ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kapadokya kanunla korunacak
Kapadokya kanunla korunacak
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor

R Bülend KIRMACI

ATO'NUN ÖNERİLERİ
7 Kasım 2018 Çarşamba

Ankara Ticaret Odası (ATO) ülkemizin en önemli kurumlarından biri. Ticaret ve sanayi odaları esasen Türkiye’nin özeti, bulunduğu illerin de kimlikleridir. Türkiye’de ne varsa, ne yoksa; ticaret ve sanayi odalarında da o vardır (veya yoktur). Başkent’in Ticaret Odası, kuşkusuz ayrı bir önemde izlenmelidir. ATO, genç girişimcilere yönelik desteği ve en son KOSGEB ile akdettiği iş birliği protokolüyle belirdi ve ama bundan da derinlikli olarak ülkemizin içinden geçmekte olduğu zorlu ekonomik koşullarda şirketlere, kamu yönetimine ve toplumun tümüne yönelik önerileriyle basına konu oldu…

21-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen 28. Dönem ATO Meclis Üyeleri Ekonomik İstişare Toplantısı’nda, meclis üyeleri sektörleri adına Ankara ve Türkiye ekonomisinin gelişmesine yönelik görüş ve önerilerini Serbest Kürsü’de paylaştı. Üretimden ihracata, faizden enflasyona reel ekonomiyi ilgilendiren konuların ele alındığı istişare toplantısında, sektör temsilcilerinin dile getirdiği sorun, görüş ve öneriler konusunda ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar nezdinde çalışmalar gerçekleştirileceği bildirildi… Bu yazımda söz konusu toplantıda dile getirilenleri ve benim de ekonomik krizden çıkışla ilgili olarak naçizane daha önce kaleme almaya çalıştığım önerileri hatırlatmaya çalışacağım.

Nedir ATO?
Ankara Ticaret Odası
, 1923 yılının Mayıs ayında “Ankara Ticaret ve Sanayi Odası” adıyla kurulmuş, 1926 yılında da  350 tüccar, 800 küçük esnaf ve sanatkâr üyesi ile hukuki kimliğini kazanmıştır. Ayrıca, ATO, bence Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olan;  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kurulmasına da öncülük etmiş ve yönetiminde görev almıştır. Bugün 157 bini aşkın kurumsal/tüzel üyesi ve sektörleriyle ilgili 25 bin karar alan (öneriler hazırlayan) otomotivden gıdaya, elektrikten hazır giyime 67 Meslek Komitesi, dış ticaret, turizm, yerli ve milli ürün geliştirme, mesleki eğitim gibi ihtisas komisyonları ile ATO gerçekten Başkent’in kalbinin, ana damarlarının, üretiminin, hatta sosyal yaşamının ta kendisidir! Dahası, Planlamadan bir çok merciinin vazgeçtiği bir dönemde Ankara Ticaret Odası’nın 2016-2019 yıllarını kapsayan bir Stratejik Plan geliştirmesi, bu Kurumun çağdaş çalışma anlayışının da bir çıktısıdır. O nedenle, yukarıda dediğim gibi ATO özenle izlenmeli ve aşağıda değinilen önerileri dikkate alınmalıdır.

Ekonomiyi en iyi bilenlerin önerileri
Ülkemizde ekonomi alanında da kuşkusuz çok iyi yetişmiş akademisyenler, teknokratlar, gazeteciler var.. Ancak ekonominin pratiğini en iyi bilenler; arazide olanlar, elini taşın altına koyanlardır. Bu anlamda ticaret odası üyelerinin önerileri çok değerlidir. Gerçekten 21 Eylül ile 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen istişare toplantısında serdedilen düşünceler yalnız belli bir sektörün veya kentin değil bütün bir ekonominin ve ülkenin esenliğine katkı sağlayacak nitelikte hususlar içermektedir. Gazetemiz Ticari Hayat da bu toplantıyı ilk günden takibe almış ve başarıyla haberleştirmiştir. Bu toplantının verimini bir kez daha burada işlemek sanırım yarasız bir tekrar olmaz, çünkü bazen tekrarda fayda vardır ve bin musibetten evladır. 

Ne diyor üyeler ve sektör temsilcileri?
ATO’nun üyeleri
, ekonomik tablonun, ülkemiz, ihracatımız, kentlerimiz ve çalışanlarımız için çok daha iyi hale gelmesi ve krizi aşmada şu temel tespitleri serbest kürsüden dillendiriyorlar: Kayıtlı Ticaret, Marka Ürünlerin Üretilmesi,  Ara Malı İthalatın Azalması için Yerli Üretime Önem,  Katma değeri Yüksek Ürünler,  Proje Havuzları,  Ortak AR-GE merkezleri, Kooperatifler, KOBİ’lere e-ticaret eğitimi, Mesleki Teknik Eğitime Önem, Demir Çelik fiyatlarında dalgalanmaya dur denmesi, Tarımda ithalatın önüne geçilmesi ve tarım ürünleri üretimin geliştirilmesi, Tarım ürünleri için lisanslı depolar kurulması… Ankara’nın uluslararası düzlemde tanıtılması, üniversitelerle ticari işletmeler arasında işbirliği yapılması… Bunlar başlıca öneriler arasından not ettiklerim… Hepsi de her biri de çok değerlidir. 

El ele Güzel Geleceğe
Ekonomimizle
ilgili olarak düşünenlerin doğru olanda bulaşabileceğine dair bir kanıt da; benim aylar öncesinden kaleme almaya çalıştığım öneriler ile ATO’nun önerilerini belli ölçüde çakışmasıdır. Benim önerilerim aşağıdaki gibiydi: 1. Üretken yerli ve yabancı yatırımlara her türlü olanak daha fazla sağlanmalıdır. 2. Teknoloji temelli katma değer sağlayan dış satım öncelenmeli, ihracat kredi fonu etkinleştirilmelidir. 3.Vergi oranları indirilmeli, yatırımlar üzerinden alınan vergiler olabildiğince azaltılmalı, geniş tabana yaygın uygulama tam anlamıyla yaşama geçirilmeli, öte yandan bankaların faiz politikası yatırımı kolaylaştırmalıdır. 4. Mevduat munzam karşılıkları esnek oranda uygulanmalı, Merkez Bankası bağımsızlaştırılmalıdır. 5. Ziraat bankası çiftçiye “adanmalı”, Halk-bank esnafa “odaklanmalı”dır 6. Bir çok üründeki ÖTV iç pazarın canlandırılması açısından sıfırlanmalıdır. Temel maddelerdeki KDV oranlarının %8’in de altına indirilmesi düşünülmelidir. 7. Yenilenebilir enerjiye önem verilmeli, elektrik şarjlı araç üretimine önem verilmeli; petrol ve doğalgaz alım baskısı azaltılmalıdır. 8. Orta ve dar aileler başta olmak üzere, ailelerin, eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi iadesi yoluyla tam anlamıyla desteklenmesi sağlanmalı, aile sigortası geliştirilmelidir. 9. Emeklilere refah payı, maaşlarda bir tür eşel-mobil sistemi ele alınmalıdır. 10. Üniversite mezunu olup iş bulanlardan burs kredisi 10 yılda faizsiz geri alınmalı, o genç, iş yaşamı dışında kaldığı sürede bu tahsilat yapılmamalıdır. 11. Ekonomi hamiline yazılı olmaktan nama yazılı hale getirilmelidir. Kayıt-dışılıkla mücadelede en etkin önlemler alınmalıdır. Kıdem tazminatı kaldırılmamalıdır 12. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da tarım ekonomisini de içine alan entegre projeler desteklenmelidir 13. Liman ve sınır kentlerimizde daha fazla serbest bölgeler kurulmalıdır.  14. Aile planlaması kavramına asla zorlayıcı olmadan ve demokratik şekilde önem verilmeli, aile yardımları yaşama geçirilmelidir. 15. Eğitimin sanayi ile ilişkisi daha fazla güçlendirilmeli, teknoparkların tesisi artırılmalı, üniversite-iş yeri-yerleşim alanı-okul ilişkileri daha da etkinleştirilmelidir. 16. Bilgi teknolojisine önem verilmelidir. Haberleşme otoyolları oluşturulmalıdır. 17. IV. Endüstri devrimi, yeni gelişen meslekler konusu dikkatle planlanmalı, öte yandan sendikaların ve şirketlerin de demokrasiye katkısı artırılmalıdır. 18. Türk Cumhuriyetlerinde ortak kalkınma ve finansman için yeni bir Türk Bank kurulmalıdır. 19. Türkiye’nin mutlaka olimpiyat ev sahipliği yapması sağlanmalıdır. (G.Kore’nin iktisadi ve sosyal sıçramasında bunun çok katkısı olmuştur) 20. Ülkemizde tarım, enerji gözlemleri ve deprem aktivitesini de gözlemlemede yardımcı olacak Uzay Üssü kurulmalıdır.

Türkiye ekonomide büyük bir şevkle geleceğe yürümeli ve şu tabloyu oluşturmalıdır:
 -Üretken yatırımlara hız veren,
-Tarımda önce kendine yeten, hayvancılığın yaralarının sarıldığı,
-Geliri artan, adil dağılan, nimetleri hakça bölüşen,
-Özgürce düşünen ve düşündüğü söyleyebilen,
-Teknolojiyi en iyi derecede kullanan ve geliştirebilen,
-Kimsenin ayrımcılık görmediği, kadınlarımızın iş yaşamına daha fazla katılabildiği,
-Gençlerine iş bulan, her bireye gelecek vaat eden,
-Etkili bir sosyal güvenlik sistemiyle, emeklilerine insanca yaşam sağlayan,
-Aile kavramına sahip çıkan,
-Doğaya saygılı,
-Ekonomik alanda olduğu kadar kültürel alanda da kalkınan, bir Türkiye…
Ankara Ticaret Odası’nın kamuoyuyla paylaştığı ve birçok maddesi ve ana prensipleri benim önerilerimle de örtüşen çok değerli/kurumsal önerileri bana, el ele hep birlikteTürkiye’nin güzel geleceğine ve de daha da güçlü yarınlarına erişebileceğimize dair büyük umut verdi…

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİREYSEL EMEKLİLİK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
O MÜTEVAZİ FOTOĞRAF TAM DA BÖYLE HİSSETTİRDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ABD’NİN TÜRKİYE UYARILARI
Esra SARI
Esra SARI
SOKAKLAR ÇÖP KUTUSU MU?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SURİYELİLER AĞAÇ DİKSİN
Halil YATAR
Halil YATAR
SAĞLIKSIZ ÇAĞDA SAĞLIKLI KALMA ÇABALARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SAĞLIĞIMIZ ÇOK GÜZEL OLSUN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
''KİBİR'' VE ''KİBRİYA''
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ YERLERİ BELLİ OLDU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
GENÇLİK HAFTASININ ARDINDAN
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÖRÜNENLER VE GERÇEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ABD'NİN İRAN'DAN SONRAKİ HEDEFİ TÜRKİYE
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva