ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
MTV'nin ilk taksitinde son 9 gün
MTV'nin ilk taksitinde son 9 gün
Irak'ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi
Belçika'da askerler sokaklardan çekiliyor
Belçika'da askerler sokaklardan çekiliyor
Almanya Başbakanı Merkel Türkiye'ye geliyor
Almanya Başbakanı Merkel Türkiye'ye geliyor
Libya Hükümeti'nden BM'ye çağrı
Libya Hükümeti'nden BM'ye çağrı
HABERLER>ÖZEL HABER
11 Eylül 2019 Çarşamba - 07:09

Ürettiğimiz her şey aslında bizi tarif eder

Buket Önyürü, “Bir resim üzerinde kimi zaman haftalarca çalışmam gerekiyor ve ortaya çıkan işe baktığım zaman bu kadar yoğun nasıl çalışmışım diyorum ” dedi.

Ürettiğimiz her şey aslında bizi tarif eder

HALİL YATAR 

Ressam, arkeolog ve müzeci Buket Önyürü ile sanat ve çalışma alanları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte o söyleşinin devamı;

Salt kurs ile resim sanatçılığı yapılabilir mi?

Doğuştan gelen yaradılışın etkisi çok önemli. “Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur.” sözü çok geçerlidir. Bunun üzerine sevgi, eğitim, kültür, coğrafya ve en önemlisi çok çalışmak sonucu belirleyen etkenlerdir. Amerika’yı yeniden keşfe gerek yok, kendi kendinize bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. Bir yerden sonra takılır kalırsınız. Daha önce bu aşamalardan geçmiş kişilerle kurulacak olan diyalog sizi düzlüğe daha çabuk çıkarır. Eğitimlerle ancak belirli bir kimliğe sahip olursunuz. Bir yerden sonra öyle bir noktaya geliyorsunuz ki, resmin altında imzanız olmasa da, insanlar tanıyabiliyor resimlerinizi. Bu kimliği oluşturabilmek önemlidir.

Resim kurslarının etki ve katkısı sanat gelişiminde büyük öneme sahip. Doğuştan gelen yetenek, içten gelen bir istek biraz da eğitim olduktan sonra neden olmasın.  Ben yeteneğin, gelişim süresini kısalttığını savunurum. Yeteneksiz bir insan gerekli eğitimlerle biraz daha uzun zamanda yetenekli insanları yakalayabilir. Yetenekli bir kişinin 6 ayda geldiği yere, eğitimlerle 1.5 senede gelebilir.

‘Ressamlık’ sizin için nedir? Ressamlığı nasıl tarif edersiniz? 

Her çizgi, her boyadığımız, ürettiğimiz aslında bizi tarif eder. Sevgi emek ister, güzellik ister, fedakârlık ister. Ben bunu yaşamımın her anında olduğu gibi, resimlerimde de gerçekleştiren bir insanım. Tekniğim ve tarzım çok yoğun emek harcamamı gerektiriyor, evet bazen çok yoruyorum. Ama eserim ortaya çıktıktan sonra müthiş bir mutluluk sarıyor beni. Bir resim üzerinde kimi zaman haftalarca çalışmam gerekiyor ve ortaya çıkan işe baktığım zaman bu kadar yoğun nasıl çalışmışım diyorum, verdiğim emeğe ben de şaşırıyorum. Severek yaptığın iş ortaya çıktığında aldığın haz ve verdiğin emeğin karşılığını almaktır önemli olan benim için. Aslında bu hayatın bütününde geçerli. İnsan ilişkilerine de baktığımızda aynı tarzım burada da geçerli. İnsan ilişkilerine gösterdiğiniz emek ve saygının size sevgi olarak döndüğüne her zaman tanık oldum. Bir insan bunu gerçekleştiriyorsa yalnızca iyi ressam değil, hangi işi yapıyorsa en iyisidir benim için.

Sanatçı kendi yaşamından yola çıkarak sanatını gerçekleştirmeye başlar. Ben de yaşamımdaki gerçeklerimden yola çıkıp bunun içerisine, hayallerimi ve düşlerimi de resimlerime ekledim. Sadece yaşadığım olaylardan etkilenmek değil, hayallerimin resimlerimde yer alması, resimsel dilimin de zenginleşmesini sağlıyordu. Akış beni bu kompozisyon içinde gerçeklikten düşselliğe, somuttan soyuta geçişlerle kendime özgü çalışmalar yapmaya yönlendirdi. 

Ressamlık zor ve stresli mi sizce? 

Ben stresli bir meslek olduğuna katılmıyorum. Aksine resim yaparken bir atölye ortamında boyalarım, malzemelerimle birlikte, tüm dünyevi düşüncelerden soyutlanarak eserlerimin üretimine geçiyorum. Aksine günlük yaşam içerisinde yaşadığım stresten de arınmış oluyorum resim yaparken.

Somut hayvan serisi çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Dünya üzerinde insan dışında birçok canlı türü yaşamakta ve çoğu artık yaşamakta zorlanmakta. Küresel ısınma, ekosistemin değişmesini tetiklerken insanoğlu diğer canlılara yer bırakmamakta. Dünya üzerinde yaşayan birçok nesli tükenen hayvan bulunmaktadır. Gelecek yıllarda bunlara yenileri eklenecek. Buna dikkat çekmek amacıyla “Wild Animal“ isimli yeni bir hayvan serisi hazırlığı içerisindeyim.

Ressamlığın yanı sıra arkeolog ve müzecisiniz. Son dönem Göbeklitepe çalışmaları ile ilgili bilgi verir misiniz?

İnsanlık tarihinin yeniden yazılacağı bir yer Göbeklitepe. Bulunan kalıntılar Mısır Piramitlerinden, Maya ve Mezopotamya medeniyetlerinden binlerce yıl öncesine ait. Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’de kazılar 1995 yılından beri devam ediyor. Buluntular insanın henüz çömlek, yazı ve tekerlekle tanışmadığı zamanlara milattan önce 10000 yılına dayanıyor.

Cumhurbaşkanımız tarafından 2019 yılının ‘Göbeklitepe yılı’ ilan edilmesi beni hem bir Arkeolog hem de ressam kimliğimle çok sevindirdi ve heyecanlandırdı.

Dünya Kültür Mirasına sahip çıkma bilincini oluşturmak, yok olan kültürel ve tarihi değerleri yaşatmak, farkındalık yaratmak ve kültürel değerlerimizi daha geniş kitlelere duyurmak için “Cennetin Bahçesi Göbeklitepe” isimli resim koleksiyonumu tarih ve sanatseverlerle buluşturdum ve bu yıl içerisinde çeşitli yerlerde devam etmesini planlamaktayım.

Sosyal medya ile ilişkileriniz nasıl?

Sosyal medya son günlerin fenomeni. Sosyal ağlardan iş bağlantısı kurmak, yeteneklerini göstermek, iş bulmak, yeni bağlantılar oluşturmak mümkün. Tabii sosyal medyayı doğru kullandığınız sürece.

Sanat medyada yeterince yer buluyor mu?

Ben sanata sosyal medyanın öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Toplumumuzun nitelikli sanatsal yönünün artması için biraz daha çaba harcanmalı. Ekranlardan sürekli bir talep geldi açıkçası. Ekran yüzün var senin derler. Ama her şeyin bir vakti saati olduğuna inanıyorum. Her şeyi akışında yaşamayı sevdiğim gibi bu konuyu da akışında değerlendirebilirim.

Sosyal medyanın sizin alanınıza etkileri neler?

Yeni iletişim teknolojileri insanlara, düşüncelerini ve eserlerini paylaşacakları olanaklar yaratan, paylaşım ve tartışmanın olduğu bir ortam sunmakta. Sosyal medya , insanları bir araya getirmesi ve aralarındaki etkileşimi arttırması bakımından büyük bir öneme sahip. Okuduğum araştırmalarda insanların, bu sanal gerçeklik içinde gün geçtikçe daha fazla zaman geçirdiklerini yazıyor. Büyük bir çoğunluğumuz artık gerçek yaşam ihtiyaçlarımızı bu sanal dünyadan karşılamaktayız. Bence sanal dünyayla, gerçek dünya arasındaki sınır gün geçtikçe belirsizleşmekte. Öyle ki bu dünyada arkadaş bulma, bu dünyadaki insanlarla sosyal ve siyasi düşünce alışverişinde bulunma; hatta bu dünyadan birileriyle tanışıp evlenme gibi ciddi kararlar alınabiliyor. Özellikle gençler arasında kullanımı hızlı bir yükseliş gösteren sosyal medya, diğer yandan da günümüzün geleneksel medyasına rakip bence ; hatta kimi zaman öne geçer duruma geldiği durumlar bile olabiliyor. Kendi açımdan değerlendirirsem durumu ben o gazetenin derginin kokusunu almalı, dokusunu ellerimde hissetmeliyim. Sosyal medyayı doğru kullanırsanız müthiş etkili bir araç. Ben sanatımı kısa sürede geniş kitlelere duyurabilmede sosyal medyanın gücünü kullananlardanım.

Çok yoğun bir hayatınız var. Gününüzü nasıl geçiriyorsunuz? Boş zamanınız kalıyor mu?

Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır sözünü çok severim. Zaman öyle bir şeydir ki ne durdurabilir, ne yavaşlatılabilir ne satın alınabilir ne geri döndürülebilir ne de tekrar kullanılabilirsiniz. Zaman bize verilmiş en değerli sermayedir. Zamana karşı yaklaşımımız hayata bakış açımızı yansıtır. Bazı insanlar vaktini nasıl geçireceğini düşünür ben ise zamanımı nasıl verimli kullanabileceğimi. Boş zamanım olmuyor diyebilirim. Gündüz arkeoloji, eğitim, projeler; resim ve en değerlisi de ailemle geçirdiğim zamanlar.

Gelecek planlarınız nelerdir? 

Sanat sonu olmayan bir yolculuk. Gündelik yaşam tarzımda planlı programlı olsam da geleceğe dair pek çok plan program yapsam da bir akış var ve o yaşanıyor. Hayatın bana getirdiği sürprizleri seviyorum. Sanatçı kendi yaşamından yola çıkarak sanatını gerçekleştirmeye başlar. Ben de yaşamımdaki gerçeklerimden yola çıkıp bunun içerisine, hayallerimi, düşlerimi ve resimlerimi ekledim. 

Sadece yaşadığım olaylardan etkilenmek değil, hayallerimin resimlerimde yer alması, resimsel dilimin de zenginleşmesini sağlıyordu. Akış beni bu kompozisyon içinde gerçeklikten düşselliğe, somuttan soyuta geçişlerle kendime özgü çalışmalar yapmaya yönlendirdi.  Sanat ve bilim hayatımın ayrılmaz bir parçası oldu. 

Dünyada bana verilenlerin kıymetini bilmek ve şükretmek temel felsefem. Her sabah sağlıkla uyanıp, kalkıp yapmayı en çok sevdiğiniz bir işi yapmak büyük bir konfor bence. İnsan kendisini nerede görmek istiyorsa oradadır. Ben konumumdan, başarılarımdan ve azmimden memnunum. Çalışmaya ve şükretmeye devam…

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sanata ve sanatçıya verdiğiniz değer ve bu keyifli röportaj için Kırmızı Türk’e çok teşekkür ediyorum. Bugünlere gelmedeki emeklerinden ötürü aileme teşekkür ediyorum. Tüm sevenlerime ve takipçilerime de sevgi, selam ve teşekkürlerimi sizin aracılığınızla iletiyorum.

Etiketler:
 
Konserve yapımında dikkat edilmesi gerekenler
 
Başkan Altınok: Belediye ehil ve emin ellerde
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Konserve yapımında dikkat edilmesi gerekenler
Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen: “Özellikle ev yapımı konservelerde ...
Göz kapağı düşüklüğü erken tedavi edilmeli
Her çocuğun mutlaka yıllık göz muayenesi kontrolüne gitmesi gerektiğini ...
A Milli Kadın Milli Voleybol Takımı Avrupa 2’ncisi oldu
2019 CEV Avrupa Kadınlar Voleybol şampiyonası finalinde Türkiye, Sırbistan’a ...
 
Sanatta rekabet yok
Ressam, arkeolog ve müzeci Buket Önyürü ile sanat ve çalışma alanları ...
Oküloplasti cerrahisi sadece estetik olarak düşünülmemeli
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Gürdal, oküloplasti cerrahisinin ...
Buradaki yaşamlara tanık olmaları gerekiyor
Ankara Kalesi birçok fotoğrafçı için ilham kaynağı. Kimi fotoğrafçılar ...
 
Biyoloji sektörünü bıraktı tasarımcı oldu
El emeği ile yaptığı birbirinden farklı beton saksıları, kullanılabilir ...
Zamlar kimseyi mutlu etmedi
Bu ayın başında Ankara’da toplu taşımaya gelen zam taksimetrelerde de ...
Çevre felaketi kapımızda
Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Eğer bu çöpler ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İZ BIRAKANLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
E-TİCARET NEDİR? NASIL YAPILIR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HAYATA UMUTLU VE MUTLU BAKABİLİRİZ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KENDİNE VE TOPLUMA YABANCILAŞMA
Esra SARI
Esra SARI
GERİ DÖNÜŞÜM EKONOMİSİ İNSANLIK İÇİN ÖNEMLİ
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
‘‘CAM ADASI’’ MURANO
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
GELİR EŞİTSİZLİĞİ İÇİN YENİ BİR REÇETE GEREK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BERLİN KONFERANSI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ORTADOĞU’DA ESKİ PROBLEMLERE YENİ KARTLAR DAĞITILIYOR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KIRSAL KALKINMA
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DOLAYLI VERGİLERDE SAPMA OLURSA!...
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
AYARSIZ HESAPLAR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
ÇANKIRI'NIN TUZU
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KADINLARIN BAŞARISI KARANLIK ZİHİNLERE EN GÜZEL CEVAP
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
LİBYA'DA BARIŞIN İNŞASI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İŞSİZLİK, KYK, GSS BORCU DERKEN...
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
SEVGİ VE PAYLAŞMAK ÜZERİNE...
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Hatice Karataş
Hatice Karataş
HAYAT KISA KUŞLAR UÇUYOR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva