ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Görme engelliler için tekstil ürünü ürettiler
Görme engelliler için tekstil ürünü ürettiler
Şehit haberlerinden etkilendi, robot tasarladı 
Şehit haberlerinden etkilendi, robot tasarladı 
Yaz aylarında cilt lekelerine özellikle dikkat edin
Yaz aylarında cilt lekelerine özellikle dikkat edin
Sınav kaygısına nefes egzersizli çözüm
Sınav kaygısına nefes egzersizli çözüm
Tarihi kilimlerin motifleri 'pul' oldu
Tarihi kilimlerin motifleri "pul" oldu
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Ocak 2019 Perşembe - 07:39

Türkiye kalıcı marka yaratmalı

İş Dünyasının Geleceği: Yaratıcılık, İnovasyon, Marka & Patent panelinde konuşan Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak, “Türkiye kalıcı bir marka yaratmalı ve markayı dünyaya pazarlamalıdır” dedi.

Türkiye kalıcı marka yaratmalı

BURCU ŞEN
 

Ankara Üniversitesi Fikri ve Sinai Haklar Araştırma ve Uygulama Merkezi(FISAUM)’nin, Ankara Üniversitesi ve Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) ile birlikte düzenlendiği “İş Dünyasının Geleceği: Yaratıcılık, İnovasyon, Marka & Patent” paneli geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. 
Ankara Üniversitesi 100. Yıl Konferans Salonunda gerçekleşen panele;  TÜSİAV Hukuk Platformu Başkanı Av. Celalettin Solmaz, FISAUM Müdürü, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Oğuz,  TÜSİAV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan  ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından panelin açılış konuşmasını TÜSİAV Hukuk Platformu Başkanı Av. Celalettin Solmaz yaptı. Teşekkür konuşmasının ardından Av. Solmaz, şu ifadeleri kullandı: “İş dünyasının geleceğini konuştuğumuz panel serilerimizde; yaratıcılık, inovasyon, marka ve patent gibi konuları birbirinden kıymetli konuşmacılarımızla değerlendirme ve ufuk turu yapma imkânı bulacağız.”

“21. yüzyılda dünya artık uyumamaktadır”
’21. yüzyılda dünya artık uyumamaktadır’ açıklamasında bulunan Solmaz, “İnsanlığın değişim hızını yakalamakta zorlandığı, zaman kavramının daha fazla önem kazandığı bir yüzyıl yaşanmaktadır” dedi. 
Av. Solmaz, “Dünya yeni bir sanayi devriminden geçmektedir. Bu devrim ile üretimdeki insan etkisi rol değiştirmekte ve yerini robotlara, ışıksız fabrikalara bırakmaktadır. Bu gelişmelere dayalı olarak 21. yüzyılda eğitim sistemlerinin yeni değerlerle donatılması gerekmektedir” dedi. 
Panelde açılış konuşmasını yapan FISAUM Müdürü ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Oğuz ise teşekkür konuşmasının ardından konuşmasına şöyle başladı: “Ankara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Fikri ve Sinai Haklar Araştırma ve Uygulama Merkezi(FISAUM) 24 Haziran 1997 yılında kurulmuştur. Merkezimizin amaçları; fikri ve sınai hakların uygulanmasını yaygınlaştırmak ve geliştirmek, toplumu bu haklarını koruması konusunda bilinçlendirmek ve bir farkındalık yaratmaktır. Merkezimiz toplumumuzda fikri ve sınai hak kültürünün oluşmasına katkı sağlamaktadır.”

Amacımız; iş dünyası ile fikri haklar dünyasını bir araya getirmek
Prof. Dr. Oğuz, FISAUM’un bugüne kadar birçok projede yer aldığını belirterek, etkinlikte iş dünyası ile fikri haklar dünyasını bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Prof. Dr. Oğuz, şu ifadeleri kullandı: “Çünkü üniversitelerin yenilikleri üretme, izleme ve değerlendirme yoluyla sanayiye katkıda bulunması, işletmeleri küresel rekabette başarılı kılacak şekilde donanımlı insan gücünü yetiştirmesi, sanayinin üretim ve yönetim sorunlarına yardımcı olması ancak üniversite- sanayi işbirliği ile sağlanabilir. İş dünyasına cevap veremeyen bir üniversite uygulamaya geçirilemeyen bir bilgi üretimi nedeniyle potansiyel bir yük haline gelecektir. “
Panelde konuşan TÜSİAV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak, teşekkür konuşmasının ardından şu ifadeleri kullandı: “Kökleri 1299 yılına dayanan bir imparatorluğun bakiyesiyiz. Yaklaşık 720 yıldır mevcudiyetimizi sürdürüyoruz. Bu yüzyıl içerisinde 100 tane bile markamız yok.” 
‘Şehirler ve ülkeler markalarıyla markalaşır’ diyen Sarıtoprak, markaların kültürel mirasın parçaları olduğunu belirterek, bulunduğu şehirlerin temsilcileri olduğunu aktardı.  

Sarıtoprak; Türkiye kalıcı marka yaratmalı ve bunları dünyaya pazarlamalıdır
‘Türkiye kalıcı marka yaratmalı ve bunları dünyaya pazarlamalıdır’ diyen Sarıtoprak, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu konu ayrı bir oturum hatta bir zirvede tartışılmalıdır. Türkiye ekonomisinin güçlü olabilmesinin ve güçlü kalabilmesinin patent sayılarıyla mümkün olabileceğini hepimiz biliyoruz.  Patentler ekonominin sigortası. Türkiye maalesef bugün itibariyle patent fakiri ülkelerden biri.”
İstatistik verileri üzerinden bilgi veren Sarıtoprak, 2016 yılında Türkiye’nin 1764 patenti tescil ettiğini sözlerine ekledi.  
‘Mimarlık ve Mühendislik Odalarının verilerine göre Türkiye’ de 600 bin mühendis, 200’ü aşkın üniversite var’ diyen Sarıtoprak, “7 buçuk milyon üniversite öğrencisi var. 80’i aşkın teknokent, 60‘ a yakın teknoloji transfer ofisi bulunmaktadır. Teknokentlerde çalışan görevi sadece yenilik yapmak olan 15 bini aşkın AR- GE mühendisi ve 100 bini aşkın sanayi tesisi ülkemizde yer almaktadır. Bunlar var ama maalesef istenen patent sayısına ulaşamıyoruz” ifadesini kullandı.

Şimdi sıra bizlerde 
Başkan Sarıtoprak, AR- GE Kanunu ile devletin elinden gelen her türlü yardımı yaptığını belirtti. ‘Şimdi sıra bizlerde’ diyen Sarıtoprak, şu ifadeleri kullandı: “Şimdi sıra; iş dünyasında, sanayilerde, sanayi ve ticaret odalarında, üniversitelerde ve sivil toplum kuruluşlarındadır. Türk patentin koordinatörlüğünde patent vekillerinin de katılımıyla bu konu enine- boyuna tartışılmalı. Hükümetimize ve devletimize yardımcı olmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı. 
Panelde konuşan diğer bir konuşması ise Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan idi. Asan ise konuşmasına şöyle başladı: “Küresel düzeyde gözlemlenebilir programlarda ve sürdürülebilir kalkınma programında sağlıklı yaşama, temiz enerji ve gıda güvenliğine dair hedefler hükümetlerce büyük ölçüde bilim ve teknolojideki gelişmelere dayalı olarak ele alınmaktadır.”
‘Artık inovasyon; sadece bilim ve teknoloji faaliyetlerinin teknik düzeyde bir sonucu olarak değil toplumsal yaşamın hemen her alanını değiştiren bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır’ açıklamasında bulunan Başkan Asan, “Yapay zekâ ile giderek artan dijitalleşme sürecinde yeni gelişen birçok teknoloji ve inovasyon daha önceki hükümetlerinde müdahalede bulunduğu alanların dışında ortaya çıkmıştır. Bu durum hem toplum hem de kamu için ciddi bir uyum ve koordinasyon problemi yaratmaktadır.  
Bu da daha dayanıklı koordinasyon problemiyle baş edecek yeterli teknik kapasitenin buluşturulduğu ve daha katılımcı mekanizmaların kullanıldığı bir kamu öngörmektedir.” dedi. 
‘Son 16 yılda ülkemizin geçirdiği değişim adeta küresel bir dönüşümün ayak izlerini taşımaktadır’ diyen Asan, “Fikri mülkiyet hakları kapsamında sınai mülkiyet haklarına dair yaşanan değişim dünyada ve ülkemizde söz konusu değişimin ve sosyal dönüşümün en önemli kesişim alanlarından birini oluşturmaktadır. Bu alandaki performansımız vizyonu büyüten, hedeflerini kararlı bir şekilde gerçekleştiren ve fikri ürün portföyünü zenginleştiren politikaya dayanarak ortaya konmuştur” diye konuştu. 
‘2002 yılında ülke olarak bir yılda yerli patent başvurumuz sadece 414’ diyen Asan, “Bugün patent başvurumuz 17 kat artmıştır. Başvuruların niteliği de artmıştır. Türkiye’ de fikri artışı gösteren göstergelerden biri de hiç kuşkusuz uluslararası patent başvurularıdır. Türkiye’nin 2002 yılında 85 olan yıllık patent başvuru sayısı 2017 yılında 1233’e çıkarak 12 katlık bir artış ortaya koymuştur” diyerek sözlerini sonlandırdı.  
Panelde son konuşmacı ise Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş oldu. 
Panelin açılış konuşmalarının ardından ‘İş Dünyasının Geleceği: Yaratıcılık, İnovasyon, Marka & Patent’ isimli panel gerçekleşti.

Etiketler:
 
Yetkisiz elektrik teknisyeni ehliyetsiz sürücüden daha tehlikeli
 
İnşaat tellerine savaroski taşlar
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yetkisiz elektrik teknisyeni ehliyetsiz sürücüden daha tehlikeli
Ankara Elektrik, Elektronik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Yusuf Aslantürk ...
Birinci Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi gerçekleşti
Türkiye Bilişim Derneği(TBD) ve Türk Standartları Enstitüsü işbirliği ...
Cilt problemlerini çözmek için yola çıktılar
İnsanların cilt problemlerine çözüm bulma hedefiyle yola çıkan Seyhan ...
 
Soğuk havalar yün ip satışlarını arttırdı
Soğuğun kendini iyice gösterdiği şu günlerde vatandaş tuhafiyecilerin ...
Karikatür hayatı anlatır
73 Kuşağının karikatür temsilcilerinden Mustafa Saryal, karikatürün; insanın ...
Rektör Taş, Ankara’daki Bileciklilerle buluştu
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş Ankara’daki Bileciklilerle buluştu.
 
Bal güçlü bir antioksidan
Mideyi rahatlatan, vitamin ve mineral açısından zengin ve güçlü bir antioksidan ...
Yaşlılar kent hayatının içinde olmalı
Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Danışmanı ve ‘Yaşlılık Hukuku’ kitabının ...
Lezzetin adresi artık Hamadan
Esat Caddesi yeni bir mekâna ev sahipliği yapıyor. Künefe çeşitleri ile ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DURGUNLUK NASIL AŞILACAK
Halil YATAR
Halil YATAR
TEKNOLOJİ Mİ YOKSA BEĞENMEMEZLİK Mİ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YAZ DEPRESYONU
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
BİR İSTANBUL MASALI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
G-20’DE KORUMACILIK UYARISI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ADALETSİZ DÜNYA!
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YOL AYRIMINDAKİ TÜRKİYE NE YAPACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
PETROL VE DOĞALGAZ
Esra SARI
Esra SARI
SAHTE FOTOĞRAFLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
BAKIŞ AÇISI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BU BAYRAM NEREDEYDİNİZ?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
CEHENNEME KAPI AÇAN GIYBET(DEDİKODU) ÜZERİNE
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva