ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Askeri araç devrildi: 6 yaralı
Askeri araç devrildi: 6 yaralı
Azerbaycan'da günlük vaka sayısı düştü
Azerbaycan'da günlük vaka sayısı düştü
Bayramda hava yoluyla 1 milyon 202 bin 174 kişi taşındı
Bayramda hava yoluyla 1 milyon 202 bin 174 kişi taşındı
Sel nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetti
Sel nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetti
Lübnan eski Başbakanı hakkındaki iddiaları yalanladı
Lübnan eski Başbakanı hakkındaki iddiaları yalanladı
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Ocak 2020 Perşembe - 07:14

Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi

“Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ev sahipliğinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi

HATİCE KARATAŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç “Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı”na katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği konferans salonunda düzenlenen toplantıya, TOBB Türkiye Yükseköğretim Meclisi Başkanı ve Üyeleri ile Vakıf Üniversitelerinin Mütevelli Heyeti Başkanları ve Rektörleri de katıldı.

Eğitime yatırım yapmak ülkeye yapılan en büyük hizmettir

Toplantıda konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu, iyi bir eğitimin insanın hayatını kurtaran en önemli araç olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Benim bir tane gayem var. Ülkemin zengin olması. Bir ülkenin zenginliği ile eğitim düzeyi arasında da çok güçlü bir ilişki var. O yüzden eğitim iş insanın sorunudur, ilgilenmesi gereken alandır. Kaliteli üniversite bir milleti zengin edecek en verimli fabrikadır. Eğitime yatırım yapmak ülkeye yapılan en büyük hizmettir. O yüzden vakıf üniversitelerimizin kurucularına, Türk özel sektörü adına teşekkür ediyorum. Eğitimin en kıymetli alan ama en zor alan olduğu da kesin.”

Üniversitelerin temel gayesi teknolojiyi kullanan değil, üreten yeni bir nesil olmalı 

Hisarcıklıoğlu, yapılan yatırımların karşılığını almanın uzun yıllar sürdüğünü ifade ederek şöyle konuştu:

“Dünya çok hızlı değişiyor. Sürücüsüz otomobiller, asistan robotlar, yapay zekâ, sanal gerçeklik dünyanın yeni gerçekleri. Bütün iş yapma biçimleri değişiyor, insanın yer küre üzerindeki konumu yeniden tanımlanıyor. Yepyeni iş modelleri bütün ezberlerimizi bozuyor. Mazisi 10 yılı bile bulmayan genç şirketler, 100 yıllık dünya markalarının önüne geçiyor. İşte görüyoruz, bilgi çağında, sermaye büyük ölçüde bilgi teknolojilerine kaymış durumda. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma hedefini yakalamanın anahtarı daha fazla teknoloji üretmek. Üniversitelerin temel gayesi artık teknolojiyi kullanan değil, üreten yeni bir nesil olmalı. Bilgiye kolay ulaşabilen, hızlı öğrenen, disiplinler arası düşünebilen, refleksi kuvvetli, teknolojiyi en iyi şekilde kullanan, icat çıkaran yeni bir nesli ülkemize kazandırmalıyız.”

Ülkemizin muasır medeniyet seviyesine ulaşmasına için çalışıyoruz

Vakıf üniversitelerinin yükseköğretimde çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, 2 Türk üniversitesinin bu yıl dünyada ilk 500 üniversite arasına girdiğini ve bu üniversitelerin vakıf üniversitesi olduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu, yükseköğretimde, akademik gelişme açısından da vakıf üniversitelerini çok önemsediğini söyleyerek, “ Zira vakıf üniversitelerinin yaptığı yatırım, getirdiği rekabet sayesinde, eğitimde kalitenin artmasına vesile oluyor. Bizler faaliyetlerimizi yürütürken, gerçek bir vakıf anlayışıyla hareket ediyoruz. Kar için değil, toplum yararına çalışıyoruz. İşte bu vizyonla, ülkemizin muasır medeniyet seviyesine ulaşması için çalışıyoruz.” dedi.

Teorik eğitimin, pratik eğitimle yoğurulmasına özel önem vermeliyiz

Hisarcıklıoğlu, özel sektörün hedefleri ile eğitim planlaması arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Bu amaçla Kasım ayında düzenlenen Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği Çalıştayı iş dünyası ve akademiyi buluşturan iyi bir başlangıç oldu. Kontenjanlar da, özel sektörün ihtiyaçlarına göre planlanırsa, yükseköğretimde ciddi bir verimlilik artışı olacağına inanıyorum. Boş kalan her bir kontenjan, ülkemizin kaynaklarının heba olması demek. Aynı şekilde, üniversitelerdeki bölümler ve programlar geleceğin ihtiyaçlarını da gözeterek güncellenmeli. Araştırmacı sayımızı artırmak için üniversitelerimizde yüksek lisans ve doktora programlarını daha çok desteklemeliyiz. Teorik eğitimin, pratik eğitimle yoğurulmasına özel önem vermeliyiz. İşte tam da bu noktada, TOBB ETÜ’de uyguladığımız ortak eğitim programlarını, tüm üniversitelerimizde de yaygınlaştırmalıyız. Ortak eğitim mantığını geleneksel stajdan muhakkak ayırmalıyız. Akademisyenler, öğrenciler, mezunlar ve iş dünyası temsilcileriyle, üniversiteleri, açık inovasyon merkezleri haline getirmeliyiz. Buna ilave olarak, üniversiteleri birer girişimcilik merkezi haline getirmeliyiz.”

Yükseköğretimde çekim merkezi olmalıyız

 “Girişimcilik demek zenginlik demektir.” diyen  Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne iş olursa yaparım”, “Hangi iş olursa kurarım” devri bitmiştir. Yeni nesil girişimcileri yetiştirecek platformlar üniversitelerdir. Hedefimiz, yabancı öğrenciler olmalı. Yükseköğretimde çekim merkezi olmalıyız. Türkiye, İtalya ile Çin arasındaki en büyük sanayi ülkesi. Lisans, yüksek lisans ve doktora programları için yabancı öğrencilerin ülkemize gelmesi için üniversitelerimizi desteklemeliyiz. Kontenjan ve program ismi gibi konularda daha çok istişare etmeliyiz. Bu anlamda “Yeni YÖK” vizyonunuzdaki stratejik hedeflerinizin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalıyız. Bu noktada bir teşekkürüm de, Milli Eğitim Bakanımız sayın Ziya Selçuk’a olacak Mesleki eğitimi, piyasanın ve ülkenin ihtiyaçlarına göre şekillendirme noktasında çok önemli adımlar atıyor. İşte en son olarak da, Türkiye’nin Otomobili’nin üretiminde ihtiyaç duyulacak teknik elemanların yetiştirilmesi için, ilk kez motorlu araçlar teknolojisi alanında elektrikli araçlar dalı açılacağını bildirdi. Bu güzel vizyonu için de sayın Bakamızı ayrıca kutluyoruz. Bugün de YÖK, doktora burs programına otomobil ile ilgili alanları da ekledi. Enerji, hibrit motor gibi alanlarda doktoralı mühendis yetiştirilecek.”

YÖK 102 Bin Projesi’nde şu anda 4 bin 250 kişi eğitim görüyor

Toplantıda konuşma yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretime, araştırma üniversiteleri ile bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşan üniversiteler olgusunu dahil ettiklerini söyleyerek ülke kalkınması için yükseköğretimde öncelikli alanları tespit ettiklerini ve bu alanlarda doktoralı insan yetiştirmeye başladıklarını belirtti. Saraç, YÖK 102 Bin Projesi’nde şu anda 4 bin 250 kişinin eğitim gördüğünü bildirerek, buradan mezun olanların özel sektör ve vakıf üniversitelerinde istihdam edilebileceğini söyledi.

Türk yükseköğretim sistemine şeffaflığı getirdiğimizi düşünüyoruz

Yeni YÖK olarak yükseköğretimde, kalite eksenli kararlar aldıklarını kaydeden Saraç, şunları söyledi:

“Kalite süreçlerini, akılcı ve bilimsel bir zeminde, paylaşımcı ve şeffaf tarzda yönetmeye çalışıyoruz. Bu süreçleri yönetirken bize en yardımcı olan unsur, şeffaflık kavramı. Biz Türk yükseköğretim sistemine şeffaflığı getirdiğimizi düşünüyoruz. Önce vakıf üniversiteleriyle başladık ve üniversitelerin raporlarını yayınladık. Sonra devlet üniversiteleri için üniversite karnesi olarak tabir edilen, belli kriterler içindeki performansları yayınlayacağız dedik. Bunları da 3-4 ay önce yayınladık.’’ 

Vakıf kavramı, 1000-1500 yıllık bir medeniyetin bir ürünüdür

Saraç, devletin ilgili kurumlarının yaptığı projeksiyonların dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Vakıf üniversitelerinin sürekli büyüme önceliğini, nitelikli ve vakıf kavramı içerisinde sürdürmeye geçmesi beklentimizdir. Cumhurbaşkanımızın yükseköğretim yılının açılışıyla ilgili yaptığı konuşmada, vakıf üniversiteleriyle ilgili tespitini, toplumda yerleşmeye başlayan genel bir kanaatin devletin en üst düzeyinin dilinden ifadesi şeklinde algılamamız lazım. Bunu yapmamız lazım ki vakıf üniversiteleri, YÖK ve ilgili paydaşlar, bundan gereken dersleri çıkarsın. Toplum vakıftan neyi bekliyorsa topluma onu verme noktasına geçmemiz lazım. Vakıf kavramı dünden bugüne kazandığımız bir kavram değil, anlamı var. Bunu yok etmememiz lazım. Vakıf kavramı, 1000-1500 yıllık bir medeniyetin bir ürünüdür. Bu kavramı ticaretle özdeşleştirdiğimizde, toplumun nezdinde de bunun bu şekilde gösterilmesine yol açıcı uygulamalar yaptığımızda, gerçekten de kendi kültürümüze kötülük etmiş oluruz.”

Umudumuz bu gibi sorunların bir daha tekerrür etmemesi

Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Saraç, İstanbul Üniversitesindeki yemekhane kararına ilişkin yöneltilen soru üzerine, yemek ücretlerini üniversitelerin belirlediğini belirterek şöyle konuştu:

“En nihayetinde öğrenci memnuniyeti de bizi doğrudan alakadar etmekte. Bu bağlamda üniversitemizin rektörü başta olmak üzere yetkililerle de görüştük, üniversitemizin de bu hususta gerekli hassasiyeti gösterdiğine inanıyoruz. Dolayısıyla ortada bir pürüz vardı, o, üniversite tarafından kaldırıldı. Umudumuz tabii ki bu gibi sorunların bir daha tekerrür etmemesi, öğrencilerimizin de bütün dikkatlerini, gayretlerini derslerine yöneltmeleridir.”

 
Bilinmeyen numaralara 587 milyon lira harcandı
 
Sokaktaki canlılara mama desteği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Grip ve soğuk algınlığına zencefil
Bitkisel ürünler hakkında bilgi veren aktar Doğan Çayan “Zencefil kış ...
Derdimiz ruhsal hastalıkların damgalanmaması
“Damgalamaya Hayır Eğitimi’ etkinliğinde konuşan Psikiyatri Uzm. Dr. Demet ...
Biz hala Bandırma Vapuru'ndayız
Genç Medyacılar Derneği (GMD) Başkanı Umut Emre Çınar, derneğin 5 ay önce ...
 
Lezzetli bal yüksek rakımda üretilir
Yüksek rakımda üretilen balın lezzetli olduğuna dikkati çeken Karslı bal ...
Elektronik Ticarette Güven Damgası
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iş birliğiyle ...
Türkiye’ye kendi istek ve arzusuyla gelen insanlara kolaylık sağlanmalı
Sigorta Çelik şirketinin sahibi Yavuz Çelik, Türkiye’ye gelen yabancı ...
 
Sabırla işlenen taşlar ustalık gerektiriyor
Taş işlemeciliğinin emek, sabır ve bilgi gerektirdiğine değinen doğal ...
Cin Ali, müzede yeniden hayat buldu-2
Bir dönemin çocuklarında unutulmaz izler bırakan Cin Ali karakteri, Bülten ...
İnternet dolandırıcıları tarafından mağdur edilen binlerce insan var
İnsanların internet üzerinden alışveriş yapamaya eğilim göstermesinin ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
ALTININ YÜKSELİŞİ DURMUYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
MELEK YATIRIMCIYA VERGİ AVANTAJI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ERZURUM KONGRESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HER ŞEYİMİZ DAHA BÜYÜK OLSUN..
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva