ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
'Hala koku ve tat alamıyorum'
'Hala koku ve tat alamıyorum'
Minik Şahin uygun donör bekliyor
Minik Şahin uygun donör bekliyor
'2020 en sıcak 3 yıldan biri'
'2020 en sıcak 3 yıldan biri'
Çankaya kar nöbetinde
Çankaya kar nöbetinde
WhatsApp': Mesajları göremiyoruz
WhatsApp': Mesajları göremiyoruz

R.Bülend KIRMACI

BESLENME YETERLİLİĞİ, GIDA GÜVENLİĞİ
25 Kasım 2020 Çarşamba

Beslenme Yeterliği Cephanemiz, Gıda Güvenliği Silahımızdır

Dünya bize, uzun çağlarca, ona davrandığımızdan çok daha iyi davrandı, ancak yaşlı kürenin açtığı “kredinin” artık sonlarına gelmekteyiz. Aklımızı başımıza almazsak, 43 yıl sonra petrolle birlikte tükeneceğiz!

Günümüz dünyasında 850 milyona yakın insan temel gıdadan yoksun. Bir günde ortalama 23 bin kişi açlıktan ölüyor. Bir yılda uyuşturucu türevlerine 360 milyar dolara yakın para harcanıyor, her gün, silahlanma ve askeri harcamalar için 3,5 milyar dolardan fazla kaynak aktarılıyor. Aynı dünyada son bir yılda 6.286.000 hektar alan erozyona kaptırılmış durumda. İnsanı yıkan, ormanı yakan, doğayı yağmalayan bir düzen bu ve de sürdürülemez!

Ne ki, son salgından bu yana gıda güvenliği ve beslenme yeterliliği giderek gündeme gelmekte; tarımın önemi her geçen gün kavranılmakta…

Tarım, üretim demek; tarım, evlerde hapsolmaya isyan, bu bozuk dünya düzenine itiraz demek. Ne yazık ki ülkemizde 1980’lerde tarım sektörünün milli ekonomiye katkısı 75 milyar dolar iken, bugün, 48 milyar dolara inmiştir. Bizde de tarım alanları % 12,3 azalarak yaklaşık 23 milyon dekara inmiştir.

Tarımdan sökün veren nüfusu emen bir sanayileşme kapasitemiz de yeterli değildir. Türkiye’mizin bir direnme ekonomisi geliştirilmesine ve bu ekonomide “gıda güvenliğini” en başta tutmasına ihtiyaç vardır. Gıda güvenliği için tarıma büyük önem verilmeli ve beslenme alışkanlıkları da irdelenmeli ve “aracısı” en aza inmiş uygun bir maliyet sunan tedarik zincirleri ihya edilmelidir. Gıda güvenliği bizim silahımız, beslenme yeterliliği cephanemizdir; insanımızın sağlığı, üretimin verimi, bütçemizin dengesi, genç kuşakların esenliği ve Türkiye’nin geleceği buna bağlıdır.

Daha Çok Deniz Ürünü, Daha Çok Hayvancılık

Beslenme sistemi (yeterliliği), işin alfabesidir. Bu anlamda, herkese yetecek, gelecek kuşakları da doyuracak, sağlıklı ürünlerden oluşacak bir sistem esastır. Beslenme alışkanlıkları eninde sonunda bir kültür ve gelenek sorundur ve beslenmeye konu gıdanın üretiminde kullanılacak gübre ve kimyasal ilaçlar veya tarım alanında kullanılacak kabul-edilebilir gaz emisyonları da bir toplumun içine sinen oran ve miktarlarda belirmelidir.

Türkiye’mizde genel olarak buğday üretiminin başını çektiği bir ürün deseni ve tahıl ağırlıklı beslenme gündemdedir.

On yıllardır ihmal edilen hayvancılık, kişi başına et tüketiminin dikkat çeken derecede azalmasına yol açmıştır. Fakat bir başka çelişkimiz; üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yeterince deniz ürünlerinden yararlanmamızdır. “Beslenme” gelenekle ilgili olsa da, küçük yaştan kazandırılan alışkanlara da konu bir olgu olsa gerekir; o nedenle, deniz ve su ürünlerinden daha çok yararlanmak ve tüketmek için ayrıca düzenlemeler yapılması ve önlemler alınması uygun olacaktır.

Tarımda milli bir seferberlik anlayışıyla ilacından mazotuna, gübresinden tohumuna üreticiyi desteklemek kadar, sofralarımızda sağlıklı ürünler ve gıdalara da daha fazla yer açmak zorundayız. Bu anlamda okullarımızda sağlıklı beslenme saatlerinin eğitim programlarında yer alması sağlanmalıdır. Unutmayalım ki, toprak hem doğuran (“topraktan geldik deyişinde olduğu gibi) hem doyuran, hem koruyan değerimizdir.

3. Sektör “Halk Sektörü” ve Tarıma Destek

Geçen yazılarımdan birinde tarım alanında alınması gereken önlemler ve atılması gereken adımlar hakkında kimi önerilerimi paylaşmıştım. Hemen belirtmeliyim ki, kuşkusuz tarım alanında her şey olumsuz değil; kimi olumlu çabalar da var, bu da geleceğe ilişkin umudumuzu artırıyor… Fakat daha yapılması gereken çok iş var, amacım, onlara ışık tutmak, eleştirmekle kalmayıp somut çözümlerin üretilmesine katkı yapmak: bu bağlamda, şu işleri ve işlemleri mutlaka hayata geçirmeliyiz:  

Tarla içi geliştirme ve arazi toplulaştırma çalışmaları, atıl arazilerden başlayıp “toprak reformu” uygulamaları gündeme alınmalıdır. Köylerde ortak makine, traktör parkları ve depolama alanları geliştirilmelidir. Kooperatifçiliğin özendirilmesi ve ziraat mühendislerinin kırsalda istihdamına büyük önem verilmelidir.

Hayvancılığın her boyutuyla desteklenmesi, Et-Balık Kurumunun ihya edilmesi sağlanmalıdır. Deniz yatakları ve su kaynaklarından azami oranda yararlanılacak düzenlemeler yapılmalıdır. Çiftçi borçları, faiz yükümlülüklerinin bir defaya mahsus olmak üzere yarıya indirilmesi gerçekleşmelidir. Bir Tarım TV kurularak, 7 / 24 çiftçi ve üreticiyi bilgilendirecek yayınlar yapılması önemsenmelidir. Yerli Tohum Islahı ünitelerinin alabildiğine geliştirilmesi, gübre tedariki ve kullanımı konusunda en etkili çalışmaların koordine edilmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca, tarım ilacı üretiminde yerli kaynakların devrede ve yeterli olması gözetilmelidir. Mazot, gübre, ilaç girdileri açısından çiftçi ve üreticinin KDV yüklerinin en aza inmesi ve çiftçiler için bir tür vergi iadesi sistemi getirilmesi (sağlık, eğitim giderleri dahil) devreye sokulmalıdır.

Alım politikasıyla çiftçinin, üreticinin dostu bir TMO devrede olmalıdır. Tarımda mevsimlik işçilerin sağlık güvencesi sağlanmalıdır. Tarımda devlet ve özel sektörün yanı sıra kooperatif ve üretici birliklerinin ortaklığıyla 3. Sektörün, “halk sektörünün” ihya edilmesi gündeme gelmelidir.

Toplumu Korumak, Geleceğimizi Kurtarmak

Evet tarım meselesi doğal kaynakların yönetimi, iklim değişikliği, ticaret rejimleri, doğrudan yabancı yatırımlar, ulusal ve uluslararası araştırma ve geliştirme, toplum sağlığı ve gıda güvenliği meselesidir!

Bu alanda devlet, özel, kooperatifler/meslek birlikleri yani 3. Sektör, akademiler ve kitle örgütleri, hatta tüketici dernekleri iş birliği yapmalıdırlar. Gerçekten 2021 BM Gıda Sistemleri Zirvesi, tüm ülkelere, tüm yönetimlere ilham verecek şekilde, küresel gıda düzenleri, sürdürülebilir üretim ve sevk zincirleri, açlıkla mücadele, bilimin tarım alanında değerlendirilmesi gibi konularda, tüm insanlığa “geleceği kurtaracak” çağrılara vesile olmaktadır…

 Bu çağrılara ve uluslararası alandaki dayanışmaya duyarsız kalmamakla birlikte tarım konusunu önce kendi içimizde bir milli mesele olarak ele almak, değerlemek ve planlamak zorundayız. Gıda güvenliği, aynı zamanda milli güvenliktir! Beslenme yeterliliği milli bir konudur!

Bu konuları bu anlayışla ele almalı, tarımda kendine yeten, genç nüfusu başta bütün toplumunu en sağlıklı şekilde besleyen, “dış satımını” rekabet koşullarında en etkili şekilde değerlendiren bir ülke olmak zorundayız. Toplumumuzu korumak, insanlığa katkı sunmak ve geleceğimize kurtarmak; tarım alanındaki bilincimize, emeğimize, verimimize ve paylaşıma bağlıdır.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KAPİTALİZMİN MABETLERİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ÇÖZÜM, TEMİZ ENERJİ
Halit Aydıngöz
Halit Aydıngöz
VATANDAŞIN EKMEĞİ İLE OYNUYORLAR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
EFSANE ÖĞRETMEN AVAR
Esra SARI
Esra SARI
GENÇLER OYUN BAĞIMLISI MI?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
YERLİ VE MİLLİ DİN ANLAYIŞI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERİN ANA YURDU
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
2021’E DE ZAMLARLA GİRDİK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KADEMELİ NORMALLEŞME
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KÖRFEZ KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNÜN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
MUTASYON
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
EVDEN ÇALIŞMA SORUNSALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KARABAĞ'DA BARIŞI KAZANABİLMEK İÇİN...
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANAL MÜZELER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİL Kİ…
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN, GELENEKLERİN VE İRTİCANIN DÜŞMANIDIR
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YENİ YIL YAZISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva