ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>ÖZEL HABER
16 Mayıs 2018 Çarşamba - 07:18

TEB Merkez Heyeti bir araya geldi

Bu yıl 179’uncusu kutlanan ‘Bilimsel Eczacılık Bayramı’ kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen TEB Başkanı Erdoğan Çolak ve Merkez Heyeti, TEB’in eczacılık alanındaki çalışmaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

TEB Merkez Heyeti bir araya geldi

GÜLÇİN KARLI

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti, 14 Mayıs Eczacılık Günü kapsamında düzenledikleri toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Point Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında açıklama yapan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, TEB’in; ilaç, sağlık ve eczacılık alanında yaptığı çalışmalarından söz ederek, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Çolak, bu yıl 179’uncusu kutlanan Bilimsel Eczacılık Bayramı’nın 14 Mayıs 1839’da Türkiye’de bir eczacılık sınıfının oluşmasıyla başladığını dile getirerek, Türk Eczacılar Birliği’nin her yıl eczacılık bayramı kapsamında sağlık, ilaç ve eczacılık alanına bakışının yansıtılmaya çalışıldığını söyledi. 

TEB’in odağında insan ve toplum sağlığı var
Çolak, TEB’in bu yıl eczacılık bayramı kapsamında, ‘Toplum Sağlığı, Kamu Yararı, Mesleki Gelecek İçin Birlikteyiz, Birlikleyiz’  ve ‘Yaşamınızın Her Alanında Eczacınız Yanınızda’ temalarını belirlediğini ifade etti. 
TEB’in odağında insan ve toplum sağlığı olduğuna dikkat çeken Çolak, “Biz eczacılar, hasta ihtiyaçlarının doğru tanımlanması, doğru ilaç kullanılması, sağlık bakım hatalarının azaltılması konularında; topluma, halkımıza ve ülkemize katkılar sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Çok yaygın bir halk sağlığı hizmeti veriyoruz. Sağlık danışmanıyız. Önleme, tarama, koruyucu sağlık hizmetleri ile ilgili hizmet verdiğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

TEB, yaşanan tüm doğal afetlerde sorumluluk aldı
TEB’in yaptığı çalışmalardan bahseden Çolak, ilk defa 1985 yılında bir yardımlaşma sandığı kurulduğunu ve bugüne kadar 620 eczacıya vefat yardımı, 231 eczacıya muhtaçlık yardımında bulunulduğunu belirtti. 
Çolak, TEB’in 33 bin üye eczacıya 625 milyon TL kredi verdiğini belirterek, “Türkiye’deki Eczacı Odaları, Eczacılık Fakülteleri ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerine 2.5 milyon TL maddi destek sağlandı. Terör, doğal afet ve toplumsal olaylar nedeniyle mağdur olan 109 üye eczacıya karşılıksız 872 bin TL yardım verildi. Gerek ülkemizin gerek komşu ülkelerin yaşadığı tüm afet ve doğal olaylarda sorumluluk aldı ve toplam 1 milyon TL insani yardımda bulunuldu” dedi. 

Rehber Eczanem programını hayata geçirdik
Dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğini ifade eden Çolak, TEB’in yeni bilgilere ulaşmak ve yeni bilgileri kavramak, öğrenmek ve hastalara faydalı olmak amacıyla 2015 yılından bu yana ‘rehber eczanem’ uygulamasıyla, eczacıda ilaç danışmanlığını öne çıkaran ve kontrol, denetim ve geri dönüşüm mekanizmalarını içeren bir programın hayata geçirildiğinden söz etti.
Çolak,  programın ilk yıl Astım/KOAH hastaları için başlatıldığını, geçen yıl ise diyabet hastalarını kapsayacak şekilde genişletildiğini dile getirerek, bu yıl programa hipertansiyon hastalarını dâhil etmeyi planladıklarını söyledi.

İthal edilen göz ilaçlarında sorun yaşanıyor
Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TEB Başkanı Çolak, kanser ilaçlarının son durumuna ilişkin sorulara şöyle yanıt verdi. “Zaman zaman bazı kanser ilaçlarının bulunmasında zorluklar yaşanıyor, ancak bu durum kısmi süreli.”
Çolak, şu an için kanser ilaçlarının temininde ciddi bir sorunun olmadığını ifade ederek, sorunun ithal edilen göz ilaçlarında yaşandığını belirtti.
Çolak, ithal edilen göz damlalarının bulunmasında sorunlar yaşandığını dile getirerek, “Gerek kur değişiminden gerekse üretimden kaynaklı olarak göz ilaçları ülkeye giremiyor. Bunları bulmakta zorluk çekiyoruz” dedi. 

Vatandaşın antibiyotik ısrarcılığından vazgeçmesi önemli
Basın mensuplarının sorularını değerlendirirken Türkiye’de sağlık okuryazarlığının düşük olduğuna değinen Çolak, akılcı ilaç kampanyalarını desteklediklerini vurguladı.
Halkın ilaç konusunda bilinçlendirilmesi için gerçekleştirilen ilaç kampanyalarıyla özellikle antibiyotik kullanımında önemli bir düşüş yaşandığını ifade eden Çolak, vatandaşın antibiyotik ısrarcılığından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.
Antibiyotik ile ilgili reçeteye yazılan ilaçların %41’inde antibiyotiğe rastlanırken, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı kampanyalarla, bu rakamın şu an itibariyle %29’a düştüğünü dile getiren TEB Başkanı Çolak, “Antibiyotik tüm dünyanın sorunu. Türkiye’nin de sorunu, ancak Türkiye son 5 yılda yapılan akılcı kampanyalarla antibiyotik yazılımı konusunda önemli bir düşüş yaşandı. Dolayısıyla bu konudaki kampanyalar vatandaşın antibiyotik ısrarından vazgeçmesi açısından önemli” diye konuştu. 

Reçetesiz ilaç kategorisi genişletilmemeli
Çolak, reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesinin ise yanlış olduğunu belirterek, toplumun reçetesiz ilaçlara hazırlıklı olmadığını söyledi.
“Bir kısım ilaçların kendi kendine ‘tedavi’ adı altında reçetesiz ilaç kavramıyla sisteme sokulmak istenmesi bizi endişelendiren bir konu. Toplumumuz reçetesiz ilaçlara hazırlıklı değil” diyen Çolak, reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesinin ilaçta reklamı körükleyebileceğini ve sağlığa darbe vurabileceğini ifade etti. 

İlaçtaki kur ayarlamasının yıl içerisine yayılması yaşanan sıkıntıları azaltır
Çolak, ilaçta kur değişiminin ise tek seferde değil, yıl içerisine yayılarak belli periyotlarla fiyatlara yansıtılması gerektiğini belirterek, “Her yıl kur değişimine bağlı fiyat artışları söz konusu olduğunda ilaçların piyasadan çekildiği ya da depolara–eczanelere sınırlı sayıda ulaştırıldığı oluyor. Dolayısıyla kur ayarlamasının, yıl içerisine yayılması ve belirli periyotlarla fiyatlara yansıtılması yaşanan sıkıntıları azaltır” dedi.

Eczane ekonomisinin düzelmesi adına talepler dile getirildi
Yaptığı açıklamada eczane ekonomilerinin düzelmesi adına taleplerde bulunan Çolak, yüzdesel ve sabit kâr marjının iyileştirilmesi, eczacıya aşılama, tansiyon, şeker ölçümü, sigara bıraktırma gibi eczane temelli ekstra hizmetlerde sabit bir ücret ödenmesi ve eczane dışına çıkarılan sağlık ürünlerinin tekrar eczane kanalıyla halka ulaşmasının sağlanması gibi konuların düzenlenmesi gerektiğini söyledi. 

Bilimsellikten uzak ‘aşı karşıtlığı’ kampanyalar sağlığı riske atar
Çolak, son zamanlarda gündemde yer alan aşı karşıtlığı konusuna da değinerek bilimsellikten uzak aşı karşıtı kampanyalarla birey ve toplum sağlığının riske atılmaması gerektiğinin altını çizdi.
“Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan söylemlerle, kirli bilgilerle geliştirilen aşı karşıtı kampanyalar; toplumda kafa karışıklığı yaratmakta, aileleri tedirgin etmekte, salgınların başlamasına zemin hazırlamakta ve toplum sağlığını riske atmaktadır” diyen Çolak, “Aşı yaptırmanın hafif ateş, kol ağrısı gibi hızla iyileşecek yan etkiler dışında çocuğunuza zarar vermeyeceğini unutmayın. Aşıyla önlenebilecek hastalıkların çocuğunuzun, ailenizin ve toplumun geleceğini karartmasına müsaade etmeyin” açıklamasında bulundu. 

Türk kelimesinin kaldırılması doğru değil
Çolak, basın mensuplarından gelen “Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile gündeme gelen ve bu örgütlerin adında yer alan Türk ifadesinin çıkarılması konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı: “Mesele Türk ve Türkiye meselesi değil. Biz yasa ile kurulmuş bir meslek örgütüyüz. Asıl tehlikeli gördüğümüz şey Türk ve Türkiye kelimeleri yurt dışında tanınırlığımızı sağlıyor. Bu nedenle Türk kelimesinin kaldırılmasını doğru bulmuyoruz. Siz üyeleri zorunlu üye olmaktan çıkarırsanız herkes kendine göre bir yapı kurar. O zaman da bir curcuna ortaya çıkar, muhatap olmaz ve bu örgütler çöker. Eğer biz ülkede demokrasinin gelişmesini istiyorsak, herkesin söz hakkı olduğunu söylüyorsak ve herkesin kamuya sağlayacağı yararları en geniş ölçekte konuşmak istiyorsak özgürlükler ve demokrasi konusunda en geniş tavrı göstermek zorundayız. Tek sesliliğe yönelik bu tavır karşısında kaygılarımız ve kuşkularımız devam ediyor.”

Etiketler:
 
İş hayatının tercihi girişimci olmak
 
AVM’ler 2,2 milyar ziyaretçi çekti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Rengarenk resimler sımsıcak gülümseme
Resimlerini ilk gördüğünüzde yaklaşıp incelememenizin imkansız olduğu ...
El yapımı çanta yapmak insanlara cazip geliyor
Fabrikasyon ürünlerin çoğaldığı günümüzde, el işçiliğine önem giderek ...
Kontroller ve denetimler azaldı
Tarihi Ulus halinde son günlerde denetimsizlik ve kontrolsüzlüğün arttığını ...
 
Geleneksel sanatlar toplum tarafından bilinmeli
Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında Ağrı Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar ...
Ankara’nın değeri sof kumaş yeniden canlanıyor
Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma ...
‘Kanlı Nigar Müzikali’ sezon finali yapacak
Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan ‘Kanlı Nigar ...
 
Altındağ kalplerde iz bıraktı
Altındağ Belediyesi’nin 2017 yılına damga vuran yatırımları Cemil Meriç ...
Özel organizasyonlar için özel hizmet
Özel günlerde, marka yönetiminde ve kurumsal projelerde şirketlerin eli ...
Küçük Prens yaz turnesine çıkıyor
Başkent Kültür Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan ‘Küçük Prens’ ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva