ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bingöl'de 4 terörist etkisiz hale getirildi
Bingöl'de 4 terörist etkisiz hale getirildi
Portekiz'de orman yangını
Portekiz'de orman yangını
Rejim İdlib'i yine vurdu: 17 sivil öldü
Rejim İdlib'i yine vurdu: 17 sivil öldü
Ukrayna'da Zelenskiy'den genel seçim zaferi
Ukrayna'da Zelenskiy'den genel seçim zaferi
Kurban Bayramı tatili için 'ek sefer izni' kararı
Kurban Bayramı tatili için 'ek sefer izni' kararı
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Nisan 2019 Çarşamba - 07:08

Suriyeliler bizimle aynı şartlarda olsun

Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Bülent Erdoğan, odanın birçok problemi olduğunu, en büyük problemin ise kaçak iş yerleri olduğunu söyledi. Oda başkanı kaçak iş yerlerinin insan sağlığını tehdit ettiğine dikkati çekti.

Suriyeliler bizimle aynı şartlarda olsun

ESRA SARI 

Kadınlar için vazgeçilmez sosyal alanlar kuaför salonları. Ankara güzellik salonları konusunda öncü şehirlerden bir tanesidir. Günümüzde kadınlar ve erkekler için ‘güzellik’ önemli konulardan. İnsanlar, kuaför salonuna giderek kaş kontürü ve dizaynı, kalıcı makyaj, saç kesimi ve dizaynı, ağda gibi birçok alanda hizmet alabiliyorlar.   Kuaförler özellikle kadınların en çok gittiği işletmelerden birisi. 

Bizde Ticari Hayat Gazetesi olarak Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Bülent Erdoğan ile bir araya geldik. Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf Odasında buluştuğumuz Erdoğan, odanın sorunlarını gazetemize anlattı. Sorularımızı cevaplayan Erdoğan, “Merdiven altı kuaför salonları var. Bu işletmelerin hijyen şartları çok kötü. Ucuza çalışıyorlar. Dükkânların camlarında 3-5 TL’ye fön çeken, saç kesimi yapan kaçak işletmeler var. Üstelik kullandıkları malzemeler kötü ve kalitesiz olduğu için sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Ürünlerin içerisinde amonyak oranı fazla olduğu için ürünlerin kanser yapma ihtimali yüksek. Biz de kaçak iş yerleriyle mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. 2014-2018 yılları arasında odaya üye 1670 kişinin katılımı oldu” dedi. 

Ankara’da odaya kayıtlı 3 bin üyenin olduğunu dile getiren Erdoğan, odanın gelir kaynağının aidat olduğunu belirterek, çoğu üyenin aidatları düzenli ödemediğini de sözlerine ekledi.  

Erdoğan; “Teknoloji gelişti, artık biz de daha çok ilim- bilim çağına göre hareket ediyoruz”

Erdoğan, odanın birçok sorunu olduğunu söyleyerek, başkanlığını yürüttüğü sürece odanın sorunlarını çözmeye yönelik projelerinin olduğunu aktardı. 2014 yılından itibaren odanın başkanlık görevini üstelendiğini söyleyen Erdoğan, oda başkanlığına seçilmeden önce odanın kara düzenle yönetildiğine dikkati çekerek, odanın şu an sistematik bir şekilde yöneltildiğini söylüyor. Erdoğan, “Teknoloji gelişti, artık biz de daha çok ilim- bilim çağına göre hareket ediyoruz. Sistematik çalışıyoruz“ dedi. 

Erdoğan; “İş yeri denetleme danışmanlık birimimiz sahada gezdi”

Kuaförlerin en büyük probleminin kaçak iş yerleri olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Merdiven altı kuaför salonları var. Bu işletmelerin hijyen şartları çok kötü. Ucuza çalışıyorlar. 3-5 TL’ye fön çeken, saç kesimi yapan kaçak işletmeler var. Üstelik kullandıkları malzemeler kötü ve kalitesiz olduğu için insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ürünlerin içerisinde amonyak oranı fazla olduğu için ürünlerin kanser yapma ihtimali yüksek. Biz de kaçak iş yerleriyle mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Kaçak salonların camlarında yazan yazıları sildim. 2-3 liralık merdiven altı ürünlerle çalışan salonlara dava açtım. Şu anda camlarda yazılı branda kalmadı. İş yeri danışmalık denetleme birimini kurduk. İş yeri denetleme danışmanlık birimimiz sahada gezdi. Ruhsatı olmayan kaçak salonları, oda kaydı ve esnaf sicil kaydı olmayan salonları tespit ettiler. ”

Erdoğan; “Kaçak işletmeleri, belediyeye bildiriyoruz”

İş yeri danışmanlık denetleme biriminin ilçe ilçe dolaştığına da değinen Erdoğan, tespit ettikleri kaçak işletmeleri belediyeye bildirdiklerini söyledi. 

Kaçak işletmeler haksız rekabete yol açıyor 

‘Kaliteli ürün kullanan ve iyi hizmet veren esnafımız da var‘ diyen Erdoğan, kaçak işletmelerin haksız rekabete yol açtığını belirterek, aynı zamanda insan sağlığını da tehdit ettiğine dikkati çekti. Ankara’ da 500 kaçak işletmenin çıkabileceğini de belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Dükkan açmak isteyen kişi vergi levhasını çıkartıyor ama esnaf odasına kayıt yaptırmıyor. Odaya kayıt yaptırmadığı için de devletin esnaflara verdiği bütün imkanlardan faydalanamıyor. Belediyeden ruhsat almıyorlar. Çünkü belediyeye 2 bin beş yüz lira ödemek zorundalar. Bu parayı ödemek istemedikleri için odaya kayıt olmak istiyorlar ama 2 bin beş yüz lira ödemek istemiyorlar.” 

Erdoğan; “Herkes kuaför olmamalı”

‘Herkes kuaför olmamalı’ diyen Erdoğan ayrıca, Türkiye’de işletme açmanın zor olmasını istediğini belirterek, dükkan açmanın Türkiye’de kolay bir durum olduğunu aktardı. Erdoğan, “5-10 bin liraya küçük bir kuaför dükkanı açılabiliyor. Bu sebeple kalitesiz dükkanlar ortaya çıkıyor. Bu sebeple kuaför olmak zorlaşmalı.” dedi. 

Erdoğan; “Suriyeli berberler odaya kayıtlı değil “

‘Karapürçek ve Siteler bölgesinde Suriyeli berberlerin olduğunu söyleyen Erdoğan, Suriyeli berberlerin de piyasada var olduğunu söyledi. Suriyeli berberlerin odaya kayıtlı olmadıklarının altını çizen Erdoğan, Suriyelilere iş yeri açma belgesinin verildiğine ayrıca, Suriyeli çalışanlara daha çok imkân verildiğine dikkati çekti. Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:  

“Biz Suriyelilerin odaya kayıt olmadan ya da veri levhası açtırmadan iş yeri açmalarını kesinlikle istemiyoruz. Çünkü bizim düzenimiz bozuluyor. Odama kayıtlı esnafıma iyi ve kaliteli malzeme kullanmasını ve ucuza çalışmamasını söylüyorum. Vatandaşlara, güzel hizmet verin diyorum.  Suriyeli berberlere sağlanan imkânlar sebebiyle maliyeti diğer berberlere göre düşürüyorlar. Bu sebeple ucuz çalışıyorlar. Suriyeliler iş yeri açabilir ama odamıza kayıt olsunlar. Ve vergi levhası koysunlar. Bizim kontrolümüz altında olsunlar. Bizimle aynı şartlarda olsunlar. Bizim odamıza sürekli şikâyet dilekçesi geliyor. Üyemiz olmadığı için şikâyetlere bir çözüm yolu bulamıyoruz.  Suriyelilerin açtıkları iş yerleri çok kötü…

Depo gibi bir alanı kuaför salonuna dönüştürmüşler. Ayrıca tabelalar da Türkçe değil. Amaçları sadece kendi çevrelerinden para kazanmak… Oda olarak bize yetki verecekler ki biz de Suriyeli berberleri sınava tabi tutalım. Suriyeliler geçinmek için çok ucuza çalışıyorlar. Onlar da mağdur. Bu mağduriyetin giderilmesi için bir denklik şart ” ifadesini kullandı. 

Kuaförlük mesleğinin zor bir zanaat olduğuna işaret eden Erdoğan, kuaförlük sektöründe çalışan insanların hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini dile getirdi. 

Müşterinin mağdur olduğuna dikkati çeken Erdoğan, vatandaşların tüketici mahkemesine başvurması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Suriye’den gelen berberleri yetenekli bulmuyoruz

Suriyeli berberlerin Ankara’da var olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Odamıza dışarıdan 33 tane Suriyeli öğrenci getirildi. Suriyeli öğrenciler Avrupa Birliği Projesi ile kuaförlük sektöründe meslek edinmişler. 3 ay sigortalı iş yerlerinde çalışmalarıı lazım. O yüzden Suriyelileri odamıza getirdiler. Suriyeleri yeteneklerine göre kuaförlere yerleştirecektik ama kuaförlük mesleğine dair bir şey bilmiyorlar. 33 Suriyeliden birini bile işe sokmadık. Çünkü kuaförlük namına hiçbir şey bilmiyorlar.

Ayrıca Suriyeliler Türkçe de bilmiyorlar. Dil bilmeyen birisi, istediği kadar zanaatkâr olsun iş yapamaz. Kuaförlük mesleğinin temelinde iletişim var. Vatandaşın istediğini anlayacaksınız ki saçını ona göre keseceksiniz ya da boyayacaksınız. Kuaförlük, iletişim işi. Gittiğiniz ülkenin dilini bilmek zorundasınız ki müşteriyi anlayın. Suriye’den gelen berberler Türkçe bilmiyor. Suriye’den gelen berberleri çok yetenekli bulmuyoruz” şeklinde konuştu. 

Bir caddede 5 tane kuaför var ama belediyenin ruhsat vermeme yetkisi var

Erdoğan ayrıca, kuaförlerin bir sıkıntısınında bir caddede ya da sokakta birden fazla kuaför salonunun bulunması olduğunu belirtti. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

“Örneğin; Kızılay’da bir apartman dairesinde 4 tane kuaför var. Aslında bu sorunun çözümü basit… Belediyeler bir sokağa bir meslek dalından bir tane dükkan açılmasına izin verecek. Böyle olursa sorun ortadan kalkar. Belediye ruhsat vermeyecek. Belediyenin ruhsat vermeme yetkisi var. Devletin esnafa sahip çıkmasını istiyoruz. Bir esnaf bir caddede ya da sokakta iş yeri açmışsa diğer işletmeye izin verilmemeli. Bu sadece bize özgü bir problem değil. Diğer esnaf arkadaşlarımızda aynı problemleri yaşıyor” diye konuştu. 

Erdoğan; 20 yaşından sonra kuaför olamazsın”

Kuaförlük sektöründe elemana ihtiyaç olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: “Kuaförlük sektöründe istihdam açığı var.  Çünkü çırak yetişmiyor. Bu durum bir tek bizim sektörde değil tüm el zanaatlarında yaşanan bir sıkıntı. Ama lise ve üniversite öğreniminde öğrenciler ‘kuaförlük’ bölümünü tercih ederlerse bizim sektörde elaman sıkıntısı durumu kalmaz.  Ama kuaförlük mesleğinde yaş çok önemli. Ağaç yaşken eğilir. Çocuklara küçük yaşlarda, meslek öğretilebilir. 20 yaşından sonra kişi, kuaför olamaz. Kuaförlük, el becerisi gerektiren meslek dallarından bir tanesi… “

Kuaförlük bir zanaat

Kuaförlük mesleğinin el sanatı gerektiren bir meslek dalı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Kuaförlük bir zanaat…  Kadın kuaförlüğü konusunda Türkiye çok önemli bir konumda… Türkiye’deki zanaatkârlarımız bu alanda çok iyi gerçekten“ diyerek sözlerini sonlandırdı.  

Bülent Erdoğan hakkında

21 Nisan 1972 yılında Ankara’da doğdu. 1986 yılında Ankara Çankaya’da kuaförlük mesleğine başladı. 1993 yılında Ankara’da vatani görevini yaptıktan sonra kendi kuaför salonunu açtı. 2008 yılında Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezinde Usta öğretici olarak göreve başladı. 2012 yılında Siteler Mesleki Eğitim Merkezinde yine usta öğretici olarak görevine devam etti. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yaptı.

2010 Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf Odası seçimlerinde aday oldu. 2014 seçimlerinde tekrar adaylığını koyan Bülent Erdoğan 26 Ocak 2014 tarihinde başkan olarak seçildi. Oda başkanlığını yürütmekte olan Bülent Erdoğan Kırşehir Çuğun nüfusuna kayıtlı olup evli ve 3 çocuk babasıdır.

Etiketler:
 
Instagram üzerinden İstanbul tanıtılıyor
 
'Türk İşi Dondurma' Avrupa'ya açılacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ötekileştirmeden hizmet edeceğiz
Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinde çalışan personelin korkmaması gerektiğinin ...
Egzaması olan bebeklerde besin alerjisi görülüyor
Egzaması olan bebeklerde besin alerjisi görülme ihtimalinin yüzde 50 olduğuna ...
Vefa ödülleri sahiplerini buldu
Ülkenin geleceğine yönelik çalışma yapanlara ve sivil toplum alanında ...
 
Toruntay, işçi için hükümete seslendi
Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, “Hükümet yetkililerimize ...
Enginar mevsimi geldi
Geçmiş yıllarda çok az üretildiğinden dolayı zor bulunan ve pahalı olan ...
Dokumacılığı canlandırmaya çalışıyor
Kültür Bakanlığı Yöresel Bez Dokuma Sanatçısı Fatma Köker, insanların ...
 
Herkesin faydalanacağı kırıntılar var
Foto muhabiri Serdar Özsoy, yapacağı çalışma hakkında “Her birinin anılarında ...
Tanzim satışlar belli noktalarda durdu
Açıldığı günden beri uzun kuyruklara neden olan tanzim satış noktaları, ...
Herkes Üretmeli
Genç bir girişimci olan Halil Kaygusuz, “Herkes bu tarz bir iş yapabilir. ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BU AY EN ÇOK DOLAR KONUŞULDU
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
30 YILDIR AĞAÇ BAYRAMI KUTLAYAN KÖY
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YAŞLANDIRILMIŞ YÜZLERİ GÖRÜNCE, FARKINA VARDIM…
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SOĞUK MEDENİYET FİNLANDİYA
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
UMUT, DOLAYLI VERGİLERDE…
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
KUTSAL MÜCADELE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BAL, BADEM, BALIK VE DATÇA
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAK ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
S-400’LER GELDİ, MÜTTEFİKİMİZ(!) ABD NE YAPACAK?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAL PARALARDA YENİ DÖNEM
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva