ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kapadokya kanunla korunacak
Kapadokya kanunla korunacak
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor

Mustafa YILDIZ

KENDİMİZ OLMAK, ÖZGÜR OLMAKLA OLUR
8 Kasım 2018 Perşembe

İnsanın doğasında “Özgür olma” (Hür olma) arzusu hep var olmuştur. Çoğu kimse tarafından bu terim; “İnsanın dilediğini yapabilme hakkı kazanmasıdır” şeklinde anlaşılmıştır. Özgürlük “Laiklik” gibi “Soyut” bir kavram olduğundan her isteyenin dilediği şekilde tanımladığı, ucu açık bir terimdir. Çeşitli tarif ve tanımlamarın yapılmasının nedeni de bundandır.

İllaki kabaca bir tanım yapmak gerekirse şayet, terim olarak özğürlük; “Kişinin tutum ve davranışlarını herhangi bir koşulla sınırlamaması, zorlamaya, kısıtlanmaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma biçimi sergileme durumudur.” denilebilir. Felsefik terim olarak da; “İnsanın her türlü dış etkiden bağımsız olarak, kendi arzu (İstenç) ve düşüncesine (İrade) göre karar verebilmesi durumudur.” diye tanımlamak mümkündür.

Bu tanımlamaların aksi istikametinde, “Doğanın dayatmaları karşısında insan istese de özgür olamaz.” diyen (Determinizm) görüşlerde vardır. İslam felsefe alimleri de farklı tanımlamalar yapmışlardır. Kimi, “İnsanın özgürlüğü kendine gösterilen iyiyi-güzeli, doğruyu-yanlışı tercihte iradesini kullanması” şeklinde tanımlarken kimi, “İnsan tamamiyle serbesttir. İyiyi-güzeli, doğru-yanlışı bulmada kendisi özgürdür.” demiştir. Kimileri de, “İnsanın yaratılış kanunlarına göre uzuvlarını kullanma zorunluluğudur.” diye (Cebriye) tanımlamışlardır.
Özgürlük (Hürriyet) çok kapsamlı, muhtevası geniş olması hasebiyle, günümüzde de sürekli tartışılan bir kavramdır. Bu nedenle de müşterek bir tanım yapmakta oldukça güçtür.
Özgür olmanın çeşitleri de vardır. Bunları “Düşünce de özgürlük”, “Ekonomik özgürlük”, “Kişisel özgürlük”, “Ahlaki özgürlük”, “İstenç özgürlük” vs. gibi sayabiliriz.

Hepsini bu sütunlara taşımak hacmi büyüteceğinden sadece “Kişisel özgürlük” hakkına kısaca temas edeceğiz. En yaygın ve günlük kullanılan tanımı ”Kişinin kendi iradesi ile davranışlarını yönlendirmesi” şeklinde olanıdır.Kulağa da hoş gelen bu tanım, toplumda kabul görsede pratik hayata yansıması ise, anlayış olarak kişiden kişiye değişebilmektedir.
Hakikat arayışları, erdemli (Kamil mü’min) insan olma çabaları da kişinin özgür olmasıyla birebir ilişkilidir. Yararlı insan, iyi bir vatandaş, örnek müslüman olmakta kişinin özgürce tutum/davranış sergileyebilmesi ile kazanılır.Özgür olmak şahsiyet bulmak, kimlik kazanmak için de çok önemlidir. Zira özgürce yapılan  davranışlar değer ifade ederler, özgünlük kazanırlar. Aksi durumda uzaktan kumanda ile idare olunan, aklı kiraya vermiş olursunuz.
O zaman siz, kendiniz değilsiniz demektir.Bir yönüyle başkasının sözcüsü pozisyonunda olmuş olursunuz.

Bu nedenle, birilerinin fısıldaması ile oluşmuş/oluşan düşüncelerden hareket eden insan özgür değildir. Mensubu olduğu cemaat, mezhep, meşrep, parti, dernek vs. gibi sivil kuruluşların söylem ve eylemlerini sorgulamadan, onların ağzıyla konuşması, hareket etmesi de o kişinin henüz özgür olmadığını gösterir.

Ayrıca, mensubiyet duygusuyla kendisini bağımlı saydığı dost, akraba, ahbap, hemşehri ve yaşadığı çevresi tarafından zorunlu bir takım davranışları işleme mecburiyetinde kalan kişi de henüz özgür olmamış demektir.
Okuduğunun etkisinde kalan, her dinlediğinin büyüsüne kapılan, kendisine yapılan telkinlerden etkilenen kişi de henüz özgür olmamış/olamamış demektir.

Başkası ne der acaba diyene, kınayıcıların kınamasından korkana da özgürce davranıyorsun denmez/denilemez. Bireysel davranış sergileyen, gücüm kadar tahakküm da ederim, kazancım oranında da tüketirim de psikolojisi ile hareket edene de özgür davranıyor denmez/denilemez.
Nefsinin arzularına direnemeyen, olumsuz isteklerine karşı yenik düşene de elbette özgürce hareket ediyor denemez. Dilediğini söylemek, keyfince hareketler de özgürlük değildir.
Hayatının bazı alanlarını maddiyatı, bazı bölümlerini de kendi dışından kaynaklı telkinatların etkisiyle bir yerlere bağlı olarak sürdüren, kendi iradesiyle görüş serdetmeyen, karar veremeyen insan da henüz kendi olamamış demektir. Bu tip insanın yaşamakta olduğu hayatı da gerçekte başkasının hayatıdır. Zira, başkasının telkinatları onu yönlendirmektedir.

Toplumumuz çoğunlukla bu tip insanlardan oluştuğu için, özgüven sahibi olmadığımızdan kendimize ait yasa yaparken bile başkaları ne diyor? diye sormadan düzenleme bile yapamıyoruz. Nedeni de işte bu kendi irademizle özgürce düşünüp yanlışta olsa kendimize has kararlar veremeyişimizden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra ülke olarak dışa bağımlı yabancı teknolojiyi kullanıyor olmamız da özgür düşünme yeteneğimizi büyük oranda etkiliyor.Çünkü, teknoloji beraberinde aynı zaman da size kurallarını ve ahlakını da dayatabiliyor.Demek ki, yerli ve milli olmanın bireyden başlaması gerekir. Şu soruyu herkes kendine sorabilmeli: “Düşüncelerimin ne kadarı bana ait ve yerli?”

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİREYSEL EMEKLİLİK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
O MÜTEVAZİ FOTOĞRAF TAM DA BÖYLE HİSSETTİRDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ABD’NİN TÜRKİYE UYARILARI
Esra SARI
Esra SARI
SOKAKLAR ÇÖP KUTUSU MU?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SURİYELİLER AĞAÇ DİKSİN
Halil YATAR
Halil YATAR
SAĞLIKSIZ ÇAĞDA SAĞLIKLI KALMA ÇABALARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SAĞLIĞIMIZ ÇOK GÜZEL OLSUN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
''KİBİR'' VE ''KİBRİYA''
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ YERLERİ BELLİ OLDU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
GENÇLİK HAFTASININ ARDINDAN
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÖRÜNENLER VE GERÇEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ABD'NİN İRAN'DAN SONRAKİ HEDEFİ TÜRKİYE
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva