ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kelaynaklarda yüksek yavru beklentisi
Kelaynaklarda yüksek yavru beklentisi
Raftinge 'sosyal mesafe' ayarı
Raftinge 'sosyal mesafe' ayarı
Diyabetten bisiklet sürerek kurtuldu
Diyabetten bisiklet sürerek kurtuldu
Sıhhiye Vagonu ziyaretçilerini bekliyor
Sıhhiye Vagonu ziyaretçilerini bekliyor
Kovid-19 hastalarının hemşire robotu 'Atacan' göreve başladı
Kovid-19 hastalarının hemşire robotu 'Atacan' göreve başladı

İsmail CİNGÖZ

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA YAŞANAN OLAYLAR NEYİN GÖSTERGESİ?
27 Kasım 2019 Çarşamba

Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya dünyanın birçok bölgesinde sokak gösterileri ve protesto eylemleri yaşanıyor. Halen Hong Kong, Hindistan, Gürcistan, İran, Irak, Lübnan, Cezayir, Venezuela, Bolivya, Kolombiya ve Şili’de çeşitli nedenlerle halk sokak gösterileri düzenliyor, müdahale eden güvenlik güçleriyle çatışıyor. 2010’da Tunus’ta başlayan halk hareketleri de “Arap Baharı” adıyla bütün bölge ülkelerine yayılmıştı. Bu örnekte olduğu gibi dünyanın herhangi bir bölgesinde başlayan bir halk hareketi, yönetim sorunu veya yolsuzluklar gibi gerekçelerle, adına da “domino etkisi” denilerek görünmez bir el tarafından adeta bütün dünyaya sirayet ettiriliyor. Hal böyle olunca küresel olarak bundan çıkarı olan bir üst yapılanma olduğu düşünülmeden geçilemiyor. Halen halk hareketleri devam eden başlıca ülkeler incelenecek olursa;

Hong Kong: Haziran 2019’da suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısını protesto eylemleriyle başlayan olaylar zaman zaman şiddetlenerek devam etmektedir. 1 Temmuz 1997’ye kadar sömürge yönetimi şekliyle Britanya Krallığı’na bağlı kalan Hong Kong Yarımadası ve adalar topluluğu (yaklaşık 235 ada), özel bir yönetim şekliyle Çin’e bağlıdır. Özel yönetim şekli nedeniyle suçluların iadesinde güçlükler yaşandığı gerekçesiyle yasal düzenleme yapmak isteyen Çin yönetimi, başta öğrenciler olmak üzere halk tarafından gösterilerle protesto edilmekte, zaman zaman polisle çatışmalar yaşanmaktadır.

Hindistan: Önce okul ücretlerine yapılan artışları sonra da üniversite yurtlarında ücret artışlarını protesto eden öğrencilerle polis arasında zaman zaman şiddetlenen olaylar yaşanmaktadır. Öğrenciler ayrıca hükümeti ifade özgürlüğünü kısıtladığı için de protesto etmektedirler. Yaşanan protesto eylemlerinde öğrencilerden gözaltına alınanlar olduğu uluslararası basında yer almaktadır.

Gürcistan: Erken seçim talebi ve hükümeti protesto için 17 Kasım 2019 günü başlayan halk gösterisinin şiddetlenerek devam etmesi üzerine gözaltına alınanlar olduğu duyulmaktadır.

İran: Benzinin pompa fiyatlarının bir defada 1000 Tümen’den 3000 Tümen’e çıkartılması üzerine 15 Kasım 2019 günü Tahran’da başlayan gösteriler kısa sürede Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Şiraz, Kum, Yezd, Kirmanşah ve Kereç başta olmak üzere büyük kentlere de yayılmıştır. Zam kararının meclise getirilmesini isteyen İran Meclisi’ndeki Reformist Ümit Grubu yasa teklifi hazırlarken, İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri Ali Hamaney’in benzin zammı kararını desteklediğini açıklaması üzerine yasa teklifi geri çekilmiştir. İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii tarafından, zam kararını uygulamaya koyan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, ülke çıkarlarını dikkate aldığı[1] duyurulmuş olsa da gösterilerin zaman zaman şiddetlenerek devam ettiği görülmektedir.

Nükleer çalışmaları nedeniyle uzun süredir ağır yaptırımlara maruz kalan İran’da halkın büyük ekonomik sıkıntılar yaşadığı bilinmektedir. Resmi rakamlarla işsizlik oranının %12,4’e yükseldiği İran’da petrol zammı halkı sokağa indirmiştir. İran’dan gelen son haberlere göre gösterilerde 12’si gösterici, 4’ü güvenlik görevlisi en az 14 kişinin hayatını kaybettiği ve dini lider Ali Hamaney’in de aleyhinde sloganlar atıldığı ve protesto edildiği servis edilmektedir. Göstericileri sakinleştirmek için “zamlardan elde edilen gelirlerin yoksullara dağıtılacağı” ilan edilse de halkı yatıştırmaya yetmediği görülmektedir.

Irak: Yolsuzluklar, işsizlik ve temel hizmetlerden elektrik, su eksikliği nedenleriyle 1 Ekim 2019’da başlayan gösterilere güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi sert olmuştur. Öyle ki hayatını kaybedenlerin sayısı uluslararası basın kuruluşlarına göre 320’yi geçtiği söylenmektedir. Zaman zaman uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da halkı durdurmaya yetmediği gelen haberler arasında yer almaktadır.

Lübnan: Yeni vergileri protesto etmek amacıyla 17 Ekim 2019 günü gösterilerin başladığı Lübnan’da Başbakan Saad Hariri’nin 29 Ekim 2019’da istifası da olayları durdurmaya yetmemiştir. Uzun süredir devam eden ekonomik kriz içerisinde olan Lübnan’da Hükümet ortağı Şii örgüt Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah’ın; “Lübnan’da iktidar boşluğu olmaması için Başbakanın, Hükümetin ve Cumhurbaşkanının görevde kalması gerekir… Ülkedeki zorlu ekonomi, hayat koşullarını ve bölgede galebe çalan güvenlik ve siyaset gerilimlerini göz önüne alırsak, bir iktidar boşluğu kaos ve çöküşe yol açar” açıklamasına[2] rağmen Hariri’nin istifasından sonra da gösterilerin devam ettiği haberleri gelmektedir.

Hariri’nin istifasının ardından Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aun’un yeni hükümet kurma çalışmaları hakkında bilgi verdiği bir röportaj sırada “Memnun olmayan ülkeden gider” sözleri gösterilerin şiddetlenmesine sebep olmuş ve “Ülke bizim, hiçbir yere gitmiyoruz” sloganları[3] ile devam eden eylemlerde hayatını kaybedenlerin olduğu haber sitelerinde yer almaktadır.

Cezayir: 1999’dan itibaren dört dönemdir Cumhurbaşkanı olan Abdulaziz Buteflika’nın 22 Şubat 2019’da tekrar aday olduğunu açıklaması Cezayir’de protesto gösterilerine sebep olmuştur. Ciddi sağlık problemleri yaşayan Buteflika, gelen tepkiler üzerine 14 Mart 2019 günü “22 Nisan 2019’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelendiğini, adaylığını geri çektiğini ve yönetimde kapsamlı değişiklikler yapılacağını” açıklaması başlangıçta memnuniyetle karşılanmıştır. Seçimlerin belirsiz bir tarihe ertelenmesi, Buteflika’nın görev süresini uzatma hamleleri algısına sebep olduğu için gösteriler tekrar başlamıştır. Buteflika, olaylar üzerine 2 Nisan 2019 günü istifa etti fakat döneminde görev yapan isimlerin görevleri başında kalmaları nedeniyle devam eden gösteriler 10’uncu ayında ve devam etmektedir.

Venezuela: Uzun süredir yüksek enflasyon ve siyasi krizlerle uğraşan ülkede 16 Kasım 2019 günü hem hükümet yanlıları hem de muhalefet sokağa indi. Rüşvet, yolsuzluklar, eğitim, sağlık ve güvenlik sorunlarıyla baş etmeye çalışan Venezuela’da ülke dışına göç edenlerin de oldukça yüksek olması göze çarpmaktadır.

3000 milyar 900 milyon varil (dünya petrol rezervlerinin %30’u) ile dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Venezuela, 1960 yılında Petrol İhracat Eden Ülkeler Örgütü’nü (OPEC) kuran 5 ülkeden ve Latin Amerika’nın en zengin ülkelerinden biriyken[4] 4 Şubat 1999’da Devlet Başkanlığına seçilen ve 5 Mart 2013 yılında ölümüne kadar görevde kalan Hugo Chavez’in yerine seçilen Nicolás Maduro Moros’nun kötü yönetim, yolsuzluklar ve dış borçlar nedeniyle petrol zengini bir ülkenin ekonomisi mahvedilmiştir.

Ekonomik buhran neticesi sosyal ve siyasal kriz yaşanan Venezuela’da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, 16 Kasım 2019 günü muhalifleri ve halkı sokağa inmeye çağırmış, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun istifa ederek, özgür ve şeffaf bir seçim isteğini ilan etmiştir. Bu çağrının ardından Başkent Caracas’ta işçi sendikaları, öğretmenler, öğrenciler, sağlık çalışanları, sanatçılar ve halkın yoğun katılımı ile son yılların en büyük kitlesel eylemi gerçekleşmiştir.

Bolivya: 20 Ekim 2019’da yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinin ardından Amerikan Devletleri Örgütü’nün (Organization of American States/OAS) seçim gözlem raporu ile seçimlerde usulsüzlük yapıldığının açıklanmasından sonra Bolivya’nın yerli halktan olan ilk Devlet Başkanı Evo Morales; seçimlerin yenileneceğini ve seçim kurulu üyelerinin de değiştirileceğini açıkladı. Buna rağmen 14 yıldır iktidarda olan Morales, yoğun protestolar ve baskılar ile istifaya zorlanmaya karşı koyamayarak Meksika’ya sığınmak zorunda kalmıştır.

Morales’in Meksika’ya ilticasının ardından muhalif senatör Jeanine Áñez, seçimler yapılana kadar Bolivya Devlet Başkanlığı görevini yürüteceğini ilan etmesine rağmen olayların durmadığı görülmektedir. Zira eylemciler, başkent La Paz’da ülke düzeninin sağlanması talebiyle gösterilere devam etmektedirler.

Kolombiya: Uyuşturucu kaçakçılığının yaygın olması, yolsuzluklar, eşit olmayan sosyal politikalar, Venezuela’dan gelen ve 1,5 milyona yaklaşan yoğun göç gerekçeleriyle 21 Kasım 2019 günü hükümet karşıtı gösterilerin ardından 22 Kasım’da başlayan genel grevde on binlerce kişinin sokağa indiği Kolombiya’da, genel grev protesto gösterilerine dönüşmüştür. Devlet Başkanı Ivan Duque, ülkenin bazı kentlerinde polisin göstericileri dağıtmak için müdahalesi esnasında yaşanan olaylarda 3 kişinin öldüğünü, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini, sosyal ve siyasi her kesimle hükümetin diyalog masasına oturacağını duyurmuştur.

Yağmalama ve şiddet olaylarının devam ettiği Bolivya’da Devlet Başkanı Duque, 24 Kasım 2019 gününden itibaren devriye gezen polislere askerlerin de eşlik etmesi kararını almıştır.

Şili: 3 milyondan fazla kişinin yararlandığı metro ücretlerine zam yapılmasını protesto etmek amacıyla 6 Ekim 2019 günü başlayan gösteriler, şiddetlenerek artmış ve ülke geneline yayılmıştır. Olaylarda en az 23 kişinin hayatını kaybettiği, 1200’den fazla kişinin yaralandığı ve 10 bin kişiye yakın gözaltıların olduğu uluslararası basın kuruluşları tarafından servis edilmiştir.

Yaşanan olaylar karşısında halkın ekonomik sıkıntılarını anlayamadığı için özür dileyen Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, kabinede değişiklik ve ekonomik yardım paketlerini hayata geçirmiş olsa da olaylar yatışmamıştır. 1990’da demokrasiye geçilmesinden bu yana en zor günlerini yaşayan Şili’de şiddetlenen olaylar ve yağmalamalar karşısında “acil durum” ilan eden Devlet Başkanı Pinara, metro ücretlerine yapılan zammı askıya aldığını duyurmuş, bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve güvenliği sağlama görevini orduya vermiştir.

***

Halk olaylarıyla dünyanın dört bir yanında eylemler, gösteriler ve protestolar yaşanırken, Suriye, Yemen, Arakan’da ve daha birçok yerde iç savaş veya dini nedenlerle olaylar, katliamlar yaşanmakta ve maalesef devam etmektedir.

Suriye: 2010 yılında Tunus’ta başlayan olayların sirayetiyle iç savaş yaşayan Suriye’de halen kaos ve belirsizlikler devam etmektedir. Suriye rejimi, muhalifler, İran, Rusya, Amerika ve Türkiye’nin doğrudan dahil olduğu Suriye olaylarında tarafların ve ittifakların anlık değiştiği bir ortamda birçok çözüm girişimleri olsa da henüz somut bir sonuç elde edildiği söylenemez.

Yemen: Arap Baharı olaylarının sirayetiyle 2014’te Yemen’de başlayan ve milyonlarca masum halkı etkileyen, onlarca cana mal olan Şii-Sünni çatışmasının[5] sona ermesi için nihayet somut gelişmeler yaşandığı görülmektedir. Yemen’de, Suudi Arabistan destekli hükümetle ülkenin güneyindeki ayrılıkçı grup arasında, çatışmaların sonlandırılması yönünde 5 Eylül 2019 günü anlaşma imzalandığı duyurulmuştur. Anlaşmanın ardından, daha önce ülkeyi terk eden Yemen Hükümet yetkililerinin 18 Kasım 2019’da geri dönmesi önemli bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Myanmar/Arakan: 2012 yılından buyana, Myanmar’ın Rakhine eyaleti bölgesinin kuzeyinde Budist Rakhineler ve Müslüman Rohingyalar arasında devam eden olaylarda Arakanlı Müslümanların soykırım derecesinde şiddete maruz kaldığı olaylar[6] yaşanmıştır. 146 binden fazla Arakanlı Müslüman’ın Bangladeş’e sığınmış olduğu ve kötü şartlar altında yaşamaya çalıştığı, binlercesinin de sınır bölgelerinde mahsur kaldığı bilinmektedir. Dünyanın sağır ve dilsiz kalması nedeniyle uluslararası basında yeterince yer alamayan Arakan Müslümanlarına uygulanan insanlık dışı saldırılar maalesef devam etmektedir.

Etnik temizlik nedeniyle Bangladeş’e sığınan Arakan Müslümanlarının geriye dönmelerini engellemek isteyen Myanmar yetkililerinin sınır bölgelerine mayın döşediği haberlerinin uluslararası kuruluşlarca da doğrulandığı görülmektedir.

Afganistan: Afganistan’da dönemin Marksist hükümetinin daveti üzerine 25 Aralık 1979’da Rusya’nın işgaliyle başlayan istikrarsızlık, taraflar değişse de halen sona ermemiştir. Ruslarla savaşmak üzere Afganistan’a gelen İslamcı mücahitlerin 9 yıl süren savaşın ardından ülke yönetimini ele geçirmesi, 11 Eylül 2001 İkiz Kulelere Saldırı olayı ve akabinde 7 Ekim 2001’de Amerikan ve İngiliz uçaklarının “Sonsuz Özgürlük Operasyonu” ile Taliban ve El Kaide hedeflerine hava saldırısıyla Afganistan’da yeni bir savaş başlamıştır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ile NATO kuvvetlerinin de yer aldığı Afganistan’da asayiş ve güvenlik tam manasıyla hala sağlanamamıştır.

Ağustos 2019’da Taliban ile anlaştığını ve askerlerinin bir kısmını çekeceğini açıklayan ABD’nin, ilerleyen süreçte bir şekilde Afganistan’dan çekileceği beklenmektedir. ABD’nin çekilmesinin ardından bu defa Rusya’nın tekrar Afganistan’a inmeyeceğinin garantisi yoktur. Çin, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Pakistan ve İran arasında yer alan Afganistan, coğrafi konumu itibarıyla Türkistan, Çin, Hindistan ve İran’ı birbirine bağlayan tarihi ve tabii yolların kesiştiği, stratejik bir coğrafyada yer almaktadır. Afganistan’ın jeostratejik önemi nedeniyle, küresel ve bölgesel güç olma politikası güden ve elinde bulunduran ülkeye çok büyük stratejik avantajlar sağlayacak[7] olması nedeniyle Rusya’nın bu bölgeden vazgeç(e)meyeceği değerlendirilmektedir.

 Sonuç olarak; hali hazırda halk hareketleri yaşanan ülkeler kısa kısa değerlendirildiğinde benzer sebeplerle, benzer eylemlerin yapıldığı görülmektedir. Buradan da görünmez bir el tarafından dünyanın yeniden dizayn edildiği sonucuna varılabilir. Zira Güney Amerika’nın zengin yeraltı kaynaklarının paylaşımı, Sykes-Picot Anlaşması’nın yeni versiyonları ile Ortadoğu petrol yataklarına sahip ülkelerin daha kolay idare edilebilmesi veya emperyalist devletler arasında yeniden paylaşımı, paylaşımlara bağlı olarak Ortadoğu’da enerji nakil hatlarının Akdeniz’e bağlantılarının güvenlik altına alınması, Doğu Akdeniz Münhasır Alan Mücadeleleri gibi yeni oluşumlar olduğunu değerlendirmek gerekmektedir.

Ortadoğu ve Doğu Akdeniz üzerinden üretilen her türlü plan ve projenin orta yerinde İsrail’in güvenliği ile Amerikan çıkarlarının olduğu hatırdan çıkartılmamalıdır. Bu planlar uzun vadeli düşünüldüğünde Türkiye’nin beka sorunuyla karşı karşıya kalacağı muhakkaktır. Zira İsrail merkezli planlarda Türkiye’nin Doğu, Güneydoğu ve Güney bölgelerini de içine alması planlanan Büyük İsrail hedefi nedeniyle bölünme tehlikesine karşı karar alıcı mekanizmaların hazırlıklı olmaları ve karşı planlar oluşturmaları gereklidir.

Dolayısı ile Türkiye’nin dış politikalarında ve özellikle Ortadoğu’da güvenilir ve stratejik müttefiklere ihtiyacı vardır. Türkiye savunma sanayiinin milli olması, tarım, hayvancılık ve sanayii sektörü dahil kendi kendine yeter hale gelebilmesi için kısa, orta ve uzun vadeli planları hayata geçirmesi gerekmektedir.

İsmail CİNGÖZ; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M.Sc. – BULTÜRK Ankara Temsilcisi.

[1] Mustafa Melih AHISHALI; “İran’da Benzin Zammına Tepkiler Siyaseti de Sarstı”, Anadolu Ajansı, 18.11.2019.

[2] Sputnik; “Protestolarla Sarsılan Lübnan’da Başbakan Saad Hariri İstifasını Sundu”, 29.10.2019

[3] Time Türk; “Dört Bir Yanda Protesto”, 19.11.2019.

[4] Yeni Şafak; “Petrol Rezervleri Zengin Kendileri Fakir Üç Ülke”, 10.05.2019.

[5] İsmail CİNGÖZ; “Yemen’de Mezhepsel Yapı Üzerinden Nüfuz Mücadeleleri”, Ticari Hayat Gazetesi, 13.02.2019.

[6] İsmail CİNGÖZ; “Yeni Güç Mücadele Alanı Arakan ve Masum Müslüman Halkı”, Ticari Hayat Gazetesi, 13.09.2017.

[7] Hüseyin ŞEYHANLIOĞLU; “18. Yüzyıldan Günümüze Kadar Afganistan’ın Jeostratejik Önemi”, Avrasya Etüdleri, 34/2008-2 (61-82).

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
cahit 27 Kasım 2019 Çarşamba  11:21

Dunyada olanları çok güzel özet lediniz Nereye gidiyor uz, selamlar

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
YALNIZLIK ÜZERİNE
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ESNAFIN DURUMU
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GÖBEKLİTEPE VE NİCELERİ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İNEK ŞABAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
DIŞ BORCA DİKKAT
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TURİZM SEKTÖRÜNÜN EN ZOR YILI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA MİLLİ EKONOMİ ÇABALARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ONLİNE HAYAT
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
TOPARLANMANIN V HALİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
CUMHURİYET, DEMOKRASİ VE SİYASİ PARTİLER-1
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
EMPERYALİZMİN TÜRK KORKUSU
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
PYGMALİON ETKİSİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KORONA SÜRECİNDE YAPILAN MERKEZİ SINAVLARININ ÇOCUK VE GENÇLERİMİZE YAŞATTIKLARI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ÇAR PUTİN, LİBYA'YI SURİYELİLEŞTİRİRKEN
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
TARIMDA HOBİ MESELESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MUTLULUK İLE İLGİLİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
HİKMET ARAYIŞI
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva