ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Ramazan yarın başlayacak
Ramazan yarın başlayacak
Mısır: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz
Mısır: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz
Çekya'da Dışişleri Bakanı görevden alındı
Çekya'da Dışişleri Bakanı görevden alındı
Ülkelere göre oruç tutma süreleri
Ülkelere göre oruç tutma süreleri

R.Bülend KIRMACI

GELECEĞİN PLANLANMASI VE GENÇLER
3 Mart 2021 Çarşamba

GENÇLERİN DÜNYA KADAR DERDİ VAR

Gençler arasında yapılan ve basına da yansıyan kimi araştırmalarda, özellikle üniversite çağındaki gençlerimiz arasında yurt dışına yerleşme arzusunun önemli bir yer tuttuğu söylenir.

Bu her ülkenin gençleri arasında bir ölçüde geçerliyse de, ben, Türk gençlerinin büyük ölçüde en büyük meselesinin “yurt dışına gitmek ve orada yerleşmek” olduğunu düşünmüyorum. Elbette bizim de eğitim sistemimiz açısından sorunlarımız vardır ve gençlerimiz arasında işsizlik önemli boyutlardadır. Fakat, dünyanın durumu da çok farklı değildir…

GİTMEK DEĞİL YAŞAMAK İSTİYORLAR

Bugün 60’ların, 70’lerin refah toplumları yoktur, sosyal devlet anlayışının yerinde yeller esmektedir. Eğer “idealize edilen ülkeler” olarak Kıta Avrupa’sı ülkeleri gösterilirse, oralarda bile işsizlik, evsizlik, sağlık sisteminin dışına itilmişlik ve eğitim düzeninin paraya tahvil edilmesi belirgin şekilde acı bir gerçeklik olarak gözlenmektedir.

Dahası, 80’lerin sonunda hız kazanan yeni-liberal siyasetler, dünya genelinde savaşların, çatışmaların iklimi içinden, düzensiz göçlerin ivme kazanması ve zaten “kendi derdine yanan” Batı ülkelerinde var’olan kitlesel işsizlik ve güvencesizlik üzerinde basınç yaratarak, yabancı düşmanlığının azmasına da vesile olmuştur. Bu koşullarda “gidilmek istenilen yer” değil gerçekte “yaşanılmak istenen hayat” tarif edilmektedir.

KEŞKE ATATÜRK TÜRKİYE’SİNDE YAŞASALARDI

Türk gençleri arasında yukarıda andığımız anketlerde “burada değil yabancı bir ülkede yaşamak, okumak ve çalışmak isterdim” diyen gençler, gerçekte, eğitime ve sağlığa parasız ve kaliteli erişilebildiği, sınav sisteminin saçmalığıyla başarının rastlantılara dayanmadığı, işsizliğin iktisadi ve sosyal kayıplarının ağırlığının altında ezilmediği bir yaşamı yaşamak isteyen gençlerdir.

Buna da yerden göğe kadar hakları vardır. Keşke o gençlere “Atatürk Türkiye’sinde yaşamak nasip olsaydı” diyelim. Eminim ki, Atatürk hayatta olsa ve ülkemizi yönetseydi, dünyanın bütün gençleri ülkemize gelmek ve yerleşmek isterlerdi. O halde anketleri bir yana bırakıp, gençlerimize güzel bir hayatı hazırlamak ve onların geleceğini aydınlatmak, onlara güven ve umut vermek zorundayız.

EĞİTİM, İŞ, EKONOMİK DESTEK

Bu amaçla da insan gücü planlaması, eğitim düzenin işlevselliği, istihdam ve iş olanaklarının artırılması, gençlerimize tüm eğitim süreçlerinde -değil harç almak- parasal olarak destek verilmesi, üniversite ve yüksek öğrenim gençlerinin ulaşım ve haberleşme masraflarının yarı yarıya azaltılması, genç iş gücünün sigorta primleri açısından hiçbir şekilde hak kaybına uğramaması, bunların yanı sıra burs, staj ve kültürel ürünlerin tüketilmesi açısından gençliğin desteklenmesi gibi uygulamaları mutlaka hayata aktarmalıyız.

O arada çiftçilikle uğraşan gençlerimizin de üretim koşulları ve açık öğretim olanakları açısından takviye edilmelerini sağlamalıyız. Spor ve sanatsal becerileri olan gençleri eğitim süreci içinde alabildiğine desteklemeliyiz.

GELECEĞİN ZİHİNSEL VE SOSYAL MİMARİSİ

Tüm bunlar yapılırsa, yani meslek veren diplomalar ile insanca hayat standardı sağlayan iş kapıları açılırsa gençler geleceklerini kazanmış olurlar. Geleceği kazanmak zorunda olan bir başka küme de kamunun, toplumun ta kendisidir. “Geleceği kazanmak”, tüm kurumları ve kurallarıyla toplumların, özel ve resmi kurumların ve devletin, geleceğe hazırlanmasıyla, bu kavrama yatırım yapmasıyla olanaklı olacaktır.

 Geleceğin dünyasına bireyler, kurumlar, toplum ve devlet olarak hazırlanmak zorundayız. Üretimin verimi, rekabet gücü, yeni teknolojilerin geliştirilmesi; günümüzü ve geleceğimizi belirleyecektir.

 Değişen ve gelişen dünyada Türkiye tüm kurumlarıyla yerini aramalı ve almalıdır. Geleceğe hazırlanmak, kurumsal ve yasal yenilemeleri ve yatırımları gerektiren bir takım ödevleri getirmektedir. Bu amaçla, geleceğin zihinsel ve sosyal mimarisinde geçerli meslekleri ve araştırma konularını saptamak gerekir.

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Geleceğin meslekleri arasında genetik, mimari, lojistik, yazılım, psikoloji gibi konular ön plana çıkmaktadır. Yaşam alanı genişleyecek bu mesleklerin eğitim sistemimizde yerini alması sağlanırken, iş bulma konusunda giderek zorlanılan kimi mesleklerle ilgili öğrenim programlarının aşamalı olarak azaltılmasında yarar vardır.

Geleceğin iş yapma biçimleri ve parasal sisteme ilişkin olası yenilikler de tüm kurumların optik okuma alanı içinde olmalıdır. Gelecekte araştırma ve geliştirme alanı her zamankinden daha fazla ön plana geçecektir. Kamu ve özel sektör tüm kurumlar açısından araştırma ve geliştirme departmanları eskisiyle kıyaslanmayacak bütçelere kavuşacaklardır.

Dolayısıyla hangi mesleği seçerse seçsin gençlerin, araştırma ve geliştirme alanında yetkin birer birey olarak hayata hazırlanmaları gerekir. Tüm kurumlarımız, sibernetik, robotik, nano-teknoloji, yapay zeka ve 4. Endüstri Devrimini irdelemek ve iş planları arasında yer vermek zorunda kalabilirler…

Geleceği planlarken bu gerçekliklerden ayrılmamak gerekiyor. Geleceği doğru planlamak en çok gençlerimizin yararınadır. Zaten Ulusça geleceğimizi de onlara emanet etmedik mi?

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen 2 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
TALAT PAŞA’NIN KATİLİ TEİLERİAN’IN HEYKELİ, BİR İTİRAF VE GERÇEKLER
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ÇAY TİRYAKİSİYİZ AMA
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ZOOM YORGUNLUĞU
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SOSYAL MEDYADAKİ GÜZELLİK ALGISI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KOD ADI: 29
Esra SARI
Esra SARI
GERÇEKTEN MUTLU MUYUZ?
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TOPLUM ÜZERİNE
Murat BALCI
Murat BALCI
CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUĞUNUZA YABANCI DİL ÖĞRETME ÖNERİLERİ
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
VEFA ÖDÜLLERİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
MUSUL’DAN FERAGAT VE SULH DİPLOMASİSİ-III
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DEĞİŞEN TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
EKONOMİ TEZLERİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KIRIM VE DONBAS KRİZİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BİONTECH Mİ SİNOVAC MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER AZ DA OLSA UMUT BEKLİYOR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
AYDINLIĞA AÇILAN EN BÜYÜK PENCERE
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
MODERN İNSAN ALLAH’A AİT ŞEYLERİ KENDİNİN ZANNEDİYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GELECEĞE DAİR FİKRİ BİR EGZERSİZ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva