ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Narman turizm atağı için gün sayıyor
Narman turizm atağı için gün sayıyor
Öksüz kuzu çocuklara arkadaş oldu
Öksüz kuzu çocuklara arkadaş oldu
AKM inşaatının yüzde 78'i tamamlandı
AKM inşaatının yüzde 78'i tamamlandı
Zatürre bu yıl daha tehlikeli
Zatürre bu yıl daha tehlikeli
25 Kasım’da anlamlı açılış
25 Kasım’da anlamlı açılış
HABERLER>ÖZEL HABER
22 Şubat 2020 Cumartesi - 07:26

Türkiye en çok siber saldırıya uğrayan 5 ülkeden biri

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, siber tehdittin tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun olduğuna dikkati çekti.

Türkiye en çok siber saldırıya uğrayan 5 ülkeden biri

ESRA SARI 

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’ 20 Şubat tarihinde gerçekleşti. Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Konferans Salonunda gerçekleşen zirveye; Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Kişisel verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, öğrenciler ve çok sayıda seçkin davetli katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından zirvenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Türkiye Bilişim Derneği’nin 50 yıla yakın bir süre önce kurulduğunu ve yarınları düşünen öncü sivil toplum kuruluşu olarak yola çıktıklarını söyledi. 

Aktepe, derneğin ilk zamanlar bilişim teknolojileri alanında sosyal refahın arttırılması ve sayısal uçurumun kapatılmasında bir araç olarak kullanmayı öngören bir sivil toplum kuruluşu olduklarını dile getirdi. 

Siber dirençliğin artırılmasına katkı sağlıyoruz 

Aktepe, Türkiye Bilişim Derneği’nin amaçlarını ise cümlelerle anlattı: “Günümüzde ülkemizin dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesine,  dijital ekonomisinin geliştirilmesine,  toplumun dijital çağa uyumlandırılmasına ve hazırlanmasına, ulusal siber güvenlik kapasitesinin ve yetkinliğinin geliştirilmesine ve toplumun tüm katmanlarında siber dirençliliğin artırılmasına katkı vermeyi amaçlıyor. Her teknolojik ve bilimsel gelişimin insanlığa getirdiği olumlu etkisinin yanı sıra olumsuz etkilerinin olabildiği ve kötücül amaçlar için de kullanılabildiği malumdur.”

Siber tehdit, en büyük tehlikelerden biri 

21’inci yüzyılın koşullarında ‘siber tehditin’ en büyük tehlikelerden birisi olduğuna vurgu yapan Aktepe, “Siber tehdit, bugünkü kadar belirsiz, gerçekleştirilmesi bir o kadar kolay, elle tutulamayan ancak yıkıcı sonuçları gözle görülebilen ve hissedilebilen başka bir tehlike var olmamıştır. Siber tehdit, bireyden sektöre, sektörden devlete, yani toplumun tüm katmanlarında maddi veya manevi çok büyük zararlar oluşturabilecek bir etkiye sahiptir. Örneğin; 2’nci Dünya Savaşı yıllarında bir füzenin fırlatılması için 20 dakika gibi bir süre gerekirken ve sadece lokal etki yaratırken, günümüzde siber saldırılar ışık hızında gerçekleşebilmekte ve küresel etki yaratmaktadır. Devletler tarafından da bir savaş aracı olarak kullanılmakta olan siber saldırıların, dünya genelinde her yıl katlanarak arttığı bilinmektedir.”

Dünyada siber tehditlerle mücadele var 

Aktepe, siber tehditlerle mücadeleye bağlı olarak dünya genelinde yeni teknolojilerin, standartların, yeni mesleki kriterlerin ortaya çıktığını da ifade etti. Siber Güvenlik Ekosisteminin oluştuğunu da belirten Aktepe, dijital çağda güç dengelerini ölçmenin kolay olmadığına dikkati çekerek, “Yeni küresel düzende hayatta kalmayı sağlayacak başarılı stratejileri belirlemek de artık kolay değil. Devlet dışı oluşumlar asimetrik olarak büyük tehditler oluşturabilmekte ve bu tehditler devletler tarafından da kullanılabilmektedir.” dedi.

21’inci yüzyılın en büyük riskleri arasında siber güvenlik yer alıyor 

Siber güvenliğin, çevre ve salgın hastalıklar ile birlikte 21. yüzyılın en büyük riskleri arasında yer aldığından söz eden Aktepe, sözlerine şöyle devam etti: “Dijital dönüşümü oluşturan; nesnelerin interneti, bulut bilişim, büyük veri, kayıt zinciri ve yapay zekâ gibi teknolojilerin siber güvenliğe hem savunma hem de saldırı perspektifinde katkıda bulunduğu ve yeni bir bakış açısı kazandırdığı muhakkak. Dijital dönüşümle birlikte birbirine bağlantılı ve tamamen dijital teknolojilerle donanmış sistemlerin yaygınlaşması ve nesnelerin interneti olarak adlandırılan internete bağlı sensör sayısının 200 milyarı aşması siber güvenliğin önemini de aynı oranda arttırmaktadır.” 

Türkiye, dünyada siber saldırıya uğrayan 5 ülkeden birisi 

“Türkiye, dünyada en fazla siber saldırıya uğrayan ilk 5 ülke arasında yer alıyor” diyen Aktepe, siber saldırı raporları hakkında ise şu bilgileri verdi: “ABD, Rusya, Çin ve Hindistan’ın ardından Türkiye geliyor. Siber saldırıların ülkemizde raporlanan sayılarına bakacak olursak, hızla artan bir grafik görüyoruz. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi  (USOM) tarafından; 2016’da 8 bin 625, 2017’de 99 bin 600, 2018 de 72 bin 975 ve 2019 da ise 136 bin 411 siber saldırının raporlandığı bildirildi.   2019 özellikle kurumsal ve kişisel verilere yönelik tehditlerin büyük oranda arttığı ve siber saldırganların yapay zekâyı daha yoğun olarak kullandıkları bir yıl oldu. Bu yıl ise siber saldırıların daha da karmaşıklaşacağı ve gelişen teknolojilerle birlikte yeni saldırı yöntemlerinin ortaya çıkacağı öngörülüyor.”

Siber güvenlik, Türkiye’nin tüm kurum ve kuruluşlarını etkiliyor 

TBD olarak, ‘Siber Güvenlik’ konusunu uzun yıllardan bu yana öncelikli çalışma alanlarından biri olarak gördüklerinin altını çizen Aktepe, siber güvenliğin Türkiye’nin tüm kurum ve kuruluşlarını ve toplumun her kesimini yakından ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi. 

Aktepe, ‘‘ ‘Siber Güvenlik’ ve ‘Yapay Zekâ’ başta olmak üzere dijital dönüşüm teknolojileri konularında icra kurulumuz altında faaliyet gösteren odak eksen gruplarımız özenle çalışmaktadır.” diye belirtti.

TBD, Siber güvenlik alanında farkındalık eğitimi veriyor 

Dernek olarak, ‘Siber Güvenlik’ alanında farkındalık eğitimleri de verdiklerinden söz eden Aktepe,  “Uluslararası işbirliğinin ve bilgi paylaşımının siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla çok önemli olduğunu değerlendiriyoruz.  Söz konusu çalışmalarımızla edinmekte olduğumuz uluslararası bilgi ve tecrübeleri ülkemizdeki sorunların çözümünde kullanmayı hedefliyoruz.”

Kişisel verileri Koruma Kurumu  (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, zirvenin açılış konuşmasında  ‘güvenlik’ kavramının teknolojinin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını söyledi. 

Kişisel veriler, siber dünyada gelen gelişmelerden olumsuz etkileniyor 

Günümüzde ise bilişim kavramının benzer bir rol üstlendiğini söyleyen Bilir, sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği üzere kişisel verilerin korunması alanı teknolojik gelişmelerden etkilenmektedir. Bundan dolayı kişisel verilerin korunması çağın gerekleri doğrultusunda yenilenen ve geliştirilen mekanizmalarla sürdürülmelidir.  Kişisel verilerin siber dünyada meydana gelen gelişmelerden olumsuz etkilenmemesi adına kendini güncelleyen, inovasyona dayalı bir anlayışla güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Geçmişte en çok kağıt üzerinde muhafaza edilen kişisel veriler dijital dönüşümle birlikte önemli ölçüde dijital ortamlarda işlenmekte ve yine bu ortamlarda saklanmaktadır.” 

Kişisel veriler insanın geçmişi, bugünü ve geleceğidir

Dijital dönüşümün temel unsurlarından birisinin ‘veri güvenliği’  olduğunun altını çizen Bilir, veri güvenliğine ilişkin ise şunları kaydetti: “Buradan hareketle dijital dünyada kişisel veri güvenliğini sağlayabilmenin yolu siber güvenliğin tesis edilmesinden geçmektedir. Kişisel verilerin veri temelli ekonomide önemli bir değer ifade etmesi bu verileri adeta bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Bilişim teknolojilerinin yükselen bir ivmeyle gelişim içerisinde olması insanların günlük yaşamlarında önemli değişimler meydana getirmiş ve büyük kolaylıklar sağlamıştır. Diğer yandan ise teknolojinin kötü amaçlarla kullanımı da benzer bir ivmeyle artarak nitelikli bir hal almıştır. Teknolojinin herkes tarafından kolay erişilebilir olması siber saldırganların kötü amaçlı yazılımları kullanarak çeşitli faydalar elde etmelerini mümkün kılmıştır. Diğer taraftan gelişen internet teknolojileri sayesinde fazla veri üretilmeye başlanmış. Yaşanan bu gelişmeler kişisel verileri dolayısıyla bireyleri öncelikle hedef haline getirmiştir. Kişisel veriler insanın geçmişi, bugünü ve geleceğidir. Gelinen noktada büyük veri kitlesinin özel tekniklerle analiz edilmesi sonucunda sadece bireylerin değil, toplumlarında çeşitli konu başlıkları hakkındaki eğilimleri belirlenmekte sosyal mühendislik çalışmalarıyla geleceği dizayn edilmektedir. Bu durum kişisel verilerin korunmasının sadece şahsi değil aynı zamanda milli bir mesele haline geldiğini ortaya koymaktadır.

Kişisel verilerin korunması anlık değil, süreklidir 

“Kişisel verilerin korunması anlık değildir, günlük değildir, dönemsel değildir.” diyen Bilir, “Kişisel verilerin korunması bir kereye mahsus da değildir,  süreklidir. Kişisel verilerin korunması dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla gereken her türlü teknik ve idari tedbirlerin alınması, sürdürülebilir veri koruma ve uyum politikalarının belirlenerek, hayata geçirilmesi çok önemlidir. Özellikle kişisel verilerin korunması siber güvenliğin tesis edilmesi konvansiyonel değil, inovasyonal yöntemlerle sağlanabilir. Siber savunma, istila felaketleri bekleyip, akabinde harekete geçmek yerine felaketleri önceden engelleyebilirler. Engelleyebilme refleksleri üzerinde inşa edilmelidir. Özetle aktif bir savunma anlayışı benimsenmelidir. Güçlü alt yapılar ve yetişmiş insan kaynağı oluşturulmalıdır.” ifadesini kullandı. 

Siber saldırıların birçoğu insan hatasından kaynaklı 

Bilir, insan faktörünün unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, bu konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Tüm dünyada gerçekleşen siber saldırıların hatırı sayılır bir kısmı insan hatasından kaynaklanmaktadır.  Sadece sistemler değil, insanlar da hedef alınmaktadır. Bu yüzden çalışanların eğitilmesi ve farkındalık bilinç düzeylerinin geliştirilmesi son derece kritiktir. Çalışanların eğitilmesiyle mevcut hislerin önemli ölçüde azaltılabileceğini düşünmekteyim. Ancak burada ‘farkındalık’ kavramının altını çizmek istiyorum. Çünkü farkındalık dijital çağda güvenliğe açılan kapıdır. Adeta güvenliğin anahtarıdır. Farkındalık duygu ve davranışlarımızın bizi nasıl etkilediğini değerlendirmemizi sağlar. Aslında bu da oto kontrol mekanizmasıdır.”

Kişisel verilere saygı önemli 

Kişisel veriye saygının, insana saygı olduğunun altını çizen Bilir, kişisel verilerin önemli olduğundan söz ederek, “Kişisel veriler dün önemliydi yarın ve sonraki günlerde önemli olacaktır. İnsanlar var oldukça, kişisel verilerin yolculuğu da devam edecektir. Dolayısıyla kişisel verileri korumak daha da önemli hale gelecektir. Veri koruma kültürünü yaygınlaştırmalı ve zihinlere yerleştirmeliyiz. Türkiye’de siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi ve kalıcı kılınması için başta kamu ve özel sektör olmak üzere üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşlar arasında etkili iş birliklerinin tesis edilmesinin gerektiğine inanıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı. 

TBD Hakkında 

Türkiye’nin bilgi işlem çalışanlarını bir çatı altında toplayan Türkiye Bilişim Derneği (TBD), ülkenin en eski, en çok üyesi olan bilgi işlem meslek örgütüdür. TBD, kendilerini bilişimci olarak adlandıran 8 bilgi işlem çalışanınca Nisan 1971’de kurulmuş, Elektrik Mühendisliği dergisinin Ağustos-Eylül 1971’de yayınladığı Bilişim Özel Sayısı ve Bahar 1972’de yayınlamaya başladığı kendi yayın organı ile kuruluşunu ve amaçlarını kısa sürede geniş bir çevreye duyurmayı başarmıştır.

Bilişim kesiminin yeni bir uğraş alanı olarak örgütlenmesinde, meslek görev tanımlarının vb. standartların tanımlanmasında, Türkçe bilişim terimlerinin yerleşmesinde, devlet katında mesleğin gelişmesi için gerekli önlemlerin DPT ve bakanlıklarca alınabilmesinde ve bilgisayar gücünün verimli bir biçimde kullanılabilmesinde, bu amaçla strateji geliştirme ve yeni yatırımların olurluğu konusunda destek ve denetim sağlayan DPT EBİ Sürekli Özel Uzmanlık Kurulu’nun oluşturulmasında, Beş Yıllık Kalkınma Planlarında ve Yıllık Yürütme Programlarında bilgi işlem merkezlerinin ve bilişim çalışanlarının sorunlarının gündeme getirilmesinde, TBD Ulusal Bilişim Kurultaylarında bu sorunların enine boyuna tartışılmasında, yaygın öğretim ile bilgisayar okuryazarlığı doğrultusundaki çabaların başlatılmasında, yükseköğretimde bilgisayar mühendisliği, orta öğretimde bilgisayar işletmenliği öğretiminin başlatılmasında, kısaca, Türkiye’de bilişim düşüncesinin ve bilişim toplumunun temellerinin atılmasında TBD başlıca etmen olmuştur.

 
Asırlık değirmenin çarkını döndürüyor
 
Asırlık bina ‘Bebek ve Çocuk Kütüphanesi’ oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Virüslere karşı turşu ve turşu suyu
Ankara’da turşu denince akla gelen ve 53 yıldır en iyi turşucular arasında ...
Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz
Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “Kim olursa siyasi ...
Bilim insan ve doğa yararına kullanılmalı
Eczanelerin vatandaşın en kolay ulaşabildiği bir sağlık merkezi olduğunu ...
 
Otizmliler hayat boyu desteğe ihtiyaç duyuyor
Otizmin gün geçtikçe arttığını söyleyen Otizm Vakfı Pazarlama Müdürü Mehmet ...
Amacımız vatandaşa en iyi hizmeti sunmak
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman ACAR, ...
Esnafın Gündemi 8: Kuaförlerde kanser tehlikesi
Esnafın Gündemi haber serimizin sekizincisinde, Ankara Kuaförler, Güzellik ...
 
Pasajlara rağbet yok
Soysal İş Hanı’nın eski zamanlarda Ankara’nın en uğrak ve gözde iş hanlarından ...
Ekmek fiyatını arttırmak çözüm değil
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı,ekmek artışlarının ...
Hedef kitleye ulaşmada özgün içerik üretmek önemli
Medya planlama, marka danışmanlığı, dijital medya içerik üreticiliği hizmeti ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TELEVİZYON VE ÜSLUP
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RÜZGAR NEREDEN ESİYOR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YOZLAŞAN AHLAK VE İLİŞKİLER
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
MODERN İNSAN KENDİ ELLERİYLE CEHENNEMİN KAPILARINI AÇIYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ IX (DOĞRU BİLGİ VE DOĞRU ALGININ ÖNEMİ)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ABD İSTİHBARATI’NIN TÜRKİYE YAPILANMASI VE FAALİYETLERİ-II
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
AB’SİZ OLUR MU?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
E-TİCARETTE REKOR AYI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
PANDEMİ ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ ETKİLİYOR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DAĞLIK KARABAĞ DA KURTARILABİLECEK Mİ?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BESLENME YETERLİLİĞİ, GIDA GÜVENLİĞİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ÇOCUK YAŞTA VE ERKEN EVLİLİKLER TOPLUMSAL BİR SORUN
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
CUMHURİYET KADINLARI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YENİ YENİ VİRÜSLER Mİ?
Esra SARI
Esra SARI
2021 YILI GEL ARTIK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
HEDEF: "KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ"
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
HAKKINIZI ARAYIN!
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TURİZMDE KAYIPLAR BÜYÜK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva