ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>RÖPORTAJ
19 Şubat 2018 Pazartesi - 07:16

Ticaretle Uğraşanlar İçin Ticaret Hukuku

Ticari hayatı düzene sokan ve tacirlerin sık sık karşılaştığı sorunları çözüme sokan Ticaret Hukuku konusunda uzman Avukat Senem Yılmazel, ticaret hukuku ve ticari hayatta karşılaşılan sorunlarla ilgili bilgiler verdi.

Ticaretle Uğraşanlar İçin Ticaret Hukuku

CEREN TUĞÇE ÖZDEMİR

Ticaret günlük hayatın bir parçası. İster ticaret işi yapın yani tacir olun, isterseniz de tacirden mal veya hizmet satın alan bir tüketici, birçok sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlarınızı çözmek için neler yapılmalı sorusunun cevabını ise 15 yıldır Ticaret Hukuku alanında çalışan Avukat Senem Yılmazel, bizlere aktardı. 
İki taraf arasındaki hukuki işlemleri ele alan hukuk birimi Ticaret Hukuku olarak adlandırılıyor. Tacirler yani ticaretle uğraşanlar, sahip oldukları hakları yasalar dahilinde koruma altına alan hukuk dalı olan Ticaret Hukuku, işletme sahipleri ve alıcılar için büyük önem taşıyor. Aynı zamanda kişilerin kanun karşısında ne gibi haklara sahip olduğunu da daha detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.  
Senem Yılmazel, öncelikle kendisi hakkında bilgiler verdi. 1980 yılında Ankara’da doğduğunu söyleyen Yılmazel, 2002 yılında Hukuk Fakültesi’nden dereceyle mezun olduğunu aktardı. Ticaret hukuku üzerine yüksek lisans yaptığını dile getiren Yılmazel, çek üzerine bir kitap yazdığını da belirtti. 15 yıldır avukatlık yapan Yılmazel, ticaret hukuku ile ilgili temel bilgileri gazetemizle paylaştı. 
Her olay kendine özgü olduğu için, mutlaka konuda uzman hukukçulardan mütalaa alınması gerektiğinin altını çizen Yılmazel, sözleşmeler, faturalar, çekler, senetler ve teklifler hakkında konuştu. İlk olarak sözleşmeler hakkında bilgiler veren Yılmazel, bir sözleşmenin geçerli olabilmesi için mutlaka ve mutlaka yetkili temsilci tarafından imzalanması gerektiğini aktardı.

Ticarette yapılan sözleşmeler nasıl yapılmalıdır?
 Nasıl benim adıma annem gidip sözleşme yapamazsa ve yapsa da geçersiz olacaksa sözleşmelerin de mutlaka yetkili temsilci tarafından imzalanması gerekir. Bazı şirketler çift imzayla yetkilidir. Eğer bu imzalardan bir tanesi eksik olursa, o sözleşme geçersiz hale gelir. Şimdi biz gelişmekte olan ülkeyiz. Bu yeni hukuki zorunluluklar getirdi. Elektronik tebligat, elektronik posta, kayıtlı elektronik posta sistemi gibi şirketlerin uymaları gereken bazı zorunluluklar getirdik. Bunlarla ilgili mutlaka bir uzmandan görüş alınmasını tavsiye ederim. Çünkü; bir sözleşmenin geçerli olabilmesi için ya ıslak imzayla imzalanması ya da e imza ile imzalanması şarttır. Sözleşme ‘elektronik imza’ ile imzalanıp sanal ortamda gönderilmeli veya şirket yetkili temsilcisi tarafından imzalanıp kaşelenerek post yoluyla gönderilmelidir. İmzalayanın şirket yetkili temsilcisi olduğuna mutlaka dikkat edilmeli, imza sirküleri istenmelidir. Sözleşme mümkünse karşı taraf yetkilisine sizin yanınızda imzalatılmalı. Mümkün değilse bir çalışanınız karşı tarafa sözleşmeyi götürmeli ve çalışanınızın yanında imzalanmalı. Sözleşme imzalanmadan önce mutlaka tarafımızdan görüş alınmalıdır. Sözleşmelerde mutlaka olmasını önerdiğim maddeler var. Bunlar, teslim tarihi, teslim yeri, teslim ve taşıma şekli, teslim, taşıma, sigorta, gümrükleme, vergi, harç vs. masraflarının kime ait olduğu, sözleşme bedeli, sözleşme bedelinin ödeneceği tarih, sözleşme bedelinin ödenme şekli, sözleşme gereğinin yerine getirilmemesi halinde yapılacaklar gibi maddelerin sözleşmelerde bulunması gerektiğini tavsiye ediyorum.

Teklifler, nasıl verilmeli veya teklif alırken neler yapmalıyız?
Biz ticari hayatta her zaman her müşteriyle sözleşme yapmıyoruz. Genelde teklif gönderiyoruz ve karşı taraf bu teklifi kabul ederse sözleşme kurulmuş oluyor. Dolayısıyla hazırlanan tekliflerinde çok dikkatli hazırlanması gerekmektedir. Göndermiş olduğunuz tekliflerde ana unsurların belirtilmesi şarttır. Eğer teklif gönderiyorsak; Sanal ortamda (mail vs.) gönderilecekse elektronik imza ile imzalanmalıdır. Posta yoluyla gönderilecekse şirket yetkili temsilcisi tarafından imzalanıp kaşelenmelidir. Malların teslim tarihi mümkün olan en uzun süre olarak belirlenmelidir.(teslimatı biz yapacaksak). Malların özellikleri genel hatlarıyla belirtilmeli, ayrıntı verilmemelidir. Teklifte geçerlilik süresi belirtilebilir. 
Eğer teklif alıyorsak da; Teklifin geçerlilik süresi yoksa teklifi kabul etmemişsek teklifin kabul edilmediği (reddedildiği) derhal yazılı olarak bildirilmelidir. Teklifin geçerlilik süresi varsa, kabul veya ret bu sürenin bitiminden önce yazılı olarak bildirilmelidir. Teklifi kabul etmişsek malların özellikleri ayrıntılı olarak belirtilmiş olmalıdır. Eğer reddedilmezse o teklif kabul edilmiş gibi sayılabilir. 

Faturaları teslim alırken veya fatura keserken neler yapılmalı?
Artık elektronik faturalar var. Ancak birçok firma elektronik fatura sistemine geçmedi. Şimdi e faturaya geçmek zorunda olan firmalar var, bir de geçmek zorunda olmayan firmalar var. Bazı müşterileriniz e faturaya geçmemiştir. Dolayısıyla siz onlara normal fatura kesmek durumundasınız. Normal faturayı da hizmeti veya malı gerçekleştirdiğiniz tarihten itibaren en geç 7 gün içerisinde düzenlemenizi öneririm. Yani fatura düzenlerken ve teslim ederken; Ürünü teslim ettikten sonra 7 gün içerisinde fatura düzenlenmelidir. Eğer alacaklıysanız mutlaka defterlere kaydetmelisiniz. Bu işi muhasebeciler, mali müşavirler yapıyor fakat bende bir hukukçu olarak bunu önerebilirim. Faturaya 7 gün içinde itiraz edilmezse faturanın kesinleşeceği ibaresi yazılmalıdır. Fatura düzenlenince mutlaka ticari defterlere alacak kaydedilmelidir. Fatura karşı tarafa bizzat teslim edilmeli ve fatura üzerine teslim alındığı yazılıp imzalatılmalıdır. Fatura bizzat teslim edilmeyecekse iadeli taahhütlü mektup veya noterden ihtarname ile gönderilmelidir. Faturalar e fatura olarak da gönderilmelidir.  Fatura teslim alırken; Faturada yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız veya faturadaki malı/hizmeti hiç almamışsanız eğer faturayı teslim almayın. Teslim aldıysanız mutlaka en geç 7 gün içerisinde, faturayı kabul etmediğinize ilişkin noterden ihtarname gönderin. Faturayı defterlerinize kaydetmeyin. 

Mal teslimi yaparken şirketler ne yapmalı? Bir de bir tüketici malı teslim alırken nelere dikkat etmeli? Aldığı hizmette bulunan kusur karşısında ne gibi hakları vardır? 
Mal ve hizmet teslimi oldukça önemli. Biz hukukta teslim tesellüm belgesi diyoruz. Teslim ettiğinize dair bir belgeyi mutlaka alın. Örnek veriyorum bir mobilya sattınız, tam, eksiksiz, sözleşmeye uygun olarak teslim edildiğini mutlaka belgelendirin. Mal teslim ederken, mutlaka teslim tesellüm tutanağı yani teslim belgesi düzenlenip, imzalanmalıdır. Teslim tesellüm tutanağında teslim tarihi, sözleşmede belirtilen teslim tarihi olmalıdır. Tutanakta mutlaka malların eksizsiz, sağlam ve sözleşmeye uygun teslim edildiği yazılmalıdır. 
Bir de ayıp kelimesini hep duyuyorsunuzdur. Gizli ayıp, açık ayıp şeklinde türleri var. Bu konu hakkında çok soru soruluyor. Siz herhangi bir mal ya da hizmet aldığınız zaman, özellikle tacir olanların çok dikkat etmeleri gerekmektedir, Çok dikkatli olarak malı ya da hizmeti satın alırken mutlaka incelenmelidir. Eğer bir ayıp varsa, sözleşeme de veya teklifte kararlaştırılan şekilde teslimat yapılmamışsa bazı tedbirler almamız gerekiyor. Mallar teslim alınırken tamamı mutlaka gözden geçirilmeli. Eğer dıştan görünecek bir ayıp varsa 2 gün içerisinde noterden ayıp ihbarı gönderilmeli. Aksi takdirde siz o ayıpla, örnek veriyorum bir yerinde kırık var, çizik var, siz onu o şekilde kabul etmiş sayılırsınız. Dolayısıyla, mutlaka noterden ihtar gönderilmeli. Bir de 8 gün içerisinde ayrıntılı inceleme var. Örneğin; 10 ton mal geldi. Onu hemen inceleyebilmeniz mümkün değil. Onun içinde bir 8 günlük hak var. Teslim alındıktan sonra 8 gün içerisinde mallar ayrıntılı olarak incelenmeli. Bir kusur varsa bu 8 gün içinde noterden ayıp ihbarı yapılmalı. Bir de gizli ayıp var. Gizli ayıp nedir? Bir malı ya da hizmeti aldığınızda, çıplak gözle anlayamadığımız, ancak kullanımla ortaya çıkan ayıplar vardır. Örnek veriyorum araba satın aldınız. 1 yıl boyunca kullandınız. 1 yıl kullandıktan sonra arabanın motor bloğunda çatlak olduğunu öğrendiniz. Götürdüğünüz serviste dediler ki siz bu arabayı bu şekilde almışsınız. Aldığınız zaman motor bloğu çatlakmış. İşte biz buna gizli ayıp diyoruz. Ve siz bir malı aldığınızda bunda gizli ayıp varsa hemen bildirilmek zorunda. Diğer ayıplar gibi süre bekleme durumu yok. Malların ayıbı gizli ise, kullanılırken öğrenilmiş ise; fark edildiği anda, hemen noterden ayıp ihbarı yapılmalıdır. 

Ticaretle uğraşanların çoğunlukla çek ve senetle iş yaptıklarını görüyoruz. Nakit paradansa çek veya senet kullanımının tercih edilmesi oldukça yaygın. Ancak bu beraberinde bir takım sorunlar da getirebiliyor. Örneğin; çekler karşılıksız çıkabiliyor vs. Bu gibi sorunlara karşı ticaretle uğraşanlar ne gibi önlemler almalıdır? Nelere dikkat etmelilerdir?
Çekle ilgili hapis cezası getirildi. Daha önce kaldırılmıştı, ancak şimdi tekrar getirildi. Bu yüzden bir alacağınız varsa senet yerine çek almanızı öneririm. Altını çizerek söylüyorum. Lütfen bu konuya önemle bakınız, Çekleri senetleri kesinlikle kargoyla göndermeyin. Çünkü; bir çeki, senedi kargoyla gönderdiğiniz zaman dava açamazsınız, açsanız da o davayı kazanamazsınız. Çek, senet demek aslında para demek. Parayı, kargoya verip gönderir misiniz? Göndermezsiniz. Dolayısıyla da çeki senedi kargoyla göndermeyin. Yine sözleşmelerde bahsettiğim gibi çekleri de mutlaka şirketin yetkilisinin imzalaması gerekiyor. Az önce anlatmıştım sözleşmelerde eğer bir şirketi iki kişi yönetiyorsa, iki kişinin imza yetkisi varsa, çeki de iki kişinin imzalaması gerekir. Ticaretle uğraşanların alacağı çekte “tacir çeki” ifadesi bulunur. Çeki imzalayanın şirketin yetkili temsilcisi olup olmadığına emin olun. Boş çek vermeyin. Hem çek hem de senetlerde ciro silsilesine çok dikkat edin. Yoksa evrakta sahtecilikten başınız belaya girebilir. Ciro silsilesini çok basitçe anlatmaya çalışayım size, Önde, Mehmet adlı kişiye Ali adlı kişinin senedi ödeyeceği yazılmış. Arka tarafı çevirdiğinizde, arka tarafta Mehmet adlı kişinin isminin soy isminin ve imzasının bulunması gerekmektedir. Eğer bu senedin arkasında Mehmet adlı kişinin bilgileri olmazsa burada ciro silsilesi kopuktur. Çalıntı gibi olabilir, başka şekilde başınız ağrıyabilir. Buna da dikkat etmeniz gerekir. Senetleri de asla kargoyla göndermeyin. Senet düzenlerken, sadece kaşenin üzerine imza atın, çift imza atmayın. Kaşe dışında hiçbir yere imza atmayın. Senet teminat senedi ise; mutlaka neyin teminatı olduğunu ve teminat senedi olduğunu yazın. Senedin arka ve ön yüzüne mutlaka “iş bu senet teminat senedi olup; ciro edilemez” yazın. Senet üzerindeki bedeli nakden arz olunmuştur. Kısmını bu şekilde doldurtun. İmzalanmış boş senet vermeyin. Senet aldığınızda, ödeme günü, paranın sayıyla yazılmış kısmı, ismi, paranın yazıyla yazılmış hali, nakden olup olmadığı, isim adres ve imza kısımlarını doldurtun. Senet üzerinde veya çek üzerinde rakamla yazı arasında bir farklılık durumunda yazı geçerlidir. Buna çok dikkat edilsin. Bir de açıkta imza diye bir konu var. Senette eğer kaşe üzerine imza atıyorsanız, kesinlikle açığa imza atmayın. Açığa imza atmak demek, ben şahsen de borçluyum anlamına geliyor. Hukukta “avel veren” denir. Boşluğa atılan imzada şahsi kefalet imzası anlamına gelir. Dolayısıyla eğer siz bir şirket olarak borçluysanız kaşenin üzerine imzanızı atıyorsanız, kesinlikle imzanın açığa denk gelmemesine özen gösterin. 

Sonuç olarak ticaret yapanlara ne tavsiyede bulunursunuz?
Sonuç olarak, haklarımızın korunması için, ticari defterler düzenli tutulmalı ve tüm alacaklar defterlere kaydedilmelidir. Her işlem kendine özgün olduğu için, işlem öncesinde mutlaka hukuki mütalaa alınmalıdır. İşlemler yazılı, usulüne uygun ve süresinde yapılmalıdır. 

Ticaret hukuku nedir?
Ticaret hukuku bir ticari işletmeyi ilgilendiren işlemleri, fiilleri konu alır ve ticari işletme, şirketler hukuku, deniz ticareti, kıymetli evrak ve sigorta olmak üzere beş bölümden oluşur. Ticari işletme hukukunda, ticari iş, ticari işletme, tacir kavramları yanında, ticari örf âdet ele alınır. Ticaret Kanunu’nda yer alan hükümlerle, bir ticari işletmeyi ilgilendiren işlem ve fiillere ilişkin diğer kanunlarda yazılı özel hükümler, ticari hükümlerdir. Mahkeme, hakkında ticari bir hüküm bulunmayan ticari işlerde, ticari örf ve âdete, bu da yoksa genel hükümlere göre karar verir. Tacir, bir ticari işletmeyi, kısmen de olsa, kendi adına işleten kişidir. Esnaf, ekonomik faaliyeti sermayesinden fazla bedenî çalışmasına dayanan, geliri çıkarılacak kararnamede gösterilen sınırı aşma¬yan, sanat veya ticaretle uğraşan kişidir. Tacir, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüşse, uygun bir ücret ve faiz isteyebilir. Ticaret sicili, ticaret unvanı ve işletme adı, haksız rekabet, ticari defterler, cari hesap sözleşmesi, acente, ticari mümessil, ticari vekil, ticari işletme hukukunun önemli kavramlarındandır. Ticaret Şirketleri hukuku kapsamında ele alınan şirket, iki veya daha fazla kişinin ortak bir ekonomik amaca erişmek için emek ve sermayelerini bir araya getirmelerini ifade eder. Ticaret Kanunu’nda, kolektif ile komandit şirket şahıs; anonim, limited ve ser¬mayesi paylara bölünmüş komandit şirket ise sermaye şirketi olarak belirtilmiştir. Şirketler hukukunda her şirket, kuruluşlarından işleyişlerine, ortaklık yapılarından tasfiyelerine kadar çok ayrıntılı hükümlerle ayrı ayrı ele alınır. Kıymetli evrak hukukunun temel kavramı olan kıymetli evrak öyle senetlerdir ki, bunların içerdikleri hak, senetten ayrı olarak ileri sürülemediği gibi başkalarına da devredilemez. Ciro, senette var olan bir hakkın, devir veya rehin edilmesi gibi hukuki sonuçlar doğuran bir irade beyanıdır. Nama yazılı senet, belli bir kişinin adına yazılı olup da onun emrine kaydını içermeyen ve kanunen de emre yazılı senetlerden sayılmayan kıymetli evraktır. 

Etiketler:
 
Türk ve Kazak kadınlardan güç birliği
 
3.9 milyon ton yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirdik
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Malzeme, sizi gizemli bir yolculuğa sürüklüyor
Yeşim Livaoğlu, “Malzeme öyle bir malzeme ki sizi gizemli bir yolculuğa ...
Bitcoin İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler
Son günlerin popüler konularından biri Bitcoin’deki inanılmaz yükseliş. ...
ANKARA’NIN PATRONLARI SEVİNÇ TOPGÜL
Köşemize bu hafta pasta kraliçesi bir işkadını olan Sevinç Topgül’ü konuk ...
 
Ankara’nın Patronları Cemalettin Tekin
Bu haftaki konuğumuz iş adamı Cemalettin Tekin’le izolasyon, yalıtım ve ...
Önceliğimiz Pazar gününün tatil olması
Ankara Berberler Odası Başkanlık seçimi sonucunda Başkan seçilen Sezayi ...
Diyet değil sağlıklı beslenme
Beslenmenin “bilinçli” olarak yapılması gereken bir eylem olduğunu belirten ...
 
SosyalBen çocuklar için çalışıyor
SosyalBen, imkanları kısıtlı olan bölgelerde yaş aralığı 7 ile 13 olan ...
Engellilerin teknolojiye erişim hakkı vardır
Engellilerin bilgi, bilişim ve teknolojiye erişim hakkına kavuşturulması ...
Ankara'nın Patronları Soydan Levent
Hizmet sektörü, günümüzde, özellikle yabancı firmaların, şirket evlilikleri ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva