ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Meteorolojiden 5 il için yağış uyarısı
Meteorolojiden 5 il için yağış uyarısı
Sarıçam ormanları gençleştiriliyor
Sarıçam ormanları gençleştiriliyor
Mesire yerleri yeniden açılıyor
Mesire yerleri yeniden açılıyor
Dipsiz Göl güzelliğiyle büyülüyor
Dipsiz Göl güzelliğiyle büyülüyor
Ege'deki turizm merkezleri kontrollü tatile hazır
Ege'deki turizm merkezleri kontrollü tatile hazır

R.Bülend KIRMACI

ADALETSİZ DÜNYA!
12 Haziran 2019 Çarşamba

Dünya genelinde ülkemiz özelinde olduğu gibi gelir dağılımı ve servetin paylaşımına ilişkin büyük adaletsizlikler var. Öte yandan, geliri bölüşmek, serveti paylaşmak tam anlamıyla siyasi tercihlere karşılık geldiği için, uluslararası politik güç düzenin de haksızlıklarla malul olduğu aşikardır. Bir düzine aileye bağlı birkaç yüz temsilciden oluşan bir meclisin yerküreyle bir topla oynar gibi oynadığı, dilediği yerde dilediği iktidarı belirlemede oy verenlerden daha fazla şansının olduğu konuşulmaktadır… Dünya kaynaklarının, servetinin, gelirinin, mali düzeninin nasıl dağıtılacağını ana hatlarıyla belirleyen bu “üst sisteme” bağlı kimi alt sistemlerden söz edilmekte; gerçekten düşünce kuruluşları, ortak banka ve finansman kurumları, kredi derecelendirme kurumları olarak tanımlanan bu alt sistemlerin, bu üst sistemin çıktılarına göre kendi alanlarında hüküm icra ettikleri dillendirilmektedir.

Güç ve Hak!

Bu hiyerarşik ve gizli ilişki kimi aleni çıktıları ve sonuçlarıyla kendisini bir ülkenin veya bölgenin bankacılık, medya, kültür, sanat, hatta yerel yönetim kararlarında belli etmektedir. Gerçekten özellikle ulus-devletlerin kent devletlerine bölünmesi ve egemen kapitalist-emperyalist işleyiş içinde emek, mal ve hizmetlerin tam anlamıyla denetlenmesi de bu üst sistem- alt sistem işleyişi içinde yuvalanan bir doktrin olarak okunmaktadır. Sonuç: Servet ve para belli ellerdedir. Güçlünün haklı olduğu bir dünya belirmektedir. Fransız, Rus, Türk ve Çin devrimleri, 68 hareketi, sönen Bağlantısızlar yönelimi, yakınlarda biçimlenen BRICS ve Asya kalkınma bankaları ile bu düzene yönelik itirazlar da kendi seyrinde devam etmektedir.

Seçkinci ve Gizli Eller

Evet bu kapitalist-emperyalist düzen, bu seçkinci ve gizli eller ve onların aparatları Dünyayı giderek yaşanılmaz hale getirmekte; savaşlar, sömürü, saldırganlık, insanı yakmakta, nükleer, biyolojik deneyler doğayı yıkıma uğratmaktadır.  Bırakınız üretenin yöneten olması arzumuzu “görünmeyen yönetenler” yerküreye egemendir. Onların insansız ve vicdansız kurgusunda gelişmiş ülke vatandaşları sağlık alanında birer kobay, gelişmekte olan ülke yurttaşları organ mafyasının elinde birer kurbandır. 7 milyarı aşkın ve yüzde doksandan çoğu yoksulluk çeken dünya nüfusunun savaş, afet, felaket gibi tetiklerle “azaltılmaya” çalışıldığından bile söz edilir olmuştur. Kapitalizmin kar hırsı uzak Asya’da çocuk emeğinin sömürülmesinden başlar, kentlerin banliyöleri çevresinde konuşlanan merdiven altı imalat ile devam eder.

Yarışa 4-0 Geriden Başlamak

Sonuçta markalar vurulur, zenginler örneğin; dünyadaki bütün yoksulluğu bitirecek paranın altı katı olan 1,1 trilyon doları sadece 2016 yılında lüks tüketime harcarlar. Veya bir yıl içinde golf sahalarında kullanılan temizlikteki su kadar bir suyu göremeyen Afrika’da yoksul çocuklar ölmeye devam eder. Bu kendi kendisini üreten ve insan ömrünü tüketen bir kısır döngüdür. Tıpkı ülkelerde sınıflar arasında olduğu gibi dünya genelinde de yoksul ülkeler kalkınma ve gelişme yarışına dört sıfır geride başlarlar. 1.Sermaye, 2.para, 3.alt yapı ve 4.eğitim imkanları onların “diğerleri” ile rekabetini baştan koşul engeller, biraz “ileri” gidildi mi, “ambargo” ve “tecrit” devreye girer.

26 Zengin Dünya’ya Bedel!

Bazı verilere bakınca bir büyük sömürü ve soygun düzenin tablosu zaten kendisini ortaya koymaktadır. Oxfam raporuna göre dünya servetinin yarısı 26 kişinin elinde olup zenginler 2018 yılında servetlerini 900 milyar dolar daha artırmışlardır. Dünyanın en zengin % 1’i geri kalanın % 99’undan daha fazla paraya sahiptir. Ultra Yüksek Net Varlık sahibi olanların 2022 yılında 360 bin 390 kişiye ulaşacağı ve bunların 44,3 trilyon dolar birikimine sahip olacakları öngörülmektedir. Halen Ultra zenginler milyar dolar olarak ABD’nde 9,5; Japonya’da 1,7; Çin’de ise 2,4 milyar dolarlık bir servetin sahibidirler. Peki Asya steplerinde, Afrika’da sıradan ailelerin ellerinde ne vardır? Ya da haftada 40 saat çalışılan Orta Avrupa ülkelerinde yurttaşların elinde neler vardır? Açıktır ki, gelirin, servetin bu denli haksız dağıldığı bir dünyada insanca ve hakça bir yaşamı kurmak oldukça zordur. Bu Dünya’nın düzenini değiştirmek bırakın eşitlik ve hakkı, yaşamın sürmesi için bile gereklidir, gereklidir, hatta zorunludur, ancak, kolay değildir. Çünkü egemenler daha organizedir.

Karanlık Mekanizmalar

Gerçekten o egemen piramidin o hiyerarşinin önemli bir noktası olan Bilderberg toplantısı geçenlerde icra edildi. Kamuoyuna yansıyan ve insanlığın yararına olarak okunacak birkaç kararın ötesinde kapalı kapılar ardında sömürü, talan ve yıkım düzeninin sağlama alınmaya çalışıldığına dair kuşkular teskin edilemedi.. Tam tersine bu konuda saydamlık arayan basın mensuplarının “gözaltına alındığı” haberleştirildi. Karşımızdaki kara kaplı, kapalı, karanlık bir mekanizmadır. Kendi bankaları, finansa kurumları, medyası, siyasetçisi hatta sanatçısı ile tüm insanlığa tasallut etmektedir. Ülkelerde ve bölgelerde meydana gelen etnik ve inanç temasına bürünmüş çatışmaların, yasadışı madde ve insan kaçakçılığına göz yuman satılmış bürokrasinin ağababaları bunlardır.. Onları ortak kılan dolardır, altındır, maddedir, “karşısındakileri” birleştirmede “kahrolsun sömürü” demek şimdilik yetmemektedir...

İnsanlık Arayıştadır

Yine de insanlık kayıttadır. Arayıştadır. Mazlumların ışığı olan Atatürk devrimlerinin düşmanının çok olması da bu nedenle doğaldır. Ve insanlığın büyük vicdanı uyanınca Yeni Dünya Düzeni, Büyük Ortadoğu Projesi, Kent devletleri ve sömürü ve soygunun yeni biçimlerini arayanlar giderek köşeye sıkışacaktır. Elbette yeni bir dünya kurulacaktır. Ancak bu yeni dünya eğitim, sağlık, alt yapı alanında belli bir kaynağı ayırması için hükümetleri zorlayan, kirleten öder anlayışınca çevreyi koruyan, nükleer ve biyolojik silahları yargılayan, serseri fonlarla faiz avcılığına olanak tanımayan, o arada servet ve doğal kaynakları bulunduğu yerdeki halka belli bir vasatta garanti eden, ticari ambargolarla çocukların aşıdan mahrum edilmediği, o arada ırkçılık ve yabancı düşmanlığı anında elimine eden bir dünya olacaktır.

Türkiye’miz de Sorunlu

Dünya genelinde servetin paylaşımı ve gelir dağılımına ilişkin olumsuzluklar bir büyük ölçüde Türkiye için de geçerlidir. “Gelir Dağılımı Adaletsiz” başlıklı geçen yazımda da şu tespitlerde bulunmuştum: “Türkiye’de en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay, 2017’de bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 47,4’e yükseldi. En düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay ise 0,1 puan artarak yüzde 6,3 oldu. Toplumun en zengin yüzde 20’sinin gelirinin, en yoksul yüzde 20’sinin gelirine oranı 7,7’den 7,5’e düştü. O arada “Gini katsayısı”, 2017’de bir önceki yıla göre 0,001 puan artışla 0,405 olarak tahmin edildi… 4 eşiğini geçmiş durumdayız ve en olumsuz sayılan 1 puanı neredeyse yarı yarıya egale etmiş vaziyetteyiz. Bu ülke geneli için yapılan bir tespit. Tabii bu tablonun bölgeler, kentler ve semtler için de bir maddi karşılığı olmak gerekir.”

Sorunun Çözümü

Dolayısıyla bizim için iki durum vardır. Birincisi dünyadaki adaletsizliklerden en az etkilenmek ikincisi kendi ülkemizde gelir dağılımını ve daha uzun vadede servetin paylaşımını düzeltmek… Bizim bu amacımız (bir yerde zorunluluğumuz) ile dünyanın alması gereken yol kesişmektedir… O nedenle kendi deneyimimizi bu konuda evrensel deneyimlerle birleştirmek ve daha insancıl ve hakça bir dünyanın türküsüne hep beraberce ses vermek en güzel çözümdür… Gerçekten yeni bir dünya burada ve her yerde ancak o zaman kurulur!

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
OPERATÖRLER ACİL DURUMLARA NE KADAR HAZIR
Esra SARI
Esra SARI
ÇAĞIN SORUNU; İŞSİZLİK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva