ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 bin 717’ye çıktı
Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 bin 717’ye çıktı
Ankara Valiliği'nden fırtına uyarısı
Ankara Valiliği'nden fırtına uyarısı
Eylem hazırlığındaki 10 PKK'lı yakalandı
Eylem hazırlığındaki 10 PKK'lı yakalandı
Çin milyarder sayısında ABD'yi katladı
Çin milyarder sayısında ABD'yi katladı
Bombalardan kaçıp hapishaneye sığındılar
Bombalardan kaçıp hapishaneye sığındılar
HABERLER>ÖZEL HABER
8 Mart 2019 Cuma - 07:50

Yıldız İbrahimova müzik yolculuğunu anlattı

Dört oktavlık sesi ve doğaçlama ustalığı ile 5 kıtaya ayak basan caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, “Kadınlar Günü” vesilesiyle 9 Mart’ta seyirciyle buluşuyor. İbrahimova, kızı Suna’nın kendisine kontrbas ile eşlik edeceği konser öncesi, müzik yolcuğunu gazetemiz okurları için anlattı.

Yıldız İbrahimova müzik yolculuğunu anlattı

SEDA TOLMAÇ 

Türk asıllı Bulgar caz müziği sanatçısı Yıldız İbrahimova, küçük yaşlarda başladığı müzik yolculuğunda dört oktavlık sesi, doğaçlama ustalığı ile 5 kıtaya ayak basan ve birçok ülkede geniş kitlelere ulaşan bir yetenek…
Bulgaristan’da Türk asıllı bir çocuk olarak başladığı müzik yolculuğunda, çeşitli zorlukları aşarak mücadele eden İbrahimova, tüm zorluklara rağmen sesini 5 kıtada duyarak, bugün ‘caz müziği’ denilince akla gelen isimler arasında yerini aldı.
Hayatının bir bölümünde kendisine eşlik eden TBMM eski Başkanvekili ve CHP Bursa Milletvekili rahmetli Ali Dinçer de müzik yolcuğunda kendisinin yanında oldu ve çiftin kızları Suna’da sanatçı Yıldız İbrahimova gibi müzikle iç içe bir hayat yaşadı. 
Bugün çok sayıda ülkede konser veren, üniversitede verdiği eğitimle caz müziğine yeni yetenekler kazandıran ve Türkiye’de de konserlerine devam eden Yıldız İbrahimova, Kadınlar Günü için 9 Mart’ta Satranç Müzesi’nde vereceği konser öncesi, müzik yolculuğunu gazetemiz okurları için anlattı. 
Kızı Suna’nın, kontrbas ile kendisine eşlik edeceği “Kadınlar Günü”ne özel konserle seyirciyle buluşacak olmanın kendisine heyecan vereceğini dile getiren İbrahimova, “Seyirci ile iç içe olacağım bir konser beni oldukça heyecanlandırıyor” diyerek, başlıyor sorularımızı yanıtlamaya….

Caz müziği ile tanışma hikâyenizi sizden dinleyebilir miyiz?
Ben müziğe 10 yaşlarımdayken çocuk müzik okulunda piyano ile başladım. Sonra 14 yaşımdayken özel şan dersleri almaya başladım ve Sofya Müzik Lisesi’nde değerli bir müzik öğretmeninden ders aldım. Gururla söyleyebilirim ki, Müzik Lisesi’ni birincilikle bitirdim. O zamanlar, bir Türk ismi ile okul birincisi olmak kolay bir iş değildi. Hatta bununla ilgili müzik öğretmenimin yıllar sonra bana anlattığı bir şey var: Müzik lisesini birincilikle bitirdiğim sene, okulun geleneğine göre tören ve konser öncesi bir konuşma yapılıyordu. Bu konuşmayı da okul birincisi olan öğrenci yapıyordu. Ancak, törenden birkaç saat önce o dönemki okul müdürü bütün öğretmenleri toplayarak, “Bu seneki tören konuşmasını birinci olan öğrenci değil de, ikinci olan öğrenci yapacak” demiş. Bunun üzerine öğretmenim çok şaşırmış ve nedenini sormuş. Müdür de: “Çünkü o Türk” cevabını vermiş. Ancak, orada bulunan öğretmenlerin itirazları sonucu, müdür geri adım atmış ve o seneki konuşmayı gelenekte var olduğu gibi okul birincisinin, yani benim yapmamı sağlamışlar.
 Müzik yolculuğum, bu ve benzeri çeşitli zorluklarla mücadele ederek devam etti. Her türlü zorluğa rağmen müzik adına çalışmaya devam ettim. Ve müzik vasıtasıyla 5 kıtayı dolaştım, dolaşmaya da devam ediyorum.

Müzik yolculuğunuzda 5 kıtayı dolaşarak sesinizle, duygularınızla birçok insana ulaştınız? Bunca kıtaya ayak basmanın ve birçok ülkede farklı milletlere tanık olmanın ilginç yanları nelerdi?
Avrupa’da Fransızlarla çok çalıştım. Almanlar ile çok çalıştım. Enteresan projelere imza attık. Fransa’da en iyi caz müzisyenleri ile caz operası yaptık. Herkes kendi kültürüne özgü kostümler giymişti. Almanlar ile de albümler yaptık. Birçok Avrupa ülkelerinden gelen sanatçılarla albümler yaptım. Yani demek istediğim; iyi ki müzik var. Çünkü müzik aracılığıyla hem değişik kültürleri tanıma fırsatım oldu hem de değişik ülkeleri gezerek o ülkeleri daha yakından tanıdım. 
 

Çok sayıda ülkeye ayak bastınız. Uzun süredir de Türkiye’de üniversite öğrencilerine ders veriyorsunuz. Peki, caz müziğinin Türkiye’ye yansıması nasıl? Diğer ülkelerle karşılaştırdığınızda neler söylersiniz ve öğrencilerinizde neler gözlemliyorsunuz? 
Avrupa ile bir kıyaslama yaparsam, Türkiye’nin avantajı genç nüfusu. Avrupa’nın dezavantajı genç nüfusunun az olması. Tabii, Avrupa ülkelerinde gençleri de konser salonlarında görüyorsunuz, ama konser salonlarındaki bu gençler, orta yaşlı veya daha yaşlı kitleyi geçemiyor. 
Oysa Türkiye’nin avantajı genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması. Bu çok büyük bir değer. Ama bu genç nüfusumuz ne kadar değerlendiriliyor? diye sormak gerekiyor. Beni tedirgin eden beyin göçü…Bu büyük bir sorun. Ben Bulgaristan ile kıyaslıyorum. Orada 1989’da Komünizm bitti, sınırlar açıldı ve o zamanlardaki 8 milyon nüfusun 2 milyonu ülkeden ayrıldı. Ve ülkeden ayrılanlar, iyi eğitim almış kişilerdi. 
Türkiye’de de böyle bir göç var diye düşünüyorum. Tabii ki, bu kadar büyük rakamlarda değil. Ama ülkenin iyi eğitim almış gençlerinin farklı ülke arayışları olduğunu düşünüyorum. Bu belki şu an hissedilmiyor, ama birkaç yıl sonra bu her bir sektörde hissedilecek. Ve bu durum bir ülke için büyük bir sorun. Bu nedenle bizim bu gençleri elimizde tutmamız lazım. 

Sizin çocuklara yönelik çalışmalarınız da var. Bu çalışmalardan biri de çoğu kişinin bildiği “Çocukça Şarkılar Albümü” isimli bir çalışma. Bu çalışmanın nasıl ortaya çıktığından bahsedebilir misiniz?
Benim için bu albümün farklı bir yeri var. Şöyle ki; bir gün bir televizyon kanalında bir programa denk geldim. Programda çocuklarla şarkılar söyleniyordu. Çocukların söylediği şarkılar, o dönemin bilinen popçularının şarkılarıydı ve çocuklar onların taklidini yaparak şarkılar söylüyordu. O zamanlar rahmetli eşim Ali Dinçer de yanımdaydı. Televizyonda o çocukları izlerken hayret ettim. O çocukların çocuk şarkısı söylemesi gerekiyordu. Tuhaf elbiseler giyip o dönemin popçularının taklidini yaparak şarkı söylemeleri bana garip geldi. Sonra çıktım, müzik mağazalarına baktım. Çocuklara uygun olacak bir iki tane albüm var yok… Bu duruma isyan ederken eşim de “Sen bu duruma isyan edeceğine, otur ve çocuk şarkıları albümü yapsana” dedi. 
Evet, İşte! Çözüm buydu. Kızım Suna ile stüdyoya girdik. O zaman kızım 5 yaşlarındaydı. Yeğenim ve annem de vardı. Biz dördümüz stüdyoya girdik ve albümü kayıt ettik. Böylelikle “Çocukça Şarkılar Albümü” ortaya çıktı. Bu albüm birçok ödül de aldı. 

Peki, şu an için yapmak istediğiniz benzeri çalışmalarınız var mı?
Şu an için teklif var. Benim Bulgaristan’daki yapımcı firmamın düşündüğü, klasik müzik ve caz projesi var. Ben de düşünüyorum. Baya bir materyal toplamam gerekiyor ki, oradan seçeyim…

Caz müziği derken hep gençlerden bahsettik. Peki, çocukları caz müziği ile tanıştırmak mümkün mü? 
Çocuklara önce müziği dinleterek, onların hayal gücünü harekete geçirmek lazım. Müziği çocuğa oyun gibi sunmak gerekir. Çünkü, standart caz söylemek için onların yaşı çok küçük. Ancak, enstrümantal versiyonlar dinleterek, bir nevi oyun şeklinde çocukları müziğe alıştırmak lazım. Yani, daha basit anlamda önce çocuğu melodiyi anlayacak şekilde eğitmek gerekir. 

Konserleriniz devam ediyor. Kızınızla da bir konseriniz olacak, biraz şu anki çalışmalarınızdan da bahsedebilir misiniz?
Kızımla, çok sayıda konser verdik.  Konserlerde ‘Çocukça Şarkılar’ albümünden pek çok şarkı söyleyedik. Ve o zamandan beri de bir arada bir çalışmamız olmadı. Bu yıl Kadınlar Günü vesilesiyle 9 Mart’ta Satranç müzesinde konserimiz olacak. Uzun zaman sonra Kadınlar Günü vesilesiyle kızımla bir arada konser vermek ikimiz için de oldukça heyecanlı olacak. Kızım söyleyerek değil de, kontrbas çalarak bana eşlik edecek. 

Sizi bu konser öncesi heyecanlandıran ne oldu peki?
Konser, kadınlar günü vesilesiyle Satranç Müzesinde olacak. Tabii, ziyaret etmeyen herkesin Satranç Müzesini ziyaret etmesini tavsiye ediyorum. Çok güzel ve değerli bir yer. 
Ben genelde küçük salonlarda konser vermedim. Satranç Müzesi yapı itibariyle küçük bir salona sahip. Bu da bir nevi sizi dinlemeye gelenlerin gözlerine bakarak konser vermek demek. Bu da insanı her zaman heyecanlandırıyor. Seyircinin tam önünüzde olması heyecan verici bir duygu.

Peki, yakın zamanda başka konserleriniz var mı? Sizi takip eden okuyucularımız için yakın zamandaki konser programınızdan bahsedebilir misiniz?
3 Nisan’da Hava Kuvvetleri Caz orkestrası ile ODTÜ Kemal Kurdaş Kültür Merkezinde konserimiz olacak. 13 Nisan’da da Amerikan Kültür Merkezinde, yine kızım ve Erol Erdinç ile bir konserimiz olacak. 
Son olarak, caz müziği adına söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Türkiye’de çok iyi caz müzisyenleri var ve bu müzisyenlerin geniş kitlelere ulaşması lazım. Mesela, önceden televizyon programlarında çok iyi caz orkestraları sahne alırdı. Canlı yayınlarda direkt konserler verilirdi. Ama şu an televizyon programlarında bunu göremiyorum. Müzik kanallarında bile yok. Ama bizim caz müziğine ihtiyacımız var, dilerim, buna daha fazla bir zaman ayrılır.

Etiketler:
 
İKİ ANNE İŞKUR PROGRAMINA BAŞVURDU
 
Merkez Bankası rezervleri 100 milyar doları aştı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İKİ ANNE İŞKUR PROGRAMINA BAŞVURDU
İki çocuk annesi olan Emine Nacaksız ve Fatma Cebeci, ev ekonomisine destek ...
Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği öğrencilerle fidan dikti
Her Fidan Bir Yaşam etkinliğinde konuşan Orman Genel Müdürlüğü İşletme- ...
Şiddetsiz toplum için bir araya geldiler
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, “Şiddetsiz Toplum Derneği, ...
 
Hazır ürünler yün kullanımını azalttı
Uzun yıllardır yün ve post alım-satımı yapan Mustafa Gülen, yün kullanımının ...
Av. Erdem Akyüz, “Yüzüncü yılında 19 Mayıs”ı anlattı
İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 19 Mayıs’ın yüzüncü yılına yaklaşık ...
Yazarımız kitabı ile ilgili bilgiler verdi
Yazarımız İsmail Cingöz ile ‘Türkiye Suriye İlişkilerinin Dönüşümü: Arap ...
 
Oyuncak müzesi keşfedilmeyi bekliyor
Ankara, Türkiye’nin en önemli müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. ...
“Ucuz ve hızlı internete erişim temel insan hakkıdır”
Geçtiğimiz günlerde EMO ve BMO tarafından ortak gerçekleştirilen basın ...
UZDER ‘Kamu yararına dernek’ statüsü talep ediyor
Uzmanlar Derneği (UZDER), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ve Türkiye ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SORUMLU OLAN İNSANIN YAPMASI ZORUNLU TERCİHLERİ
Esra SARI
Esra SARI
KUSURLARINIZ SİZİ SİZ YAPIYOR
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
TÜKETİM KÜLTÜRÜ İNSANLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
İMALAT SANAYİİNDE SON GÖRÜNÜM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
DEMİR AĞLAR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
REST: İDLİB KARŞILIĞINDA LİBYA VE DOĞU AKDENİZ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KORONAVİRÜS KÜRESEL BÜYÜMEYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PİYASALARIN SEYRİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
DENİZ YÜREKLİ ÇOCUK
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KODLAMA MESELESİ
Hatice Karataş
Hatice Karataş
HAYATTAN MEMNUN MUYUZ?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
MUTLULUK TABLOSU
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
REHBER KÖPEKLER
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
TÜRKİYE NATO’DUR, NATO TÜRKİYE'DİR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİZE NE OLDU?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BEYİNLERİMİZ SİSLENİYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“YABANCILAŞMA” VE YALNIZLAŞMA”NIN ONTOLOJİK TEMELLERİ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva