU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MUTLULUK İLE İLGİLİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
HİKMET ARAYIŞI
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva