ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
'Hala koku ve tat alamıyorum'
'Hala koku ve tat alamıyorum'
Minik Şahin uygun donör bekliyor
Minik Şahin uygun donör bekliyor
'2020 en sıcak 3 yıldan biri'
'2020 en sıcak 3 yıldan biri'
Çankaya kar nöbetinde
Çankaya kar nöbetinde
WhatsApp': Mesajları göremiyoruz
WhatsApp': Mesajları göremiyoruz

Hatice TOPÇU

CUMHURİYET KADINLARI
24 Kasım 2020 Salı

TÜİK verilerine göre ülkemizde son on yılda 482.908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirilmiş. 2019 yılında 474 kadın cinayeti işlenmiş. 2020 yılının ilk on ayının verileri ise şöyle: Ocak 27, Şubat 22, Mart 29, Nisan 20, Mayıs 21, Haziran 27, Temmuz 36, Ağustos 27, Eylül 53 ve Ekim’de 36 kadın öldürüldü. (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Raporları)

İnsan Hakları Derneği, İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Raporuna göre ülkemizde son 16 yılda 18 yaşın altında 440 bin kız çocuk doğum yapmış.

Ne olmuştu da dünyanın birçok ülkesinden önce kadın hakları konusunda devrimler yapan Türkiye Cumhuriyeti’nde kadın bu hale gelmişti?

Kısaca tarihsel sürece bakarak sorunu çözümlemeye çalışalım. 

Afet İnan “Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler” eserinde Eski Türk kavimlerinden, Eti (Hitit) hükümdarı Hattuşil ile Mısır kralı II. Ramses arasında M.Ö. XIII. yüzyılda imzalanan anlaşmada Hattuşil’in mühürünün yanında kraliçe Budu-Hepa’nın da mühürü bulunduğunu anlatır ve karşı tarafta sadece Mısır kralının mührünün bulunduğunu belirtir.

Türk kavimlerinde hakanın yanında, hatunun da yer aldığı, yabancı elçilerin kabulünde her ikisinin de hazır bulunduğu bilinmektedir. Asya’yı gezen Arap seyyah İbn Battuta, Türk kavimlerinde taht mevkiinde hatunun veliaht ve prenslerden önce yer aldığını, bir harem hayatının olmadığını kaydeder. 

Türkler Müslüman olduktan sonra da kadının özgürlüğü bir süre devam eder. Örneğin Anadolu Türklerinde, Ahilikte kadın örgütlenmesi olan “Bacılar Teşkilatı” vardı.

Osmanlı döneminde yönetim biçimi monarşik ve teokratik bir yapıdaydı. Dolayısıyla bireylerin siyasal haklarının konu edilmediği böyle bir yapıda kadınlar; dinsel hukuk kurallarına tabiydiler. Bu kurallara göre kadın-erkek ilişkilerinde; kız çocuklarının yaş sınırı yoktu. Bu sebeple ‘buluğa erdi’ denilerek küçük kız çocukları evlendirilirdi. Evlenmede kadının söz hakkı yoktu. Çok eşlilik yaygındı. Boşanma erkeğin isteğine bağlıydı. Mirasta ve şahitlikte kadın-erkek eşit değildi.

Yine Afet İnan: 1876 Kanun-i Esasi’nın kabulü ile meşruti yönetime geçişte de kadınlar için siyasi hakların söz konusu olmadığını, 1908 ikinci meşrutiyet döneminde de seçim maddelerinin aynen kaldığını belgeleriyle açıklamıştır.

Kadının eğitim, öğretim hayatı da son derece sınırlıydı. 19. yüzyıl sonrasında çok yetersiz düzeyde bazı kız okulları açılmıştı. Kadınların okuma yazma oranı çok düşüktü. Kadınların devlet tarafından belirlenen kıyafet dışında sokağa çıkmaları, erkeklerle, arabada, vapurda ve tramvayda yan yana oturmaları yasaktı.

Osmanlıda var olan bu bağnaz düşüncelerin değiştirilmesi elbette kolay değildi. Bunu Sinan Meydan, “Atatürk Etkisi” eserinde “Bu bağnaz düşünceler Milli Mücadele Meclisinde bile devam etti.” ifadesiyle açıklar ve süreçte yaşananlardan örnekler verir. 1921’de Atatürk’ün Ankara’da düzenlediği Maarif Kongresi’ne kadın öğretmenlerin katılmasının, 1923 nüfus sayımında kadınlarında sayılmasının Meclis’te tepkiyle karşılandığını ve 1924 Anayasasında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin reddedildiğini belirtir. 

Adımlar doğru zamanda ve doğru hamlelerle gerçekleştirilmeliydi.  Nihayetinde Cumhuriyet Türk kadınını birçok batı ülkesinden daha önce çağdaşlıkla buluşturdu. İlk adım 3 Nisan 1930 tarihinde kabul edilen Belediye Kanunu ile atıldı. 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan değişiklikle Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi.

Şimdi Afet İnan’ın “Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler” eserinden “İlk Köylü Kadın Milletvekili” hatırasıyla kadınların siyasi hakları konusunda alınan yolu birlikte görelim.

“Sıcak bir yaz mevsiminde otomobille Kızılcahamam yolundayız… O zamanki şose Zir Ovası’ndan giderdi. Yol boyunca bütün köylüler, Atatürk geçecek diye çıkmışlar, kısım kısım yerlerde toplanarak, ağaç dallarından çardaklar yapmışlardı. Kazan köyüne yakın bir yerde durduk… Atatürk üstü kapalı yanları açık bir otomobilde… Otomobil durdu. Fakat o topluluktan hemen cesaret edip yaklaşan olmamıştı. …Onların arasından birdenbire sırma işlemeli en güzel köylü elbisesini giymiş, yağız çehreli bir kadın otomobile yaklaştı. “Paşam hoş geldiniz. Senin için yer hazırladık, ayran yaptık, insene.” dedi.

Atatürk nezaketle yolumuzun uzun olduğunu ve her yerde durmanın mümkün olamayacağını anlattı. Fakat aynı zamanda da bana “Bu kadın kimmiş, sorsana.” dedi. Ben onunla konuşurken diğer erkekler de cesaret alarak Atatürk’e yaklaşmışlar ve onun çeşitli sorularına yanıt veriyorlardı.

Satı kadından öğrendiğim şu idi. Kendisi kazan köyünün muhtarı imiş ve seçimle köy yönetiminin başına yeni geçmiş. Muhtar Satı kadın ayranı otomobile getirtti. İçtik ve ondan köyü hakkında bilgi aldık. Tekrar yola koyulduk. Atatürk: “İşte mebus olacak kadın” dedi.

Satı kadın Türk köylü kadınının cesur bir sembolü olarak karşımıza çıkmıştı.  …Atatürk bu muhtarı ve köyünü kaydetmemi emir verdi.

Satı kadının kişiliğinde Türk köylü kadınının milletvekili adaylığını görmekle gururlu idim.”

Satı kadın 1935 seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın milletvekillerinden biri olmuştu. 1935 meclisinde 17 kadın milletvekili vardı.

Cumhuriyet kadını köle, cariye olmaktan kurtarıp onu eşit yurttaş yapmıştır. Bugün içine çekilmeye çalışıldığımız karanlığa kadınlarımız asla teslim olmayacaktır. Türk kadını tarihinin en zor dönemlerinde hep vardı ve hep var olacaktır.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Uğur Çelik 24 Kasım 2020 Salı  23:13

Allah’a ve son elçisine (Hz.Muhammed’e) uydurma hadisler ve hurafelerle iftiralar atarak kadınlardan üstün olduğuna inanan bazı zavallılar din adına, Allah adına kadınlara yönelik her türlü yalanı, iftirayı, ayırımcılığı, her türlü adaletsizliği ve ötekileştirmeyi yapmışlardır. Halbuki, Allah''ın kitabı Kur’an''da cinsiyet üstünlüğü ve ayırımcılığı asla yoktur. Kur’an’da; (Hucurât Suresi 13. Ayet) “Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız, en çok takva sahibi olanınızdır.(Allah''a en çok saygı duyanınızdır.)” denilmektedir! Hz. Muhammed Peygamber, son nefesine dek kadın, erkek eşitliğini savunmuş, üstünlük ancak takvada (Allaha olan saygı ve bağlılıkta) olduğunu telkin etmiştir. Kadınlarında okumasını, yazmasını, ticaret yapması vb. işleri yapması gerektiği gibi haklarının olduğunu savunmuştur. Hatta eşi Hz.Hatice de ticaret yapan bir tüccardı. Mesela, kadınlarında Cuma namazına gitmesini istemiştir! Nitekim kadınlar o dönemde (4 halife dönemine dek) Cuma (toplanmatoplantı) namazlarına katılmışlardır. Evet, asırlar boyunca Din adına, Allah adına kadınlara yönelik yapılan onca yalan, iftiralara ve haksızlıklara karşı Mustafa Kemal Atatürk’te kadınlara yapılan hukuksuzluklara, ötekileştirmelere karşı Allah’ın da emri gereği şiddetle karşı çıkmış, kadın hak ve hürriyetine yönelik büyük devrimler sağlamıştır. Sağlamış olduğu bu olağanüstü reform ve devrimlerle Atatürk’ün ne kadar takva sahibi, hakiki bir müslüman olduğunu ve de Kur’an ve peygamber izinde haraket eden adil bir lider ve de deha bir insan olduğunun tescilidir. Bu vesileyle, Yüce Allah, M.Kemal Atatürk’e rahmet ve mağfiret etsin.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KAPİTALİZMİN MABETLERİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ÇÖZÜM, TEMİZ ENERJİ
Halit Aydıngöz
Halit Aydıngöz
VATANDAŞIN EKMEĞİ İLE OYNUYORLAR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
EFSANE ÖĞRETMEN AVAR
Esra SARI
Esra SARI
GENÇLER OYUN BAĞIMLISI MI?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
YERLİ VE MİLLİ DİN ANLAYIŞI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERİN ANA YURDU
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
2021’E DE ZAMLARLA GİRDİK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KADEMELİ NORMALLEŞME
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KÖRFEZ KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNÜN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
MUTASYON
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
EVDEN ÇALIŞMA SORUNSALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KARABAĞ'DA BARIŞI KAZANABİLMEK İÇİN...
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANAL MÜZELER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİL Kİ…
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN, GELENEKLERİN VE İRTİCANIN DÜŞMANIDIR
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YENİ YIL YAZISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva