ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Orman Genel Müdürlüğü 274 personel alacak
Orman Genel Müdürlüğü 274 personel alacak
Kaşıkçı cinayeti 2'nci yılı geride bıraktı
Kaşıkçı cinayeti 2'nci yılı geride bıraktı
Akkuyu NGS için üretilen 4 buhar jeneratörü Mersin'de
Akkuyu NGS için üretilen 4 buhar jeneratörü Mersin'de
Yeniden yapılandırılan borç tutarı 15 milyar lirayı aştı
Yeniden yapılandırılan borç tutarı 15 milyar lirayı aştı

Mustafa YILDIZ

İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
6 Ağustos 2020 Perşembe

Yahudilik ve Hristiyanlık hakkında genel bilgi olarak kısa ve özetin özeti babından bilgiler vermeye çalıştık.Takdir edersiniz ki, her biri hakkında ciltler dolusu kitaplar yazılmaktadır. İki cümleyle verilmiş bilgilerin, yapılan izahların yeterli olduğunu iddia etmek pek tabii olarak mümkün olmadığı/olamayacağı aşikardır.

Bu sütunlar zaten ansiklopedik bilgiler verme yeri de değildir.Belki; okuyucuya dinlerle ilgili bazı malumatları haber vermek adına konu başlıkları şeklinde arz edip, meraklarını uyandırmaya, araştırma yapmaya teşvik edebilme amaçlanmıştır denilebilir.

Bu yazımızda da “İslam dini” hakkında kısaca sathi bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Okuyucunun bir beklenti içine girmesine de gerek yok kanımca, ‘‘Tereciye tere satma” misali Amerika’yı da yeniden keşfetmeye gerekte yok elbette, söylenmemiş, duyulmamış yeni iddialarda bulunacağız gibi de anlaşılmasın lütfen.Verilecek bilgiler, islam dini hakkında ilmihal düzeyinde bilgisi olan her inanmış müslümanın bildiği bilgiler olacağını söyleyebiliriz.

Ancak, zaman zaman islam dini ile ilgili bazı kavramların yapılmış bazı tarif ve tanımlarındaki anlam farklılıkları önemsenmeyip, sadece küçük bir nüans farkından ibaret gibi görünmeleri, düşünce bazında devam eden yıllarda küçük zannedilen anlam farklılıkları insanlar arasındaki düşünsel mesafenin açılmasına neden olduğu/olacağı da unutulmamalıdır.

Gerçekten de bu farklı tarif ve tanımların, düşünce bazında çok büyük anlatım ve yorum farklılığına kapılar açtığı, ayrıca bu tarif ve tanımların doğru anlaşılmadıkları takdirde, ayrışmalara ve zihni çatışmaların yaşanmasına zemin oluşturduklarını, günümüzdeki ayrışmalardan da anlayabiliyoruz. Zira islam dini, insanları bulundukları hal ve konumlarını kavramlarla tanımlayarak tarif eder.

Bu nedenle islam dini mensubu bireylerin büyük çoğunluğunca bu kavramlara yüklenen anlam ve tarifleri fazla önemsemedikleri, gözden kaçırdıkları ve gerçek anlamlarında anlamadıkları kanaatindeyim. Herkesin sıkça kullandığı şu terimlerden başlayalım.

Mesela; İslam; “Allah’ın pegamberleri vasıtasıyla gönderdiği, yapılması veya yapılmamasını istediği emir ve yasakların tümüdür.” bunların tamamıda son gönderilen kitab olan “Kur’an” da toplanmıştır.Dolayısıyla, Kur’an=İslam diyebiliriz. İslam dinini kabul eden, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanan kişi/kişilere de, bazı müslüman ilahiyatçı bilim adamları yapılan bu tanımı “Müslüman”ın tanımı olarak kabul etmişlerdir.

Bazıları da; İslam dinine inanan, inandığını dil’i ile ikrar (Sözle ifade) eden, islam dininin emir ve yasaklarını imkanları ölçüsünde yerine getiren kişi ve kişilere de mü’min (Müslüman) denilir, demişlerdir.Bu tanımların dışında kalan, yani inandığını söylediği halde fiiliyatta hassasiyet göstermeyen, yerine getirmesi gereken amellerine fazla dikkat etmeyene de “Fasık”, inandığını söylediği halde gerçekte kalpten inanmayana da “Münafık” ve hakikatı bildiği halde, yok sayan ve bilinmemesi için de hakikatın üstünü örten, gizleyen ve söylemeyene de “Kafir” denir, diye tasnifler yapar.İslam dininin içeriğine gelince;

İnsanı merkeze alan ilahi dinlerin sonuncusu olan ve diğer dinlerden farklı olarak; tedrici bir yolu metod olarak kabül eden, Adem (a.s) beri başlayarak devam edip gelen insan soyunun “Kemal”e erişmesini hedefleyen ve gelişimini kutsal kitabı olan Kur’anla yine tedrici bir metodla tamamlamaya çalışan, öncekilerin yaptıklarını ve yapamadıklarını hikaye yollu anlatarak sonradan gelen takipçilerini uyaran, önceden yaşanmış tecrübeleri müntesipleri ile paylaşıp aktarmakla mensuplarına ferasetli davranmayı öngören ve insan hafızasında korunabilme özelliğiyle de günümüze kadar orijinal halini koruyarak gelebilen tek ve son din “İslamiyet”tir diyebiliriz.

Toplumun bütün katmanlarını vahyin muhatabı kabul eden, bütün insanları yaratılışta kardeş gören, doğuştan her insanın hakkı olarak kabul ettiği, can emniyeti, mal emniyeti, din emniyeti, aklın korunması, ırz ve namusun korunması ve seyahat özgürlüğü gibi hakları savunmasıyla, ırk, mezhep, meşrep gözetmeden bütün insanlığın sorunlarına eşit yaklaşan, idarecilerden adaletle hükmetmeyi, ehliyet ve liyakatı mutlak gereklilik olarak görerek toplumsal barışın sağlanmasını amaçlayan, bir yönüyle adeta dünya barışını sağlamanın yollarına atıfta bulunan, siyasi tarafı da olan bir din olarak karşımıza çıkar “İslamiyet”. 

Her türlü haksız kazancı onaylamayan, her türlü zulmü yasaklayan, iyilik yapmayı, ihsanda bulunmayı teşvik eden, fakiri, yoksulu, yolcuyu, öğrenciyi koruyup kollamada sadece “İnsan” olmayı yeterli gören bir dindir “İslamiyet”.

İlmi önemseyerek kadın-erkek ayırımı yapmadan mensuplarına farz kılan, canlı varlıkların tamamının haklarını kayıt altına alan, hatta keyfi olarak avlanmayı bile yasaklayacak kadar ince düşünen, hayvan kesiminde bile, kesilen hayvana eziyet edilmemesi için azami derecede hassasiyet gösterilmesini isteyen bir dindir “İslamiyet”.

Hiç kimsenin arkasından dahi hoşlanmadığı bir şeyin konuşulmasını bile istemeyen, mensuplarından, içlerinden düşünürlerken bile iyi şeyler düşünmesini isteyen bir dinin, nasıl bir hassasiyet içinde davrandığını göstermesi bakımından da manidardır.

İslam peygamberi; “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” diyerek, İslam’ın geliş gayesini özetlerken, “Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olandır” diyerek, islamın insanlar arasında ayırım yapmayı ve ötekileştirmeyi hoş karşılamadığını, “İyiliği tavsiye etmeyi, kötülükten sakındırmayı” öğütlerken de bunun aslında bütün insanların müşterek görevi olduğunu, herkesin birbirine doğru bilgiyi, hakikati ve faydalı olan şeyleri önermeyi tavsiye ettiğini, özetle “Kendin için istediğini kardeşi için de istemeyi” yüksek bir erdem olarak gören dinin adıdır “İslamiyet”.

Rivayetlerde şöyle tarihi bir vaka anlatılır. Günün birinde taşradan Medine’ye bir yabancı gelir. Yabancının şehre geliş amacı bu şehirde bir peygamberin olduğu haberini almıştır, gerçekligini görmek ve yapılan övgülerin doğru olup olmadğını bizzat müşahade etmek istemesinden dolayıdır.

Şehre girişte ilk rastladığı kalabalığa yaklaşır. Kalabalığa ayakta su dağıtan kişiye sorar: “Bu şehirde bir peygamber varmış, O’nu nasıl görebilirim.” der. Su dağıtan kişi de: “Buyur! O aradığınız kişi benim.” diye cevap verince, yabancı o mütevaziliğe hayran kalır. Meğer, su dağıtma görevi hergün sırayla yapılıyormuş, o günde sıra peygamberde imiş. İşte eşitliğin, alçak gönüllülüğün zirvesi. Acaba bu yaşam biçimini örneklik bakımından ben müslümanım diyen kaç patronda, hangi amirde, hangi yetki sahibinde, peygamber sünnetini işliyorum, ona benzemeye çalışıyorum diyen hangi tarikat liderinde, hangi parti Genel Başkanında, hangi Bakanda v.s’de görebildik/görebiliyoruz. İşte gerçekte “İslam” budur.

Demek ki, konuşulan şeyler din olmuyor, yaşadığınız şeyler sizin dininiz oluyor. Zira konuşulan şeyler din olsaydı, son derece güzel sesle konuşan Teyp Bantları mevcut.Cennete de önce onların girmesi gerekirdi. Devam edecek…

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ ARTTI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
YEREL VE KENDİLİĞİNDEN GERÇEKLEŞEN EYLEMLER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLU MU, ÇOCUKSUZ MU HAYAT?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN HAYATI, İÇ DÜNYA İLE DIŞ DÜNYA ARASINDAKİ HALLERDEN İBARETTİR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERDE İSTİHBARATIN KISA TARİHİ- II
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
EKONOMİDE YENİ DÖNEM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YAZI TURA GİBİ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YUNANİSTAN OLMAYINCA ERMENİSTAN SAHAYA SÜRÜLDÜ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HER YER AÇIK AMA OKULLAR KAPALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)'NİN ÇEVRELEME POLİTİKASININ PANZEHİRİ ÖZBEÖZ 'TÜRK BAYIR-BUCAK'TIR!
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
PANDEMİ Mİ SALDIRGANLAŞTIRDI?
Esra SARI
Esra SARI
AŞI NE ZAMAN BULUNACAK?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ VI (VASAT ÜMMET VEYA ÖRNEKLİK)
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
en iyi bahis sitesi- deneme bonusu - bahis deneme bonusu- papara bahis siteleri- papara casino siteleri- kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri kolay para çekilen bahis sitesi peppara bahis sitelesi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
izmir escort
Maxiva izmir escort -dijital ajans -