ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Semerkant Başkonsolosluğu açıldı
Türkiye'nin Semerkant Başkonsolosluğu açıldı
Filistin aşı için Çin ile anlaşma yaptı
Filistin aşı için Çin ile anlaşma yaptı
TFF'den 'kadına şiddete hayır' mesajı
TFF'den 'kadına şiddete hayır' mesajı
Şiddet mağduru 213 kadına yardım eli
Şiddet mağduru 213 kadına yardım eli
Olası bir saldırıda Tel Aviv'i yerle bir ederiz
Olası bir saldırıda Tel Aviv'i yerle bir ederiz
HABERLER>EKONOMİ
24 Kasım 2020 Salı - 11:44

Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, "Gerek iç pazardan gerekse Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarlarından kış turizmi merkezlerimize ilgi mevcuttur. Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor." dedi.

Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, gerek iç pazardan gerekse Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarlarından kış turizmi merkezlerine ilginin mevcut olduğunu belirterek, "Özellikle Erciyes ve Palandöken için bu 3 ülkeden charter uçuş planlaması yapan tur operatörlerimiz bulunuyor. Uludağ, Kartepe ve Kartalkaya’ya yönelik de yurt dışından talep bulunuyor. Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor." dedi.

Bağlıkaya, turizm sektörüne ilişkin yaptığı açıklamada, salgınla birlikte uluslararası seyahatlerin askıya alınması ve birçok ülkenin sınırlarını kapatması neticesinde 2020 yılında uluslararası seyahat sayısının ocak-ağustos döneminde yüzde 70 oranında gerilediğini, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, sekiz aylık dönemde uluslararası seyahat sayısının 700 milyon azalırken, uluslararası turizm gelirinde yaşanan kaybın 730 milyar dolar olduğunu söyledi.

Türkiye açısından bakıldığında dünyadaki bu gerilemeyle benzer bir durumun olduğunu ifade eden Bağlıkaya, şunları kaydetti:

"2020 yılının ocak-ekim ayları arasını kapsayan ilk on aylık dönemde Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının yüzde 72 oranında düşüşle 13,6 milyona geriledi. Bunun 11,2 milyonunu yabancı ziyaretçiler oluşturdu. Ocak-Ekim 2020 döneminde en çok ziyaretçi gönderen ilk 5 ülkenin Rusya, Almanya, Bulgaristan, Ukrayna, ve İngiltere olduğunu görüyoruz. Yabancı ziyaretçilerden elde edilen turizm gelirine bakıldığında 2020 yılı ocak-eylül döneminde 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 69,4 oranında gerileme ile 22,1 milyar dolardan 8 milyar 145 milyon dolara geriledi. 2020’yi 15 milyon ziyaretçi 10 milyar dolar turizm geliri ile bitireceğimizi tahmin ediyoruz."

Bağlıkaya, turizm gelirlerinin 2019'da dış ticaret açığının yüzde 96’sını kapattığını aktararak, "2020'de tamamını kapatmasını bekliyorduk. Bugünkü veriler maalesef bizim heyecanla paylaştığımız veriler değil.Turizm denince işin yabancı ziyaretçi boyutu ve maddi anlamı ilk anda doğal olarak akla gelenler, ama bu madalyonun sadece bir yüzü, diğer yüzünde vatandaşımızın istihdamı, refahı ve işin sosyal boyutu var. Turistin azalması doğrudan doğruya yerelimizin, vatandaşımızın refahını düşürüyor. Cari açığımızı, istihdam açığımızı büyütüyor." diye konuştu.

"Vatandaşlarımızın uygun fiyatlı tur olanaklarını değerlendirmesini tavsiye ediyorum"

Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB üyelerinin erken rezervasyon kampanyalarını bu yıl kasım ayı itibarıyla yüzde 50’ye varan indirimlerle başlattığını vurgulayarak, yurt içi tur paketlerinin 3 ay ötelemeyle 15 aya varan sıfır faizli taksit seçenekleri de tatile özlem duyan vatandaşlar için ciddi bir ödeme kolaylığı sağladığını belirtti.

Bununla birlikte erken rezervasyon sürecinde alınan tur paketlerine iptal iade garantisinin de sunulduğunu ifade eden Bağlıkaya, "Yurt içi turlarda tatilin başlamasına 72 saat kala, yurt dışı turlarda ise 21 gün kalaya kadar iptal hakkı tanınıyor. Yurt dışı turlar için, sadece paket ücretinin yüzde 10'unu ödeyerek rezervasyon yapıp, gerisinin turun başlayacağı gün ödenebileceği seçenekler var. Dolayısıyla vatandaşlarımızın uygun fiyatlı tur olanaklarını değerlendirmesini tavsiye ediyorum." diye konuştu.

Bağlıkaya, koronavirüs süreci nedeniyle erken rezervasyonlara bir anda yüksek bir talep gelmese de aşının bulunduğu yönündeki haberler ve aralık ayından itibaren batılı ülkelerde fiilen uygulanmaya başlanması yönündeki beklentinin sektör olarak kendilerini umutlandırdığını aktararak, "Pandemi riskinin hafiflemesi ve ortadan kalkması durumunda 2021 yılı yaz döneminde turizmde ciddi bir hareketlenme yaşanabileceğini düşünüyoruz. Zira pandemi nedeniyle tüm dünyada insanlar çok uzun süreler evlerine kapandılar. Seyahat talebi hızlı bir şekilde artabilir. Dolayısıyla erken rezervasyon fırsatlarından vatandaşlarımızın yararlanarak uygun fiyatlı olarak tatil rezervasyonlarını yaptırmaları faydalı olacaktır." dedi.

Türkiye'de havalimanlarından, tur, transfer araçlarına ve otellere kadar çok önemli hijyen kriterleri getirildiğini ve başarıyla uygulandığını belirten Bağlıkaya, alınan önlemlerin 2021 yılında da turizm sektöründe çok ciddi bir şekilde uygulanmaya devam edeceğini, maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat edildiği müddetçe vatandaşların gönül rahatlığıyla tatil yapabileceğini dile getirdi.

Kış turizmi merkezlerine Rusya, Ukrayna ve Polonya ilgisi

Bağlıkaya, bu dönemde turizm sektöründe yaşanacak ilk hareketliliğin kış turizminde olacağını belirterek, "Geçmiş yıllara göre daha az olsa da şimdilik gerek iç pazardan gerekse Rusya, Ukrayna ve Polonya pazarlarından kış turizmi merkezlerimize ilgi mevcuttur. Özellikle Erciyes ve Palandöken için bu 3 ülkeden charter uçuş planlaması yapan tur operatörlerimiz bulunuyor. Uludağ, Kartepe ve Kartalkaya’ya yönelik de yurt dışından talep bulunuyor. Türkiye kış turizminde ön plana çıkıyor. Pandemi kaynaklı bir sorun olmazsa bu turlar 18 Aralık tarihinde başlayacak ve mart ayının sonuna kadar sürecek." dedi.

Korona önlemlerinin son derece etkin bir biçimde uygulanmasının sağlaması ve faaliyetlerin korona önlemleri ile gerçekleşebildiğinin sürekli altının çizilmesi gerektiğini vurgulayan Bağlıkaya, şunları kaydetti:

"Ağırlıklı olarak iç pazara hitap eden Uludağ Kayak Merkezi, aynı zamanda Ukrayna ve Rusya’dan da talep görüyor. Uludağ’da geçen yıl 350 bin geceleme gerçekleşti. Günübirlik ziyaretlerle birlikte Uludağ 1 milyon 122 bin kişi tarafından ziyaret edildi. İç pazar açısından özellikle 15 günlük sömestr tatilinde ön plana çıkan Uludağ’a yönelik rezervasyon talepleri bu yıl da iyi seyrediyor. Palandöken Kayak Merkezi, Ukrayna Rusya ve Polonya’dan gelen taleplerle kış dönemi için şu anda sezonda yüzde 80 doluluk gösteriyor. 27 Aralık itibarıyla Rusya’dan Moskova’dan haftada iki sefer düzenlenecek.

Geçen yıl günübirlik ziyaretçiler dahil olmak üzere toplamda 2 milyon 250 bin kişi Erciyes Kayak Merkezi’ni ziyaret etti. Bu kış döneminde Erciyes Kayak Merkezi’ne Ukrayna, Rusya, Polonya pazarlarından charter seferler düzenlenecek. 18 Aralık’dan itibaren başlayacak olan charter seferler Mart ayının 15’ine kadar devam edecek. Erciyes’e haftada 6 charter sefer bekleniyor. Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeki turizm tesislerine bu yıl da yurt dışından talep iyi seviyede bulunuyor. Genel satışların da iyi olduğu bilgisine sahibiz. Geçen kış döneminde yüzde 80 doluluk ortalamasına ulaşan bölgedeki dolulukların bu yıl da benzer seviyelerde olması hedefleniyor. Kartepe’yi geçen yıl günübirlik ziyaretle birlikte 1 milyona yakın ziyaretçi ağırladı. 2020 senesi için ise pandemi ile ilgili yeni ve ilave kısıtlamalar olmazsa yine geçen seneki rakamın yakalanacağı öngörülüyor."

"Başarılı sağlık uygulamaları ve aşılanma çalışmaları tanıtımlarda etkin kullanılmalı"

Firuz Bağlıkaya, aşının uygulanmaya başlamasıyla pandeminin olumsuz etkilerinin ortadan kalkmaya başlaması ve seyahat kısıtlamalarının aşamalı olarak kaldırılmasının öngörüldüğünü, bu durumun da turizm açısından olumlu bir sonuç doğurmasını umut ettiklerini belirtti.

Özellikle Türkiye için en önemli turizm pazarı konumunda bulunan Avrupa ülkelerinde aşılanmanın hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ihtimalinin bu konudaki umutlarını desteklediğini ifade eden Bağlıkaya, 2021 yılında Avrupa ülkeleri kaynaklı seyahat hareketlerinin artmasının beklenebileceğini söyledi.

Bağlıkaya, aşılanmanın yoğun olduğu ülkelerden güvenli bulunan ülkelere seyahat daha çok olacağına işaret ederek, "Bu süreçte ülkemizdeki başarılı sağlık uygulamaları ve aşılanma çalışmalarında kaydedilen gelişimle birlikte turizm alanında alınan hijyen önlemlerinin tanıtımlarda etkin biçimde kullanılması Türkiye’ye yurt dışından gelecek erken rezervasyon taleplerini olumlu biçimde etkileyecektir." yorumunda bulundu.

Pandeminin kontrol altına alınması için bazı kısıtlamaların getirildiğini anımsatan Bağlıkaya, getirilen kısıtlamalardan seyahat acenteleri tarafından rezervasyonu yapılmış tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanacak tüketicilerin istisna kapsamında tutulduğunu, ülkede turistik amaçlı olarak bulunan yabancıların da hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağını söyledi.

Bağlıkaya, genel olarak restoranların ve kafelerin sadece paket servis ve gel al hizmeti sunacak olmasının turizmi etkileyeceğini ancak bu misafirlerin de konaklama gerçekleştirdikleri otellerdeki yeme içme mekanlarından faydalanabileceğini dile getirdi.

"2021 yılı için iç turizm seferberliği ilan edilmeli"

Bağlıkaya, turizmin virüsten en ağır şekilde zarar gören sektör olduğunu, bunun için de diğer sektörlerden farklı çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti.

Destek paketlerinden sınırlı sayıda acentenin yararlanabildiğini ifade eden Bağlıkaya sözlerini şöyle tamamladı:

"2021 ve devamı için turizm hayali kuracaksak mutlaka işe yarar, gerçekçi ve ihtiyaç sahiplerini yokuşa sürmeden verilecek destekler hayata geçirilmelidir. Örneğin, turizmciler için sicil affı şarttır. Turizm, yoğun bakımdan çıkmak için bankaların keyfine bırakılmayan kredi desteklerine ihtiyaç duymaktadır. KGF gerçekçi koşullarla işlerlik kazanmalıdır. Evde kalmaktan bunalmış insanlarımıza nefes alacakları tatil hakkını tanıyacak tüketici kredilerinin yanı sıra sıkıntılarını atlatacakları seyahatlere özendirecek planlar hazırlanmalıdır. 2021 yılı için iç turizm seferberliği ilan edilmelidir. Sırf sektörü ayağa kaldırmak değil, toplumun ruh sağlığını tesis etmek için de buna ihtiyaç vardır. Devlet, sektörle bir araya gelip ortak akıla başvurmalıdır. Herkesin katkısını koyacağı çalışmalarla krizden çıkış ve sonrası için yol haritası çok acil oluşturulmalıdır." AA

 
Kapasite kullanım oranı kasımda arttı
 
BDDK Aktif Rasyosu hesaplanmasına son verdi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kapasite kullanım oranı kasımda arttı
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), kasımda bir önceki ...
Kentsel dönüşüme 60,5 milyar lira harcandı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ...
Sakarya'dan 10 ayda 3 milyar 68 milyon dolarlık otomobil ihtacatı
Kovid-19 ile mücadelede normalleşme sürecine geçilmesiyle otomotiv üretimini ...
 
'Ekonomide yeni dönem' Türk varlıklarını cazip hale getirdi
Analistler, Türk lirasının özellikle carry trade fırsatı arayan yatırımcılar ...
Küresel piyasalar pozitif seyrediyor
Küresel piyasalar, ABD'de başkanlık seçiminin, Donald Trump'ın açıklamaları ...
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,68 artışla 1.323,16 puandan başladı.
 
Bakan Pekcan: Esnafa yönelik yeni bir çalışma başlattık
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafın desteklenmesine yönelik Bakanlık ...
ASELSAN'dan Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni haberleşme altyapısı
ASELSAN’ın Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyacını karşılamak ...
Yenilenebilir ve nükleer enerji 2040'ta Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 75'ini karşılayacak
Türkiye'nin elektrik üretiminde yenilebilir ve nükleer enerjinin payının ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
GRAMAJ HİLELERİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ELİM HELİKOPTER KAZASI ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
PANDEMİDE GAZETECİ OLMAK
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
KONTROLLÜ NORMALLEŞME
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
NORMALLEŞME VE ENFLASYON
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TAŞKAFA KAMİL
Murat BALCI
Murat BALCI
ÇİN AŞISINDA FATURA SALVOLARI
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ALLAH’IN KULLARI, NEFSİN KULLARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
TOKSİK ANNE BABALAR
Esra SARI
Esra SARI
HAREKETSİZ YAŞAMAYA ALIŞTIK VE ŞİŞMANLADIK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SÖMÜRGECİLİK TARİHİ-III: FRANSIZ SÖMÜRGECİLİĞİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SALGINA RAĞMEN
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
GELECEĞİN PLANLANMASI VE GENÇLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ERMENİSTAN’DA GÜÇ MÜCADELESİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SALGIN GENÇLERİ KARAMSARLIĞA SÜRÜKLEDİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
UZAKTAN EĞİTİMİN YÜZ YÜZE SINAVLARI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SUYU VERİMLİ KULLANMAK
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ XII (İYİNİN VE KÖTÜNÜN TESPİTİ)
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva