ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Şırnak'tan kötü haber: 3 şehidimiz var
Şırnak'tan kötü haber: 3 şehidimiz var
2 ilde 7 terörist etkisiz hale getirildi
2 ilde 7 terörist etkisiz hale getirildi
ABD Büyükelçiliği'den sosyal medyadaki iddiaları yalanlama
ABD Büyükelçiliği'den sosyal medyadaki iddiaları yalanlama
Danimarka ile ABD arasında Grönland gerilimi
Danimarka ile ABD arasında Grönland gerilimi
4 milyon liralık 'drone'lu hırsızlık
4 milyon liralık 'drone'lu hırsızlık

Mustafa YILDIZ

AVUSTURYA İZLENİMLERİ-2 AVUSTURYA ZİYARETİ BİZE NELERİ HATIRLATTI?
9 Mayıs 2019 Perşembe

-Gerek gördüklerimiz/duyduklarımız ve gerekse yaptığımız araştırmalar neticesinde ulaştığımız bilgiler doğrultusunda vardığımız yorum ve tespitlerimizi, aşağıya maddeler halinde sıralamaya çalıştık.Avusturya’yı anlatacak teknik veriler sınırlı olduğundan, tarihi yönünü öne çıkardık.Aynı zamanda batının bir parçası kabul edip, “Parçadan bütüne varma” misali Avusturya nezdinde Avrupa’nın tamamını dahil ederek tahlil etmeye çalıştık.

-Öncelikle kuşatmaların Avrupalıya kazandırdıkları ile başlamak istedik.Çünkü; o tarihi günler Avrupalı için adeta bir milad kabul edilmiş, “Tek başına Osmanlıya karşı koyulmaz” fikri ciddi boyut kazanarak, bir olma, beraber olma girişimleri o tarihten itibaren başlamıştır.Papa’nın olaylara dini boyut atfetmesi, tarafları oluşacak birliğin ırk üzerinden değil de, dindaşlık üzerinden olması gereğine ikna ederek, bazı devletlerin bir araya gelmesini sağlamıştır.Osmanlı’nın kuşatmada başarısız olması da Papa’nın tezlerini haklı çıkarmış, birleşme/dayanışma fikri de yaygınlık kazanmıştır.

-Bu kıvılcım kabul görünce hemen uygulama safhası başlamıştır. “Kutsal İttifak” adıyla 1684’de Avusturya, Lehistan ve Venedikten oluşan bir birlik kurulmuş, bilahare 1686’da da Rusya bu birliğe dahil olmuştur.Bu ruh hali daha sonra “Haçlı Ruhu”na dönüşmüştür.

-Bu uyanış ileriki tarihlerde de Avrupalının “Can simidi” olmuştur.Bilindiği gibi, bir süre sonra dağılan Avrupalı, bu tarihten gelen damar tekrar uyanmış bu bilinçle önce “Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu” (1951), daha sonra “Avrupa Ekonomik Topluluğu” (AET. 1957), bilaharede “Avrupa Birliği” (AB. 2007 imzalandı, 2009’da yürürlüğe girdi) ismi ile bugünkü Avrupa’nın doğmasının da nedeni olabilmiştir.(*)

-Oysa o tarihlerde Osmanlı’da tam tersi durum söz konusudur.“İla-yı Kelimetullah” olarak hedef belirleyerek yola çıkmış, devlet büyüyüp semizlenince bu gayenin yerini kibir, şan-şöhret kazanma, baş olma sevdası, birbirini çekememe hastalığı almıştır.
-Bugün Avrupalı kendi aralarında bazı sıkıntılar yaşamasına rağmen, gördükleri faydaya istinaden birlik kalmada ısrarcı olurken, islam ülkeleri bırakın birlik olmayı, birbirine sırtını bile dönmüyor/dönemiyorlar.

-1980 yıllarında batma konumuna gelen İspanya’nın kısa sürede ayağa kalkması, Yunanistan’ın yaşadığı krizlere rağmen hala ayakta duruyor olması, Avusturya’nın bugünkü refah seviyesine ulaşması sadece kendi başarıları olmadığı, AB dayanışması dolayısıyla olduğunu biliyoruz artık.
-Biraz da Avrupalı insanın sokakta verdiği görüntüye gelirsek; Batı insanı mimarisi gibi kendisi de de iki yüzlüdür.Binaların dış görünüşleri estetik göründüğü halde, içlerine girdiğinizde ülkemizde birçok insanın yaşamak istemeyeceği vaziyette olduğunu görürsünüz.İnsanı da öyledir.Dıştan temiz görünür ama yakınlaştığınızda çirkin yüzüyle karşılaşırsınız.

-Ülkemizden Avrupa’ya özelde de Almanya’ya talep üzerine gelen vasıfsız insanımızın yerleştiği ülkelerde iyi örneklik ve islamı temsil noktasında emin olma vasfını göstermedikleri/gösteremediklerinden, vatandaşlarımızın büyük itibar kaybı yaşamasına sebep olmuşlardır.Bugün bile vatandaşlarımıza hala o nazarla bakılmaktadır.

-Oysa, buralara gelenler Mekke’li muhacirler gibi dinlerini temsil etmede duyarlı/tutarlı olsalardı, kanaatimce “İslam” dini Avrupa kıtasında bugün çok daha farklı konumda olabilirdi.
-Avrupalılar tatil yapmak için gittikleri Yunanistan, İtalya ve İspanya’da çok nahoş muamelelere maruz kaldıkları halde, yazılı ve görsel basınları bu tür hadiselere hiç yer vermezken, can ve mal emniyetinin en fazla sağlandığı Türkiye’de nadiren görülen bireysel vakalar büyütülerek verilerek, turizm gelirlerimizi baltalamaya yönelik çalışmaları siyaseten hep vardı ve halen de devam etmektedir.

-Turizmde bizimle rekabet eden bu ülkelere batılı şirketler sürekli yönlendirmeler yapmasına rağmen yine de ülkemizi tercih edenler çıkmaktadır.Bu menfi propagandanın tek sebebi halkı müslüman bir ülkenin gelirlerini aşağıya çekmektir. 

-Kendi dini ve kültürel değerlerini tek doğru olarak görürler.Düşüncelerinde ırkçı ve faşisttirler.İslam dinine ve müslümanlara hep şartlı bakarlar.Çünkü; Bugünkü Hristiyanlık inancı ‘Teslis’e (Baba, Oğul, Ruhul Kudus) dayalı iken, islam da “Doğurmamış, doğurulmamıştır”[1] diyerek, temelden yani ilk çıkıştan itibaren ayrıldığından, müslümanlara karşı sevgi ve muhabbetlerinin oluşması zaten mümkün değildir.Bu nedenle dostlukları görüntüden ibaret olup, çıkara dayalıdır.

-Müslüman alimlerin birçok bilim dalına katkı sağladıkları bilindiği halde, daima bunu yok farzederek davranmışlardır.Dolayısıyla batılılar müslümanlara karşı hep nankördürler.
-Avrupa’da yaşayan veya ziyaret amaçlı gelen vatandaşlarımız buraları görünce “hipnoz” olmuş gibi hep gördükleri güzellikleri anlatırken, eksikleri pek dile getirmezler.Aksine, islam ülkelerine yaptıkları gezi ve ziyaretlerde yakaladıkları/buldukları hataları abartarak anlatarak, farkında olmadan islam dinine ve müslümanlara karşı bakışların negatif olmasına yardımcı olmuşlardır.

-Batı insanı kendi vatandaşları ile ilgili hak ihlali söz konusu olduğu zaman adil tutum sergilerken, söz konusu diğerleri/ötekiler olduğu zaman ise çifte standartlı davranırlar/davranıyorlar.
Avrupa’da yaşamış ve Avrupa’yı bilenler elbette bizden daha fazla muşahhas tespitler yapabilirler.Bunlar kısa süre zarfında bizim tespit ettiklerimiz.

Sonuç olarak; Avrupalı Allah’ın verdiği nimetlere karşı son derece nankör davranmaktadır.Gerçi insan zaten nankör bir varlıktır [2].Ancak batı bu suçu toplu olarak işlemektedir.Talep olmayınca da Allah onlara hidayeti nasip etmiyor[3].Üsttelik nankörlere karşı azabının da şiddetli olacağını söylüyor[4].

Batı toplumu her ne kadar dini inanç olarak hristiyan kimliğiyle görüntü veriyor olsada gerçekte ateisttir.Bela ve musibete uğramanın bütün şartlarını üzerinde bulundurmaktadır.Yani, belasını bulmayı hak etmiştir/etmektedir.Ancak, bela ve musibetin verilmemesi/gecikmesi müslümanlar yüzündendir.Zira, nankör olmayan, nimeti hak eden müslüman (Yeryüzü halifesi) ortada yoktur[5].
Batının bilimde, teknolojide ilerlemesi durmuş ve tıkanmıştır.Yaşanmakta olan bu tıkanıklığa yeni bir menfez açmak, mevcut hali ileriye taşımak da ancak; insanlığın kurtuluşunu gaye edinen, doğru ve yanlışı tefrik edebilen, hikmet ve feraset sahibi, samimi bir topluluğun oluşmasıyla gerçekleşir/gerçekleşebilir diye düşünüyorum[6].

Batı yıllardır “Kemal”ini yaşadı, artık “Fetret”i başlamıştır.Onları geçen elbette çıkacaktır.Bu da ancak müslüman bir nesilin eliyle mümkün olabilecektir.En yakın aday da Türkiye görünmektedir.İnşallah.

Kaynakça;
* “Avrupa Birliği Başkanlığı” Yayınları.
1-İhlas suresi: 3
2-Abese suresi: 17 
3-Tevbe suresi: 80 
4-İbrahim suresi: 7, Fatır suresi:36 
5-Hac suresi:38 
6-Al-i Imran suresi:3 D.İ.V. Meali. ayrıca nankörlükle ilgili 30’dan fazla olan ayetlere bakılabilir.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSANDA DİN VE AHLAK İLİŞKİSİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
HUZURUN ADRESİ: DATÇA
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
EKONOMİDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİDE YAVAŞLAMA
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
BİR BAYRAM SÜRECİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
30. YILINDA BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN 89 GÖÇÜ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva