ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Suriye'deki İran hedeflerine yönelik çalışıyoruz
Suriye'deki İran hedeflerine yönelik çalışıyoruz
Uganda, ilk hibrit aracını üretti
Uganda, ilk hibrit aracını üretti
'Ders çalış' diyen annesini yaraladı
'Ders çalış' diyen annesini yaraladı
Esed rejimine yönelik yaptırımları genişletti
Esed rejimine yönelik yaptırımları genişletti
Seken kurşun, küçük kızın kafasını sıyırdı
Seken kurşun, küçük kızın kafasını sıyırdı

Ömer AĞAÇLI

DİN, DEVLET BÜTÜNLEŞMESİ YIKIMDIR
4 Mayıs 2018 Cuma

Din öyle bir var oluş meselesi ki, var oluş her boyutuyla dinidir. Kimilerin kabul ettiği gibi geçmiş zamanlara ait kuru, metafizik önermeler, kabuller manzumesi değildir. Bize göre din bir varlık sorunudur. Var oluş, Allah’ın varlığını gösteren, varlığının delilleri olan fiiller alanıdır. Yeryüzünde hayatı başlatan, yaratan, yaşatan dindir. Çünkü Allah bizzat hayatın kendisidir. İlk insanın peygamber olması da bu yüzdendir diye düşünüyorum.


İnsan hiçbir şey bilmezken onu bilgili kılan, ona öğreten Allah’tır. Allah, peygamberler vasıtasıyla ilim vermiştir. İnsanlara tüm temel bilgileri peygamberler öğretmiştir. Din, insan topluluklarının yaratıcı kuvvetidir. Kültürün yaratılmasında din, en önemli kaynaktır. Bunları görmezlikten gelmek ise akıl körlüğüdür.


Her türlü insan toplulukları/ toplumları temelde ahlaki dayanışma yoluyla sağlanan bir yapıdır. Bu ahlaki dayanışmayı gerçekleştiren değerler sistemidir. Bu değerlerin kaynağı insan fıtratından kaynaklanır. Değerleri insanlığın önüne koyan sadece dindir. Bu nedenle Sayın Hasan Onat’ın belirttiği gibi din, insanlık tarihi boyunca hemen her toplumda hem de hayatın bütün alanlarında etkin olmuştur.


Din insanın var oluş meselesidir, dedik; var oluş meselesi hayatın amacını ve gayesini ortaya koymuştur. İnsanın varoluşu, maddi/ manevi boyutuyla kendini gösterir. Din, insanın manevi boyutuyla ilgilidir. İnsan, içsel alemiyle Allah’a bağlıdır, yani Allah ile birliktedir ve bu hal her an böyledir. Yaratılışın amacı ve gayesi de buradan ortaya çıkar. Yaratılış gayesi, insanın Allah’ın fiillerine burada şahit olmasıdır ve böylece hakk’ı bilmesidir.


Din, Allah ile insan ilişkilerinde söz konusudur. İnsan dünyaya gelince Allah’ın kendisi için yarattığı nimetlerle ilişkilerini artırarak Allah’ı unutur ve böylece O’ndan uzaklaşır. Vahyin özüne bakınız ki her peygamber insanlara unuttukları Allah’ı yeniden hatırlatmaktadır. Yani insana dünyaya geliş amacını hatırlatmaktadır. İnsanın maddi var oluş boyutu onun halk içindeki durumudur. Bu nedenle din, insanın maddi varoluşuna kayıtsız kalmaz. Ona bu boyutta varoluşunu gerçekleştirmek için yön gösteren ilkeler söyler. İnsan dış dünya ile ilişkilerini zaman ve mekana bağlı olarak değişen sosyal koşullara göre kendi aklı ve iradesiyle bu ilkelere göre kurmak zorundadır. Belki din, dünya ilişkilerinde de en önemli sorun burada ortaya çıkmaktadır.
Din, dünya ilişkilerinde en önemli aktör devlettir. Tarihe bakıldığında din ya devletle bütünleşmiş ya da devlet dini emrine almıştır. Hz. Peygamber’e kadar tarih bu minval üzere devam etmiştir. İnsanlık tarihinde din ile devleti birbirinden ayıran ve bunları olması gereken ontolojik yerlerine oturtan Hz. Peygamber’dir.


İnsanlık tarihinde ilk defa din ile devleti birbirinden ayıran Hz. Peygamber’dir. O’nun Medine’de kurduğu otorite/devlet kelimenin tam anlamıyla dini, adalet olan hukuk devletidir. Bu devlet “MEDİNE SÖZLEŞMESİ” ne göre oluşturulmuştur. Medine Sözleşmesi bir sosyal mukaveledir, dini bir metin değildir. Medine Site Devleti de bir din devleti yani teokrasi değildir. Din ile devletin ayrılması, devletin hukuka göre işletilmesi eğer laiklik olarak kabul edilirse, laikliği bir sosyal miras olarak insanlığa hediye eden ve bu alanda gelenek oluşturan bizzat Hz. Peygamber’dir.


Benim anladığım kadarıyla İslam, toplumsal hayattaki tüm beşeri işleri, düzenlemeleri akla bırakmıştır. İslam’da din ve dünya işlerinde başlıca yol gösterici akıldır. Akıl ve aklın marifeti olan ilim, temel merciidir.
Hz. Muhammed, insan ve toplumla ilgili tüm evrensel değerleri, hayatın tüm alanları için insanlığın önüne koymuş ve OKU! DÜŞÜN! ANLA! YAŞA! demiştir.
Zaman, mekan, sosyo, kültürel çevre sürekli değişim içindedir. Sosyal değişim gerçekliği de Allah’ın kanunudur.


Zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesi İlahi kanun gereğidir. Her insan kendi zamanının çocuğudur. Kendini kuşatan zamana göre bilgileri de değişir. Bilgilerin değişmesi hükümlerin değişmesi demektir. Değişmez olanlar evrensel değerlerdir. Evrensel değerler ile dini değerler farklı şeyler değildir.


İslam, dinamik anlamı içerir. İslam’ı bir dönemin koşulları bağlamında dondurmak suretiyle algılamak, sosyo, kültürel değişim gerçeğine, meydan okumak ve dinin canlı imanını boğmaktır. İslam’ı belli bir dönemin tarihi şekiller altındaki yorumlarını aşmak zorundayız.
Son olarak; din ile devletin bütünleşmesi Kur’an’a aykırıdır. Din/ devlet bütünleşmesi, eğemenliği meşru göstermek için bir araç haline getirmektir. Tarihte bu amaçla ortaya çıkmıştır ve hiç bir ilahi temeli yoktur, tamamen beşeri işlerdendir. Bu model zulüm olduğu kadar din istismarından başka bişey de değildir. Din, devlet bütünleşmesi, müslüman toplumların geri kalmasının bence tek nedenidir. Çünkü bu bütünleşme, aklı, bilim ve vicdan özgürlüğünü geriletir. Toplumu çağın dışına atar. Osmalı’nın çöküşünde bu tür din, devlet bütünleşmesinin çok büyük etkisi olmuştur. Bu dinde din adamları yoktur. Din alimleri vardır. Din alimleri de sadece din alanında komuşmak durumundadır.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
EKONOMİ ALANINA DESTEK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
HERKES KENDİ İŞİNİ YAPABİLSE...
Esra SARI
Esra SARI
TAM ANLAMIYLA YORULDUK
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
KIŞIN GİDİLECEK EN BÜYÜLÜ YERLER
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MEYDAN OKUYAN DEVLET TERÖRİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DOĞANIN İNTİKAMI
Halil YATAR
Halil YATAR
MOTİVASYONUNUZU YÜKSEK TUTUN...
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BOL BOL TÜKETİYORUM, ÖYLEYSE VARIM!
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
TEKNOLOJİNİN TEHDİT ETTİĞİ MESLEK GRUPLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OLMADIK İŞLER
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA YENİDEN KURULSA!
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE’Yİ HAFİFE ALANLARA YANILDIKLARI GÖSTERİLMELİDİR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
AKLIN MAHİYETİ ÜZERİNE
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SİYASİ BİR MÜLAHAZA
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
BUĞDAYIN İYİ YETİŞMESİNE ENGEL, ZARARLI OTLAR DEĞİL, ÇİFTÇİNİN İHMALİDİR
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
HER TÜRK ASKER DOĞAR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva