ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kapadokya kanunla korunacak
Kapadokya kanunla korunacak
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor

Ömer AĞAÇLI

DUA'NIN MAHİYETİ KONUSUNDA KİMİ GÖRÜŞLER
15 Mart 2019 Cuma

Allah ile insan birlikteliğinde “DUA” çok önemli varoluşsal ilişki biçimi, ibadettir. Kur’an, Allah’ı tanıtırken 2/255: “O, daima yaşayan, bütün varlıkları desteği ile ayakta tutan, onları varkılandır.” diyerek, bütün kevni(kozmosun) alemi, alemdeki varlıkların özü, hayat kaynağı olduğuna vurgu yaparak açıklamıştır. Bu ayette Allah’ın hayat sıfatından söz edilmektedir. Allah’ın hayat sıfatı “HAYY” ismine tekabül etmektedir.
Her şeyin özü, hayat kaynağı olan Allah, insanın da hayat kaynağıdır. Allah, insana kendi varlığını açmış, ona yaratılış amacını ve bu amaca göre nasıl yaşayacağını da öğretmiştir ki bunun adı vahiydir. Vahiy, Allah’ın insanla konuşmalarıdır. İnsanın da Allah ile konuşmaları “DUA” kapsamında olanlardır.

“DUA”, Allah’ın kelimeleriyle insanın Allah’a karşılık vermesidir. Kuldan Allah’a karşı yapılan her yöneliş, her tavır ve davranış “İBADET” kapsamındadır.
İbadetler bir düzen ve usül içinde yapılır ki bu da ahlaktır. Dua da bu kapsamda ahlaktır. Dua ilahi ahlaka uygun yapılanlar olduğu için ahlak olarak kabul edilebilir.
Kur’an’a bakınca onun dua ile başladığı ve dua ile tamamlandığını görürüz. Kur’an’ın ilk suresi “FATİHA” ve son suresi de 113, 114 “FELAK” ve “NAS” tır. 2/186: “Kullarım, sana benden sorarlarsa, söyle: Ben onlara yakınım. Dua edenin, bana dua ettiğinde onun duasına karşılık veririm.”

40/60: “Rabbimiz buyurdu ki: Bana dua edin, dualarınızı kabul edeyim. Bana kulluk etmeye tenezzül etmeyenler, aşağılık olarak cehenneme gireceklerdir.” 25/77: “De ki: Duanız olmadıktan sonra Rabbim sizi ne yapsın?” 40/60 ayette “BANA DUA EDİN” sözü açıkça bir emirdir yani farzdır. Çünkü dua ibadettir, kulluk etme biçimidir.
Yeryüzü bir mabettir. Allah’ın yarattığı bütün maddi, manevi varlıklar yeryüzündedir. Buna melekler de dahildir. Bütün mahlukat yeryüzünde Hakk’a ibadet etmekle mükelleftir. İnsanın dışında her varlık kendi hal diliyle ibadet etmektedir. İnsanın da asıl misyonu bu mükellefiyet kapsamındadır. Ama insan nefsinin hakimiyetine girerek bu mükellefiyetini yerine getirmekte aymaz davranır. Her peygamber insana bu ilahi gerçeği hatırlatmak için gelmiştir.
Her insan her an dua halindedir diye düşünüyorum. Şöyle ki; her insan her an düşünür, düşüncelerini talebe çevirir ki bu düşünceler hep dua kapsamındadır. Şu kadar ki her istek bir duadır. İnsan bundan asla kaçamaz. Bu hal bir zorunluluktur.

Dua insan düşüncelerinin kategorileriyle ilgilidir. İnsan hangi kategoride düşünürse duanın niteliği de ona göre ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. İnsan düşüncelerini kategorize eden İbn Arabi insan düşüncelerini dört kategoriye ayırıyor. Bunlar; “RABBANİ DÜŞÜNCELER, MELEKUTİ DÜŞÜNCELER, NEFSANİ DÜŞÜNCELER VE ŞEYTANİ DÜŞÜNCELER.” İnsan hangi kategoride düşünüyorsa kendisi de odur. Genelde insanların nefsleri hep nefsani, şeytani alanlarda gezinir dururlar ve onların talepleri de hep bu minval üzeredir. Bizim burada sözünü ettiğimiz dualar, Rabbani ve Melekuti alanla ilgili olanlardır. Rabbani ve melekuti dualar ancak insanı Hakk’a yaklaştırır. Diğerleri de uzaklaştırır. Rabbani ve melekuti dualar, ilahi ahlaka uygun olanlardır ve bunlar ibadettirler.
Kur’an’da dua ile ilgili şu ayetlere bakalım.
6/102: “Allah, herşeyin yaratıcısıdır. Güvenilip, dayanılacak tek varlıktır.”
3/122: “İnananlar Allah’a dayansınlar.”
60/4: “Rabbimiz, sana dayandık, sana yöneldik.”
17/80: “Bana katından destek ol, bana güç ver.”

Şimdi yukarıdaki ayetlere göre dua konusundaki anladıklarımı ifade etmek istiyorum. Dua alemlerden Allah’a yöneliş, ibadettir. İnsan dünyada zihnini hep yaratılmışlara takarak onlarla ilişkiler içinde yaşar. Onları iç dünyasına alır. Kalbin ve iç dünyanın huzuru da bozulur. Bu hal insanı şirke, küfre götürür. Dua işte bu noktada insanı huzursuzluklardan ve şirk pisliğinden kurtarır.
Dua, zikir, secde aynı anlama gelir. Alak 19: “Allah’a secde et, yalnız O’na yaklaş.” ayetiyle belirtilen hal, secde anında insanın Hakk’a en yakın hale gelmesidir.
Dua, zikir ve secde kalbi Allah’a yaklaştırır ki kalbin Allah’a yaklaşması, insanın özü ile bağlı olduğu Allah ile ontolojik bağın yeniden kurulmasıdır.

Dua, kalpteki nurun parlamasını sağlar. Nur ise şeytanları kovar. Bu da ilahi rahmettir. Kalp şeytani düşüncelerden kurtulunca akıl da kendine gelir ve idrak açılır. Akıl kalpteki kötü düşüncelerden kurtulmadan doğruyu bulamaz hep zanda kalır. Aklı çalıştırmayan kalbin bozukluğudur. İnsanlığın bugün bile anlayamadığı gerçek budur. İnsan kozmik bir varlıktır. Dua ile insan yeniden kozmik, bütünsel bir yapı kazanır, toparlanır, fıtrat dairesine girer. Dinin amacı zaten yerinden ayrılan insanı ne yapıp edip tekrar ayrıldığı yere tırmaktır.
Dua, Allah’a kurbiyet elde edebilmek için en önemli vasıtadır. Dua esnasında ilahi olan insani olanı istila eder. Böylece kul, manevi mertebe elde eder. Mistik tecrübedir bu. Yani ruh boyutunda irtifa kazanır. İnsan göğe çekilir. Dua esnasında ruh bedeni işgal edince insan nefsin saltanatından kurtulur.

İman hür bir iradenin fiilidir. İman kalbin fiilidir. Dua dilin ve kalbin fiilidir. İman, özün kaynağın tecrübesidir. Dua, insanı kaynağa bağlar. Dua, aşkınlığı yaşamaktır. İnsanın, insani olanın ilahi özünü bizzat kendisinin deneyimlemesidir. Bu hal özgürlüğün deneyimidir.
İslam dini, “HAYA” dinidir. Hayat hayadan gelir. İnsanın gerçek hayatı seçmesi, hayat bulması, haya bulmasıdır. Dua, inananı yeniler, haya, hayat buldurur. Böylece dua insanı değiştirir.
İnsan Allah’a yönelerek oluşa iştirak eder. Oluşlar, RABBANİ İŞLERDİR. Oluş her andır. Oluş bir halden başka bir hale dönüştür. Dua müminin bu değişim ve Rabbani faaliyetlerin etkisi ile halini değiştirir. Bu ilahi sürece giren insan beşeri sıfatlardan ilahi sıfatlara doğru değişim elde eder. KUL FENA OLUR, BEKA YOLUNA GİRER. Dua, kulu fıtrat dairesine çeker. Değişim denilen de budur.
Sonuçta kul, nefsin heva ve hevesinden yakayı kurtarır ve ruhun kutsal hakimiyetine girer. 
SON SÖZ DE İSMET ÖZEL’DEN: “ İNSANOĞLUNUN ELİNDEKİ TEK İKTİDAR DUADIR.”

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ABD’NİN TÜRKİYE UYARILARI
Esra SARI
Esra SARI
SOKAKLAR ÇÖP KUTUSU MU?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SURİYELİLER AĞAÇ DİKSİN
Halil YATAR
Halil YATAR
SAĞLIKSIZ ÇAĞDA SAĞLIKLI KALMA ÇABALARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SAĞLIĞIMIZ ÇOK GÜZEL OLSUN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
''KİBİR'' VE ''KİBRİYA''
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ YERLERİ BELLİ OLDU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
GENÇLİK HAFTASININ ARDINDAN
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÖRÜNENLER VE GERÇEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ABD'NİN İRAN'DAN SONRAKİ HEDEFİ TÜRKİYE
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK SÜRÜCÜLERİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE OLAN İLGİSİ ARTIYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SAHİP OLANLAR VE OLAMAYANLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva