ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı

Ömer AĞAÇLI

İSLAM’IN, BİR İSMİ NİTELEYEN BASİT SIFATA İNDİRGENMESİNİN NEDENLERİ
13 Temmuz 2018 Cuma

Hakikat sadece dinin konusudur. Hiçbir beşeri bilgi türleri, hakikati açıklayamaz. Hakikat Allah’a mahsustur. Ve Allah, mutlak gerçekliği peygamberler vasıtasıyla insanlara bildirmiştir. Her peygambere gelen vahiy kaynaklı bilgiler mutlak hakikatin bir bölümüdür. Diğer bir deyişle peygamberler birbirlerini tamamlayarak, son peygamber Hz. Muhammed ile hakikat bilgileri tamamlanmıştır.


Kur’an dinin, hakikatin tekliğini şu ayetlerle ortaya koyar.
41/43: “ Resulüm! Sana söylenenler, senden önceki peygamberlere söylenenlerden başka bir şey değildir.”
12/111: “Bu Kur’an, kendinden önceki kitapların doğrulanması, herşeyin açıklamasıdır. İman edenler için bir rehber ve rahmettir.”
Kur’an, ilahi mutlak hakikatlerin kendinde toplandığı tek kutsal kitaptır. Hakikate Kur’an bağlamında bakılınca, Allah’ın insanlara kendi yaratma fiillerine göre yaşaması için yol gösterdiği görülür. Akıl ve irade ile donanımlı insanın bu kanunlara göre düşünecek ve hayatını bu kanunlara göre kuracaktır. Hayatı kurmak tamamen insana bırakılmıştır.

Din dilinde “Allah’a tabi olmak“ demek, işte bu kanunlara göre insanın hayatını kurması ve yaşamasıdır. Bu bağlamda Kur’an aklın önünde, aklın önünü açan “nur” kaynağıdır. Nitekim Sadrettin Konevi : “İlahi tevfik rehber olmadıkça, aklın ayağı kayar” diye vahiysiz aklın yolunu şaşıracağını söyler.


Kur’an daha başlarda, ilk surelerde kendi işlevini “2/ 242 ayettle şöyle vurgulamıştır
 “ALLAH, AKILLARINIZI KULLANMANIZ İÇİN, SİZE İLKELERİNİ BÖYLECE AÇIKLAMAKTADIR.” Bu girizgahtan sonra gelelim sadede, asıl konumuza. Asıl söylemek istediğimiz, İslam’ın bir ilahi din olmasına rağmen, onun beşeriyetin elinde, beşeriyetin nefsinin oyuncağı haline getirilmesi, nefsin pisliklerini örten bir şal gibi kullanılması, bir ismi niteleyen basit bir sıfata indirgenmesi meselesidir.
Evet! İslam, hakikati ifade eder. Çünkü Allah, mutlak anlamda varlıktır ve herşeye varlığı ile destek vererek onları var kılandır. Aslında Allah, hayatın kendisi ve hayatı yaşayandır. İzafi tüm varlıklara da hayatı yaşatandır.


Vahyin özü, Allah’ı bilmek ve O’nun sistemine göre yaşamaktır. Diğer bir anlatımla, insanın kendi varlık yapısına göre yaşamasının adıdır.
Ama, insan doğası öyle ki, insanın nefs durumu, bu ilahi çağrıya kulak vermemektedir ve kendi keyfine göre yaşamak istemektedir.


İNSAN DOĞASI BELLİ BAŞLI İKİ BOYUTLUDUR. “ NEFS” VE “ RUH” OLARAK.. KUR’AN BAŞTAN SONA NEFS VE RUHUN ÇEKİŞMESİNİ ANLATMAKTADIR. NEFS İLE RUH HEP KAVGA VE ÇEKİŞME HALİNDEDİR. İNSAN HAYATINI VE HALLERİNİ DE BU İKİSİNİN ÇEKİŞMESİ ORTAYA ÇIKARMAKTADIR. NEFS ALÇAKLIĞA, RUH YÜKSEKLİĞE MEYİLLİDİR VE BİRİ AŞAĞIYA DİĞERİ YUKARI ÇEKMEKTEDİR.
Allah’ın istediği iman, amel ve takva... Nefsin istediği ise kendi heva ve hevesine göre aşağılarda yaşamaktır. Dikkat edin Kur’an’da takva ve heva karşı karşıyadır ve bir çarpışma halindedir.
Kur’an, iman teklifine karşı nefsin davranışlarını, oyunlarını bol bol kıssalarla döne döne anlatıyor. Heva, nefsin kötü sıfatları ve takva da ruhun olgunluk sıfatlarıdır ki ikisinin çarpışması Kur’an’ın içeriğini oluşturuyor.


BÜTÜN SORUN NEFSİN “HEVA” SINA, “ TAKVA” NIN KURBAN EDİLMESİYLE ORTAYA ÇIKIYOR!. 25/ 43 ayette. “ Nefsini İlah Edineni Gördün mü?” diye bu hallere dikkati çekiyor.
İnsan dünyada ya Allah’a iman eder ya da nefsinin heva ve hevesini kovalayarak nefsine tapar. Böylece insanlar “Allah’ın kulları” ve “Nefsin kulları“ diye ikiye ayrılırlar.
İNSAN, NEFSİNİ İLAH EDİNİNCE ARTIK İŞİ ŞEYTANA BIRAK... İslam’ın basit sıfata indirgenmesi, araç haline getirilmesi de nefsin ilahlık konumuna oturtulmasının sonucudur. Peygamberlerin hepsinin anlatmaya çalıştığı var oluş gerçeği de bundan ibarettir.
Vahiy insana ruh yolunu gösteriyor. Ruhu iktidara getirmeye çalışıyor. Din, ruhu terbiye ediyor ve ona hakikat yolunu gösteriyor. Ego kaybolacak ki ruh ortaya çıksın. Dini kabul etmeyenler veya din kurallarına uymayanlar özünden  uzaklaşırlar.


İnsan, gerçek olan Hakk’a tutunmazsa, ruh ortaya çıkmaz. Hakk ortaya çıkmazsa batıl kendini hakk suretinde gösterir. Batıl, nefsin dinidir. İnsan nefsinden ruha yükselemezse, nefsin çıkarlarını, heva ve hevesini din edinir. Artık bundan sonra nefsin menfaatleri din yerine geçmiştir.
Kur’an 2/42 ayette: “Gerçeği batılla bulayıp gizlemeyin.” Ve 2/86 ayette: “Onlar, ahireti verip, dünya hayatını satın alan kimselerdir.” şeklinde uyarmaktadır.


İslam’ın basit bir sıfata indirgenmesinin temeli buradan ortaya çıkmaktadır.
Bu konuda aklı çalışan, yakınan kimseler de vardır. Şimdi onların sözlerinden aktarmalar yapmaya çalışacağım. Geçmişte Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış ve değerli bir kimse olan ALİ BARDAKOĞLU, din alanında olup bitenleri kısaca şöyle değerlendirmiştir: 
“Dini her işe koşuyoruz. Dini her alanda geçer ölçü yapıyoruz. Böylece İslam’a aykırı, İslam anlayışı gelişiyor.”


Değerli bir bilim hanımı olan Sayın Belkıs Gürsoy da bu konuda bir yazısında şöyle demişti:
“Dini dönemde nefsin kutsal din idi. Modern dönemde nefsin kutsal kendisi olmuştur.”
Aklı işleyenler, nefsin, dini nasıl kullandığını, eylemlerine ve söylemlerine nasıl malzeme ettiğini görebiliyorlar.
Bu konuda  değerlendirme yapanlardan biri de Seyid Hüseyin Nasır’dır. “ TASAVVUFİ MAKALELER” adlı eserinde Nasır şöyle yazıyor: 


“Bu gün İslam Dünyasında ağır basan en can sıkıcı eğilimlerden birisi, Batıda moda olan bir ideolojiyi benimseyip, ona İslami etiketinin yapıştırılmasından ibarettir. Böylece biz “ İslami Demokrasi”, “ İslami Sosyalizm”, gibi ifadelerle karşılaşmaktayız. İslam, modern ya da güne uygun gösterilerek kabul ettirilmeye çalışıldığında, onu eksiksiz bir prensipler mecmuası, kapsamlı bir dünya görüşü halinden, bir ismi niteleyen sıfat durumuna indirgeyerek, ona ihanet ediliyor.” Anlatmaya çalıştığımız husus, nefsin nasıl at oynattığı ve dini kendine nasıl oyuncak ettiğidir. BURADA KALEM AZMADAN DURALIM. Her gün her yerde nefsin marifetlerine bol bol şahit oluyoruz. Aklı işleyenler de bunların farkında oluyorlar.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva