ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Cumhuriyet 97 yaşında
Cumhuriyet 97 yaşında
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Marmaray 7 yaşında
Marmaray 7 yaşında
Binlerce vatandaş Anıtkabir'e koştu
Binlerce vatandaş Anıtkabir'e koştu
Nijerya’da silahlı grup cami bastı
Nijerya’da silahlı grup cami bastı

Mustafa YILDIZ

İNSAN DİN İLİŞKİSİ VI (VASAT ÜMMET VEYA ÖRNEKLİK)
24 Eylül 2020 Perşembe

İslam dini mensuplarına “Vasat Ümmet (orta yol, örneklik)’’ olmayı emreder. Herkesin anlayacağı şekilde açık bir emir olarak anlaşılması gereken bu emirler, bazılarınca da sadece tavsiye olarak anlaşılmıştır. Toplum içinde de büyük çoğunluk tarafından sanki yalnız kişinin tüketime dair tutumu ya da harcamaları söz konusu edildiğinde öne sürülecek emirler olarak anlaşılmıştır. Kuşkusuz bu konular da “Orta yol”un kapsamına giren konulardır.

Ancak sadece bu fiilleri kapsıyor şekliyde anlaşılması veya öyle zannedilmesi konuya bütünlük açısından bakıldığında bu emirlerin yanlış ve eksik anlaşıldığı görülür. Toplumda herkes bu emirleri böyle anlıyor demiyoruz elbette. Dile getirilen/getirilmiş her konu veya konular şüphesiz geneli bağlamazlar, ancak böyle düşünenlerin de olduğu/olacağı, olabileceği bilinmelidir.

Halk arasında çokça konuşulan ama bizce eksik anlaşılan bir konu olması hasebiyle “Vasat Ümmet” derken neyi anlamamız gerekir veya konuyu nasıl anlamalı hususunu “İslam Dini” bağlamında dikkat çekmek babından yüzeysel olarak değinmek istedik. Çok çeşitli anlamlarda tarif ve tanımı yapılan “Ümmet” kelimesinin yapılan/yapılmış bazı tariflerini kısaca aşağıya almaya çalışacağız.

Etimoloji(Kökenbilim) olarak Umm: Anne, Ümmet: Aynı anneden olan çocuklar, Ümmet: ‘‘Bir peygambere inanarak, onun yaptıklarını ve söylediklerini hayatına uygulayarak etrafında toplananların tümü”.

Aynı kökten gelen emm: ‘‘Bir şeye yönelmek, bir şeyi kastetmek, niyet etmek, bir şeyi hedefe almak, hedefine koymak, bir topluluğun önünde olmak, öne çıkmak, bir şeyi sevk ve idare etmek, ana olmak” vs. gibi anlamları da içeren çokça tarif ve tanımları yapılmıştır.

Felsefeciler de vasatı (orta yolu): ‘‘Çözüme açık, herkes tarafından üzerinde uzlaşma sağlanan, en sert tartışmalarda bile ılımlı, itidallı davranan” anlamında tanımlamışladır. Buna karşın müslüman bilim insanları da “Ne ifrat, ne tefrit, orta yol tercih edilmeli” şeklindeki içeriklere haiz olan çeşitli şekillerde tanımlamalar da yapmışlardır.

Bir başka tanımıyla Ümmet ile kökenden gelen aynı kelimeden türetilmiş “İmam” kelimeside; ‘‘Bir önderin etrafında toplanmış, aynı duyguyu, aynı düşünceyi paylaşmış ve aynı hedefi gerçekleştirmek için organize olmuş/edilmiş topluluklar, önde duran, namazda öncülük eden kişi.’’ anlamlarında kullanılmıştır.

“Sizden hayra çağıran, kötülükten sakındıran bir ümmet, topluluk olsun” emri, İslam dininde yukarıda bazı vasıfları sayılan ve bu gibi niteliklere haiz bir oluşumun kurulması veya oluşturulması müslümanların zorunlu görevleri arasında sayıldığı şeklinde görülmeli ve öyle anlaşılmalıdır. Yani İslam dinine inanmış birinin orta yolu takip eden, örnek olacak, üstün vasıflara haiz, donanımlı, emin ve herkesin güvenini kazanmış kimliğiyle tanınan biri olmak gibi bir zorunluluğu olduğunu/olacağını da bilmesi gerekir.

Ne yazık ki, bu vasıflara haiz olan din mensuplarının sayıları oldukça az olduğu için, bu konuları gündeme getirmek kişiye ekstradan sorumluluk yükleyeceği korkusuyla olacak ki, kimsenin çokta fazla ilgi alanına girmemiştir. Bir bilim insanının ‘‘Bana İslamı anlatma, bana İslamı göster” dediği gibi, “Hayra çağırmak, kötülükten sakındırmak” da ancak iyi bir örneklikle daha etkili ve daha inandırıcı olduğu/olacağı da aşikardır.

Yoksa, kendine sözü geçmeyen/geçiremeyen, söylediklerini yaşantısına tatbik etmeyen/edemeyen birinin “Din” anlatımı veya yapacağı dini tavsiyelerin toplumda fazlaca bir karşılık bulmadığı/bulamayacağı bilinmelidir.

İslam dininin bireysel olarak kişinin bizzatihi yapması gereken emirleri olduğu gibi, topluma dair olan, toplumla birlikte yapması/yapılması gereken görevleri ile yöneticilere/amirlere mahsus emirleri de vardır.

Mesela; Cuma namazı, bayram namazları ve cenaze namazları gibi ibadetler tek başına eda edilemiyor ancak bir toplulukla birlikte yapıldıkları takdirde yerine geliyorlarsa, aksi takdirde de toplumun hepsi sorumlu tutulacağı için, sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek örneklik teşkil edecek “Vasat ümmet”i oluşturmak, insanları hayra çağırmak ve kötülükten sakındırmakta inanmış toplumların hepsine yüklenen/yüklenmiş bir görevidir.

Toplum tarafından ihmali halinde ise, her inanan kişinin sorumlu olduğu/olacağı da bilinmelidir.

Günümüzde; gerek ülkemiz dahilinde olsun ve gerekse İslam coğrafyasında olsun, sadece bu gaye ve amaçlar gözetilerek halisane bir araya geldiğini iddia eden bir topluluk, bir cemaat veya bir oluşum gerçekten var mı? ya da bilen, gören oldu mu? Doğrusu varsa da ben bilmiyorum.

Sözde bu iddialarla faaliyet yapan veya yaptığını iddia eden Parti, Dernek, Vakıf ve kuruluşların hemen hemen bila istisna hepsinde hakim olan görüş; “En iyi bilen biziz, en doğruyu konuşan da biziz, herkes bizim adreste toplanmalı, doğru yolu takip eden de biziz gibi tezleri savunduklarını, çıkar ve menfaatin ön planda olduğunu, kusursuz bir liderleri olduğu, ötekilerin hep yanlışlar yaptığını, beklentilerin hep karşıdan atılacak adımlarla olması gerektiği vs. gibi bu ve benzeri savunmaların yapıldığını görürsünüz hep.

Bu nedenlerden ötürü hep marjinal kalan, toplumun kahir ekseriyeti tarafından onaylanmayan, toplumda fazlaca bir karşılıkta bulmayan/bulamayan bu oluşumlar, nasıl örneklik ve “Vasat toplumu” temsil ederler/edebilirler ki. Demek ki, dinin bu tarafı yıllardır bil hakkın temsil edilemiyor/edilmiyor demektir. Halbuki din bütün kurallarıyla yaşandığı ve yaşatıldığı zaman güzelliği görülür.

Yukarıda çeşitli tarif ve tanımı yapılan ve İslam dininin de bir emri olduğu halde “Vasat ümmet”, “Örneklik teşkil etme” vasıflarından hangisine veya hangilerine uyan bir yapı mevcut?

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
DİKKAT!
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
CUMHURİYET NASIL İLAN EDİLDİ?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BU KIŞ ZOR GEÇECEK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİR BREXİT VARDI, N’OLDU ONA?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
HİZMET-İÇİ EĞİTİM VE YÜKSELEN MESLEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AŞI SAVAŞLARI
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
MÜLTECİ VE SIĞINMACI SAYISI HER GEÇEN YIL ARTTI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ASKIDA EKMEK, EĞİTİM SİSTEMİ VE CUMHURİYET
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
HATAY YANARKEN BAYIR-BUCAK'IN DA YAKILMASI ANIMSANIYOR MU?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
GERİDE BİR ÇANTA BOLCA ACI
Esra SARI
Esra SARI
MEME KANSERİNİN FARKINDA MIYIZ?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNDE SON DURUM
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
KIŞA HAZIR MIYIZ?
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
AYDINLIK GELECEK
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SİYASİ TERCİHLERDE TOPLUM VE ÇEVRENİN ETKİSİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDA İSRAFININ BOYUTLARI ARTIYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEREYE GİDİYORUZ?...
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLU MU, ÇOCUKSUZ MU HAYAT?
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva