ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Meteorolojiden 5 il için yağış uyarısı
Meteorolojiden 5 il için yağış uyarısı
Sarıçam ormanları gençleştiriliyor
Sarıçam ormanları gençleştiriliyor
Mesire yerleri yeniden açılıyor
Mesire yerleri yeniden açılıyor
Dipsiz Göl güzelliğiyle büyülüyor
Dipsiz Göl güzelliğiyle büyülüyor
Ege'deki turizm merkezleri kontrollü tatile hazır
Ege'deki turizm merkezleri kontrollü tatile hazır
HABERLER>ÖZEL HABER
23 Mayıs 2019 Perşembe - 07:19

Vakıflar Hukuku paneli düzenlendi

Ankara Üniversitesi ve Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı iş birliği ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ‘Vakıflar Hukuku’ paneli düzenlendi.

Vakıflar Hukuku paneli düzenlendi

HALİL YATAR
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda düzenlenen ‘Vakıflar Hukuku’ paneline, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ve TÜSİAV üyeleri ile çok sayıda hukuk öğrencisi katıldı. Panelden önce gerçekleşen açılış konuşmalarında hukukun ve vakıfların önemine vurgu yapıldı. 
 

Bu fakülte beni 50 yıl öncesine götürdü
Açılış konuşmasını yapan Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Başkanı VeliSarıtoprak, Ankara Hukuk Fakültesinde geçmiş anılarını aktardı. Sarıtoprak, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü kendisine yol haritası olarak çizdiğini söyledi ve şöyle konuştu:
“Yaklaşık 40 yıldır sivil toplum işleriyle uğraşıyorum.Binlerce derneğin, vakfınve işveren sendikasının kuruluşunda yer aldım, ön ayak oldum. Çok mutlu ve huzurluyum insanların hayatına dokundum. Ankara’ya geldiğimden beri binlerce kişinin iş sahibi olmasına vesile oldum. Binlerce öğrencinin burs almasına vesile oldum. İnsana hizmet ettim. Rahmetli Ulu önderimiz Atatürk’ün bir lafı var, o benim düsturum olmuştur. Diyor ki Gazi Atatürk, ‘Hayatta gerçek mutluluk, başkalarını mutlu etmekle sağlanabilir.’ yine değerli dostumun, kardeşimin Erkan İbiş’in bir lafı var oda diyor ki, ‘Aldığımız unvanların, taşıdığımız görevlerin zekâtlarını veriyoruz bu ülkeye.’ Hepimizin bu ülkeye hizmet borcu var. Hepimizin! 

Bu fakülte ve yandaki amfi beni 50 yıl öncesine götürdü. 68-69 yılında Afyon Lisesini bitirip, Ankara’ya geldiğimde arkadaki öğrenci yurdunda kaldım. Aşağıdaki amfide de Öğrenci Seçme Sınavına girdim. Hukuk yurdunda kaldım. 50 yıl sonra burada sizlere hitap ediyorum. Ne mutlu bana. İnsan her şey oluyor.”
 

Sarıtoprak, vakıfçılık deneyimini aktardı
Sarıtoprak ilk vakıf deneyimini şu sözlerle anlattı:
“Vakıf Hukuku burada enine boyuna tartışılacak şimdi. Ben hukukuyla değil örgütlenmesiyle ilgilenirim. Derneği, vakfı, cemiyeti kurarım arkasından koşun hizmet edin derim. Ben size sivil toplumda tanışmamı anlatmak istiyorum. 9. Cumhurbaşkanı Rahmetli Süleyman Demirel’in çok büyük katkısı olmuştur. Hep dokunmuştur hayatıma. Yıl 1986 Afyon Lisesinde Yetişenler Derneğini kurduk. Derneğin onursal başkanı Sayın Demirel. Ziyaretine gittik arkadaşlarla beraber. Sayın Demirel’in yanında rahmetli Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun ve zamanın Diyanet İşleri Başkanı yakın dostum Mehmet Nuri Yılmaz var.

Ekrem Ceyhun ve Mehmet Yılmaz Demirel’e Erzurum Vakfı hakkında bilgiler anlatıyorlar. Rahmetli Demirel bana döndü, derneği vakfa dönüştürün dedi. Oradan öğrencilere burs verirsiniz dedi. İlk vakıf derslerimi Mehmet Nuri Yılmaz’dan aldım. Dini olarak vakıfın önemini anlattı. Bende kalktım derneği vakıfa çevirdim ve burs verebilmek için Afyonlu iş adamlarını tek tek gezdim. Topladığım parayla Borusan Holdingin kurucusu Asım beyin yanına gittim. Kendisi o zamanlar 40 öğrenciye burs veriyormuş. Şuanda 400 öğrenciye burs veren Afyon Eğitim Vakfı’nın kuruluşunda yer almak beni çok mutlu etti.”
 

Burada elbette ki ahlakın, etiğin, hukukun hepsinin önemi var
Bir diğer açılış konuşmasını ise Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş yaptı. İbiş de okul ile ilgili anılarını anlattıktan vakıf konusunda sadece hukukun değil toplumun bilincinin, ahlakının ve birçok etmeninde söz konusu olduğunu belirttikten sonra şu sözlere yer verdi:
“Asistanlığımın ilk yıllarıydı. Yoğun hastalar, başım kalabalık tam o sırada öğrenciler geldi ileride ne olmak istiyorsunuz diye asistanlara soruyorlar. Birisi ben bakan olacağım dedi, öteki ben müteahhit olacağım dedi ve hakikaten de oldu. Diğer arkadaş kanserden vefat etti. Ben de ne deyim diye düşünüyorum.Bir taraftan hastalarla ilgileniyorum, rektör olacağım dedim geçtim. O zamanlar rektörlüğü sorsalar anlatamazdım gibi geliyor bana. Çünkü hiç rektör görmemişim, nasıl bir şey bilmiyorum. Demek ki insan 30-40 yıl önce ne söylediyse iyi bilmeli. Tabi bu aslında çalışmanın, hedef koymanın iyi bir şey olduğunun göstergesi.

Bugün iki konu var aslında hem vakıf hem de hukuk. Elbette insanlar var olduğu sürece dayanışma, paylaşma, birlikte olma, aidiyet duygusunu geliştirme, dostluk, sevgi gibi duyguları canlı tutma konusunda hep çaba göstermiş. Zamanla bunlar müesseseleşmiş. Sayın Veli beyde bu konuyla ilgili bilgiler verdi. Aslında kültürümüzde bu yöndeki çaba çok ağırlıklı. Selçuklularda, Osmanlılarda ve Cumhuriyetimizde de bu duygular etkili oldu.

Bütün dinlerde aslında bu anlayış var. Ama bu vakıflarında hep etkili çalışmasını isteriz. Aslında toplum olarak vermeyi severiz ama hep bir kuşku vardır acaba doğru yere mi harcıyorlar diye. Amacına uygun kullanıyor mu? Burada elbetteki ahlakın, etiğin, hukukun hepsinin önemi var. Hukukun ne olduğunu benim burada söyleyecek halim yok. Daha birinci sınıf hukuk öğrencisiyim. Hukukla ilgili bilgilerimi geliştirmeye çalışıyorum. 
 

Vakıf müessesi bizi millet yapan araçlardan biri
Bir diğer konuşmacı Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ise “Herkesin bu okul için farklı bir anısı var.” dedi ve şöyle devam etti:
“Asistanlık sınavına burada girdiğim için bu salon benim için önemli. Burası okuma salonuydu ben köşede girdim sınava. Asistan olduğum yer burasıdır. O kadar çok hatıram var ki tam 30 sene oldu. Mustafa Kemal Büyük Nutukta 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktım dedikten sonra bir iki paragraf ifade edip şunu söylüyor; ‘Üç temel düşünce vardı diyor. Birincisi memleketi İngiliz himayesine sokmak, ikincisi milletler cemiyetinden manda kararı çıkartmak üçüncüsü ise herkesin kendi başının çaresine bakması. Biz bu üçünü kabul etmedik benim düşüncem Anadolu’da yeni bir Türk devleti oldu’ diyor. Ben konuşmaları dinlerken şunu düşündüm, yeni bir Türk devletinin kurulması nasıl başarılı oldu? Elbette milletin varlığıyla başarılı oldu. Çünkü yeni bir millet diyemezsiniz. Çok uzun asırlara ihtiyaç vardır. Mustafa Kemal akabinde devam ediyor, ‘Milletime hep güvendim.’ diyor. Vakıf müessesi bizi millet yapan araçlardan biri. Kişileri kişilere nesilleri nesillere bağlıyor.”
 

Vakıflar medeniyetlerin iz düşümüdür
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen de yaptığı konuşmasında vakıfların kadim medeniyetimizin özü olan önemli bir kurum olduğunu belirtti, Prof. Dr. Özen; “Temelinde dayanışma duygusu, insan sevgisi ve hayır yapmak vardır. Vakıf duygusu hiçbir karşılık olmadan, hiçbir çıkar gözetmeden sadece vermeyi gerektirir. Vakıf ait olduğu toplumun değerlerinden doğmuştur. Vakıflar medeniyetlerin iz düşümüdür. Günümüzde devletlerin sosyal devlet olmak için kullandığı en önemli enstrüman vakıflardır. Vakıfların devlet tarafından denetlenebilir olması oldukça önemlidir. Vakıflar Selçukludan Osmanlıya ve Cumhuriyete kadar gelen en köklü müesseselerdendir.” şeklinde konuştu. 
 

Vakıf insanlığın yararına çalışmak üzerine kuruludur
Panelin organizatörlüğünü yapan TÜSİAV Hukuk Platformu Başkanı Av. Celalettin Solmaz da konuşmasında şunları söyledi:
“Vakıf insanlığın yararına çalışmak üzerine kuruludur.Onun için vakıf demek kişinin kendi parasından bir hayır inşa etmesi demektir. Toplumsal dayanışmayla öne çıkan vakıf hukukuna geçmiş dönemde de rastlamak mümkündür. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu programda vakıf hukukunu ayrıntılı bir biçimde ele alacağız.”
Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Alanında uzman isimler vakıf kavramının yararlarını, Türk hukukundaki yerini ve vakıflar hukukunu çeşitli yönleriyle anlattı.

Etiketler:
 
Müzik Atölyesi’nde Yaza Merhaba Panayırı
 
Çevreci projeler hayata geçiyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen 2 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tema Vakfı: “Arılar yoksa, hayat yok”
“Arılar yoksa, hayat yok” diyen TEMA Vakfı Ankara İl Temsilcisi Nevzat ...
Sosyal haklar korunmalı
Türkiye Emekliler Derneği Genel Eğitim Sekreteri Arif Yıldız, “Sosyal ...
Hatay lezzetlerini mutfağa taşıyor
32 yaşında kendi markasını yaratan Lütfi Fansa, memleketi olan Hatay’ın ...
 
Çocukların göz sağlığı ciddiye alınmalı
Gözlük sektöründe yıllardır çalışan Sağlam Optik yetkilisi Erhan Ünal, ...
Dev altyapı yatırımlarını hayal edemezdik
TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Ülkemizde gerçekleşmekte olan dev altyapı ...
25 yıldır kaşık yapıyor
Kayın ağacından tahta kaşık imal eden ahşap ustası Durmuş Yüceer, meslekte ...
 
Yardımlarla geleceğe ışık tutmaya çalışıyorlar
Kale Gençlik Platformunun düzenlediği iftarda konuşma yapan Platform Başkanı ...
Herkesin taşın altına elini koyması gerekir
Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün yatırımın ve istihdamın ...
Güçlü bir antioksidan: Argan yağı
Cildin iyileşmesine yardımcı olan, saçları güçlendiren, içerisinde birçok ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
OPERATÖRLER ACİL DURUMLARA NE KADAR HAZIR
Esra SARI
Esra SARI
ÇAĞIN SORUNU; İŞSİZLİK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva