ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Cerrahi maskeler ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtıyor
Cerrahi maskeler ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtıyor
ABD, yabancı öğrenci vizelerine kısıtlama getirmeyi planlıyor
ABD, yabancı öğrenci vizelerine kısıtlama getirmeyi planlıyor
Urartu mezarlığı ortaya çıktı
Urartu mezarlığı ortaya çıktı
New York'ta günlük  Kovid-19 vaka sayısı  arttı
New York'ta günlük Kovid-19 vaka sayısı arttı
'Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma' polisleri  var
'Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma' polisleri var
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Aralık 2019 Pazartesi - 07:20

Türkiye-Suriye ilişkilerinde ‘Hatay’ merkezde yer almaktadır

Arap Baharının Suriye ve Hatay üzerinden Türkiye’ye etkileri konferansında konuşan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz’ün, Suriye’de yaşanan ve yaşanması muhtemel toplumsal olayların Türkiye’yi ilgilendiren noktalarını anlattığı haberimiz devam ediyor.

Türkiye-Suriye ilişkilerinde ‘Hatay’ merkezde yer almaktadır

ESRA SARI

Konferansta, “Suriye’de yaşanan ve yaşanması muhtemel her türlü toplumsal olay Türkiye’yi ilgilendirmektedir” diyen Cingöz, Türkiye-Suriye ilişkilerinde Hatay faktörünü ele aldı. 

Hatay’ın 1939’da Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katıldığını söyleyen, Cingöz, Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılma olayı hakkında şu bilgileri verdi:  “Türkiye ilerleyen süreçte vazgeçmediği Hatay’dan, bir dizi taktiksel hamleler ile uluslararası hukuk açısından hiçbir pürüz oluşmayacak şekilde; önce 7 Eylül 1938’de bağımsız Hatay Devleti olmasını sağlamış, ardından İkinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa ülkeleri arasında yaşanan kamplaşmaları çok iyi değerlendirerek 29 Haziran 1939’da Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmasını başarmıştır.”

Cingöz ayrıca, Hatay’ın statüsünü Mandater Fransa  ile çözdüğünü, Fransa’nın Suriye’ye bağımsızlığını verdiği dönemde Hatay’ın Türkiye’ye bağlılığını zımnen kabul etmesine rağmen  bu anlaşmayı kabullenemeyen tarafın Suriye olduğunu söyledi.   Cingöz, Suriye ve Türkiye arasında komşuluk ilişkilerinde bir takım sorunlar çıktığına da değindi.  Cingöz, “Suriye’nin bağımsızlığını kazanmasından sonra Türkiye ile arasında yaşanan sorunlar başlıca; 1957 Krizi, Su Sorunu, PKK Sorunu, Suriye Türklerinin Sorunları başlıklarında toplanabilir” dedi. 

2000’li yıllarda ilişkilerin düzelmeye başladığını ama “Arap Baharı” adı verilen gelişmelerin Suriye’ye de sıçramasıyla  ilişkilerin tekrar bozulduğunu söyleyen Cingöz,  “Bölgeyi etkisi altına alan Arap Baharının 15 Mart 2011’de Suriye’ye sıçraması bütün gelişmeleri en başa döndürmüştür” şeklinde konuştu. 

Cingöz; “Türkiye-Suriye ilişkilerinin olumlu ve olumsuz her seviyesinde ‘Hatay’ merkezde yer almaktadır”

Cingöz, Türkiye-Suriye sınırının 911 kilometre  uzunlukta olduğunu belirterek,  sınır hattı üzerindeki nüfusun birbirleri ile akrabalık bağlarının olması  nedeniyle Suriye’de yaşanan iç savaştan bölge halkının etkilendiğini de söyledi. Cingöz, bu konuya ilişkin ise şunları aktardı: “ Türkiye-Suriye ilişkilerinin olumlu ve olumsuz her seviyesinde Hatay merkezde yer almaktadır. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyet ve mezheplere ev sahipliği yapan Hatay, ikili ilişkileri bu yönü ile de etkilemektedir. Suriye gibi homojen olmayan yapısı Arap Baharı olaylarında Hatay’ı ve dolayısı ile Türkiye’yi diğer ülkelerden farklı etkilediği görülmektedir. Arap Baharı olaylarından Türkiye’nin olumsuz etkilenmesine sebep olmuştur. Çünkü bu olaylarda onlarca Türk vatandaşı hayatını kaybederken, birçok ev ve iş yerleri ile araçlar da zarar görmüştür.”

Türkiye’ye Suriye’den yaklaşık 4 milyon Suriyeli sığınmacı geldi 

Cingöz, Nisan 2011’den bu yana Suriye’de yaşanan iç savaş sebebiyle Türkiye’ye Suriye’den göç akımının olduğunu hatırlattı.  Cingöz,  “Yaklaşık 4 milyondan fazla Suriyeli sığınmacı ‘Uluslararası Geçici Koruma Şartıyla’ Türkiye’ye gelmiştir” dedi. 

Cingöz, Suriye kaynaklı yaşanan terör olaylarının Türkiye’nin güvenliğini sarsmaya başlaması karşısında Türkiye daha fazla direnemeyerek, müdahil ülke konumuna getirdiğini söyledi. Cingöz,  Türkiye’nin Suriye’ye yapmış olduğu askeri harekatlar hakkında şu bilgileri verdi: “18 Ağustos 2016’dan itibaren kara harekâtıyla Suriye’ye girmek zorunda kalmıştır, fakat daha öncesinde çok kritik bir harekât var.  22 Şubat 2015 Şah Fırat Operasyonu… Daha sonra ise Fırat Kalkanı Operasyonu (24 Ağustos 2016-29 Mart 2017), Zeytin Dalı Harekâtı (20 Ocak 2018 – 24 Mart 2018), İdlip planı, Barış Pınarı Harekâtı (9 Ekim 2019 - 17 Ekim 2019).”

Cingöz; “Suriye’de yaşanan ve yaşanması muhtemel her türlü toplumsal olay Türkiye’yi bir şekilde ilgilendirmektedir “

“Suriye’de yaşanan ve yaşanması muhtemel her türlü toplumsal olay Türkiye’yi bir şekilde ilgilendirmektedir” diyen Cingöz, sözlerine şöyle devam etti: “Suriye, Türkiye’nin rutin komşuluk ilişkileri olan bir devlet değil, akrabalık bağı olan bir komşusudur. Suriye sınır hattı üzerinde bulunan Hatay, Mardin, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Adana ve Mersin illerinde yaşayan Türk vatandaşlarının Suriye halkı ile etnik ve mezhepsel bağlarının olması iki ülkede yaşanan olayların birbirlerine etkisi kaçınılmaz olmaktadır.”

Cingöz, Suriye ile en fazla etkileşim içerisinde olan ilin Hatay olduğunu belirterek,  “Bu zamana kadar Arap Baharı olaylarının etnik ve mezhepsel merkezli olarak Türkiye’ye sıçramamış olması, bundan sonra da olmayacağı anlamını taşımamaktadır. Bu nedenle karar alıcı mekanizmalar bu hususta gerekli tedbirleri almalıdır.”

Suriye’nin bölünmesi uzun vadede Türkiye’nin güvenliği ve menfaati açısından aleyhine

“Suriye’nin bölünmesi uzun vadede Türkiye’nin güvenliği ve menfaatleri açısından aleyhinedir” açıklamasında bulunan Cingöz,  bu konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Suriye’de rejimin yıkılması ile sonuçlanabilecek bir gelişme sonucu Türkiye, güneyinde radikal İslami bir iktidarın başa geçtiği yeni bir Suriye yönetimi veya bölünmüş bir Suriye’den kopan bir Kürt devleti ile karşı karşıya kalabilir. Bu arada Suriye’de, Irak’ın kuzeyinde oluşacak bağımsız bir Kürt devleti Türkiye için en büyük tehlike olduğu unutulmamalıdır.”

Türkmen nüfusun varlığı açısından Suriye bölünmemelidir 

“Türkmen nüfusun varlığı açısından da Suriye bölünmemelidir” diyen Cingöz,  Suriye’de yaşanan 3 buçuk milyon Türkmenlerin olduğunu belirterek, şunları söyledi: “ Suriye’nin mevcut durumunda yapılabilecek düzenlemelerde veya yeniden inşa sürecinde her türlü yeni oluşumun yasal ve hukuksal düzenlemelerinde, Türkmenlerin hakları korunmalıdır. Bunun için Türkiye üzerine düşeni yapmalı, diğer azınlıklarla birlikte Türkmenlerin temel hak ve özgürlükleri anayasal olarak garanti altına alınması hususunda uluslararası kamuoyu oluşturmaya çalışmalı ve olası her duruma hazırlıklı olmalıdır.”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imparatorluk geleneğinden gelen bir devlet olduğunu hatırlatan Cingöz, “Osmanlı bakiyesi topraklarda kurulan devletler başta olmak üzere Türk-İslam dünyasının sorunlarına kayıtsız kalamamaktadır, kalma şansı da yoktur. Dış ilişkilerinde genellikle bu eksende duygusal davranabilmektedir fakat bu duygusallık ülke güvenliği ile çakışması durumunda reel politik planları mutlaka olmalıdır” ifadesini kullandı. 

Cingöz, “Türkiye - Suriye eksenli olumsuz etkileri yaşamaya bir süre daha devam edecektir”

Yakın gelecekte Türkiye ile Suriye rejimi arasında yeniden ilişkilerin gelişmesi durumunun yaşanacağının muhtemel olduğundan bahseden Cingöz, şunları söyledi: “Yaşanan gelişmeler değerlendirildiğinde Suriye’de yaşanan belirsizliğin uzun bir süre daha süreceği öngörülmektedir. Dolayısı ile Türkiye - Suriye eksenli olumsuz etkileri yaşamaya devam edecektir. Türkiye geldiği ve uyguladığı politikaların bir sonucu olarak bölünme riski ile karşı karşıya kaldığı bir süreçten geçmektedir. Karar alıcı mekanizmalar bunu görmelidir. Bu nedenle Türkiye karar alıcı mekanizmaları Suriye sorunlarını, belirsizliğin sebep olduğu kaosu ve Türkiye için olası tehditleri çok iyi tespit ederek stratejik planlarını bu eksende oluşturmaya mecburdur. Suriye’nin yeniden inşa sürecinde Türkiye; stratejik işbirliği-tehdit-fırsat üçlemesini sağlam ayaklar üzerine oturtmalıdır. Çünkü Irak’ın kuzeyinde Barzani yönetimindeki özerk yapıya benzer bir durumla Suriye’de de karşı karşıya kalmayacak planları olmalıdır.”

Suriye Devleti’nin çok komplike ve iç içe girmiş problemler yumağı olduğunu söyleyen Cingöz, “Çözümü kolay değildir. Suriye başta olmak üzere Osmanlı bakiyesi coğrafyada; Türk Dünyasında, İslam ülkelerinde yaşanan ve olması muhtemel her olay Türkiye’yi bir şekilde ilgilendirmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler:
 
Engeller, Çocuk Müzesi’nde kayboldu
 
Rengi farklı içeriği sağlıklı mor ekmek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
"Suriye’de her türlü olay Türkiye’yi ilgilendirmektedir"
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz, Ortadoğu’nun ...
Kadınlarımızın etkin roller almasını istiyoruz
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde düzenlenen ‘Kadın Hakları ve Siyasette ...
Yavaş, tek projemiz; Ankara ekonomisini ayağa kaldırmak
Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Topluluğu (HEK) üyelerinin düzenlediği ...
 
Maden kazalarında yüzde 58’lik düşüş...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4 Aralık Dünya Madenciler ...
Halı eksperliği ve müzayedecilik yok oluyor
Ankara’nın ilk halı eksperi olan ve müzayedeler düzenleyen Mehmet Aydın, ...
Dünyagöz’de çocuk hastalar palyaço ile eğleniyor
Ankara Dünyagöz Hastanesi Sağlık Grubu, çocuk hastaların göz muayenelerinin ...
 
Tavşanlı kadınları Tavşanlı'ya katkı sağlıyor
Tavşanlı Üretici Kadınlar Birliği Başkanı Zekiye Eröz, Tavşanlı Üretici ...
Thai Yemek Festivali başlıyor
Tayland Büyükelçiliği iş birliği ile ikinci kez düzenlenen Thai Yemek ...
'Ülkemiz nüfusunun yüzde 12’si engelli'
Rehabilitasyon Teknolojileri Sempozyumu’nda konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
AŞI NE ZAMAN BULUNACAK?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
İKİNCİ EL OTODA SATIŞLAR HIZ KESMİYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SORULAR VE ÇELİŞKİLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KOVİD-19 SÜRECİ VE DİJİTAL CİHAZLAR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BU SONBAHAR SAĞLIKLI OLALIM
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ VI (VASAT ÜMMET VEYA ÖRNEKLİK)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERDE İSTİHBARATIN KISA TARİHİ-I
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN İŞİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
KENTLERİMİZ İÇİN PROJELER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
SEVİLLA HARİTASINI REDDEDEN AB NE YAPACAK?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BİTSİN BU KAVGA
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
TÜRKİYE’DE UZAKTAN EĞİTİM
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
DOĞU AKDENİZ'İN İLK KURBANLARI: BAYIR-BUCAK TÜRKMENLERİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HUKUK”, “ DEVLET”, “ SİYASİ REJİM” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİMİ GÖRÜŞLER
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
en iyi bahis sitesi- deneme bonusu - bahis deneme bonusu- papara bahis siteleri- papara casino siteleri- kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri kolay para çekilen bahis sitesi peppara bahis sitelesi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
izmir escort
Maxiva izmir escort |