ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Irak'ın kuzeyinden kaçan PKK'lı 5 terörist teslim oldu
Irak'ın kuzeyinden kaçan PKK'lı 5 terörist teslim oldu
Şehirler beyaza büründü
Şehirler beyaza büründü
Azerbaycan'da parlamento feshedildi
Azerbaycan'da parlamento feshedildi
'Kızım hayat doluydu'
'Kızım hayat doluydu'
Bakanlık Şule Çet davasında karara itiraz edecek
Bakanlık Şule Çet davasında karara itiraz edecek

R Bülend KIRMACI

DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Ipsos Mori araştırma şirketinin bir çalışması 2017 Haziranında yayınlandı. 25 ülkede, 18 bin denek üzerinde yapılan çalışmaya göre, “Dünya’da hakkında olumlu izlenim olan ülkeler” sıralandı. Buna göre ABD % 40 ile % 35 oranındaki Rusya’yı geçerken, % 49 oranıyla Çin’in gerisinde kaldı. Bir önceki yılki araştırmaya göre ABD yüzde yirmi dört puan kaybederken, ilk sırayı % 81 ile Kanada aldı. Kanada’yı Avusturalya (79) ve Almanya (67) izledi… Sıralamada yüzde olarak; Fransa 59, İngiltere 57, Hindistan 53 puanla, Çin, ABD ve Rusya’yı geride bırakan ülkeler oldular. Önemli midir? Önemlidir! On sekiz bin insan, hiçbir çıkarı olmadan, söz konusu araştırmaya katıldı ve gayet rahat bir şekilde görüşlerini beyan ettiler. Dünyayı olumlu etkilemek az şey değildir. Hemen her ülke yönetimi veya toplumu bu kıvamda olmak, böyle anılmak ister. 

Pasaportların gücü!

Çünkü bu pasaportlarınızın geçerliği kadar, turizm açısından da tercih edilebilirliğinizi kanıtlar. Bu skor açısından yüksek düzeyi tutturan ülkeler, fuar, sergi, konferans, toplantı bakımından da tercih edilen ülkeler olacak dahası kimi uluslararası sorunların çözümünde hakemlik müessesinin adayları olarak da anılabilecektir. Dünya’yı olumlu anlamda etkileyen ülkeler sıralamasında İsrail’in % 32, İran’ın % 21 puan almış olmaları ise bir başka olguyu gözler önüne sermektedir… Dikkat edilirse bu ülkelerin birbirleriyle olduğu kadar “diğer” ülkelerle de haklı-haksız sorunları vardır ve zamanla savaşma adayı olarak anılmaktadırlar. Bu durum deyim yerindeyse her iki ülkeyi de ayağından çekmekte ve dünyadaki prestijlerini içten içe olumsuz etkilemektedir. Buradan çıkaracağımız bir sonuç küresel düzeyde saygınlığın iç ve dış barışa olan katkıyla doğru orantılı bir algılamaya konu olabildiğidir... Dediğim gibi burada öznel tercihlerin nesnel bir analizi yapılmaktadır.

Dünya Bankası ve Çin

Tabii yalnız ülkeler temelinde değil uluslararası kurumlar düzleminde de o kurumların dünyanın gözündeki değerleri önemlidir. Sonuçta bu değerlendirme de aynı araştırmanın içinden yansımakta, yani on sekiz bin insanın tercih durumları ile bir sıralama ve yüzdeler belirmektedir. Bu bağlamda örneğin Birleşmiş Milletler, bir önceki yıldaki ankete göre 9 puan kaybederek % 64 ile dünyada olumlu yeri olan bir kurum olarak tanımlanırken, 7’şer puan kaybeden Dünya Bankası % 51 ve IMF % 49 puan alabilmişlerdir. Her koşulda Dünya Bankasının ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), dünyayı olumlu etkileme veya bir başka deyimle küresel saygınlık açısından bu skorlarla, Çin ve ABD’den daha iyi bir derecede oldukları söylenebilir. Tabii yaşamın pratiğinde bu durum aynı zamanda çok “su kaldıran bir pilava” benzetilebilir. 

Hayatın pratiği

Çin’in, Afrika ve Asya’nın gelişen veya görece bakir ülkelerinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatından, UNDP’den bile çok daha mobilize olabildiği, IMF’nin adını duymayan, Dünya Bankası ile tanışmayan kimi yörelerde yatırım ve ticari ilişkileri çok daha esnek ve kestirme olarak geliştirebildiği bir vakıadır. Belki aynı şey Birleşik Devletlerin iş adamları için de geçerli bir pratik olarak söylenebilir. Demem o ki, ortada bir araştırma vardır, büyük ölçüde geçerlidir ama hayatın tüm doğrularını eksiksiz ifade ettiğini iddia etmek, eksik bir yaklaşım olabilir.

Prestij Para Demek

Şurası kesindir ki, dünyayı olumlu etkileyen ülkeler yalnız olimpiyat düzenlemeyi kazanma veya milletlerarası kongre turizminde daha büyük avantajlar elde etme konusunda değil aynı zamanda ticari konularda da avantaj sağlar hale gelmektedirler. Ticarette en önemli hadise “güven” ise, sermayenin, yatırımın, güvenilir illere kayması, güvenilir ellerde yoğunlaşmasına oranla daha olasıdır. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, güvenilirlik katsayısı yüksek ülkeler yatırım açısından da daha cazip ülkelerdir. Bu ülkeler barışın ve refahın vasatında aynı zamanda kültürde, sanatta, akademik yaşamda da kendilerini güçlendirmiş bir başka deyişle yumuşak güçlerini en etkin kullanır hale gelmiş ülkelerdir. İşte “güvenilirlerini” yumuşak güçlerini geliştirmekle pekiştirmiş ülkeler, entelektüel varlıklarını yüzde bir geliştirmelerinin karşılığında ihracatlarında binde sekiz puanlık bir artışı elde etmektedirler. 

Saygınlık artarsa ihracat da artıyor

Bu ticari ambargo ve kısıtlamalar altındaki toplumların yönetimlerine de ilham vermesi gereken bir olgudur ve değiştiremediği koşullar içinde değişimi kendi bünyesinden başlatmak için eldeki malzemenin işlenmesi gereğine işaret eden bir pratiktir. Yani siz her türlü olumsuzluğa, hammadde kıtlığına, üretim yetersizliğine karşılık eğer entelektüel sermayenizi yükseltebilirseniz, dünya ticaretinden aldığınız pay tedricen artabilecektir. Tabii söz konusu payı maksimize etmenin kalıcı yolu, geçerli bir üretim seferberliği ile yumuşak gücün eş zamanlı olarak yükseltilmesinden geçeceği tartışmadan vareste bir konu olsa gerekir. 

1 puan saygı yarım puan ihracat!

Elbette ticari ilişkiler tek yanlı değil en az iki ve daha fazla tarafı olan ilişkilerdir. Bu noktada eşit “kalite ve fiyat performansları” arasından -satın alma tercihlerinin belirmesinde-  örneğin bir satıcı tarafın arkasındaki marka veya ülke saygınlığındaki 1 puanlık artışın, karşısındaki muhatap alıcılarla olan ticaretinde yarım puanlık bir hacim genişlemesi sağladığı bilinmektedir. Daha iyi pazarlaması olan mutlaka daha çok satan değildir ama daha çok satanın mutlaka pazarlamasını geliştirmiş olması beklenir. İşte dünyada saygınlığı olan ve ticaret dışı ilişkilerini etkili değerlendiren ülkeler ve o ülkelerin şirketleri, küresel ticaret pazarlarını ve pazardaki paylarını genişletme ve derinleştirme olanağına daha fazla sahip olan ülkelerdir. 

Yarış eşitsiz ama…

Tabii “Dünyayı olumlu etkileme” bir güç meselesi. Her ülke yarışa eşit başlamıyor. Son yüzyılda Avrupa’da ücretler ve konut olanaklarının olumlu seyrettiği ekonomiler olduğu gibi ta uzaklarda Tanzanya ve Gine’de bırakın yumuşak güçleri harekete geçirmeyi, halen sefaletle uğraşılıyor… Fakat ülkelerin kendi vatandaşları da zaten hayat yarışına eşit başlamıyor; Batı ülkelerinde en zenginler en yoksullara göre kendilerini 4 kat daha fazla güvende hissediyor. Demek ki o ülkelerde kendi vatandaşlarını olumluluk veya olumsuzluk anlamında farklı etkiliyor. Hem dünya düzleminde hem de ülkeler ölçeğinde gelir, geçim, eğitim, sağlık, ulaşım bakımından imkanların erişebilirliğinde eşitliği, mal ve hizmetlerin kalitesinde güvenilirliği artırmak zorundayız. Öyle ki ülkeler dünyayı ve de kendi vatandaşlarını daha olumlu etkilesin ve onların gözünde daha saygın bir yer edinsin.

Yetenekler, Değerler… 

Bu amaçla, yani bırakın dünyayı, ülkeleri, insan yaşamını daha olumlu etkilemek amacıyla; takım oyunu oynayabilen, yeteneklerine göre yaşamın içinde yer alabilen, yeni mesleklere yönelebilen, organize olmuş kurumlarda öğrenmeye açık yeteneklerin en iyi değerlendirildiği alt ve üst sistemlere gereksinmemiz bulunmaktadır. Bu sistemlere bir de etik değerler yükledik mi, gerçekten tadından yenmez! Konvansiyonel büyük ve seri imalatın yanı sıra, 3D yayıncılık, robot teknolojisi, nano-teknoloji, biyo-teknoloji, akıllı sistemler periferinde yeni gelişen çalışma birimleri ve biçimlerinde yetenekli çalışanların ve ahlaki değerlerin geçerli olması, hem kendi küçük dünyalarımızın anlamlanmasına hem de bir parçası olduğumuz büyük yerküredeki devletler ve şirketler arası ilişkilerin zenginleşmesine katkı sağlayacaktır… 

Ekmek ve Emek

Bu öte yandan, herkes için ekmek ve herkesten gücü oranında emek demektir… Bu, insancıl, çağcıl, hakça bir dünya düzenine erişilmesi için en sağlam dayanak ve en güvenli limanlar demektir. Dünyaya değer katmak, dünyayı olumlu etkilemek ve nihayet saygınlık kazanmak için, önce emekle, bilimle insan yaşamına anlam kazandırmak, o arada toplumsal değerlere saygınlık atfetmek gerekir.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TERMİK SANTRALLER DEMODE OLMADI MI?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
DÜŞÜNCE ÜRETMEYE FIRSAT VERİLMELİ
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
DOĞRU BESLENME DEPRESYONU AZALTABİLİR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GIDA GÜVENLİĞİ YAŞAMSALDIR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BÜYÜME TARAFINA GEÇİŞ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ ÜZERİNE YAPILAN GİZLİ HESAPLAR BOZULDU
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
EFSANE CUMA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
MODERN KÖLELİK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
HER GÜN MÜCADELE ETMEK GEREKİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
GURURLANDIRDIN HALUK BİLGİNER
Esra SARI
Esra SARI
MUTLULUĞUN 5 FORMÜLÜ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
MARKALAŞMA ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
LİBYA İLE TARİHİ ANLAŞMA
Hatice Karataş
Hatice Karataş
KARA CUMA'YA KANMAYIN
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİREY VE TOPLUM
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YURT DIŞI VE YABANCI HAYRANLIĞI
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
AMAN DİKKAT!
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN ÇALIŞMASININ VAROLUŞSAL ZORUNLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva