ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kapadokya kanunla korunacak
Kapadokya kanunla korunacak
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor
HABERLER>EKONOMİ
15 Mart 2019 Cuma - 07:08

Yatırım iklimine üst düzey sahiplenme

Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik gerekli kararları almakla görevli Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunun çalışma esasları belirlendi.

Yatırım iklimine üst düzey sahiplenme

Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik gerekli kararları almakla görevli Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunun (YOİKK) çalışma esasları tespit edildi. Kurula yeni dönemde Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlık edecek. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla YOİKK'in çalışma usul ve esasları düzenlendi. Buna göre, YOİKK Platformu, YOİKK, Yönlendirme Komitesi, teknik komiteler ve sekretaryadan oluşacak.

Uluslararası yatırım çevrelerinin Türkiye'deki yatırım ortamına yönelik değerlendirme ve önerilerinden istifade etmek üzere oluşturulan Yatırım Danışma Konseyi, gerçekleştirdiği yıllık toplantılar aracılığıyla YOİKK Platformunun çalışmalarına katkı sağlayacak.

Sivil toplum kuruluşlarının YOİKK üyesi olma talepleri, özel sektörü temsil edecek kurumsal tecrübeye sahip olmalarını teminen asgari 20 yıllık kurumsal faaliyetlerinin bulunması şartının yanı sıra Türkiye'deki yerli veya yabancı yatırımcıları yeterli ölçüde temsil ettiklerini teyit eden üyelerinin sayısı, nitelikleri ve ekonomik büyüklükleri, YOİKK çalışmalarına katkı sağlayabilecek kurumsal kapasiteleri dikkate alınarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından değerlendirilecek. Bu taleplerden uygun görülenler sonuçlandırılmak üzere Cumhurbaşkanının onayına sunulacak.

Kurul, Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlığında Adalet, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Hazine ve Maliye, Ticaret, Sanayi ve Teknoloji ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarından oluşacak. Kurulda, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı da yer alacak.

Sivil toplum örgütlerini temsilen de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Uluslararası Yatırımcılar Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu başkanları kurulda olacak.

YOİKK yılda iki kez toplanacak ve üyelerinin toplantılara şahsen katılımı esas olacak. Kurul, toplantılarına konuyla ilgili bakanlar ve kamu görevlileri ile özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversite temsilcilerini davet edebilecek.

YOİKK'in görevleri

YOİKK, yatırım ortamını iyileştirme çalışmalarına ilişkin görev ve sorumluluğu bulunan kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları arasında gerekli koordinasyonu sağlayacak ve bununla ilgili gerekli tedbirleri ve kararları alacak. Yatırım ortamını iyileştirme çalışmalarını yürütmekten teknik komitelerin iş programları da YOİKK tarafından belirlenecek.

Yönlendirme Komitesi de teknik komiteler tarafından yürütülen faaliyetlerin izleme ve takibini yaparak, çalışmalara ivme kazandırmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı başkanlığında toplanacak. Komitede, ilgili bakanlıkların ve kurumların bakan yardımcıları ile STK'lerin genel sekreterleri yer alacak. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı da komitede bulunacak. Komite toplantıları 3 ayda bir gerçekleştirilecek.

Teknik komiteler ise ihtiyaç duyulan alanlarda kurulacak. Komiteler, özel sektör gereksinimlerini, ulusal politika hedeflerini ve uluslararası eğilimleri göz önünde bulundurarak yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik faaliyetler yürütecek ve bu faaliyetleri takvimlendirerek yıllık eylem planlarını oluşturacak.

Sekreteryanın faaliyetleri

YOİKK ve Yönlendirme Komitesinin sekretarya hizmetleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından müştereken yürütülecek.

Sekretarya, YOİKK Platformu bünyesinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlamak, gündemi belirlemek, üyeleri davet etmek, alınan kararların uygulanmasını takip gibi görevleri yerine getirecek.

YOİKK Platformu üyeleri arasındaki koordinasyonun etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için oluşturulan YOİKK Portalı'nın işletimine yönelik çalışmalar da sekreteryaca yürütülecek.

Çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından yatırım ortamına ilişkin hazırlanan uluslararası endeks ve raporlar da takip edilerek, endekslerde Türkiye'nin konumu değerlendirilecek. Sekreterya, yatırımcıların yapısal sorunlarıyla ilgili olarak kamu kurumları ile özel sektör kuruluşları tarafından iletilen konularda teknik komiteleri bilgilendirecek.

YOİKK üyesi kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde, Türkiye'nin yatırım ortamı reformu deneyimini talep eden ülkelerle paylaşmak üzere geliştirilen Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında çeşitli ülkelerle ve uluslararası kuruluşlarla çalışmalar da yürütülecek.

Yatırım Danışma Konseyi

Yatırım Danışma Konseyi, Cumhurbaşkanının başkanlığında prensip olarak her yıl toplanacak ve yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarına uluslararası bir bakış açısı kazandırılması amacıyla dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerinin üst düzey yöneticilerini bir araya getiren sınırlı sayıda katılımcıya sahip istişari bir platform olarak görev yapacak.

Sonuç bildirisinde yer alan tavsiye kararları, YOİKK teknik komiteleriyle ilgili diğer kurum ve kuruluşların yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerinde dikkate alınacak.

Yatırım Danışma Konseyinin sekretarya hizmetleri, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından daimi bir ortak çalışma grubu kurularak müştereken yürütülecek.

Yatırımcıların sorunlarına çözüm

Teknik komiteler, çalışmalarını her yıl özel sektörün önceliklerine göre belirlenen takvimlendirilmiş eylem planlarına bağlı olarak gerçekleştirecek. Bu planlarda, yıl boyunca yürütülecek faaliyetler belirli bir takvime bağlanacak. Eylem planları, yatırımcıların karşılaştıkları genel nitelikli ve yapısal sorunların çözümüne katkı sağlayacak faaliyetlerden oluşacak.

YOİKK Başkanı, altı aylık dönemler halinde Cumhurbaşkanını eylem planları kapsamında sağlanan gelişmeler hakkında bilgilendirecek.

Yönlendirme Komitesi Başkanı, üç aylık dönemler halinde, YOİKK Başkanına eylem planları kapsamında sağlanan gelişmeler ve çözümlenemeyen hususlar konusunda bilgi verecek.

YOİKK Sekretaryası, eylem planları kapsamında sağlanan gelişmelerin düzenli izlenmesi ve takibinden sorumlu olacak. Eylem planlarında öngörülen sırada ve sürede tamamlanmayan eylemler, YOİKK Sekretaryası tarafından Yönlendirme Komitesine raporlanacak. Teknik komite başkanları eylemlerin tamamlanmama gerekçelerini Yönlendirme Komitesine sunacak. Yönlendirme Komitesinin değerlendirmesi sonucunda, teknik komite eylemleriyle ilgili olarak ilave süre tanınabilecek.

 
Akkuyu NGS'de ilk reaktör için yeni aşama
 
Tekstil ihracatında hedef Cumhuriyet tarihi rekoru
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Akkuyu NGS'de ilk reaktör için yeni aşama
Akkuyu NGS'nin ilk reaktörünün temel plakasının beton dökme çalışmaları tamamlandı.
Buğday ve arpa fiyatında çiftçiye müjde
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday ve ...
'Ekonomik sıçramayı yapay zeka üreten ülkeler yapacak'
Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Yücel, "Ekonomik açıdan sıçrama ...
 
167 yeni otel geliyor
TÜROB, geçen yıl 49 ilde toplam 28 bin 661 yataklı 167 yeni otel projesi ...
İki aylık ihracatın yüzde 10'u 'sanayi kenti'nden
Türkiye'nin bu yılın ilk 2 aylık döneminde 26 milyar dolar olan ihracatının ...
ABD petrol fiyatı tahminini revize etti
ABD Enerji Enformasyon İdaresi, bu yıl için Brent petrolün varil fiyatı ...
 
Afet mağduru çiftçiye 1,1 milyar liralık hasar tazminatı
Çiftçinin doğal afetlerden korunması amacıyla oluşturulan "Tarım Sigortaları ...
Rus turist sayısı 6 milyonu geçecek
TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, "Türkiye, Ruslar için çok uygun ...
Türkiye fuar sayısında Avrupa'da ikinci
Türkiye, fuar sayısında Avrupa'da ikinci sırada yer alırken, katılımcı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ABD’NİN TÜRKİYE UYARILARI
Esra SARI
Esra SARI
SOKAKLAR ÇÖP KUTUSU MU?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SURİYELİLER AĞAÇ DİKSİN
Halil YATAR
Halil YATAR
SAĞLIKSIZ ÇAĞDA SAĞLIKLI KALMA ÇABALARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SAĞLIĞIMIZ ÇOK GÜZEL OLSUN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
''KİBİR'' VE ''KİBRİYA''
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ YERLERİ BELLİ OLDU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
GENÇLİK HAFTASININ ARDINDAN
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÖRÜNENLER VE GERÇEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ABD'NİN İRAN'DAN SONRAKİ HEDEFİ TÜRKİYE
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK SÜRÜCÜLERİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE OLAN İLGİSİ ARTIYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SAHİP OLANLAR VE OLAMAYANLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva