ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
Yenilenebilir enerji sektöründe uzaktan çalışma yaygınlaşacak
Yenilenebilir enerji sektöründe uzaktan çalışma yaygınlaşacak
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
Dışişleri'nden Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki
Dışişleri'nden Yunanistan'ın "Pontus" açıklamalarına tepki

Ömer AĞAÇLI

DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
10 Aralık 2021 Cuma

Burada konuya girmeden önce hemen söylemem gerekir ki, bu din Allah’ın dini değil kullarının dinidir. Hiç şüphesiz, Allah’ın dini, insanın doğru yaşamasını, onun doğru yolda gitmesini ve Hakk’a vasıl olmasını sağlar.

İnsanlık tarihi din ile başlar ve devam eder. Hayatı başlatan vahiy, devam ettiren de vahiy olmuştur. Bu bağlamda ilk Peygamber Adem(A.S) ile başlayan vahiy, son Peygamber Hz. Muhammed(S.A.V) ile tamamlanmıştır. Hz. Muhammed’in tebliğ ettiği vahyin özünü Kur’an 21/25 ayette şöyle açıklamıştır: “Senden önce hiçbir peygamber göndermedik ki onlara” Benden başka tanrı yoktur, bana kulluk edeceksiniz!” diye vahyetmiş olmayalım.” ve 41/43: ‘‘Resulüm! Sana söylenen senden önceki peygamberlere söylenmiş olandan başka bir şey değildir”

İnsanlık tarihi, Allah’a yaklaşma ve ondan uzaklaşma hallerinden ibarettir. Diğer bir deyişle insanlık tarihi Allah’a kulluk ve nefse kulluk etme tarihinden ibarettir. Bir hadiste vurgulandığı gibi: “Kendinizi, sizin için size hizmet etsin diye yarattıklarımızın seviyesine indirmeyin.”  Uyarılmıştır. Evet! İnsanlığın serüveni bundan ibarettir. İnsan dünyada yaratılmış olanlarla ilişkilerini artırarak hakk’tan uzaklaşmakta ve hatta işi iyice azıtarak Allah’ı bile unutacak hale gelmektedir.

Konuya bu kadar girişten sonra asıl konumuza gelelim. Şu bir gerçektir. İslam dini, Son Peygamber ile tamamlanmış ve insanlığın önüne konmuştur. Tamamlanan din, Kur’an’ın içeriğini oluşturmaktadır.

Tamamlanan din Hz. Muhammed’in çevresindeki insanlara tebliğ edilmiş ve onlar da mesajdan ne anladılarsa ona göre uygulamaya başlamışlardır. Bu süreçte din artık kütürleşmeye de başlamıştır. Hz. Peygamber’den sonra din, tamamen insan dolayımlı yorumlarla yoluna devam etmiştir. Daha sonraki yıllarda vahyin özgün ve saf hali de nakl(Arapça: İslamın asıl kaynakları, Taşıma) bilgilerle devam etmiştir. Bu sürece kimileri de vahiyden uzaklaşma ismini vermişlerdir ki bu da doğru bir ifadedir. Burada değerli İlahiyatcı İlhami Gülerin sözünü de aktaralım. Sayın Güler: “Her nesil ve coğrafya kendi yorumunu dönemin bilgi birikimi, epistemesi ve ufuklarına göre kendi ihtiyaçları doğrultusunda oluşturur.”

Yaklaşık 1500 yıllık zaman diliminde Müslümanların dini hayatlarını tesbit etmek tarihi bir konudur. Hz. Muhammed’in zuhur ettiği zaman dilimi kainatın var olduğundan çok farklı bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. O’nun döneminde Allah’ın nuru tamamlanmış, bütün varlıklar bambaşka bir hale bürünmüştür. O’nun çekilmesiyle de her şey değişmeye başlamış, alemleri karanlıklar kaplamıştır. Elbette insanların halleri de değişmeye başlamış ve böylece öz’den uzaklaşmalar da başlamıştır. İslam’ın tüm gerçekleri beşerileşmeye başlamıştır. Yani artık nefs devreye girmiş ve o günden beri bu haller sürüp gelmektedir. Hz. Ali bu dönemin hallerini şöyle söylemiştir: “Peygamber’den bu güne 20 yıl geçti, ben bu dini tanıyamadım..”

İnsanın durumunu düşündüğünüzde, insan için zorunlu kategoriler vardır. Irk, cinsiyet, din anlayışı, mezhep, ülke, millet vs. insanın içinde yaşadığı zorunlu kategorilerdir. Yani yerelliklerdir. İslam ise evrensellikler içerir. İslamı yerelliklere indirgemiştir Müslümanlar.

Hz. Peygamber’den sonra ilk Müslümanlar ‘‘halifelik” konusunda ihtilafa düşmüşler ve bu yolla da dinden uzaklaşmalar başlamıştır. Halifelik dini değil siyasi bir meseledir. İslam dünyasındaki tüm kavgaların temeline bu halifelik kavramı oturmuştur. Dikkat edilirse İslam dünyasındaki tüm kavgalar siyasidir, dini (teolojik) değildir. Emevilerin dönemi iyice siyasi ve saltanat dönemidir. Onların döneminde din, siyasetin yedeğinde, saltanatı meşrulaştırma aracına indirgenmiştir. İslam’ın temel ilkeleri olan iman, ahlak, ihlas, adalet, merhamet, tevhid meseleleri; imamat, siyaset, devlet ve yönetim meselelerine dönmüştür. 1500 YILDIR BU SÜREÇ DEVEM ETMEKTE VE BUGÜNLERE YANSIMALARI DA HALA DEVAM ETMEKTEDİR. Diğer ifadeyle geçmişin sosyolojisi günümüzde teolojilere dönmüştür. Yani geçmişteki kavgalar, bugün dini itikat haline gelmiştir.

Daha sonraki yıllarda Türkler Müslüman olmuşlar ve onlar da dini kendi kültürel kalıplarına dökerek yepyeni ve diğerlerinden farklı bir Türk yorumu ortaya çıkartmışlardır. Türkler, İslam’ı ilim ve ahlak olarak benimsemişlerdir... Dinin manevi boyutunu da tasavvuf ve tarikatlar kurarak yaşamaya başlamışlardır. Türkler din, devlet ilişkilerini de dini devletin kontrolüne almışlar, dini devletleştirmişlerdir.

Türkler’ de devlet her şeyden önce gelir. Türkler devletçi bir zihniyete sahiptir. Türkler’de din ve devlet nisbeten bir birbirinden bağımsız, ama devletin şemsiyesi altındadır. O nedenle olacak ki tarihte din, devlet meselesi olmamıştır. Evet! Geçmişte böyle idi, şimdi de böyle yoluna devam etmektedir.

Müslüman ülkelerde dini rafa kaldıranlar olmamıştır. Dinin rafa kaldırılması batı modernitesinin işlerindendir.

Yirminci yüzyılda Müslüman ülkelerde şöyle bir gelişmeye şahitlik ettik. Batı’da üretilen dünyevi ideolojileri aldılar, İslam kelimesini bu ideolojilerin başına getirdiler, onu basit sıfat haline indirgediler. Yani ilahi olan dini beşeri bir fikre indirgedi Müslümanlar. “İslam sosyalimzi”, “ İslam kominizmi” vs. gibi.

İslam dünyasında dini, din olmaktan çıkartan en önemli gelişme, imanı aklın önüne almak ve aklı işletmeyi terk etmek olmuştur. Kör bir imanla yola devem etmeye çalışmışlardır. Bu kör iman sonunda Müslümanları kör kuyuya götürmüştür. Kur’an 1157. ayette aklı kullanmayı Allah’ın emri olduğunu söylemesine rağmen. Sonuçta Allah’ın dini İslam’ın karşısında nefsin din uydurulmuş, paralel İslam çıkmıştır. Bu bağlamda iki din birbirleriyle kıyasıya mücadele haline gelmiştir. Müslümanları dini anlayamaz hale getiren de bu paralel İslam’dır.

Böylece Müslümanın dindarlığı dini darlığa evrildi, kendileri de seyyiat çukuruna düştüler. Yani kötülükler içinde bocalıyorlar. Müslümanlar kozmik boyutunu kaybetti. Bütün varoluşsal bağları kendi elleriyle çözdüler. Hakikat yalana, adalet zulme, ahlak ahlaksızlığa, merhamet acımasızlığa, iman şirke, din riya ve şirke, ibadet ise kibir ve riyaya dönüştü. Allah’ın dini İslam da böylece yaşanamayan din haline geldi.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
İŞ İNSANI FESİH ZEKİ MERT’İN BAŞARISI…
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İTTİHAT VE TERAKKİ ÜYELERİNİN YARGILANMALARI-VII
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ ZAMLAR VE BÜTÇE
Murat BALCI
Murat BALCI
EYT’YE SIRA GELSİN ARTIK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BUĞDAY TÜFEĞE KARŞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BASIN SANATI SERGİSİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAL OLANI KORUYAMADIĞIMIZDA…
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN OLASI NATO ÜYELİĞİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİHAYETİNDE BİR DÖRT DUVAR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYAL OLDU
Esra SARI
Esra SARI
NE OLACAK HALİMİZ?
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
SONUNDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
BAYRAM GELMİŞ HOŞ GELMİŞ
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
'SU İÇSEM YARIYOR!'
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
“İNSAN BİLGİ İLİŞKİSİ”
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva