ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
'Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz'
"Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz"
işsizlik oranları arttı
işsizlik oranları arttı
TÜBİTAK 16 personel alacak
TÜBİTAK 16 personel alacak
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması

Ömer AĞAÇLI

İNSANIN VAROLUŞ AMACI VE SALİH AMEL KONUSU ÜZERİNE
30 Kasım 2018 Cuma

İnsanın varoluş amacını ve bu amaca uygun hayatını, varoluşun anlamı, varoluşu var kılan Allah’ın düzeninde, bu düzeni açıklayan din alanında aramak zorunludur. Beşeri bilgi türleri alanında bilim, felsefe ve sanat alanında bu soruya cevap bulmak mümkün değildir. İlahi hakikatleri kendinde toplamış olan Kur’an bu soruya açık ve net cevap vermiştir.
Kur’an yaratılış amacını 51/ 56 ayette şöyle ortaya koymuştur: “Ben insanları adı c olan varlıkları bana kulluk ve ibadet etsinler diye yaratmış bulunuyorum.”

Değerli bir ilahiyatçı olan Salih Akdemir yazdığı “Son Çağrı Kur’an” adlı mealinde bu ayete şöyle anlam vermiştir; “Ben insanları üflediğim ruhum vasıtasıyla içlerine yerleştirdiğim Tanrısal modelimi oluşturmaları için yaratmış bulunuyorum.” Bu anlamı sufi meşrepli ve gerçekçi gördüğüm için daha uygun bulduğumu ifade etmek isterim. Çünkü ibadet etmenin amacı insanda Allah’ın ruhunun açığa çıkması ve insanın kamil bir insan konumuna yükselmesidir.

İnsanın varoluş, yaratılış amacı ve bu amaç bağlamında ortaya çıkan anlam, Allah’ı bilmek ve O’nun varlığına dünyada şahit olmaktır. İnsanın yaratılış amacını ve hayatın anlamını din dışında hiç bir kaynakta bulmak mümkün değilidir. Beşeri bilgi türleri olan bilimin zaten böyle bir amacı da yoktur. Bu konuya felsefe ilgi duyar ama felsefenin de verdiği cevapların gerçekçi olduğunu söylemek mümkün değildir. Benim anladığım kadarıyla bilim ve felsefe yaratılmışlar alanında olabilir. Din alanına giremez. Bilim ve felsefe ne varoluşu anlayabilir ne de mutlak varlık olan Allah’ı bilebilir. Vahyin zorunlu olması bu nedenledir.

Yaratılış amacı ve anlamı, insanın Allah’ı bilmesi, anlaması ve O’nun tecellilerinin oluşturduğu düzeni bilmesi olunca, bu işlerin dünya hayatında nasıl gerçekleştirleceği söz konusudur.
Burada karşımıza “salih amel” kavramı çıkar ki salih amel, kısaca Allah’ın istediği biçimde yaşamaktır. SALİH AMEL, dince makbul olan işleri yapmak, ahlaki ve insani işler, temiz, iffetli işler, kısaca günah dışı işler olarak tanımlanabilir.

Salih amel ile ilgili Kur’an’da 40 ayet vardır. Salih amel iman ile birlikte zikredilir ki Allah’a iman söylem işi değil eylemle bunları yaşayarak gösterme işidir. Salih amel, Allah’ın yarattığı insan doğası yani fıtrata göre yaşamanın adıdır. Salih amel hakikate göre yaşamak olduğu için, hakk’ın hakikatin yoludur.
2/277 ayete bakalım: “İman edip salih amel işleyenler, namazlarını dosdoğru kılanlar, zekatlarını verenlerin karşılığı rabbin katındandır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.”
Salih amel din kurallarına göre yaşamaktır. Din kurallarının özü ahlak hükümleridir. Ameller insanın akibetini de belirleyicidir. Ne ekersen onu biçersin sözü ile anlatılmak istenen de budur.

Furkan 70: “Tövbe edip iman edenler, salih amel işleyenlerin Allah onların kötü işlerini iyiye çevirir.”
Meryem 96: “İman edip salih ameller işleyenlerin gönüllerine Rahman sevgi koyar.” Evet sevgi denilen ilahi duygu elde etmenin tek bir yolu vardır ki o da salih amel işlemektir. Aşkı başka yerde arayanların aklına şaşarım. Aşk, Allah’ın kula ikramıdır. İnsan doğru olmadığı zaman bu sevgiden mahrum olur. İstediği kadar uğraşsın aşk, O’nun ikramıdır ve sadece ondan gelendir. Aşk her yönüyle ilahi kaynaklıdır. Aşkın beşeri olduğunu zannedenler yanılıyorlar. Aşkın kaynağı Muhammeddir. Muhammed’e uymayanlara muhabbet yoktur.
Allah insanın kendi olumlu sıfatlarına göre yaşamasını ister. Bunun için insana yol göstermektedir. Dinin asıl özü budur. “Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmaktır.” Ama tercih insana bırakılmıştır. İnsan hangi yönü seçerse karşılığı da ona göre gelir.

İyiliğin ve kötülüğün karşılığı farklıdır. Bu noktada önemli hikmet ortaya çıkar ki Allah o kimseyi kendi gibi olanların arasına koyar. Yani insanın varoluş boyutunu değiştirir. Böylece o kimse daha bu dünyada iken cenneti ve cehennemi yaşamaya başlar. Yani insan amellerine göre bu dünyada alem değiştirir. Salih ameller insanı salih kullar arasına götürür.

Salih ameller manevi yükselişi de sağlar. Allah salih ameller işleyenleri ruhla destekler ve manevi yönden yükseltir. İnsanın manevi yükselişle aklı ve idraki artar. Kesin bilgi bilebilecek duruma gelir.
Son olarak konuyu şöyle bağlamak istiyorum. İslam kelimesi selam kelimesinden gelir. Selam, barış ve huzur anlamına gelir. Bu da Allah’ın yaratma yasalarına göre yaşamakla olur. Fıtrata uygun yaşama salih amellerdir. Kuru iman ve iddia ile bir yere varılamaz. İman kendini salih amelle göstermek zorundadır.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Türkan 8 Aralık 2018 Cumartesi  22:25

Yazınızı zevkle okudum kaleminize sağlık

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
15 TEMMUZ'UN ARDINDAN...
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR RETROSU
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
YOLSUZLUK BELASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ÜZERİNDEN BÜYÜK İSRAİL'E GİDEN YOL
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva