ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Temmuz 2018 Salı - 07:06

Tüm okullara iş sağlığı ve güvenliği köşesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, “Okul Öncesi Sağlıklı ve Güvenli Yaşamın Geliştirilmesi Semineri “düzenledi.

Tüm okullara iş sağlığı ve güvenliği köşesi

İRFAN BAŞÇUHADAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, iş sağlığı ve güvenliği konusunda özellikle çocukların bilinçlendirilmesi için, “Okul Öncesi Sağlıklı ve Güvenli Yaşamın Geliştirilmesi Semineri” düzenledi. Toplantıda, iş güvenliği ve sağlığı konusunda çalışmalar yürütecek olan bakanlıkların ve paydaşların, iyi uygulama örneklerinin seçilmesi sonucu bir model oluşturulacağı belirtildi. Düzenlenen seminere, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Opr. Dr. Orhan Koç, İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü’nden Hediye Özgen Timuçin, İSGÜM Bursa Bölge Müdürlüğü’nden İbrahim Güldiken, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Özkan Avcı’nın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ver Spor Bakanlığı uzmanları ile pek çok kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Türkiye’de çocuklara erken yaşlarda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün aşılanması hedefiyle çalışmalarını hızlandırdı. İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı’nda (İSGÜM) düzenlenen  “Okul Öncesi Sağlıklı ve Güvenli Yaşamın Geliştirilmesi Semineri”nde çocuklara sağlıklı ve güvenli yaşamın öğretilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik konular konuşuldu. 
Düzenlenen seminerde, okullara iş sağlığı ve güvenliği kulüplerinin yapılmasının gerekliliğine dikkat çekildi. Güvenli okul, güvenli ev, güvenli çevre, güvenli iş yeri, güvenli hastane gibi pek çok başlığın ele alındığı toplantıda, güvenlik kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması için yeni hedefler belirlendi. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan İSGÜM Başkanı Erol Tekçe, son dönemlerde gündemde yer alan çocuk kaçırılmaları ve ölümlerine değinerek, “Son zamanlarda çocuklarımızla ilgili kötü hadiseler duyuyoruz. Bu faaliyetimizle tam da çocukların güvenliği konusuna dikkati çekerek, acil önlemlerin alınması için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Çocuklarımızın güvenliğiyle ilgili bu tarz seminerlerin yapılması çok önemli. İlgili bakanlıklarımıza ve çalışanlarına gösterdikleri hassasiyetten ötürü çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

Hedef 24 bin öğrenci
Güvenli Okul Projesi’ni anlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Opr. Dr. Orhan Koç, geçtiğimiz yıl hayata geçirilen proje ile 8 ildeki 24 okulda toplam 15 bin öğrenciye ulaştıklarını, bu yıl da 12 ilde 63 okulda yaklaşık 24 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. 
Koç, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu’nun iş birliğiyle hazırlanan ve Güvenli Okul Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim süreçlerinde kullanılan Güven Usta Karavanı’nın da yer aldığı toplantıda, projeye ilişkin bilgiler verdi. Güvenli Okul Projesi’nde gezici bir karavanla okulları ziyaret ederek, öğrencilere karavanın içinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimlerin verildiğini ifade eden Koç, “Bu projemizle çocuklara hem iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgiler verdik hem de okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimize boyama kitapları dağıttık. Bunu bir pilot uygulama olarak geçen yıl Ankara, Bursa ve Adana gibi illerde gerçekleştirdik. Bugün önemli bir konu başlığıyla beraberiz. Son günlerde özellikle üzerinde durmamızı gerektiren ve çocuklarımızın güvenliğiyle yakından ilintili olan bu toplantıyla yeni bir bilinç uyandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

“ ‘Güvenli okul, güvenli ev, güvenli çevre, güvenli iş yeri, güvenli hastane’ konuları bizler için çok önemli”
Okullarda küçük yaştaki çocuklara güvenlik kültürünün aşılanması için yapılması gerekenleri belirten Koç, şöyle konuştu:
“Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli yaşayabilmesi ve geleceğimizi onlarla inşa edebilmemiz için bu seminerler çok kıymetli. İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmalarımızı hızlandırarak sürdürmeye çalışıyoruz. ‘Güvenli okul, güvenli ev, güvenli çevre, güvenli iş yeri, güvenli hastane’ konuları bizler için çok önemli. Bir güvenlik kültürü oluşturmaya çalışıyoruz. Okul öncesi yani kreşlere yönelik çalışmalarımız için bu toplantıyı düzenledik.”

Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği
Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber tüm okullarımızda iş sağlığı ve güvenliği köşesi oluşturacağız. Baretinden eldivenine, gözlüğünden koruyucu malzemesine kadar çocuk yaşta bilinç altımıza yerleştirilen bu güvenlik kültürüyle birlikte hayata daha emin adımlarla atılmayı hedefliyoruz. Okullarımızın uygun yerlerinde dış mekanlara güvenlikle ilgili figürler asacağız. Şu anda bütün kitapların arkasında güvenlikle ilgili çizgi bantları var. Ayrıca güvenli çevre konusunda tüm belediyelerle birlikte alt yapı ve bilinçlendirme gibi çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte bu kültürün geliştirilmesi için eğitim kampanyaları düzenleyeceğiz. Her yaş grubuna ayrı mesajların verilmesi, ayrı mataryellerin hazırlanması gerekiyor. Yani her yaş grubuna belirli davranışların yerleştirilmesi için kapsamlı bir model oluşturmalıyız. Biz bu anlamda tüm bu çalışmaların yapılabilmesi için ilk adımı attık. İlgili kurumlarımız ve paydaşlarımız bu konuda üzerine düşeni yaparak farklı çalışmalar hazırlayabilirler. İyi uygulama örneklerini seçerek, bir model oluşturacağız. Çocuklarımıza bir şekilde ulaşmamız hayatlarına dokunmamız ve geleceklerini daha güvenli bir biçimde hazırlayabilmeleri için destek olmamız gerekiyor.”
Özellikle 5 yaş altındaki çocukların yaşadığı ev kazalarına da değinen Koç, “Evde azımsanamayacak düzeyde kazalar meydana geliyor. Tüm bu kazalar önlenebilir nitelikte. Dünyanın hiçbir yerinde ‘Tandır Kazası’ diye bir vaka yoktur. Ama ülkemizin en fazla ölümlere ve kalıcı hasarlara yol açan kaza türleri arasında tandır kazaları yer alıyor. Paydaşlarımızla ortak hareket edebildiğimiz sürece tüm bu kazaların önüne geçebiliriz. İş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesi için bu tarz seminerler vermeye devam edeceğiz. Eğitimle bu kaza oranlarını en az seviyeye indirebileceğimize inanıyoruz” dedi. 

“Avrupa ile eşzamanlı projeler yapıyoruz” 
Koç, proje ortaklarına, ilgili bakanlıklara ve sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunarak, “Bu toplantıyla paydaşlarımızı projelere dahil etmek, harekete geçirmek, işin içine dahil etmek için bir araya geldik. Paydaşlarımızın yapmış olduğu iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Okullarda olması gereken sağlıklı ortamların standartize edilmesi için bir kalite standardı geliştirip, bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu sayede okullardaki sağlıklı ve güvenli yaşama bilincine de odaklanıyoruz. Avrupa ile eşzamanlı projeler yapıyoruz. Dünyadaki pek çok uluslararası iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili kuruluşlara üyeyiz. Hem eğitim hem de diğer alanlarda dünyayla hareket ediyoruz. Pek çok bakanlığımızın iş sağlığı konusunda önemli çalışmaları var. Bizler bu iyi çalışmaları hayata geçirmek için uğraşıyoruz. Bu anlamda sadece bir bilinç uyandırmak yerine bir davranış değişikliği yani bu konudaki bilincin harekete geçirilmesi, pratiğe dökülmesi için çabalıyoruz” şeklinde konuştu. 

Etiketler:
 
Konutta indirim kampanyası yenilenmeli
 
Turkcell blockchain konsorsiyumuna katıldı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Kahvemizi bir kere tadan bizi tercih ediyor”
Köklü bir geçmişe sahip olan Gül Kahve, 1890 yılında İstanbul Kasımpaşa’da ...
Türkiye’nin en büyük doğal ve organik pazarı “organikali.com”
Türkiye’nin ilk ve en büyük doğal organik pazarı olan ‘organikali.com’ ...
Ankara’da egzoz denetimleri sıklaştı
Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi’ne bağlı polis ekipleri ...
 
Bakır işlemeciliği yok olmakla karşı karşıya
Bakır işlemeciliği günümüzde unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında ...
Ağız ve diş sağlığı çocuk yaşlarda başlar
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diş hekimi Talha Karlı ile bu haftaki ...
Çeşitlilik arttı ancak alım gücü düştü
Hac ve umre vazifesini yerine getirecekler, bebek, cenaze ya da hac mevlüdü ...
 
Kuruyemiş fiyatları esnafı da vatandaşı da etkiliyor
Fındık, Antep fıstığı, leblebi gibi yiyeceklerden oluşan kuruyemişlerin ...
Artık çoğu esnaf günü kurtarıyor
AVM’lerin pasajları ve küçük esnafı sekteye uğrattığını dile getiren Kuğulu ...
İstismarı önlemede “Toplumsal bilinç” şart
Adnan Ötüken İl Kütüphanesi’nde düzenlenen “Çocuk Cinsel İstismarı” konulu ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva