ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
1600 rakımlı dağda zorlu mesai
1600 rakımlı dağda zorlu mesai
Ağaç tünelli yol 'yolcularını' bekliyor
Ağaç tünelli yol 'yolcularını' bekliyor
Klasik otomobil merakı 'tamirci' yaptı
Klasik otomobil merakı 'tamirci' yaptı
Ağrı Ovası sarı çiçekleriyle büyülüyor
Ağrı Ovası sarı çiçekleriyle büyülüyor
Veri sızıntısına yerli 'Bariyer'
Veri sızıntısına yerli 'Bariyer'
HABERLER>ÖZEL HABER
7 Ekim 2019 Pazartesi - 07:41

Umarım başarılı olur

Yaklaşık 42 yıllık eczacı ve Eski Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, yeni seçilen Ankara Odası Başkanından beklentilerini ve eczacıların sorunlarını aktardı. Şener, “İyi bir arkadaşımız. Ekibinde de genç arkadaşlar var. Umarım başarılı olur..."dedi.

Umarım başarılı olur

İRFAN BAŞÇUHADAR


Yaklaşık 42 yıllık eczacı ve Eski Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener,  yeni seçilen Ankara Odası Başkanından beklentilerini ve eczacıların sorunlarını aktardı. Şener, “İyi bir arkadaşımız. Ekibinde de genç arkadaşlar var. Umarım başarılı olur. O mevkiye ihtiyaç duyacak bir arkadaşımız değil, maddi olarak da sorunları olan birisi değil.” dedi.
Umarım başarılı olur
Yeni Ankara Eczacılar Odası Başkanı hakkında beklentilerinin olduğunu ve yeni başkanın bu beklentileri karşılayabilecek bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Eski Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener,  “İyi bir arkadaşımız. Ekibinde de genç arkadaşlar var. Umarım başarılı olur. O mevkiye ihtiyaç duyacak bir arkadaşımız değil, maddi olarak da sorunları olan birisi değil. Bizim ilk dönemimizdeki gibi kendi cebinden harcayacak bir arkadaş.” dedi. 

Yardımcı eczacılık tekrar değerlendirilmeli
Eczacıların sorunları hakkında da bilgiler veren Şener, öncelikli olarak yardımcı eczacılık sorununun tekrar ele alınması gerektiğini ifade ederek, “Yardımcı eczacılık sorununun çözülmesi lazım. Yeni yasada kötü değil, ama düzeltilmesi lazım. Hem eczanenin hem de çalışanın mağdur edilmemesi lazım.” dedi. Ayrıca kademeli kar oranı sisteminin de değişmesi gerektiğini ifade eden Şener, bu konuda da hem odalar birliği hem de sağlık bakanlığının ortak hareketle işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi. 

Kan ürünlerindeki sistem bozulmamalı
“Kan ürünlerinin eczanelerden sıralı dağıtılması konusu çok güzel ilerliyor.” diyen Şener şöyle devam etti: “Türkiyede ilk başlatan oda da Ankara Eczacılar Odasıdır. Benim dönemimde başlatıldı. Çok büyük yolsuzluklarla mücadele ettik, tehdit edildik. Eskiden firma, hasta, belirli eczaneler ve simsarlar arasında dönen bir olaydı. Bunlar pahalı ilaçlar o zaman kar oranları çok yüksekti. Hatta bazı düzgün çalışmayan eczaneler araç veriyordu. Tabi bunlar 2000’lerin başında olan olaylar. İlaç takip sistemi yoktu, ilaç kontrolü yoktu birçok ilaç bu hastalara yazılıyordu ve eczaneden alıp çöpe gidiyordu. Şimdi bu sistem tıkır tıkır yürüyor. Son derece güzel şekilde ilacına da ulaşıyor. Bu anlattığım olay eczacıların elinden alınıp eski sisteme dönülürse veya bir takım insanlara verilirse çok ciddi sorunlar yaratır. Öyle bir dönüş umarım olmaz. Bu sistemi oturtmak yıllarımızı aldı.”

Türk halkı ile eczacısının bağı sıkıdır
Şener, Avrupa’da birçok market zincirinin ilaç satışı yaptığına dikkat çekerek, Türkiye’de de marketlerde ilaç satışının bir gün mutlaka olacağına değindi. Türkiye’de bu durumun zor olacağını kaydeden Şener, bunun sebebinin eczacı ile halk arasındaki bağdan kaynaklandığını anlattı. Şener, “Türk halkı ile eczacının bağı öyle sıkıdır ki komşusu gelir çocuk geldiğinde alsın diye evinin anahtarını verir. Parası yoktur sonra ödemek için ilaç alır. Bunu marketlerdeki eczanelerde yapamazlar. 
Eczaneler halkın gözünde hala en ciddi, en güvenilir müesseselerdir. Eczacı sokaktaki vatandaşın komşusunun abisidir, ablasıdır. Aralarında böyle bir bağ vardır. Türkiye’nin şartlarında da bu şekilde gidecek. Biz görür müyüz bilmiyorum ama bir gün bu ilaçlar süper marketlerde satılacak.” şeklinde konuştu.
Grip, öksürük ilaçlarını vitaminler takip ediyor
Kış mevsiminde bulunmamızdan dolayı, en çok grip ve öksürük ilaçlarının satıldığını kaydeden Şener, bu ilaçları vitaminlerin takip ettiğini belirtti. En son yaptıkları nöbette, insanları sıraya sokmak durumunda kaldıklarına değinen Şener, konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Bu sene benim 41. yılım. İlk defa geçen hafta pazar günü nöbetimde insanları sıraya soktuk. Bu sene garip bir şekilde insanlarda salgın var. Çoğu insan hasta ve bu hastalıklar uzun sürede ancak düzelebiliyor. Nöbet günü o kadar çok hasta vardı ki, mecbur insanları sıraya sokmak durumunda kaldık. Meslek hayatım boyunca ilk defa böyle bir şey gördüm.”

Antibiyotik ile ilgili yapılan çalışmaları destekliyorum
Kırk yıllık bir eczacı olarak, bilinçsiz antibiyotik kullanımına her zaman karşı olduğunun altını çizen Şener, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan antibiyotiklerin satışı ile ilgili gerçekleştirilen kısıtlamaları desteklediğini vurguladı. Yapılan bu kısıtlamanın eczacıları zorladığını kaydeden Şener, “Özellikle nöbet günlerimizde çok zorlanıyoruz. Bir kişi kucağında hasta çocuğu ile çıkageliyor. İlaç istiyor ve biz reçetesiz antibiyotik veremediğimiz için yardımcı olamıyoruz. Bu durum bizi hastaya karşı sıkıntıya sokuyor. Hastanelerde ciddi bir yoğunluk var. Acil servisler tamamen dolu. Bu yüzden de çoğu insan hastaneye gitmeden ilaç kullanmak istiyor. Kırk yıllık bir eczacı ve eski bir oda başkanı olarak özellikle antibiyotiklerin reçetesiz satılmasına kesinlikle karşıyım.” ifadelerine yer verdi.

Muayene ücretleri eczacılara kalmıyor
İlaç alırken, fazladan ödenilen muayene ücretleri ile ilgili Şener, şöyle konuştu: “İlaç alırken hastaların muayene ücretlerini bizler alıyoruz, ama bu paralar bize kalmıyor. Hastalarımız hala bunu öğrenemediler. 5 yıldan uzun süredir bizler, muayene ücretleri yüzünden hasta ile devlet arasında kalıyoruz. Bu uygulamada biz eczacıları resmen bedava tahsildar olarak kullanıyorlar. Bu tahsilatta eczacının hiçbir çıkarı ve kazancı yok. Ama hastalarla bu konu yüzünden muhatap kalan biz eczacılarız. Biz bunu tamamen Sosyal Güvenlik Kurumu adına tahsil etmiş oluyoruz. Bu tahsilatın karşılığın da birçok arkadaşımız kartla ödeme aldığı için bu para kalmış gibi KDV’sini veriyor. Kar oranın da vergisini ödüyor, gerçekten biz eczacılar için sıkıntılı ve üzücü bir durum.”

Her şeyin yan etkisi var
“Her şeyin yan etkisi var” diyen Şener sözlerine şöyle devam etti; “Kolesterol için şu ilaç diyorlar ama belirli bir dozun üzerinde kullanıldığı zaman mideye dokunabiliyor. Bir takım toksit etkiler, alerjik reaksiyonlar meydana gelebiliyor. Bunları kullanmadan önce muhakkak bir doktora veya eczacıya danışmak gerekiyor. Aktarlarda bu işin eğitimini almamış insanlara çok güvenmemek gerekiyor. 
Eczaneye de bir ticari kuruluş olarak bakamazsınız. Aktarların bu bitkileri para için yaptıklarını biliyoruz ve görüyoruz. Onun için onlarında denetimlerinin çok ciddi olarak yapılması gerekiyor. Sonuçta insan sağlığı söz konusu.”

Göz ve kanser ilaçlarında sorun yaşıyoruz
Son olarak ilaç bulmakta yaşadıkları sorunları dile getiren Şener, özellikle göz ve kanser ilaçlarında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Şener sözlerini şöyle tamamladı: “İlaç bulmakta ciddi sorunlar yaşıyoruz. Şurada gün boyu onlarca insana ilacınız yok demek zorunda kalıyoruz. Bu sözlerimde herhangi bir politik veya başka bir niyetim yok. Gerçekten göz ilaçları ve damlalarda ciddi sıkıntı var, kanser ilaçlarında sıkıntı var. Firmaları da çok suçlayamıyorum çünkü euro 6 liranın üzerinde ve ithal ettikleri ilaçları biz hala 2,69 liradan ödüyoruz. Böyle olunca yurt dışı firmalar da bizim kara kaşımıza kara gözümüze yapmıyor bu işi. Ciddi bir paranın döndüğü sektör sonuçta ilaç sektörü ve bu fiyatlara ithal etmek çok kolay olmuyor ne yazık ki…”

Eczacı milletvekillerinin devreye girmesi lazım
Şener ayrıca , “bu iş Sağlık Bakanlığıyla olacak bir iş değil, bu iş için eczacı milletvekillerinin devreye girip bir kamuoyu oluşturmak lazım. Çünkü kademeli ilaç kar oranı doğru değil. Bir eczanenin kapısından içeri girdiğin zaman %14-15’den aşağı değil. Yüksek fiyatlı ilaçları sattığın zaman kar elde edemiyorsun. Özellikle kira ödeyen ve birden fazla kişi çalıştıran eczaneleri bu kar oranları ne yazık ki kurtarmıyor. Bence bu konunun çözülmesi lazım” dedi.

Etiketler:
 
Yürüyüşle moraliniz düzelir
 
Büyükşehir’den hayvanları koruma günü etkinliği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler sergisi açıldı
Çağdaş Sanatlar Merkezinin ev sahipliğinde açılan “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan ...
Soğuyan havalara karşı tedbir almak lazım
Operatör Dr. Matben, “Bu dönemde aynı bağışıklık sisteminde olduğu gibi, ...
Nallıhan’da gizli cennet Uyuzsuyu Şelalesi
Ankara’ya 160 kilometre uzaklıkta olan Nallıhan ilçesi, birçok doğal güzelliği ...
 
136 sanatçı çocuklar için birleşti
Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği bu yıl üçüncüsünü açtığı ...
Antika halılar görücüye çıkacak
13 Ekim’de Ankaralı antika halı uzmanı Mehmet Aydın’ın onarımıyla yeniden ...
Derlas Otomotiv firması sektöre yeni bir adım attı
Prometeon Türkiye işbirliğinde düzenlenen Derlas otomotiv firmasının açılışında ...
 
Çiftçilerimiz borç erteleme kararını beklemektedir
Şemsi Bayraktar, “Çitçilerimiz dört gözle borç erteleme kararını ve kredi ...
Ülkelerin en önemli yatırımı bebek emzirmek
6. Ulusal Emzirme Sempozyumunda konuşan UNICEF Türkiye Sağlık Uzmanı Mehmet ...
Kıbrıs uyuşmazlık meselesidir
Siyaset Bilimci ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz Yozgatlılar ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Esra SARI
Esra SARI
EVDE SÜTLÜ TATLI YAPABİLİRİZ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİCE 87 YILLARA THY
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva