ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Yunanistan'da deprem
Yunanistan'da deprem
Ülke genelinde kış lastiği denetimi yapıldı
Ülke genelinde kış lastiği denetimi yapıldı
Kuveyt'te yeni hükümet yemin etti
Kuveyt'te yeni hükümet yemin etti
Ankara-Sivas YHT hattı yazın hizmete açılacak
Ankara-Sivas YHT hattı yazın hizmete açılacak

İsmail CİNGÖZ

DIŞ POLİTİKADA TAVİZ OLMAZ
27 Ocak 2021 Çarşamba

Türkiye bir süredir sorunlar yaşadığı Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini normalleştirme çabası ile diplomasi yürütmektedir. Bu amaçla çeşitli hamleler yaptığı görülmektedir. 22 Ocak 2021 günü Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’e yaptığı ziyarette NATO ve AB ile ikili ve heyetler arası temaslarda bulunmuştur.

NATO karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Türkiye ile NATO arasında birlik ve dayanışmanın güçlendirilmesi üzerine görüşmeler yaptıkları uluslararası basında yer almıştır. Sayın Çavuşoğlu daha sonra Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile da ayrı ayrı bir araya gelmiştir. Görüşmelerin ardından AB-Türkiye ilişkilerinin değerlendirildiği açıklanmıştır.

Türkiye-AB ilişkilerinde atılabilecek somut adımların belirlenmesi için bir yol haritası üzerinde çalışma konusunda mutabık kalındığını bildiren Çavuşoğlu, atılan pozitif adımların devam etmesine çalışılacağını, ayrıca diyalog ve temasların arttırılmasına katkı sağlaması açısından “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Konseyi ve Komisyonu Başkanlarını Türkiye’ye davet ettiği, Onların da daveti kabul ettiği ve uygun bir tarih belirleneceği” bilgilerini paylaştığı görülmüştür.

Bu gelişmelerin sonucunda 25 Ocak 2021 tarihi itibariyle yeniden başlatılması kararı verilen istikşafi görüşmeler öncesinde yaşanması önemlidir. Çünkü Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs gibi birtakım sorunların çözümü için sürdürülen görüşmeler en son 1 Mart 2016’da yapılmış fakat Yunanistan’ın olumsuz tutumları nedeniyle kesilmişti.

Uzun bir süredir hem AB hem de ABD’nin yaptırım tehditlerine maruz kalan Türkiye’nin, bölgesel gelişmelerde etkin bir güç olarak yer alabilmesi ve elinin güçlü olması için komşuları ile sorunlarını bir an önce çözüme kavuşturması gerekliliği üzerinden hareket ettiği anlaşılmaktadır. Zira Yunanistan ile sorunlarını çözebilmesi halinde diğer komşuları ile de diyaloglarının geliştirilmesinde önemli bir sıçrama taşı olabilecektir.

Ancak genel kanı olarak; “daha önce 60 defa gerçekleşen istikşafi görüşmelerden somut bir sonuç elde edilememiştir; 61’incisinde mi anlaşılacak?” şeklinde değerlendirildiği görülmektedir. Çünkü görüşme öncesi Türkiye tarafından “daha önce 60 tur ne görüşüldüyse, bundan sonraki süreçte de onların görüşüleceği ve bunların da Yunanistan’la ihtilaflı olan tüm konuları kapsadığı”, Yunanistan’dan ise “gündemde sadece Ege ve Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının belirlenmesinin olduğunu, Ege’deki bazı adaların aidiyeti, silahlandırılması gibi konuların hiçbir Yunan hükümeti tarafından tartışılmayacağı ve görüşmelerin ön koşullu olacağı” açıklamaları[1] yapılıyor olması planlanan görüşmeler hakkında “olumlu sonuç elde edilemeyeceği” endişelerine sebep olmaktadır.

Lakin Türkiye’nin her şeye rağmen, “zayıf da olsa umutla ve bir ihtimal daha” diyerek bu hamleleri yaparak, uluslararası kamuoyunda barışçıl taraf olduğunu göstermeye gayret ettiği görülmektedir. Zira eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde başlayan yaptırım tehditlerinin yeni Başkan Jeo Biden döneminde daha da şiddetleneceğini belli etmesi Türkiye’yi bu hamlelere zorlamaktadır. Çünkü Biden kadrosunun ağırlıklı olarak Türkiye aleyhtarı bir yapıya sahip olacağı görülmektedir. Dolayısı ile yüzyıllara dayanan bir politika ile her türlü olumsuz komşuluk ilişkilerine rağmen “mağdur” algısı yaratacak şekilde hareket eden Yunanistan’ın AB ülkeleri ile birlikte yeni ABD yönetimini de kendi politikaları ile hareket edecek şekilde yanına çekecek hamlelerde bulunmaya başladığı uluslararası basında yer almaya başlamıştır.

Yunanistan, bu türden algı oluşturarak; kendisine verilen desteği artırmaya müteakip, Türkiye’ye karşı kendini koruyabilmek için askeri gücünü kuvvetlendirmeye mecbur kaldığını göstermek suretiyle askeri ve mali yardım alabilmenin yollarını aramaktadır. Bu sayede kendi askeri ve mali yapısını kuvvetlendirerek, Türkiye’nin gücünü zayıflatabilmeyi hedeflediği ortadadır. Ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken’in; Yunanistan, İsrail ve Rum yönetimi ile ilişkileri artıran “Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı” yasasını nasıl sağlamlaştıracağı sorusuna Bakan olmam onaylanırsa, bu yasayı gözden geçireceğim. ABD’nin Yunanistan, İsrail ve Rum yönetimi arasındaki sağlam bağları desteklemek için Kongre ile çalışacağım. ABD ile Yunanistan arasındaki ilişkiler, Doğu Akdeniz’deki çıkarlarımız için önemli. Obama-Biden döneminden başlayan bu bağları daha da derinleştirmeye devam edeceğim ifadelerini kullanması, yeni ABD yönetim kadrosunun Yunanistan’ın hedeflerine hizmet edileceğini göstermesi açısından önemlidir.

Ayrıca Dışişleri Bakan adayı Anthony Blinken’ın Kongre’de ABD’nin Türkiye ile ilişkileri hakkında yaptığı değerlendirmeler esnasında Türkiye’den “sözde stratejik ortak” olarak bahsetmesi, bir müttefik gibi davranmamakla ve hatta Rusya ile aynı çizgide olmakla suçlayarak, bir NATO müttefiki olarak Türkiye’nin S-400’leri alması kabul edilemez diyerek “CAATSA yaptırımlarının devamına ilişkin karar vereceklerini” duyurması dikkat çekicidir. Çünkü ABD ile Türkiye arasında S-400 Hava Savunma Sistemleri üzerinde devam eden sorunların esasında S-400 kaynaklı olmadığını, Yunanistan’ın elinde bulunan S-300’leri görmezden gelmesinden de anlaşılacağı üzere çok daha derinlikli hasmane tutumlara dayandığını göstermesi açısından önemlidir.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de 2019 yılında ABD Senatosu’nda 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanıyan tasarıyı imzaladığının[2] da biliniyor olması, Türkiye’yi Rusya ve Çin açılımlarını kuvvetlendirerek ilerleyen süreçte denge politikalarına daha bir ağırlık vermesi gerektiği şeklinde değerlendirilebilir.

Bu arada, 25 Ocak 2021 günü basına kapalı olarak gerçekleşen istikşafi görüşmelerin ardından; daha önceki 60 turda ele alınmış olan konuların değerlendirildiği, mevcut durum ve son gelişmeler ile geleceğe dönük atılabilecek adımların ele alındığı, bir sonraki (62’nci) görüşmelerin Atina’da yapılmasına karar verildiği açıklanmıştır.

Aynı gün gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye-Yunanistan görüşmelerinin Türkiye adına olumlu yansımaları olduğu görülmektedir. Çünkü toplantı sonrası bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın, “Türkiye’den gelen olumlu sinyaller dikkate alınarak, Türkiye’ye karşı bugün yaptırım kararı almadık” sözleri Türkiye’nin doğru hamle yaptığını göstermiştir. Fakat “önceki olumsuz ve ön koşullu tutumları ile birlikte iç kamuoyu baskıları da dikkate alınarak” Yunanistan tarafının, görüşmeleri uzlaşı sağlanıncaya kadar devam ettirip-ettirmeyeceği hususunda güven vermemektedir.

Sonuç Olarak;

Türkiye’nin AB ve ABD’ye de yaptığı ilişkileri iyileştirme çağrılarının sonuçlarını zaman gösterecektir. Fakat Dışişleri Bakan adayı Anthony Blinken’ın sözleri üzerinden değerlendirildiğinde ABD tarafından Türkiye’ye nasıl bakıldığını daha net bir şekilde ortaya koymuştur. Dolayısı ile Türkiye’nin reel politikalar üzerinden hareket ederek, orta ve ağır sanayiinden, bilişim teknolojilerine, tarımdan, hayvancılığa kendi kendine yeter hale gelerek bağımlılıktan kurtulmaya ihtiyacı olduğu bilinciyle, reel iç ve dış politikalarla hareket etmelidir.

Yunanistan gibi bir ülke ile yaşanan krizleri çözebilmek adına Türkiye’nin taviz verme lüksünün olmadığı uluslararası sisteme deklare edilmeli ve Yunanistan’a “Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin tümünün katılımıyla düzenlenecek bir konferans ekseninde görüşmeler yapılabileceği, Türkiye-Yunanistan arasında yaşanan deniz yetki alanları sorununun Lozan ve Paris Anlaşmaları çerçevesi dahilinde sorumluluklarını yerine getirmesi talebi” Türkiye karar alıcı mekanizmaları tarafından ilan edilmelidir.

Çünkü Türkiye’nin Ege ve Akdeniz üzerinden Yunanistan ile sorunları 24 Temmuz 1923 Lozan ve 10 Şubat 1947 Paris Antlaşmaları ile Uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmüştür. (Paris Antlaşması; Trablusgarp Savaşı’nın ardından İtalyanların işgal ettiği ancak İkinci Dünya Savaşı’nda kaybedenler tarafında yer alan İtalyanlardan da galip devletlerin “On İki Ada” yı Yunanistan’a verdikleri Antlaşma olması açısından önemlidir. Türkiye bu antlaşma görüşmelerine çağrılmamıştır.) Bu antlaşmaları ihlal ederek Ege’de Türk adalarını işgal eden ve Ege’de adaları silahlandıran kesim Yunanistan’dır. Bunu ABD ve AB başta olmak üzere bütün dünya bilmektedir. Türkiye yapıcı davrandıkça arsızlaşan Yunanistan’dır.

Son söz olarak; AB ile ABD’nin eşgüdümlü hareket etmeye başlaması halinde Türkiye’yi denge politikasının da rahatlatamayacağı yorumları yapıldığı görülmektedir. Lakin bu yorumları yapan kesimlerin orta ve uzun vadede AB ile ABD’nin Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamayacağı reelliğini göz ardı ettikleri anlaşılmaktadır. Çünkü uluslararası küresel sistemin yeniden dizayn edilme süreci yaşanırken, Türkiye ve kaderlerini Türkiye ile birlikte yürütmek isteyecek olan bölgesel güçlerin de yok sayılamayacağı hatırda tutulmalıdır.

İsmail CİNGÖZ; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M.Sc. – BULTÜRK Ankara Temsilcisi. cingozismail01@gmail.com

[1] Armağan KULOĞLU; “Esneyecek Pay Yok, Kırılabilir”, Yeniçağ, 22.01.2021.

[2] BBC; “Kamala Harris: İlk Kadın, İlk Siyah ve İlk Asya Kökenli Başkan Yardımcısı”, 11.08.2020. https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53743995

 

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Nizamettin Duran 27 Ocak 2021 Çarşamba  18:08

Evet yaşanan ve yaşanacak olan tüm sorunların altından ancak yazarımızın da belirttiği gibi kendi kendine yeten bir ülke olmakla Kalkılabileceğini görmek gerekir. Böylesine önemli bir konuya dikkat çektiği için yazarımızı tebrik ediyorum.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
HAREKETSİZ YAŞAMAYA ALIŞTIK VE ŞİŞMANLADIK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SÖMÜRGECİLİK TARİHİ-III: FRANSIZ SÖMÜRGECİLİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ÇEŞİTLİ MAL  VE HİZMETLER
Murat BALCI
Murat BALCI
KRİPTO PARA MERCEK ALTINDA!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SALGINA RAĞMEN
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
GELECEĞİN PLANLANMASI VE GENÇLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ERMENİSTAN’DA GÜÇ MÜCADELESİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SALGIN GENÇLERİ KARAMSARLIĞA SÜRÜKLEDİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
UZAKTAN EĞİTİMİN YÜZ YÜZE SINAVLARI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİLAH TEDARİKÇİSİ VE TERÖR İHRACATÇISI: ABD
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
KABUL EDELİM DİJİTAL BAĞIMLIYIZ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
MÜZİK SEKTÖRÜ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SUYU VERİMLİ KULLANMAK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ANADOLU’NUN A’SI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SENİ BESLEMEYENDEN UZAKLAŞ
Esra SARI
Esra SARI
PANDEMİ SÜRECİNDE KAHVE TÜKETİMİ ARTTI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ XII (İYİNİN VE KÖTÜNÜN TESPİTİ)
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANATA VE SANATÇIYA YETERİNCE DEĞER VERİLMİYOR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva