ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Oğullarını kaybeden ailenin hukuk mücadelesi sürüyor
Oğullarını kaybeden ailenin hukuk mücadelesi sürüyor
'Kıbrıs etrafında sondaja başlıyoruz'
"Kıbrıs etrafında sondaja başlıyoruz"
Terör örgütü orman yakıp şantiyelere saldırdı
Terör örgütü orman yakıp şantiyelere saldırdı
Şanlıurfa Hollanda’ya meydan okuyacak
Şanlıurfa Hollanda’ya meydan okuyacak
Hindistanlı turistlerin Türkiye'ye ilgisi arttı
Hindistanlı turistlerin Türkiye'ye ilgisi arttı

Ömer AĞAÇLI

KAİNAT, ALLAH’IN FİİLLERİDİR
3 Ağustos 2018 Cuma

Hakikatin üç konusu vardır. Fakat bu üçlünün mahiyeti üzerinde kafa yoranlar azdır. Bu üçlünün mahiyeti doğru bilinmeden hakikat bulunamaz, üretilen bilgiler de zandan ibarettir. Bu makalede bu konu üzerinde kimi şeyler söylemek istiyorum.
Allah mutlak anlamda varlıktır. Varlık olarak sadece O nitelenebilir. O, yarattıklarının ötesinde ve hatta ötelerin ötesindedir. Yaratışı sonradandır yani bir başlangıcı vardır. Allah kendi varlığının bilinmesini dilemiş ve varlığını yarattığı şeylerle ortaya çıkarmıştır.

Allah insanları da kendi varlığının bilinmesi için yaratmıştır. Bu bağlamda Allah, mutlak varlık; kainat ve insan da yaratıktır.
Şimdi insanın durumuna gelelim. İnsan kavramlarla düşünür, kavramlarla bilgi sahibi olur. Kavramların içeriği anlamlarla doludur. Kavramlar kelimelerle ifade edilir. Kavram aslında bilgi manzumesidir. Bilgi, kavramlar arasında kurulan bağlardan ibarettir. İnsan var olanları onları temsil eden kavramlarla bilebiliriz. Metafizik alanda soyut anlamları kavramak kadar anlatmakta zordur. Fakat başka çarede yoktur. İnsan bir şeyi zihin formatına uygun olursa anlayabilir. Biz de bu minval üzere insan zihninin kabul edebileceği forma uygun olarak yaratışı, iki kavramla açıklamaya çalışıyoruz. “MUTLAK VARLIK” ve “VAROLUŞ” olarak. Mutlak varlık ALLAH, varoluş ise tüm yaratılmış olanlar.


Varoluş çoklukla tezahür eder. Bu bir olanın çoklu yüzle görünmesidir. Şu hususu da söyleyelim. Bu çokluk insana göredir. Varoluştaki çokluk, kendi açılımında bir bütünlük ve ahenk göstermektedir. Bu bağlamda mutlak varlık bir ve varoluşta birdir. İnsan da çoktur ama hepsinin içi, özü aynı ve birdir. Bu da bize hakikatin bir ve tek olduğnu gösterir.


Kur’an Zümer 6 ayette: ALLAH, SİZLERİ BİR TEK ŞEYDEN YARATTI.” diye vurgular.
Allah her şeyi bir olan şeyden yaratmıştır. O halde her şeyin özü olan bir şey nedir? Sorusunu sormak gerekir ki, İslam’da Sufi yolu tutanların sözlerine göre; “Allah’ın kendine ait olan zat nurudur.” diye açıklamışlardır. Yokluktan varlık çıkmayacağına göre, varlık varolan bir şeyden çıkmak zorundadır. Bu bağlamda varoluştaki her varlığın özü, aslı ALLAH’IN NURUDUR. Varoluştaki her şey Allah’ın nurunun tezahürüdür. Din, bu mutlak hakikati tevhid kavramı ile açıklamış, formüle etmiştir. Kainattaki çokluk, bu bir ve tek olan nurun tezahürüdür. Bu nedenle din, bir inanç ve itikat sistemi değil, varoluş sorunudur.


Allah bu nurla her an tüm kainata müdahale etmektedir. Yani Allah, evren bağlantısı bu nurla işlemektedir, bu nurla sağlanmaktadır. Rahman Suresi 29 ayette: “Allah her an yaratma faaliyetleri içindedir.” Ve Rum Suresi 25 ayette: “Göğün ve yerin O’nun buyruğu ile durması da O’nun varlığının delillerindendir.”
Kainatta var olan her şey, Allah’ın varlığının delilleridir ve bizim her an gözlerimizin önündedir. Her an, kainattaki devingenlik, dinamizm Alla’ın yaratma işlerinden başka bir şey değildir.
Şu kadar var ki, ALLAH her şeyi kendi zatına ait ilmine göre fiilleriyle yaratmaktadır. Her fiil bir sıfata, her sıfatta bir ismine tekabül eder. Kainat (evren) Allah’ın sıfatlarının, fiillerinin, isimlerinin zahire, görünen alana çıkmış halinden ibarettir.


Roger Garaudy bu ilahi varoluşu öyle güzel ifade etmiştir ki diyor ki: “EVREN, ALLAH’IN İSİMLERİNİN SENFONİSİDİR.” Bizim de anladığımız kadarıyla “Kainat, Allah’ın isimlerinin hükümleri, bu hükümlerin formlarıdır.”
19/110: “En güzel isimler O’nundur.”
30/27: “Yaratmaya başlayan sonra onu tekrarlayan O’dur. Göklerde ve yerde tecelli eden en yüce sıfatlar O’nudur.”
Allah’ın yarattığı şeylerin bulunduğu, göründüğü alana izafe edilen kainat kavramı, Allah’ın kendi varlığının delillerini kainat aynasında, külli varoluşta her an göstermektedir.


Göklerde ve yerde buluna bütün varlıklar, O’nun isimlerinin tezahürüdür. Tezahür, aynı zamanda zikirdir. 59/24: “En güzel isimler O’nundur. Gökteki ve yerdeki varlıklar, O’ nun yüceliğini anarlar.” Denilmiştir ki, bütün varlıklar kendi manevi hallerine göre hep ve her an zikir halindedir. Kainattaki dinamizim Hakk’ı zikirden ibarettir. İnsan da her an zikir halindedir. İnsanın tüm düşünce eylemleri hep zikrin gereğidir. İbadetler zikirdir. İbadetler içinde bulunan “namaz” zikirdir. Allah’ın kendi isimleriyle Allah’ı zikirdir. Namaz vakitleri insanın kainatın tesbihatına katılmasıdır. Kozmik, ilahi düzene, oluşa insanın iştirakidir.
Allah’ın isimlerinin, kelimelerinin çokluğu kainattaki varlıkların çokluğunun nedenidir. Fakat bu çokluk, kesret durumu tekliği bozmaz. Çoklukta tek olanı farkedebilmek ise marifettir. MARİFET, HAKİKATİN BİLGİSİ VE BİLİNCİDİR.


Allah’ın sayıya gelmeyen kelimelerinin bir ahenk içinde olması da Allah’ın sanat sahibi olduğunun bilgi ve bilincine götürür insanı. Kelimelerin özleri ise Hakk’ın nurudur. Tüm evren bu nurların dans etmesidir. Kainattaki, tabiattaki güzellikler bu nurların tezahürü, zahire, görünen alana çıkmasından başkası değildir. Tasavvuf ehli olanlar hep söylerler: “ARİFLERE EŞYADA ESMALAR GÖRÜNÜR.” Eşya, esmadır aslında...


Kainatı, Allah’tan bağımsız görenlerin akıllarına şaşmak gerekir. Bu bakış açısı tamamen kuruntudur. Allah, her şeyin hayat kaynağıdır. Her şeye kendi varlığı ve ilmi ile destek verendir. HER ŞEY ALLAH İLE KAİMDİR. TÜM KAİNATTA ALLAH’IN VARLIĞININ DELİLLERİ VE KUDRETİ GÖRÜNÜR DAİM...DİNİN BİR VAROLUŞ MESELESİ OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞTIM. BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
YÜREKLERİMİZİ DAĞLAYAN HİKAYESİYLE CÜNEYT ÖZDEMİR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
EŞEL MOBİL VE TANZİM SATIŞ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva