ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Cumhuriyet 97 yaşında
Cumhuriyet 97 yaşında
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Marmaray 7 yaşında
Marmaray 7 yaşında
Binlerce vatandaş Anıtkabir'e koştu
Binlerce vatandaş Anıtkabir'e koştu
Nijerya’da silahlı grup cami bastı
Nijerya’da silahlı grup cami bastı

R.Bülend KIRMACI

KENTLERİMİZ İÇİN PROJELER
23 Eylül 2020 Çarşamba

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma kavramı kapsamında Sürdürülebilir Şehirler yaklaşımı önemli bir yer tutuyor. Bu yaklaşımı, kentler ve ekonomi kavrayışı ve yakınlarda rağbet gören “Akıllı Şehirler” oluşturulması anlayışıyla bütünleştirmek ve Sürdürülebilir Şehirler için aşağıda sıralanan önerileri, kent ekonomisi ve Akıllı Şehirler konusuyla birlikte tartışmak gerek.

Dünya Kentlerde Toplanıyor

Halen Dünya nüfusunun yarısı kent ve kasabalarda yaşamaktadır. Bu oran 1955’lerde üçte bir idi. Daha da ötede, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşıyor olması bekleniyor. Önümüzdeki otuz beş yıl zarfında dünya kentlerinde yaşayan nüfus bugüne göre 2,5 milyar kişi artacak. Halen dünyada 750 irili-ufaklı kent var ve dünya hasılasının yüzde 57’si bu kentlerde üretilmekte. Aynı eğriyi kendi ülkemiz açısından da gözlemliyoruz. Birkaç on yıl içinde Türkiye’de kent veya kırsalda yaşayan nüfus oranları çarpıcı biçimde neredeyse takla attı; insanlarımız gibi, bu veriler de “yer değiştirdi”.

Kentlerimiz ve sorunları büyük!

Türkiye’de 2018 yılında yüzde 92,3 olan il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı, 2019 yılında yüzde 92,8 oldu. Diğer yandan belde ve köylerde yaşayanların oranı yüzde 7,7’den yüzde 7,2’ye düştü. Nihayet bugün İstanbul’da çevresiyle beraber yirmi milyona yakın insan yaşamakta. İstanbul, Türkiye ekonomisine, yaklaşık 152 milyar TL katıyor, bir başka deyişle % 40 oranında katkı sağlıyor. İstanbul da dünyadaki “mega” kentlerden biri. Hiç kuşkusuz sürdürülebilir şehirler ve yaşam, kent ekonomisi ve akıllı şehirler üçlemesinde İstanbul gibi, Ankara gibi, İzmir gibi illerimizin sorunlarının çözümü, diğer illerimize oranla çok daha karmaşık süreçleri, çok daha zorlu yapısal yenilemeleri gerektirmektedir. Fakat, bir yerden başlamak kaçınılmazdır ve önümüzde merkezi yönetimi, belediyeleri, sivil toplum örgütlerini ve vatandaşları; özcesi tüm bir toplumu ilgilendiren müdahale alanları ve ödev konuları vardır.

Kent Ekonomisini kavramak!

Kent ekonomisi deyince, kentler ve ekonomi kavrayışından söz ederken; köyden ayrı tutmadığımız bir toplumsal kalkınma anlayışı içinde kentin sanayisi, ticaret hacmi, üretim kapasitesi, lojistik olanakları, tüketim alışkanlıkları ile ekonomik ve sosyal katma değer açısından durumunu ifade ediyoruz. Gerçekten, kalkınma bileşenleri arasında “kent” olgusu, mücaviri ve kırsalı da etkileyen bir kavramdır. Modern kentlerin uzmanlaşma ve iş bölümü dayanaklarıyla gelişen “birikimi”, entegre ulaşım ağı, toplu konutlar yanı sıra üniversiteler, stadyumlar, opera, sinema gibi kültürel yapıtlarla maddi temelde çıktılar sağlar… Ülke ekonomisinin genel gelişim eğrisinden bağımsız tutulamayacak bir kentin ekonomisi, sermaye birikimi, doğal kaynak zenginlikleri, enerji üniteleri, deniz veya su tarımı dahil tarımsal kapasitesi üzerine eklenen yatırımlarla gelişir, güçlenir. Yenilenme ve onarım bu sürece bağlıdır. Bizim üzerimize düşen görev kentlerimizin ekonomik gelişmesine katkı yapmak, o arada, kentin semtleri açısından ve bölgeler itibariyle de kentler arasındaki gelişmişlik farkını bir vasatta tutmak, her yerde çağdaş yaşamı yapılandırmaktır.

Akıllı Şehirler Kurmak!

Akıllı Şehirler kavrayışı dünya gündemine giderek yerleşmekte ve Türkiye’mizde de yer bulmaktadır… Gerçekten, geçenlerde kamuoyuyla da paylaşılan, 2020-2023 yıllarını kapsayan “Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı” hayata değer katan, yaşanılabilir ve sürdürülebilir şehirlerin yapılandırılmasını öngörüyor. Bu kavrayışın bir hedefi var ve en başa, “kent paydaşlarının akıllı şehir dönüşüm kapasitesini artırmayı” koyuyor. Kimdir kentin, şehrin, paydaşları? O şehirde yaşayan herkes, kitle örgütleri, kamu kurumları, vakıf yapıları, meslek odaları, üniversiteler ve spor kulüpleri… Peki “akıllı şehir” söz konusu mu değil mi, o nasıl belirleniyor? Oradaki kriterler şunlar: Akıllı şehir bileşenleri olarak; enerji, atık su, iletişim, güvenlik ve acil durum, sağlık, barınma, ulaşım, telekomünikasyon alanlarında en az maliyetle en fazla katılımla denetlenebilir ağların kurulması gerekiyor… Kenti, kentli yönetiyor.

Sürdürülebilir Kent Yaşamı

Gelelim Sürdürülebilir Kentler kavramına ve bu anlayış için önerebileceğimiz projelere…

Yeşil Alanlar / Yeşil Kentler

Öncelikle demir, beton, arsa, moloz yığınları anlamında ne kadar alan varsa yeşil alana dönüştürülmelidir. Bu dönüşüm, bir anlamda kamu gücünün geri dönüşümsüz kullanımı olarak uygulanmalıdır. Yani sulandırılmadan. İmara açılmadan. Unutmayalım ki, halkın olduğu kadar tabiatın da yeşil alana, parka, ormana, yürüyüş yollarının yapılmasına ihtiyacı vardır.

Atık yönetimi Enerji üretimi

Şehirlerin katı atık dönüştürme kapasiteleri geliştirilmelidir. Çöplerden enerji elde edecek dönüştürme sistemleri kurulmalıdır. Şehir şebeke suyunun sağlıklı olması için gereken tevsi yatırımlar da yapılmalıdır. Şehirlerimizde kanalizasyon ve atık su giderleri en modern tarzda yapılmış olmalıdır.

Yatay Mimari ve Entegre Ulaşım

Yatay mimariye önem verilmelidir. Gökdelenlerden kaçınılmalıdır. Şehir boyuna değil enine doğru gelişmelidir. Yeni yapılan binaların tümünde garaj olması mecburiyetine dikkat edilmeli, çok katlı binaların kapladığı alan temel alınarak çevresinde belli bir büyüklükte ağaç ve bitki dikimi yapılması, yeşil alan yapılandırılması zorunlu olmalıdır.

20 Dakika Kuralı ve Entegre ulaşım

Şehirlerimizde “20 dakikada ulaşım” kuralı uygulanarak, insanlarımızın toplu taşım veya özel araçlarıyla iş yerlerine, birinci basamak sağlık hizmetlerine, çocukların okullara, gençlerin spor yapacakları tesislere, halkın kütüphane, sinema gibi yerelde kurulu tesislere ve gıda ve giyim konusunda tedarikçi dükkanlara en fazla yirmi dakikada ulaşabileceği şekilde mekanlar ve konum eşleşmesi sağlanmalıdır. Ayrıca hafif raylı, metro ve deniz ulaşımı dahil entegre ulaşım düzeni en çağdaş anlamda sağlanmalıdır.

Hemşeri Bilgi Ağı

Şehirlerimizde yaşayan hemşeriler için kendi rızaları doğrultusunda kurulacak akıllı bilgilendirme sistemleriyle, cep telefonu ve tablet gibi iletişim olanaklarından yararlanılarak etkin bir iletişim ve haberleşme ağı oluşturulmalı bu ağın içinde büyükşehir ve ilgili ilçe belediyeleri ile kamu kurumları da yer alarak, her türlü genel sağlık, ulaşım, vatandaşlık hakları ve toplumsal dayanışma çağrıları konusunda yurttaşlar anında bilgilendirmelidir.

Esas olan şehirlerimizi de köylerimizi de yaşanılabilir kılmaktır. Ben 7 /24, dört mevsim, 7 bölge yaşayan, dünya ile yarışan, gündüzleri mutsuz insanların dolaşmadığı, geceleri ışıkları kararan değil, çağdaş yaşam olanaklarına sahip olan, güven ve esenlik veren bir yaşamı; köyde ve kentte kurmamız gerektiğini vurguluyorum. Bu hedefler doğrultusunda planlı yatırımlar, düzenli kentleşme, köyden başlayan kalkınma önemsenmelidir.

Şehirlerimizi sürdürülebilir bir yaşama kavuşturmak; kent ekonomisi kavrayışı, akıllı şehirler oluşturulması anlayışıyla, alt yapı ve üst yapıya büyük bir özen göstererek ve yönetime halkı katarak, olanaklı olacaktır…

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
DİKKAT!
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
CUMHURİYET NASIL İLAN EDİLDİ?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BU KIŞ ZOR GEÇECEK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİR BREXİT VARDI, N’OLDU ONA?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
HİZMET-İÇİ EĞİTİM VE YÜKSELEN MESLEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AŞI SAVAŞLARI
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
MÜLTECİ VE SIĞINMACI SAYISI HER GEÇEN YIL ARTTI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ASKIDA EKMEK, EĞİTİM SİSTEMİ VE CUMHURİYET
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
HATAY YANARKEN BAYIR-BUCAK'IN DA YAKILMASI ANIMSANIYOR MU?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
GERİDE BİR ÇANTA BOLCA ACI
Esra SARI
Esra SARI
MEME KANSERİNİN FARKINDA MIYIZ?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNDE SON DURUM
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
KIŞA HAZIR MIYIZ?
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
AYDINLIK GELECEK
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SİYASİ TERCİHLERDE TOPLUM VE ÇEVRENİN ETKİSİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFININ BOYUTLARI ARTIYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEREYE GİDİYORUZ?...
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLU MU, ÇOCUKSUZ MU HAYAT?
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva