ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Sakarya'da ikinci patlama: 3 jandarma şehit
Sakarya'da ikinci patlama: 3 jandarma şehit
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son durum
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son durum
ABD'de Kovid-19 vaka sayısında rekor artış
ABD'de Kovid-19 vaka sayısında rekor artış
İzmir'de ekmeğe zam
İzmir'de ekmeğe zam
Adalet Bakanlığı 186 yeni noterlik kurdu
Adalet Bakanlığı 186 yeni noterlik kurdu
HABERLER>ÖZEL HABER
2 Kasım 2019 Cumartesi - 07:01

Verimliliği planlarımızın odağına aldık

Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Verimlilik ve Teknoloji 2019 Fuarı’ açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Türkiye 16 yılda ortalama yüzde 15. 6 oranında büyüdü. Şimdi bu ortalamayı, hatta büyüme performansımızı daha da artırma peşindeyiz" dedi.

Verimliliği planlarımızın odağına aldık

ESRA SARI 

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen 2’nci Verimlilik ve Teknoloji 2019 Fuarı,   ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi’nde 31 Ekim’de kapılarını açtı.   Fuar, 3 Kasım tarihine kadar da ziyaretçilerini ağırlayacak. 

ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen ve 4 gün sürecek olan fuarın açılışına;  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Verimlilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Kömürcü katıldı. 

Kömürcü; “Verimli iş yapma sloganını benimsedik” 

Fuarın açılış konuşmasını Türkiye Verimlilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Kömürcü yaptı.  Kömürcü konuşmasına Türkiye’nin son 15 yılda yoğun ve önemli projelere imza attığını söyleyerek başladı.   Kömürcü, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın amacını ise şöyle ifade etti :“ ‘Çok iş yapmak’  yerine artık   ‘verimli iş yapma‘ sloganını benimsedik ve buna göre hareket etmeyi görev edindik. ”

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlendiğini de hatırlatan Kömürcü,  yaklaşık 8 ay gibi uzun ve yorucu bir çalışma sonucunda fuarın ziyaretçilerle buluştuğunu da aktardı. 

Ekonomi, siyaset, teknoloji ve sanat... Pek çok alanda verimliliği artırmak amacındayız 

Ekonomide, sanayide, teknolojide, sanatta ve diğer pek çok alanda verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerinden bahseden Kömürcü, şunları söyledi : “Bugün burada teknoloji üzerine yapılan ülkemizde ve dünyada üretilen teknolojileri sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bu fuarın bir özelliği de fuar çevresinde, hem dünyadaki teknoloji devleri ile hem de ülkemizdeki teknoloji devlerini burada yeni kurulmuş, teknoloji üretmeye yeni başlamış start  upları bu fuar alanında bir araya getirip, iş birliği ve sinerji üreterek verimliliğini artırmaya gayret gösteriyoruz. Bu yıl inşallah daha büyük ve verimli bir çalışma yürüteceğiz.”

Fuarda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise konuşmasına verimlilik alanında farkındalığı artırmayı amaçladıklarını söyleyerek başladı. 

Varank; “Türkiye 16 yılda ortalama yüzde 15. 6 oranında büyüdü. Şimdi bu ortalamayı hatta büyüme performansımızı daha da artırma peşindeyiz.  Bunu artırmanın yolu da toplam faktör değişenini artırmaktan geçiyor” 

Verimliliğin ekonomiye sağladığı imkânlardan söz eden Bakan Varank, şunları söyledi : “Verimliliğin ekonomiye sağladığı somut faydaları görme imkânına sahip oluyoruz.  Ülkelerin büyüme performansına baktığımız zaman iş gücü ve sermayenin değişen oranlarda büyümeye katkı sağladığını görebiliyoruz.   Tabii işin bir de doğrudan ölçülemeyen bir boyutu var.  Yani teknoloji ve verimlilik bileşeni boyutu var.  Bu, toplam faktör olarak adlandırılıyor. Türkiye 16 yılda ortalama yüzde 15. 6 oranında büyüdü. Şimdi bu ortalamayı hatta büyüme performansımızı daha da artırma peşindeyiz.  Bunu da artırmanın yolu toplam faktör değişenini artırmaktan geçiyor. “ 

Varank; “Daha istikrarlı ve daha güçlü ekonomi hedeflerimize sanayi, tarım, turizm ve enerji hatta sağlıkta verimliliği artıracak politikalarla varacağız” 

“Verimliliği planlarımızın odağına aldık” diyen Varank, “Daha istikrarlı ve daha güçlü ekonomi hedeflerimize sanayi, tarım, turizm ve enerji hatta sağlıkta verimliliği artıracak politikalarla varacağız.  Verimlilik etkin hız ve maliyet kavramlarını da beraberinde getiriyor.  Dijital dönüşüm ve inavasyon da bu sürecin önemli tamamlayıcıları olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu. 

Varank; “Özgür fikirler, yeni teknolojiler, yenilikçi bakış açıları üretime hakim olsun istiyoruz”

“Bakanlık olarak verimliliğin artırılmasını son derece de önemsiyoruz” diyen Varank, “Özgür fikirler, yeni teknoloji, yenilikçi bakış açıları üretime hakim olsun istiyoruz.  Ancak bu şekilde küresel ekonomi de söz sahibi ülkelerden birisi haline gelebiliriz” diyerek özlerini noktaladı. 

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın da konuşan diğer bir isim ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop idi.  Şentop, üretimde verimliliği sağlamak amacıyla düzenlenen teknoloji fuarının,  teknolojiye dayalı üretim yapan iş adamları açısından önemli olduğunu düşündüğünü söyleyerek konuşmasına başladı. 

Şentop; “Teknoloji bizlere emeğin, zamanın ve tüm kaynaklarımızın daha verimli kullanımı konusunda büyük kolaylıklar sunuyor”

Nüfusun ve ihtiyaçların sürekli arttığını hatırlatan Şentop, “Teknoloji bizlere emeğin, zamanın ve tüm kaynaklarımızın daha verimli kullanımı konusunda büyük kolaylıklar sunuyor.   Doğal olarak verimliliğin önemi bu bağlamda gittikçe artıyor. Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen bu fuarın bu sebeple önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. 

Şentop; “Yönetimden- üretime kadar hayatımızın her alanında kendimizi yenilemek ve yeniliklere ayakta uydurmak mecburiyetindeyiz.  Kendini yenileyemeyen ve yeniliklerin karşısında duran geri kalır, geride kalır”

Değişimin hızına yetişemediğimiz bir çağda yaşadığımızı söyleyen Şentop  şunları aktardı : “Bu sebeple çağımızın adını bir koymakta zorlanıyoruz. Bazıları bilgi, teknoloji, internet, inavasyon çağı diyor. Adı ne olursa olsun çağımızın hürriyeti değişmiyor. Artık yönetimden- üretime kadar hayatımızın her alanında kendimizi yenilemek ve yeniliklere ayakta uydurmak mecburiyetindeyiz.  Kendini yenileyemeyen ve yeniliklerin karşısında duran geri kalır, geride kalır. Yapılan yenilikler üretimi ve ekonomiyi rekabetçi hale getirir. Kişi- kurum ve ülke olarak yeniliklere ayak uydurmak varlığını devam ettirmenin birinci şartı haline gelmiştir. Teknolojik olarak çağın gerisinde kalanların sistemin dışına itildiği bir dönemdeyiz. Bu dönemde üretimden tüketime kadar uzanan bu sürecin en önemli kavramlarından biri de verimliliktir.  Sürekli azalan kaynaklarımızın az emek ve düşük maliyetle ekonomik değere dönüştürmenin yolu verimlilikten geçmektedir.  Burada sergilenen teknoloji ürünlerinin amacı da verimliliği artırmaktır…”

Burada amaç üreticilerimizin daha verimli üretim yapmalarını sağlamak ve katkı sunmaktadır 

Günümüz teknolojisinin bilgisayar sistemlerinden yararlandığını ifade eden Şentop,  bu durumun üreticilere yeni pencereler açtığını kaydetti. Şentop, “ İş adamlarımız, fabrikatörlerimiz kendilerine açılan bu pencerelerden bakarak üretim planlamalarını yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Şentop; “Kaynaklarımız azalıyor.  Enerji ihtiyacımızı ithal eden bir ülkeyiz. Kaynaklarımız yetersiz. Doğal olarak petrol ve doğal gazı yurt dışından alıyoruz. Aynı zamanda su bakımından da fakir bir ülkeyiz”

“Kaynaklarımız azalıyor” diyen Şentop,   daha verimli üretim yapmamız gerektiğini söyleyerek,  şunları kaydetti:“ Enerji ihtiyacımızı ithal eden bir ülkeyiz. Kaynaklarımız yetersiz. Doğal olarak petrol ve doğal gazı yurt dışından alıyoruz. Aynı zamanda su bakımından da fakir bir ülkeyiz. Mevcut su kaynaklarımızın tamamı, Tuna Nehri’nin bir yıllık hacminin yarısı kadardır. Doğal olarak sahip olduğumuz her şeyi en verimli şekilde değerlendirmeliyiz. Fakat biz, tüketirken yeterli duyarlılığı göstermiyoruz. Toplam gayri safi hasılamız yaklaşık 4 trilyon lira. Biz her yıl gayri safi hasılamızın en az yüzde 15’ini israf ediyoruz. Yani yıllık 550 milyar liralık değerimizi çöpe atıyoruz. 550 milyar lira, 100 milyar doların üzerinde bir para demek. Enerjiyi, suyu, gıdayı, meyve-sebzeyi israf ediyoruz. Aynı zamanda zamanı ve emeği de israf ediyoruz. İsraf ettiğimiz değerlerle her yıl en az 6 tane İstanbul Havalimanı yapabiliriz ya da yüzlerce kilometre otoyol yapar, kaynak ihtiyacı duyduğumuz bütün yatırımlarımızı tamamlarız. ”

Sıfır israf, yüzde 100 verimlilik hayat felsefemiz olsun

“Sıfır israf, yüzde 100 verimlilik hayat felsefemiz” olsun diyen Şentop, şunları aktardı: “Mevcut imkânlarımızı doğru şekilde kullanarak geleceğimizi daha güvenli hale getirebiliriz. Bu noktada hepimize sorumluluk düşüyor. Gelecek nesillerin bizi sorgulamasını, yargılamasını istemiyorsak sorumluluklarımızın şuurunda olmalıyız. Bu şuurla yaşamalı ve nesillerimizi de bu şuurla yetiştirmeliyiz. Sıfır israf, yüzde 100 verimlilik hayat felsefemiz olsun. Bu düşüncelerle çağı anlamak lazım... “

Şentop ayrıca, Ankara’nın en büyük eksikliğinin uluslararası düzeyde bir fuar düzenleyecek bir alanının olmaması olduğunu da kaydetti. 

“Gelecek İçin Teknolojiler” temasıyla düzenlenen fuarda, yerli ve yabancı şirketler ile kuruluşlar yeni teknoloji ürünlerini sergileniyor. Başta savunma sanayi olmak üzere sanayi, eğitim, enerji, tarım, iletişim, ulaşım ve sağlık sektörlerindeki akıllı çözüm teknolojileri ele alınacak. 155 teknoloji firması fuarda yerini aldı. Fuar, 3 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuara girişler ise ücretsiz. 

 
Sayısal dersleri sevdirecek formüller kaldırım taşlarında
 
Bilgisayar bilimlerindeki gelişmeler bilişsel psikolojiyi de etkiledi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çivinin sanata dönüştüğü nokta; Filografi
Filografinin zor ve sabır gerektiren bir sanat olduğunu söyleyen Senem ...
Sokak hayvanları ve çöp toplayan vatandaşlar zarar görmesin
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sezayi Kara, berber ...
Gebe okulunun amacı sağlık okuryazarlığını artırabilmek
Ankara Şehir Hastanesi’nde bünyesinde gebe okulu açılışında konuşan Ankara ...
 
Amaç şoförlere nitelik kazandırmak
Psiko-teknik değerlendirme raporunun önemine binaen Seğmenler Mesleki ...
Cumhuriyet coşkusu Seymenlerle katlandı
Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. yılı kapsamında, Anadolu lisesi öğrencileri ...
Karanfil esnafı tadilattan memnun
Kızılay’ın en işlek sokaklarından olan Karanfil ve Konur Sokakta yenileme- ...
 
Cam balkon işçiliği dikkat ister
Isı ve ses yalıtımında sağladığı avantajlar nedeniyle PVC ve cam balkon ...
İşlemesi ustalık isteyen maden: Oltu Taşı
İşlenmesi ustalık, emek ve sabır gerektiren Oltu taşından yapılan ürünlerin ...
Köpük tabak ve bardaklar artık her eve girdi
Genellikle hizmet sektörü içerisinde yer alan firmalar tarafından kullanılan ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
WALDORF OYUNCAKLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DENETİM ŞART!..
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SİNE-İ MİLLETTE BİR FERD-İ MÜCAHİT
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
BİT ARTIK 2020
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DALGA DALGA
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YATIRIMLARIN HEYECANI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AFRİKA KITASINDA EMPERYALİST MÜCADELE
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAYATININ UCUZ OLDUĞU YERDE TEK BİR SUÇLU YOKTUR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
OKULLARIN AÇILMASI
Esra SARI
Esra SARI
ANKARA’DAKİ VAKA SAYISI ARTTI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SEFER TASINA TEKRAR MERHABA
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
NATO, FRANSA, TÜRKİYE VE LİBYA
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
GÜNEŞ PANELİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GÖBEKLİTEPE VE NİCELERİ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İNEK ŞABAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MUTLULUK İLE İLGİLİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
HİKMET ARAYIŞI
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva