ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kovid-19 salgınında can kaybı 1869’a çıktı
Kovid-19 salgınında can kaybı 1869’a çıktı
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
Hafter milisleri Trablus Limanı'na saldırıyor
Hafter milisleri Trablus Limanı'na saldırıyor
Osman Kavala beraat etti
Osman Kavala beraat etti

R.Bülend KIRMACI

BİR BAYRAM SÜRECİ
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta bir bayramı daha idrak ettik... Bayramlar birliğin, beraberliğin, bütünleşmenin, barışmaların, kaynaşma ve dayanışmanın öne çıktığı çok özel zaman kesitleridir. Bu vesileyle ben de siz değerli okurlarımın geride bıraktığımız bayramını en içten sağlık, mutluluk, esenlik dileklerimle kutluyor, tüm sevdiklerinizle birlikte daha nice mutlu, umut dolu bayramlar diliyorum. Herhangi bir bayram dönemi de olsa, hem bireysel hem ülke olarak “hayat saatimiz” işliyor; ekonomiden dış siyasete, sanattan spora kimi gelişmeler belirmeye, geleceğe evrilmeye devam ediyor. İşte bu yazımı bu anlamda bir kolaj olarak yazmak, hem güncel olanları irdelemek hem bazı bölümlerde özellikle iktisadi alanda ülkemiz ve halkımız için yararlı gördüğüm önlemlere bir kez daha değinmek istiyorum.

Fırat’ın Doğusuna Doğru

Türkiye Ortadoğu’da yaşanan ve sınırlarımıza yansıyan karmaşa ortamından etkilenmekte, devlet aklının öncülüğünde toprak bütünlüğü ve ulusal güvenlik için alınması gereken önlemleri icra edilmektedir. Bunlardan biri de, aylardır üzerinde konuşulan Fırat’ın doğusunda bir güvenli bölge oluşturulmasıdır. İlk ve son olarak vurgulanması gerekir ki, ülkemizin kimsenin toprağında gözü yoktur, ancak o arada kimseye de verecek bir karış toprağımız yoktur. Suriye’deki sorunların dibacesinde ve girizgahında “Irak ve Suriye topraklarını içine alacak ve Batının enerji ihtiyaçlarını ve İsrail’in güvenliğini garanti altına alacak sözüm-ona bir ‘Kürt devleti’ vardır. Gerçekte Büyük Ortadoğu Projesinden beri söz konusu “projenin” yüklenicisi ABD olmuştur ve bu görevine devam etmektedir. Bölgedeki bu karmaşa durumu ve Rusya, İran biraz uzakta da olsa Çin’in tavrı da göz önüne alınarak, Türkiye’nin pozisyon belirlemesi çok doğaldır.

Geçerli ve güncel duruma göre Türkiye satranç tahtasında ve çok taraflı bir oyunun içindedir. Evet, Türkiye şimdi Fırat’ın Doğusunda güvenli bir bölge tesisi kararını icra etme aşamasındadır. Bunu yaparken de söz konusu dengeler içinde “ABD ile birlikte koordinasyon sağlanmasında mutabakata varılmıştır”. Yani oluşturulacak güvenli bölgeyi biçimlendirmek için olası bir harekatın gelişmelerinin ABD askeri yetkilileriyle paylaşımı esas alınmıştır. Bu durumu kuşkusuz Rusya, İran ve en başta da Suriye de ihtiyatla izleyeceklerdir. Bu karar noktasında akıllara geçmişte Saddam’ın Irak’ını fiilen bölen ve mevcut Kuzey Irak Bölgesel Yönetimin önünü açan Çekiç Güç konusu gelmiştir. Bu minvaldeki kaygılara da hak vermemek elde değildir. Bırakın her şeyi bir yana, ABD daha halen bölücü terör örgütü ve uzantılarını silahlandırmaya devam etmektedir. Dileyelim Türkiye inisiyatifi elde tutar ve bölgede kalıcı olan Rusya, İran dostluğunu ve Çin ile dengeli ilişkilerini tehlikeye atmadan söz konusu güvenli bölgeyi deyim yerindeyse “tereyağından kıl çeker gibi” kurar. Fakat son olarak şu bir gerçektir ki, bu satranç oyununda dönemsel Şah demeler bir yana, ilkesel temelde “mat” demek için Suriye yönetimiyle doğrudan ilişkiler çok daha geçerlidir. Nihayet, Tanrı, Mehmetçiği ve masum hayatları korusun ve hak yerini bulsun!

Ekonomi Bayramı da Belirliyor

Evet bir yandan o eşsiz bayram sürecini idrak ettik ama bir diğer yandan bunu ne kadar gönlümüzce yaşayabileceğimizin ekonomiyle ilgili olduğunu da bir kez daha kavradık. Özellikle son bir yılda hayat pahalılığı ciddi boyutlara ulaştı, vergi, resim, harç, cezalar yanı sıra her türlü gıda ve tüketim malları ile bilet fiyatlarından benzine ulaştırma bedelleri, olabildiğine arttı. Bu durumda birçok yurttaşımız bırakın turistik yerlerde tatil yapmayı “memleketlerine” el öpmeye gidip dönmek için iki kere düşünmek ve çoklukla da bundan bile imtina etmek durumunda kaldılar. İçinde yaşadığımız iktisadi zorlukların iki temel nedeni var: Birincisi yukarıda son güncel durumu belirtilen ve Doğu Akdeniz’den Ege’ye çeşitlenen “güvenlik sorunlarımızın derinleşmesi” ve bunun bütçemize getirdiği yükler ikincisi de, yıllardır doğrudan yatırımlara ve de üretken yatırımlara yeterli önem vermeyişin yanı sıra şekerden Petro-kimyaya, telekomünikasyondan tütüne adeta yabancılaştırmaya dönüşmüş bir özelleştirme ve sonucunda kamu yatırımlarının elden çıkarılması ve nihayet artan ithalat ve bu tablonun topyekun paramızı pul etmesidir...

Açıkçası bu tablodan daha önce yaptıklarımızı yaparak çıkamayız. Tam tersine yapmadıklarımızı yaparak (kamu yatırımlarına önem vererek) doğruları yaparak (uzmanların ve toplumun katılımıyla planlı ekonomiden yararlanarak) çıkış yolu bulabiliriz… Unutmayalım sağlam para arkasında katma değer üreten sanayiye, hatta uluslararası değer üreten kültürel üretime yani yumuşak güce bağlıdır ve sağlam parayı elde etmek için tasarruf başta denk bütçeyi yapılandırmak, nihayet, ekonomisi güçlü bir ülke/devlet için sağlam para artı denk bütçe denklemini kurmak esastır. Güçlü bir Hazine de aile bütçeleri “güçlü” bir toplum ile tamamlanmalıdır. Toplumu güçlendirmenin yolu vergi adaleti, ücret hakkaniyeti, eğitim ile ekonominin bağının geliştirilmesi, tüketici haklarının pekiştirilmesi ile mümkün olacaktır. Devleti güçlü, halkı güçlü, ekonomisi gelişen ve Dünya’da sözü dinlenilen ülkeler herhalde bayram ederler ve dilerim bizler de bu kıvamda bayramları idrak edebiliriz.

Madenler Halkındır

Bu hafta içinde Kaz-dağları meselesi toplumun gündemine geldi... Kimine göre bu sorun söz konusu doğa harikası sahaya 40 km uzakta Kirazlı’daki maden çalışmalarından kaynaklanıyor ve o bölgenin flora ve faunasını tahrip edecek kıvamda bir siyanür kullanımına denk gelmiyor… Toplumun o bölgede “nöbet” tutan bir duyarlı kesimi ise ne olursa olsun bölgede siyanürle altın aranmasına ve binlerce ağacın kesilmiş ve kesilecek olmasına karşı… Burada altın işletmeciliğinin Kanada mahreçli yabancı bir şirkete verilmiş olması da başlı başına bir tartışma konusunu oluşturuyor… Öncelikle şunu belirtmeliyim, Türkiye için ve herhangi bir devlet için yakın gelecekte yaşamsal önemdeki sektörler enerji ve tarım sektörleridirBu alanlar mutlaka milli olmalıdır. Bu alanlar aynı zamanda kamusal olmalıdır; işletmesiyle, araştırmasıyla, piyasalaştırılmasıyla, temel prensip olarak kamunun elinde bulunmalıdır. Öyle olması dış rekabet açısından da, teknolojik gelişme ile doğanın korunması dengesinin gözetilmesi açısından da, hatta denk bütçe ve güçlü para açısından da yaşamsal önemdedir. Sonuç olarak “Kaz-Dağları sorunu” halkı tedirgin etmektedir. Başka benzer örnekler ile de beraber düşünülünce toplumu germektedir. Belki yapılması gereken yöre halkının katılacağı bir referanduma kadar projeyi ertelemektir. O arada Kaz-Dağlarında sözü edilen ve önceden “kotarıldığı ifade edilen” villalar ve çeşitli yapılaşmalar varsa bunlar da bu sahadan sökülmelidir. Bir başka olgu Kaz-Dağları uluslar arası bir değerdir ve ama ulusal bir meseledir; yani dış karışmacılığa asla konu olmaması gerekir. Kaz-Dağları meselesi bağlamında stratejik maden tetkik, arama, çıkarma, işleme ve pazarlama işlerinin bundan böyle ve belki de -en az 50 yıl için- kamu ajandası içinde tanımlamak gerekebilir.

Futbolda yeni sezona doğru

Futbol sadece futbol değildir. Milyonlarca gencin hayali, ideali ve toplumsal yaşamın çok önemli bir değeridir. Bu bayram sürecinde “ünlü” futbol takımlarımız çeşitli kamplarda, turnuva ve maçlarda kendilerini hazırladılar.. Hemen belirtmek isterim ki, benim gözlemlediğim kadarıyla futbolda marka olmuş ülkelere göre görece bir gerileme içindeyiz. Evet özellikle süper lig ve profesyonel kulüplerimiz açısından tesis olanakları arttı ancak uygulanmakta olan kimi politikalar yüzünden futbolumuzun yabancılara karşı performansı aynı oranda artmadı… Bunun temel nedeni alt-yapıya yeterince önem vermeyişimizdir. Bir de “okulda spor, sporda okul” anlayışınca okul süreci içinde yıldız futbolcu yetiştiren bir eğitim yapılanmasını henüz hayata geçirmeyişimizdir… Bir iki sözüm de süper kulüplerin yönetimleri ile kendilerini “süpermen” olarak gören kimi yerel yöneticilere olacak… Büyük iktisadi zorluklarla yüzleşiyoruz. Milyonlarca insan geçim derdinde. Emperyalistler  pusuya yatmış; dört yanımız sarılmış. Hala yabancı futbolcuya milyonlar dökenler var. Başarı bu mudur? Bu, olsa olsa bozuk gelir dağılımı ve kayıt-dışı düzenin reklamıdır! Altyapıya önem veren yabancı ülkelerdeki Türk gençleri olmasa, Milli Takım yeterince güçlü olamıyor. Ne zaman aklımızı başımıza alacağız? Bazı Belediye Başkanları da Süper Lig takımlarıyla fotoğraf verip duruyor. Kaba ve eski model bir propaganda yapıyor. Sorsan “kentinde, semtinde kaç tane amatör spor dalına ve kulübüne destek verdin?”, “tık” yok! Bu mudur? Çok yazık, çok! Türk gençlerinin spor sevdasının karşılığı bu değildir, böyle olmamalıdır....

Evet değerli okurlarım, 2019 yılında bir bayram süreci yaz aylarıyla beraber sona eriyor. Ben tekrar sizlerin ve tüm sevdiklerinizin geride bıraktığımız bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, sizlere, selam, sevgi ve saygılar sunuyorum. Türkiye daim dilimde, düşümde, düşüncemde ve dualarımdadır… Nice mutlu bayramlara…

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
ÜRETİME ÖNEM VE ÖNCELİK VERMELİYİZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
RANT VERGİSİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EZBERCİ EĞİTİM
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
HER ŞEY ÜST ÜSTE GELSE DE UMUDU KAYBETMEYELİM
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KADİR'E VERİLECEK CEZA
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
TÜRKİYE İDLİB'DE SEYİRCİ OLAMAZ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GİT GİDE BÜYÜYEN BİR SEKTÖR: E-SPOR
Hatice Karataş
Hatice Karataş
VERONA
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
KURULUŞA DAİR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SEVMEYİ BİLMEK
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“YABANCILAŞMA” VE YALNIZLAŞMA”NIN ONTOLOJİK TEMELLERİ
Esra SARI
Esra SARI
14 ŞUBAT KİMİNE GÖRE ÖZEL KİMİNE GÖRE FUZULİ BİR GÜN
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
AKILLI ŞEHİR: THE WOVEN CİTY
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
İDLİB’DE ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞININ AYAK SESLERİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SEVGİLİLER BEKÂRLARA KARŞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
EKONOMİDE PARADİGMA DEĞİŞİMİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
ORTADOĞU LABİRENTİ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva