ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
'Dün Beyrut'u öldürdüler'
'Dün Beyrut'u öldürdüler'
ABD'de Kovid-19'un bilançosu ağırlaşıyor
ABD'de Kovid-19'un bilançosu ağırlaşıyor
Sri Lanka'da genel seçim
Sri Lanka'da genel seçim
Türkiye genelinde en kapsamlı Kovid-19 tedbirleri denetimi yapılacak
Türkiye genelinde en kapsamlı Kovid-19 tedbirleri denetimi yapılacak

R.Bülend KIRMACI

İŞSİZLİK YAMAN SORUN
8 Ocak 2020 Çarşamba

Modern devletin birincil görevi, yurttaşlarına iş sağlamaktır. Kimse işi sağlayana bakmaz, ama işsiz sayısı en çok devletin eleştiri hanesine yazılır. Tabii bir de ailelerin ve bireylerin zarar hanesini yazar…Yurttaşların doğru dürüst çalışma koşulları, mesai dilimleri, hafta ve dönemsel tatilleri ile ek çalışmadan kaynaklanacak toplam gelir, maaş haklarının belirli olduğu “işlerinin olması”, yurttaşlar için birer kimlik, birer övünç kaynağı ve emeklilik dayanağıdır. Çünkü aynı zamanda bu işlerin belli yasal kurallar dahilinde geçerli olması ve doğru dürüst bir emeklilik olanağı sağlaması da doğaldır.

İş yok, ücretler yetersiz

Türkiye’mizde işsizlik ciddi bir sorundur. Bu sorun, giderek kalıcı hale gelmekte, kapsayıcılığı itibariyle üniversite mezunu gençleri bile olumsuz etkilemektedir. Öte yandan, iş piyasasında eşit işe eşit ücret, kadın-erkek iş gücünün ücretlendirilmesi, fazla mesai haklarının tatbik edilmesi, çalışma sürelerinin uzunluğu ve emeklilik fonlarının yetersizliği gibi bir dolu açmaz bulunmaktadır. Dahası, bir yandan asgari ücret yetersizdir ve vergi yükü ağırdır diğer yandan kayıt-dışı çalışma ve “mevsimlik çalıştırma” ciddi sorunlar olarak varlığını sürdürmektedir. Türkiye, uzun yıllardır sıcak paraya, dış borçlanmaya, lüks ithalata dayalı iktisadi tercihlerinin ağır faturasını ödemekte; üretken yatırımlardan uzak durmanın kurumsal ve aile bütçeleri üzerinde neden olduğu tahribat ile yüzleşmektedir. Bu durum, zaten, vergide adaleti ve ücretlerde hakkaniyeti sağlamak açısından eleştirilen bir tabloya sahip ülkemizi, emek gücünün iktisadi hayata katılımı, emeğin üretim faktörü olarak değerlendirilmesi ve emeklilik gibi konularda ve uluslararası alanda oldukça geri ve yetersiz bir görünüme itmiş bulunmaktadır.

İstihdam politikası gerek

Hemen ve baştan belirtmeliyiz ki, iktisadi politikanın bir bileşeni olarak “istihdam politikası” gündelik parti siyasetinden de, güncel olarak sanat, spor alanında hayatın paylaşımından da çok daha önemli bir konudur. Önemlidir, çünkü, geçerli işler, geçindiren gelirler, huzur veren emeklilik maaşları; yaşamın ta kendisidir. Yurttaşlarına bu olanakların hem de çağdaş ölçütlere yaraşır düzeyde sağlanmasından kendisini sorumlu saymayan, bu konuda samimiyetini kanıtlamayan hiçbir siyasetin, başarımından söz edilemez; kalıcı olması da beklenemez. Öyleyse yapılacak “ilk iş”, “iş bulmak” olmalıdır. Tabii kamu, özel girişimler, her türlü şirketler ve genel olarak iş piyasası da rekabet koşulları üzerine şekillenir ve bir üretim girdisi / yatırım maliyeti olarak ücret ve hatta maaşlar, ekonominin ve kurumlarının, piyasanın ve kurallarının koşullarıyla, bireyin (çalışanın) aldığı eğitime ve sergilediği deneyime göre şekillenir. Nihayet her şey bir yana, birincil konu, geçerli, güvenceli bir iştir!

Emek-yoğun artı teknoloji

O nedenle istihdam planlamasını yaparken, ülkenin gerçekleri ve dünyanın gereksinimleri göz önünde bulundurulmak zorunludur. Benim de yazılarımda sıkça değinmeye çalıştığım gibi; mesleki teknik eğitim ve “eğitim ile endüstrinin bağının” berkitilmesi (güçlendirilmesi) bu anlamda çok önemlidir. Günümüzde, otomasyon, robotik, nano-teknoloji çağında, esnek çalışma biçimlerinden dem vurulsa da, ülkemizin gerçeği ve gereği emek-yoğun bir kalkınma temelinde: tarım, sanayi, hizmetler,, tüm sektörlerde,, iç talebi tahkim ettikten sonra dış satıma yönelmek ve elbet teknolojiyi de geliştirirken, emek-yoğun iş yerleri ve işletmeler kurmak olmalıdır.

KOBİ’leri desteklemek

İçinde bulunduğumuz verili koşullarda, küçük-orta ölçekli işletmeleri olduğu kadar, KOBİ’leri de desteklemek, organize sanayi bölgeleri, ihtisas bankalarından yararlanarak girişimciliğin önünü açmak, geçerli bilgi otoyolları ile pazara ve pazarımıza erişilebilirliği artırmak zorundayız. Yanı sıra çalışanların sağlık hizmetlerini de en geçerli çağdaş düzeylere eriştirmek yükümlüğündeyiz. “Çalışanı, emekçiyi, işçiyi, memuru ve hatta bireysel girişimciyi” tek başına birer birey değil de ailesiyle bir bütün olarak ele almak, anayasal bir hak olan tatil olanaklarından ve yine kamusal bir hizmet olarak (iş yerinde emekçinin, okulda çocuğunun) “en iyi eğitim almasından” hep beraber kendimizi sorumlu saymalıyız.

İş sorunu ve ekonominin geneli

İşsizlik sorunu ekonominin genelinden soyutlanamaz ve genel iktisadi yönelim ve üretim öncelikleri yeniden-organize edilemeden çözülemez. Gerçekten büyüme oranlarının yetersiz seyrettiği günümüz Türkiye’sinde kimi hesaplamalara göre; işsiz sayısı 4,6 milyona ve işsizlik oranı yüzde 14’e ulaşmış olup, işsizlerin yüzde 28’inin yüksek öğrenim diplomalı olması bir başka olgudur. Günümüzde 25 milyon icra dosyasından söz edilmektedir. “Plaza ve AVM ekonomisi”nin tahribatı, kapanan mağazalardan, kepenk indiren dükkanlardan bellidir. O arada, bankalar, batık kredilerin 151 milyar TL’ye ulaşması nedeniyle yeni kredi açmamakta, batık kredi paydaşlığı (!) oranları itibariyele; hanehalkı düzleminde yüzde 15, inşaat ve emlak için yüzde 22, ticaret açısından yüzde 20, enerji sektöründe ise, yüzde 9’dur… Türkiye’de herkes biribine borçludur, ancak kimse tahsilatını tam olarak yapamamaktadır.

Doğru soru, doğru çözüm

Bu koşullarda nerede yanlış yaptık? Sorusunun sorulması ve samimi bir hesaplaşma yapılması gerekmektedir. Gün, kalkınmayı süre istikrarına ve gelişmeyi sürekliliğe bağlamak için elimizde kalan tüm olanakları sfereber etme günüdür. Gerçi geride bıraktığımız yıllarda, ölçüsüz özelleştirmeler sonucunda kamu, piyasayı düzeltici ve fiyatları dengeleyici olanaklardan giderek yoksun kalmıştır ama hala kimi olanakları da mevcuttur. Bu doğrulutda yine kamudan başlayarak tasarrufa önem verilmeli, üretken yatırımlar özendirilmeli, eğitim ile endüstrinin bağı güçlendirilmeli, vergide hakkaniyet, ücretlerde adaleti sağlayacak mekanizamalar uygulamaya konulmalı, yeni gelişen mesleklere göre eleman yetiştirilmesi planlanmalı, enerji ve tarım alanlarında mutlaka milli bir ekonomi siyaseti izlenmeli, sosyal güvenlik alanında gerekli reformlar yapılarak, vatandaşlara güvenen ve güven veren bir iktisadi, idari sistem kurulmalıdır. İlk sözü son olarak tekrar edersek; iş yoksa, neredeyse hayat da yoktur; iş varsa; her soruna çare bulunur!

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
1915 ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN İKİNCİ SAFHASI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
PANDEMİDE İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
65 YAŞ ÜSTÜNÜN PSİKOLOJİSİ
Esra SARI
Esra SARI
YAŞIYORSAK HALA UMUT VAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÖĞRENCİ EĞİTİM VE SORUNLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HANGİ SEKTÖR NE KADAR KAZANDI?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva