ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
Dışişleri'nden Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki
Dışişleri'nden Yunanistan'ın "Pontus" açıklamalarına tepki
Türkiye metamfetaminle mücadelesini yoğunlaştırıyor
Türkiye metamfetaminle mücadelesini yoğunlaştırıyor

R.Bülend KIRMACI

EKONOMİYİ DOĞRU OKUMAK
19 Ocak 2022 Çarşamba

KİME CENNET KİMLERE CEHENNEM?

İşsizlik almış başını gidiyor. Üretim yetersiz. Tarım alanları eriyor. Sanayi çöküyor. Eğitim sistemi alarm veriyor. Sağlık hizmetleri yetersiz. Sosyal güvenlik arapsaçı. Bir avuç zengin için dünya bir cennet. Milyarlarca insan ise katıksız bir cehennemde yaşamaya çalışıyor.

Bu yazdıklarım bizde ve her yerde geçerli. İnsanlık arayışta. Bir yandan daha iyisi aranıyor, diğer yandan acımasız rekabet yarışı sürüyor. Bu yarışta ve arayışta geri kalmamak için “ekonomiyi doğru okumak” gerek. Elbette yalnız ekonomiyi de değil, dış politikayı da doğru okumak ve gerçekçi ve geçerli adımlar atmak gerek. Eleştiri ve öz-eleştiriden korkmamalıyız. Doğrusunu hep beraber bulacağız. Bulabiliriz.

YENİ-LİBERALİZMİN İFLASI

Türkiye’de, çiftçiye destek akçalarını kaldıran, özelleştirmeyi dayatan, KİT’leri satıp savuran, gümrükleri eleğe çeviren ve gelip sıcak paraya bağlanan sistemin sonu gelmiştir. Bu düzen bizim için de işsizlik, üretimsizlik, borçlanma ve dışarıya bağımlılık getirmiştir. Halen çarşı-pazar yanmakta, tencerede dert kaynamaktadır. Türkiye, bu zorlu süreçten, üretimde devrim, milli direnme ekonomisi, kamu üretken yatırımları, sağlık ve eğitimin temel olarak parasız olduğu reformlarla çıkabilir. Türkiye, dünyanın aklı başında devletleri ve toplumlarınca kavranılan kamucu ekonomi politikalarıyla, önce zararlarını karşılar, sonra da kâra geçer ve de giderek şaha kalkar. Reformu çağıran bu yolda önce reformun reformunu yapmak ve her bir kurum ve yapımız için etkinlik ve verimliliği artırmak zorundayız.

KİT’ler GÖREVE!

Kamu İktisadi Teşekkülleri ekonomide lokomotif kurumlardır. “Çok eskiden” öyle olduğunda ülkemiz, dünyada “bunalım” varken ve savaş kapıya dayanmışken bile üst üste büyüme göstermiş, dahası bu büyüme halka yansımıştır. Buna karşılık nice yıllardır bu kurumlara yeterince önem verilmemiştir. KİT’ler arpalık olarak kullanılmış, tevsii yatırımları esirgenmiş, teknolojik alt yapıları yeterince güçlendirilmemiştir. Sonuçta zarar eden KİT’ler “bütçeye ve halka yük oluyor” propagandasıyla, birer ikişer özelleştirme uçurumuna atılmıştır. Önce anlayış değişmeli, KİT’lerin verimli ve etkin çalışması için çağdaş işletmecilik yaklaşımları bu kurumlarda uygulanmaya başlanmalıdır. Bakınız geçen yıl KİT yatırımları %17,2 artmıştır ve 23,8 milyar TL’ye yükselmiştir. Geçen yıl KİT’lere 15,4 milyar TL sermaye, 2,1 milyar TL görevlendirme bedeli olmak üzere toplamda 17,5 milyar TL ödeme yapılmıştır. Buna karşılık KİT’ler bütçeye, 1,9 milyar TL temettü, 1 milyar TL hasılat payı, 2,6 milyar TL kurumlar vergisi olmak üzere toplam 5,5 milyar TL aktarmıştır. Hesap ortadadır. 17 almış, 5 ödemiş… 24 yatırım yapmış… Bir kere o yapılan “yatırım” hepimiz içindir; piyasada dengeli fiyatlar ve iş gücünün korunması içindir; cari açık ve ödemeler dengesinin bir noktada tutulması içindir; fakat net hesaba gelince, verimlilik ve etkinlik açısından alınacak önlemlerle de pekala KİT’ler, çok daha fazla hasılat payı ve kurumlar vergisi sağlayabilir ve merkezi bütçe karşısında durumları rahatlıkla artıya geçebilir.

ET VE SÜT KURUMU İLE KAĞIT FABRİKASI

Ekonomiyi doğru okumak kamucu bir ekonomiyi planlamayı gerçekleştirmektir. Bu anlamda biraz geç kalınmış olsa da, bazı umutlu gelişmeler de olmaktadır. Örneğin, Et ve Süt Kurumu yıllar sonra ilk tesisini Yozgat’ta açmış bulunmaktadır. Bu gelişme tarım alanında “tekrar kendine yeten Türkiye” ve gıda güvenliği açısından fevkalade önemlidir. Yine Aydın’da açılan büyük kağıt fabrikası, ülkemizin kağıt ihtiyacının yerli kaynaklardan karşılanması ve istihdam anlamında hatırı sayılır bir gelişmedir. Keşke bunları yıllar önce yapsaydık, keşke elimizde olanları satmasaydık. O zaman ekonomide küresel ve ulusal zorluklarla çok daha kolay başa çıkabilir, borçlanmayı frenleyebilir, hayat pahalılığını dizginleyebilir, işsizlik sorununu alabildiğine en aza indirebilirdik. Düşünelim; Türkiye bir zamanlar karma-ekonomisiyle, DPT ile, DSİ ile, GAP ile, Dış Politika kurumlarıyla dünyaya ve bölgesine örnek olmuşken, nasıl oldu da, bu kurumları adeta bir yana ittik (ve sonucu görelim) hep beraber çok şeyi kaybettik. İşte doğru okumak budur. Öz-eleştiri budur. Sonu, ferahlıktır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Elbette tabloyu tam okumak için dış siyasette ve ekonomide alınması gereken önlemler, atılması gereken adımlar vardır… İlk etapta Suriye’de Esad yönetimi ile doğrudan ve en üst düzeyde temas başlatılmalıdır. KKTC’nin diplomatik olarak tanınması için bölge ülkeleri ve Rusya ile yakın iş birliği yapılmalıdır. Doğu Akdeniz’de iktisadi menfaatlerimizi gözeten kararlılık sürdürülmelidir. Avrasya ülkelerinin gelişen ekonomileriyle ticari ve sanayi ortak projelere ağırlık verilmelidir. Asya ülkeleriyle kredi ve SWAP, komşularla kendi paramızla alış-veriş konularına odaklanılmalıdır.

Tüm bunlarla birlikte, ülkemizde çiftçinin kredi borç faizleri mutlaka silinmeli, borçları bir yılı ödemesiz, beş yıl vadeye yayılmalıdır. Maaş ve bordolar üzerinde var olan tüm sair kesintiler minimum düzeye indirilmelidir. Zorlayıcı koşullarda olunsa da “inadına yatırım” denilerek, kamu üretken yatırımları planlanmalı ve yurt genelinde dağıtılmalıdır. İhracatımız içinde ithalat oranı azaltılmalı; milli enerji politikasıyla, hammadde ve ara mallar yerli kaynaklardan tedarik edilmelidir. Ülkemizden yurt dışına “kaçırıldığı iddia edilen” paraların bir şekilde ülkemize iadesi için devlet gücü seferber olmalıdır…

TÜRKİYE… GÜZEL GELECEĞE!

Türkiye pırıl ışıl gençliğiyle, dört mevsime sahip büyük turizm potansiyeliyle, dünyada rakipsiz yer altı zenginlikleriyle, başarılı girişimcileri ve çalışkan işçileriyle büyük bir ülkedir. Türkiye’mizde milli geliri 20 bin dolara eriştirmek, ülkemizi dünya ticaretinden 2 trilyon dolar pay alan bir ülke haline getirmek, emeklinin, çalışanın alım gücünü yükseltmek, en başta tarımda besleyen, doyuran ve fazlasını dışarı satan bir ülke haline gelebilmek, yazılım, bilişim alanlarında da katma değer üretmek için el birliğiyle, iktisadi hayatı doğru okumalı ve iktisadi işleyişimizi çağdaş bir düzeye eriştirmeliyiz…

Türkiye, köyü kenti 7 / 24 yaşanılan, kültürel ürünlerin de tüketildiği, sanatta, sporda dünyayla yarışan ve bilim alanında en başa yerleşen bir ülke olmalıdır. Sorunlarımızın çözümü, sorunlarımızı doğru okumaktan geçer.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
İŞ İNSANI FESİH ZEKİ MERT’İN BAŞARISI…
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İTTİHAT VE TERAKKİ ÜYELERİNİN YARGILANMALARI-VII
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ ZAMLAR VE BÜTÇE
Murat BALCI
Murat BALCI
EYT’YE SIRA GELSİN ARTIK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BUĞDAY TÜFEĞE KARŞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BASIN SANATI SERGİSİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAL OLANI KORUYAMADIĞIMIZDA…
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN OLASI NATO ÜYELİĞİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİHAYETİNDE BİR DÖRT DUVAR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYAL OLDU
Esra SARI
Esra SARI
NE OLACAK HALİMİZ?
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
SONUNDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
BAYRAM GELMİŞ HOŞ GELMİŞ
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
'SU İÇSEM YARIYOR!'
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
“İNSAN BİLGİ İLİŞKİSİ”
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva