ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kralların yiyeceği 'trüf' Kahramanmaraş'ta üretilecek
Kralların yiyeceği "trüf" Kahramanmaraş'ta üretilecek
Memleket hasretini ahşaba işliyor
Memleket hasretini ahşaba işliyor
24 meyve ve sebze toptancısına soruşturma
24 meyve ve sebze toptancısına soruşturma
Mamak, Türkiye’ye model olacak
Mamak, Türkiye’ye model olacak
Çankaya’da ‘Halk Kart’ Ailesi büyüyor
Çankaya’da ‘Halk Kart’ Ailesi büyüyor
HABERLER>RÖPORTAJ
3 Temmuz 2018 Salı - 07:04

Yazılım Uzmanı Yurtseven: Hepinize bol Kod’lu günler

Yazılımcının, dünyanın gelişmişlik seviyesini ileriye taşıyan kişi olduğunu söyleyen genç yazılım uzmanı Osman Yurtseven, yazılımın kişinin ufkunu genişleterek analitik düşünmesini sağladığını dile getirdi.

Yazılım Uzmanı Yurtseven: Hepinize bol Kod’lu günler

SEDA TOLMAÇ

Akıllı telefonlar, yapay zekalar… Hepsi bir yazılımın ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemin en popüler alanı olan yazılım ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen yazılım uzmanlığı, teknolojiyle birlikte büyük bir hızla ilerliyor.
 “Yazılım olmasaydı, bir kitap hala hareketli harfleri manuel olarak değiştirdiğimiz matbaalarda hazırlanıyor olacaktı. Fabrikalarda robotik kollar sayesinde üretilen parçaların tümü el ile üretilecekti” diyor, genç Yazılım Uzmanı Osman Yurtseven ve yazılımcının dünyanın gelişmişlik seviyesini ileriye taşıdığını söylüyor.
Bilgisayara olan merakının, kendisini internetin büyülü dünyasıyla tanıştırdığını belirten Osman Yurtseven ile yazılım uzmanlığı ve yazılım alanının geleceği üzerine sohbet ettik.
Yurtseven, iyi bir yazılımcının matematiğe ve İngilizceye hâkim olması gerektiğini belirterek, yazılımcı olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
Ben Osman Yurtseven, 2015 yılında Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdikten sonra Ankara’da tam hizmet bir reklam ajansında yazılım uzmanı olarak çalışmaya başladım. Halen bu görevim devam ediyor. Şirketimizde aktif olarak yazılımlar geliştirmenin yanı sıra dijital reklamcılık ve siber güvenlik üzerine çalışmalar da yapıyorum.

Yazılım uzmanlığı nedir? Yazılımcı ne yapar? Çalışma alanınız hakkında bilgi verir misiniz?
Yazılım uzmanının temel görevi, yeni yazılımlar üretmek ve var olan yazılımları güncellemektir. Burada uzmanlık; bu yazılımları, olabilen en kısa sürede, yazılım dinamiklerine uygun bir şekilde, revizyona gerek kalmadan, stabil çalışan ve güvenli bir iş çıkarmaktan geçer.
Ayrıca yazılım uzmanı güncel gelişmeleri yakından takip etmeli ve kendini sürekli geliştirmelidir. Bugün öğrendiğiniz ve işinize çok yarayan bir bilginin, bir aracın saatler sonra yok olması bu sektörde mümkün olabiliyor.
Yazılımcının ne iş yaptığını anlamak için etrafınıza bakın. Ne görüyorsunuz? Kitap, kalem, araba, bilgisayar, telefon… Sayamayacağımız kadar çok araç ve gereç, yazılımlar sayesinde şu an yanımızda ve bizim hayatımızı kolaylaştırıyor. Mesela yazılımlar olmasaydı, bir kitap hala hareketli harfleri manuel olarak değiştirdiğimiz matbaalarda hazırlanıyor olacaktı. Ki orda bile bir algoritma kullanılmaktadır. Fabrikalarda robotik kollar sayesinde üretilen parçaların tümü el ile üretilecekti ve bu da gelişmişlik seviyesinin bugünkünden çok daha geride olacağını bize göstermektedir. Kısaca yazılımcı, yazdığı otomasyonlarla, mekanik sistemler için geliştirdiği yazılımlarla dünyanın gelişmişlik seviyesini ileriye doğru taşır. 
Yazılım uzmanlığı konusunda kendimi geliştirdiğim alanlar ise otomasyonlar, içerik yönetim sistemleri, dijital reklamcılık, siber güvenlik diyebilirim.

Sizi, bu mesleğe yönlendiren ne oldu? 
Beni bu mesleğe yönlendiren öncelikle merak oldu. Bilgisayarla çok genç yaşta tanıştım. Bilgisayarın ve internetin büyülü dünyasına girdikten sonra merakım iyice arttı ve bu merakımı giderebilmek için yazılım konusunda araştırmalar yaptım. Öğrendiklerimi pekiştirmek ve ihtiyaçlarımı karşılamak için çeşitli yazılımlar geliştirmeye başladım.

Yazılım uzmanı, hangi özelliklere sahip olmalı? 
Yazılım uzmanı, yazılım geliştirme aşamasında sıkılmadan çalışabilmeli, araştırmayı sevmeli, yeni şeyler öğrenmeye meraklı olmalıdır. Bulunduğu seviyenin üstüne çıkmak için çalışmalıdır. Araştırma aşamasında çokça lazım olduğu için dokümanları okuyup anlayabilecek seviyede İngilizce bilmelidir. Algoritma geliştirirken senaryolar oluşturmalı ve bu senaryoları kullandığı yazılım dili ile anlaşılabilir hale getirmelidir. Bilgisayar, yazılımları matematiksel olarak algılar. Bu nedenle iyi bir yazılımcı bilgisayarla anlaşabilmek için matematik bilmeli, sözel ifadeleri matematiksel fonksiyon haline getirebilmelidir.

Bilgisayar mühendisliği yıllardır hepimizin bildiği bir meslek, ancak özellikle Türkiye’de “yazılım uzmanlığı” kavramına yeni aşina olmaya başlıyoruz. Sizce de bu kavram hayatımıza yeni mi girdi, yoksa bizden yeni yeni mi yazılım uzmanları çıkmaya başladı?
Bilgisayar mühendisliği, içerisinde yazılım, donanım, sistem ve network mühendisliğini kapsayan geniş bir meslek koludur. Uzmanlık alanı olarak yazılımı seçen mühendisler yıllardır ülkemizde mevcuttur. Yazılım uzmanlığının bu kadar popüler olması, geliştirilen yeni yazılımların dünyada olduğu gibi ülkemize de yön vermesinden kaynaklanmaktadır. Bugün kullandığımız sosyal medya araçlarının ve diğer yazılımların ‘yazılım uzmanı’ job title’ı kullanan insanlar tarafından geliştirilmesi bu kavramı popüler hale getirmiştir. 

“Yapay zekâya sahip  ürünler, yazılım uzmanı gerekliliğini artırıyor”

Yazılım uzmanlığının geleceğin öne çıkan meslekleri arasında yer alacağı ön görülüyor. Sizce yazılım uzmanlığı neden geleceğin mesleği?
Yazılım mühendisliği, geleceğin mesleği olmaya aday meslekler arasındadır. Günümüzde yapay zekaya sahip ürünler sürekli artmakta ve bu ürünlerle sürekli haşır neşir olmaktayız. Otonom sürücülü araçlar, savunma sanayi ve birçok alanda yapay zekâ aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tür sistemlerin geliştirilmesi ve artık ihtiyaç haline gelmesi yazılım uzmanı gerekliliğini artırmaktadır.

Günümüzde teknolojinin oldukça hızlı ilerlediğini görüyoruz. Teknolojinin ilerlemesi birçok alanı da doğrudan etkiliyor. Peki, teknolojinin bu denli hızlı ilerlemesi, bu alanı nasıl etkiledi/etkiler?
Teknolojinin hızla ilerlemesi geliştirilen yazılımların performansını ve kapsamını olumlu yönde etkilemektedir. Örneğin donanım teknolojisi bu seviyelere ulaşmasaydı bugün otonom sürücülü araçlardan ya da robotik teknolojisinden söz edilemezdi. Bu olumlu ilerleme ile yazılım kapsamını artırmakta ve etkileşim halinde bulunan alanlar gün geçtikçe artmaktadır. 

Türkiye’de yazılım alanında verilen eğitimleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu alanda yeterli eğitim veriliyor mu? Sizce bu alanda verilen eğitim nasıl olmalı?
Yazılım eğitimleri son günlerde oldukça popüler oldu. Orta okul düzeyindeki çocuklara bile bu eğitimler verilmeye başlandı. Ülkemizde yapılan en büyük hatalardan birisi de herkese aynı eğitimin verilmeye çalışılması ve aynı oranda gelişme beklenmesi. Bu tür bir eğitim sistemi ile başarılı yazılım uzmanları yetiştirmek imkansıza yakın. İyi bir yazılım mühendisi yetiştirmek için öncelikle merak duygusu ortaya çıkarılmalı ve bu merak duygusunu karşılayabilecek seviyede eğitim verilmelidir.
Genç yaşta yazılım eğitimlerine başlanılması gerekmekte ve bu eğitimler sürekli hale gelmelidir. Kendilerini geliştirmek isteyen insanlar bu eğitimleri ücretsiz bir şekilde alabilecekleri gibi belirli ücretler karşılığında da temin edebilirler. Eğitimler sadece sertifika için alınmamalı, insanlara bir şeyler katmalıdır. Eğitim size bir şeyler kattığı ölçüde değerlidir.

Her sene olduğu gibi bu sene de birçok genç üniversite sınavına girdi ve gençler sınav sonuçlarına göre bir tercih yapacak. Peki, siz bu alanı tercih etmek isteyenlere hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Öncelikle güzel bir meslek seçtiklerini şimdiden söyleyeyim. Daha önce yazılımla uğraşanlar için oldukça hızlı geçecek bir üniversite dönemi yaşayacaklar. Bilgilerini tazeleyecekler ve bilmedikleri alanları öğrenme ve kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Ayrıca üniversite eğitiminin yanında ilgi duydukları ve kendilerini geliştirmek istedikleri alanlara da yönelmeleri gerekir. Yazılım ile daha önce hiç haşır neşir olmayanlar ise bu alanı özümseyebilmeli ve yazılımı bir hayat dinamiği haline getirmelidir.

Son olarak, sizin konuyla ilgili eklemek veya dikkati çekmek istediğiniz bir nokta var mı?
Yazılım geliştirmek sadece bir iş ya da bir eylem değildir. Yazılım sizin ufkunuzu geliştirecek, dünyayı daha iyi anlamanızı sağlayacak, analitik düşünmenizi sağlayacak bir araçtır. Ufak da olsa geliştirilen, ortaya çıkarılan her parça sizi mutlu edecek ve bu mesleğe daha da bağlanmanızı sağlayacak. Önemli olan bir hata ya da zorlukla karşılaşıldığında asla vazgeçmemektir. Hepinize bol kodlu günler.

Etiketler:
 
TİM’in yeni başkanı İsmail Gülle oldu
 
CW Enerji, yaralı sokak hayvanlarının yuvasını GES’ledi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Arşiv Saklama İçin Yasal Girişimler Başladı
Ankara Fotoğrafçılar Odası (ANFO) Başkanı Feyzi Gündoğdu ile arşiv saklama hakkında konuştuk.
Teknoloji üretimine taze kan
Teknopark Ankara Genel Müdürü Oğuz Ünal ile Teknopark Ankara ve Teknopark ...
ANKARA’NIN PATRONLARI EBRU PÜTÜN
Bu hafta köşemizde T. Vakıflar Bankası T.A.O. Şube Müdürü Ebru Pütün’ü ...
 
Ankara’ya Cin Ali Müzesi
İlkokul çocuklarının ve hatta 7’den 70’e herkesin gönlünde yer edinen ...
Koçluk yapılmıyor, Koç olunuyor…
Koç Ceyda Ilgaz, Koçluğu, Koçluk eğitiminin amacını, Türkiye’deki kişisel ...
En estetik ve güzel gülüş doğal olandır
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diş hekimi Talha Karlı ile bu haftaki ...
 
Reklam yazarı kelimelerden yeni bir dünya yaratır
Reklam yazarı Tuğçe Karakurt ile mesleği ve reklam sektörü üzerine sohbet ...
Halkın içinde büyüyen Halkın Çocukları
Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği (HAMOY) Başkanı Abdullah ...
Diş hekimi Karlı: Düzenli diş hekimine görünmek şart
Genç diş hekimi Talha Karlı ile bir araya gelerek ağız ve diş bakımı ve ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
TÜRKLER'İN KURALLARA UYMAMA SORUNSALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİYASETTE KATILIMCILIK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SU KITLIĞI KAPIDA
Halil YATAR
Halil YATAR
21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GÜZELLİK TİCARETİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
GEÇMİŞ KÜLTÜR DİN OLMUŞ (ORTA ÇAĞ DİNDARLIĞI)
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SEÇİMLERDE SÖYLEMLER DEĞİŞSE DE ÇIKAN SONUÇLAR AYNI OLUYOR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
TOPLUMSAL CİNSİYETÇİLİK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
YAŞLANIYORUZ
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SEÇİMLER VE KADIN ADAYLAR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ ZELANDA KATLİAMI VE TÜRK DÜŞMANLIĞI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜKETİCİ OLARAK HAKLARIMIZI ÖĞRENMELİYİZ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR MU?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva