ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
'Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz'
"Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz"
işsizlik oranları arttı
işsizlik oranları arttı
TÜBİTAK 16 personel alacak
TÜBİTAK 16 personel alacak
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
HABERLER>RÖPORTAJ
9 Ağustos 2018 Perşembe - 07:31

Sporu doğru beslenme ile alışkanlık haline getirin

Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi daha gerçekleştirdik. Bu haftaki konumuz profesyonel ya da amatör sporla uğraşan kişilerin, sporcu beslenmesinde yaptığı hatalar.

Sporu doğru beslenme ile alışkanlık haline getirin

ESRA SARI


‘Daha fazla protein daha çok kas algısı en sık görülen hatadır’ diye belirten Şafak, “Beslenme düzeninizde daha fazla protein alımı otomatik bir şekilde kaslarınızın gelişimini sağlamaz. Protein takviyeleri antrenmandan daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir” dedi.
Profesyonel ya da amatör olarak sporla uğraşan, sporu meslek edinmiş sporcuların performanslarını etkileyen faktörlerden biri olan sporcu beslenmesi sporcunun başarısı için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bizde Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile bir araya gelerek, sporcuların beslenmede yaptıkları yanlışları konuştuk. 

Şafak; “Spor daha mutlu bir birey olmamızı sağlar”


Öncelikle, her birey sporla ilgilenmeli mi? 
Spor, sağlıklı ve tam yaşamın olmazsa olmaz parçalarından biri olarak kabul edilmelidir. Kimi meslek olarak, kimi daha fit bir vücut, ince bir bel için kimi sağlıklı ve dinç hissetmek için spor yapar. Çok çeşitli spor dalından, kişiye uygun alternatiflerin bulunması fiziksel ve zihinsel sağlık için gereklidir. Vücut spor yaptığı sürece endorfin salgılar ve bu da daha mutlu bir birey olmanıza, depresyon, anksiyete (endişe) ve diğer psikolojik sorunların şiddetinin hafiflemesine sebep olur. Kemiklerin ve kas sisteminin güçlenmesini sağlarken bunlara bağlı hastalık oluşumunun önlenmesini ve gecikmesini sağlar. Uykunuzu düzene sokar. Daha dinç, dinamik bir bedene sahip olursunuz ve zihin fonksiyonlarınızı geliştirerek bunama riskini düşürür. Sporun hayatımızdaki önemi oldukça fazla. Kısacası sağlıklı yaşam ve istediğiniz bedene sahip olmanız için severek yapacağınız, mutlaka kendinize uygun bir spor dalını düzenli olarak yaşamınızda oturtmalısınız. 

Şafak; “Kontrolsüz beslenme (öğün atlama, spor öncesi ya da sonrası yanlış beslenme davranışları) ile düzensiz ya da düzenli spor yapmak başlı başına en sık yapılan hatalardandır”


 Peki, spor yapanların beslenmelerindeki en bariz hatalarına örnekler verebilir misiniz? 
Kontrolsüz beslenme (öğün atlama, spor öncesi ya da sonrası yanlış beslenme davranışları) ile düzensiz ya da düzenli spor yapmak başlı başına en sık yapılan hatalardandır. Daha fazla enerji harcamak ve daha çok yağ yakmak adına uzun süre açlık sonrası spor yapıldığı görülmektedir. Uzun süre açlık ya da besin içeriği ve enerji değeri yüksek bir öğünden hemen sonra spor yapılmamalıdır. Spordan önce ve sonra yapılacak egzersiz türü, şiddeti ve süresine uygun öğünler tercih edilmelidir. Gün içindeki ve egzersiz sırasındaki sıvı alımında yetersizlikler olmamalı özellikle egzersiz sonrasında termo-regülasyon (artan vücut sıcaklığının dengelenmesi) için serin su (suyun soğukluğu 5 ila 10 derece olmalı) içimine dikkat edilmelidir. 

Şafak; “Beslenme düzeninizin ve besin takviyelerinin kullanım dozu, süresi tamamen kişiye özgüdür”


Vücut geliştirmek, kas yapmak adına yapılan egzersizlerde ‘Daha fazla protein daha çok kas’ algısı en sık görülen hatadır. Beslenme düzeninizde daha fazla protein alımı otomatik bir şekilde kaslarınızın gelişimini sağlamaz. Protein takviyeleri antrenmandan daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir, ancak yeteri kadar çalışmıyorsanız tatminkâr sonuç elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Ve herkesin protein takviyesi alması da doğru değildir. Protein ağırlıklı beslenmek, karbonhidrat tüketmemek ya da yağ yakıcı, kas yapıcı veya enerji vermesi adına bilinçsizce besin takviyeleri kullanmak sağlığınız için büyük risktir. Beslenme düzeninizin ve besin takviyelerinin kullanım dozu, süresi tamamen kişiye özgüdür. Çevrenizdeki spor planları artı beslenme programlarına yönelik listeleri kendi hayatınıza uyarlamaya çalışmamalısınız. Size özel beslenme programı için diyetisyen ve egzersiz düzeniniz için spor antrenörlerine danışarak daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. 

Şafak; “Zeytinyağı, fıstık ezmesi, kavrulmuş badem, ceviz…”


Spor yapanların yağların (yağ) yakımını hızlandırmak için yaptığı en büyük hatalar nelerdir? 
Spor yapan kişilerin genellikle spor yapma nedenleri arasında yağ yakımı gelmektedir. Bu nedenle beslenmeden yağı tamamen çıkartmaya çalışmak yapılan en büyük hatalardandır. Yağ tüketmek yağın metabolizmasında, bir başka deyişle yağ yakımında önemli rol oynuyor. Aynı zamanda yağ tüketimi vücuttaki hormonal sisteme olumlu etki ederek metabolizmanızın daha hızlı işlemesine ve genel olarak daha sağlıklı olmanıza yarıyor. Yapılan çalışmalar sonucu özellikle spor yapan ve yağ tüketmeyi bırakan kişilerde vücudun yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin kullanılamamasına sebep olduğu görülmektedir. Bu kadar işlevi varken yağ tüketmemek söz konusu bile olmamalı. Tabi yağ kaynaklarına, kalorisinin fazla oluşuna, tüketim sıklığı ve miktarına dikkat edilmelidir. Zeytinyağı, fıstık ezmesi, kavrulmamış badem, fındık, ceviz, hindistan cevizi yağı ve avokado gibi bitkisel yağlar seçilebilecek sağlıklı kaynaklardandır. 
Karbonhidrat kısıtlı, protein ağırlıklı beslenme şeklini uygularsam enerji olarak yağı kullanır ve yağ kaybı sağlarım düşüncesinden kurtulun. Aynı şekilde çok düşük kalorili diyetlerle daha hızlı ve daha çok yağ kaybı elde edilmeye çalışılması vücudun tüm çalışma sistemini olumsuz etkileyeceğinden spor sırasındaki performansınızı düşürecektir. Spor öncesi ve sonrası optimum karbonhidrat ve protein içeriğine sahip bir ara öğün yapmanız yağ yakımını destekleyecektir. İçeriğini bilmeden supplement kullanmak geri dönüşü mümkün olmayan ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden dikkatli bir araştırma yapmadan, diyetinize etkisi hesaplanmamış ve size uygun olup olmadığı araştırılmamış sporcu besin takviyeleri, supplementleri kullanmamalısınız. Doğru ve yeterli beslendiğinizden eminseniz ancak amacınıza daha hızlı ulaşmak adına vücudunuza, yaşınıza ve sağlık koşullarınıza uygun olmayan şiddetli ve yoğun antrenmanlar yapıyorsanız bunlardan kaçınmalısınız. 

Şafak;“Pilav, makarna,ekmek ve kurubaklagil mutlaka tüketilmeli”


Yağ yakımını hızlandırmak için karbonhidrat ve bitkisel yağlardan uzak durulması doğru mu? 
Kesinlikle yanlış. Karbonhidrat kaynağı besinler özellikle sporcular için temel enerji kaynağıdır. Pilav, makarna, ekmek, sebze ve kurubaklagil gibi kompleks karbonhidrat kaynakları sporcuların beslenme programında uygun ölçülerde mutlaka bulunmalıdır. Besinler ile alınan karbonhidratlar kas ve karaciğerde glikojen olarak depolanır. Yüksek karbonhidratlı beslenme sayesinde sporcular bu glikojen depolarını 1,5-2 kat artırabilir. Sporcularda glikojen depolarının fazla olması dayanıklılık sürelerinin de artması demektir. Bu yüzden günlük alınan enerjinin büyük kısmını karbonhidrat kaynakları oluşturur. Sporcularda günlük alınan enerjinin yüzde 60-65’i karbonhidrat kaynağı besinlerden gelmelidir. Dayanıklılık sporlarında bu değer yüzde 70’e kadar çıkabilir. Alınması gereken karbonhidrat miktarı vücut ağırlığına göre de hesaplandığında; egzersiz süresine ve şiddetine göre günlük 5-10 g/kg karbonhidrat alınabilir. Günde 1 saat antrenman yapan birinin günlük 5-6 g/kg; 3-4 saat antrenman yapan birinin ise günlük 8-10 g/kg karbonhidrat alması yeterli olur. 

Sporcuların beslenmesi için özel bir beslenme programına ihtiyaç var mı?
Beslenme, herkesin parmak izi kadar kendine özgü olduğu gibi sporcuların beslenmesi de sporcuya özel olmalıdır. Çünkü enerji ve besin ögeleri gereksinimleri yaşa, cinsiyete, ağırlığa, boya, yapılan spor dalına ve sıklığına göre farklılık gösterir. Spor daha kaliteli ve sağlıklı bir hayatı sunarken yanlış beslenme sonucunda performans düşüklüğüne neden olabilir. Ancak sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli veya besin yoktur. Genel olarak sporcuların yeterli sıvı alımını sağlaması, karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz düşük olması önerilmektedir.

Sporcunun, beslenmesinde amacı ne olmalı?
Sporcu beslenmesi ile ilk temel hedef; sporcu sağlığının korunması ve performansının arttırılması olmalıdır. İstenilen hedefe ulaşmak için yeterli ve dengeli beslenmek ve antrenmanların düzenli yapılması gerekmektedir. Bu koşullara uygun olunduğunda sporcu ideal kilo, yağ ve kas yüzdelerine sahip olacak, performansında problem yaşamayacaktır. Beslenme planı sporcunun motivasyonunu, egzersiz performansını olumsuz etkilememeli, sakatlanma ve kronik hastalık riski oluşturmamalıdır. Sonraki amaçlar yağ yakımı, kas artışı ya da kilo verme-alma olabilir. Sağlığın korunması esas alınarak istenilen hedefe ve şartlara uygun beslenme planları hazırlanmalıdır.

Peki, sporcuların yarışma ya da antrenmanlar öncesi beslenme şekillerinde bir değişiklik var mı?
Sporcunun ağırlığı, vücudundaki yağ miktarını, yağsız doku miktarını, sıvı kütlesini, spor dalındaki başarısını, hızını, gücünü ve dayanıklılığını etkiler.  Yarışma ya da antrenman öncesi beslenmenin amacı; açlığı önleme, gerekli sıvıyı sağlama yarışma-antrenman sırasında gereksinim duyulan ek enerjiyi (özellikle karbonhidratlardan) sağlamaktır. Profesyonel sporcuların yarışma ve yoğun antrenman öncesinde (3-4 saat öncesi) normal koşullara göre daha fazla karbonhidrat (200-300 g) tüketmeleri performansı arttırmaktadır.  Ancak yarışma ya da antrenman öncesindeki zaman dilimi kısa ise mide boşalmasını sağlamak için son öğünün hacmi az olmalıdır. Yarışma-antrenman öncesi mideyi rahatsız etmeyecek, sevilen ve daha önce denenen yiyecekler tercih edilmelidir. 
Özetle her spor dalına ve her bireye göre değişkenlik göstermekle birlikte yarışma ya da yoğun antreman öncesi öğünlerin temel ilkesi; yeterli sıvı, düşük yağ ve posa (mide boşalımını kolaylaştırmak ve gastro-intestinal problemleri azaltmak için), yüksek karbonhidrat, orta düzey protein ve alışkın olduğu yiyeceklerin sporcuya sunulması gerekir.

Şafak; “Piyasada sporcu ürünleri, kreatin, protein tozu, ginseng ve vitaminler gibi pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler tüketilmeden önce yaş, cinsiyet, ilgilenilen spor dalı, sporcunun amatör veya profesyonel olması gibi pek çok özelliğe dikkat edilmelidir”


Yetersiz ve dengesiz beslenen sporcuların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Sporcunun sağlıklı ve tam beslenememesi sakatlanmalara, performans düşüklüğüne, isteksizlik, kronik yorgunluk ve birtakım hastalıklara sebebiyet verebilir. İster amatör ister profesyonel düzeyde olsun sporcular kaybettikleri enerjiyi karşılamak ya da kas artışını desteklemek amacıyla destekleyici ürünleri tercih etmektedir. Piyasada sporcular için, kreatin, protein tozu, ginseng ve vitaminler gibi pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler tüketilmeden önce yaş, cinsiyet, ilgilenilen spor dalı, sporcunun amatör veya profesyonel olması gibi pek çok özelliğe dikkat edilmelidir. Yapılması gereken en doğru yöntem bir beslenme uzmanı ile spor düzenine uygun beslenme planları oluşturulmalı, düzenli kilo kontrolü ve vücut kompozisyon (vücut yağ oranı, kas oranı, sıvı yüzdesi, bel/kalça çevresi, kol çapı gibi) ölçümleri takip edilmelidir. Günlük enerji ve besin değerlerini tam alan sporcuların hangi öğünde ne kadar ve hangi besinleri birbiri ile kombin edeceklerini bilmeleri adına düzenli beslenme planlarını yenilemelidirler. 

Şafak; “HBM, BCAA, CLA, kreatin, L-karnitin gibi ürünlerin kullanımı her sporcu ya da her spor yapanlar için uygun değildir”


Beslenme şekli ve günlük aktivite nedeniyle kaybedilen sıvının yerine konması için yeterli miktarda su ve sıvı içecek alınması gerekir. Profesyonel ya da amatör sporcuların protein tozu içeceği ya da farklı sıvı takviyeler kullanması sizce doğru mu?
Halk arasında en çok bilinen ve özellikle ağırlık antrenmanı yapanların en sık tercih ettiği ürün protein tozları ya da proteinden zenginleştirilmiş gıdalardır. Diyet ile alınan kaliteli protein miktarı (yağsız kırmızı et, hindi eti, yumurta, balık, süt ve süt ürünleri kurubaklagiller protein açısından kaliteli protein kaynaklarıdır) artırılarak protein tozlarına gerek kalmayabilir. Ancak bazı durumlarda, özellikle ağır antrenman dönemlerinde ihtiyaç duyulan protein miktarı besinler ile karşılanamaz ve bu ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ihtiyaç duyulan proteinin ilk olarak besinler ile karşılanması; yetersiz olursa bu ürünlerin denenmesidir. Tüketilen protein tozu içecekleri ya da enerji veren sıvı takviyeleri varsa, besin değerleri bilinerek günlük ihtiyaçlardan düşürülerek tüketilmelidir. Ancak egzersiz sırasında yoğun içerikli içecekler olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca fazla protein alımının karaciğer ve böbreklerin daha fazla yorulmasına ve vücuttan kalsiyum atımına da neden olduğu unutulmamalıdır. Uzmanlar olarak sporcu içeceklerini sporcuya egzersiz sırasında az miktarda karbonhidrat ve terle kaybettiği mineralleri sağlaması için önermekteyiz. Eğer 1 saat veya daha fazla sürecek bir yarışma ve antrenman ise yüzde 4-8 oranda karbonhidrat içeren sporcu içeceklerinin kullanılması uygundur. Sporcunun fazla protein veya amino asit kullanımı, proteinlerin atım ürünü olan ürenin vücuttan uzaklaştırılması için idrar çıkışını artırdığı, böylece vücuttan daha fazla sıvı kaybedildiği ve dehidrasyona (vücudun fazla sıvı kaybetmesi) neden olduğu bilinmelidir. Hedef her daim egzersiz başlangıcında ve sonrasında 15-20 dakika aralarla, 150- 350 ml sıvının yavaş yavaş tüketilmesiyle vücuttaki sıvı dengesini sağlamak olmalıdır. Bu sıvı alımı normal koşullardaki bir sporcu için mineralli su, serin su tüketimi ile de sağlanabilir. Vitamin-mineral kaynaklı veya izotonik kaynaklı ürünler vücudunuzun hidrasyon (sıvı desteği) ve enerji kayıplarının önüne geçerler ve performansınızı daha uzun süre ile korumanıza yardımcı olurlar. 
Yağ yakımını hızlandırmak, iyileşme sürecini hızlandırmak ya da kas oluşumunu destekleyen spor besin takviyeleri olarak en çok bilinen beta alenin, hidroksimetilbütirat (HBM), BCAA, CLA, kreatin, L-karnitin gibi ürünlerin kullanımı her sporcu ya da her spor yapanlar için uygun değildir. Yapılan araştırmalar sonucu bu ve benzeri ürünlerin sporculardaki etkilerinin değişkenlik gösterebileceği, dikkatli kullanım ve dozlarının uzmanlar tarafından ayarlanarak düzenli takiplerle alınabileceği bilinmelidir. Önceliğinizin besinler ve antremanlarınızın düzeni olduğunu bilerek, takviyelere gerek duymadan da verimli sonuçlar alabileceğinizi unutmayınız. 

Şafak; “Düzenli spor yapmak önemli”


Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Spor ile ilgilenmek spor salonlarında spor yapmayı, atlet olmayı ya da basketbol oynamayı gerekli kılmaz. Haftalık halı sahada futbol oynamak, düzenli yürüyüş yapmak, ata binmekte bir spordur ve günlük hayatınızda size motivasyon kaynağıdır. Önemli olan düzenli olarak yapılmasıdır. Bozulan spor düzeni ya da küçük yaşta başlamadım geciktim bahanelerini bırakarak hayatınızın her evresinde düzenli spor yapma kararı alabilirsiniz. Bununla birlikte çevrenizdeki insanları da kendinize spor arkadaşı olarak davet edin. Profesyonel ya da amatör sporcu olmanız önemli değil. Aynı zamanda saatlerce spor yapıyorsunuz; iki saat kondisyon çalıştınız, üstüne iki saat ağırlık… Doğru ve dengeli beslenmediğiniz taktirde, tek düze (salata bol tavuk ızgara, meyve ve süt kombinleri  vs.) beslendiğiniz sürece spordan sağlıklı bir verim almanız çok zordur. Yaşamın her alanında olduğu gibi beslenme düzeniniz, beslenme çeşitliliğiniz dengeli ve doğru değilse istediğiniz sonuçları elde edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Enerjinize enerji katacağınız, sağlıklı ve tam yaşıyorum diyeceğiniz güzel günleriniz olsun.

Etiketler:
 
CW Enerji güneş enerjisi yatırımlarını hızlandırıyor
 
Ceza yasalarında ağır suç olarak yer almalıdır
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cam’dan bir dünya
Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde cam sanatını icra eden Mustafa Kural ile cam sanatı hakkında konuştuk.
Keçi sütünden katkısız dondurma
Kırsal Kalkınma Projesi desteğiyle, Karaman Ermenek’te kurulan Çatalbadem ...
Nefes ve sabırla cama şekil vermek
Cam ustası Mehmet Emin Gelir, camın oluşum süreci, hikayesi ve kendisi hakkında bilgiler verdi.
 
Futbolumuz daha da gelişecek
Ankara Amatör Kulüpler Federasyon Başkanı Murat Kandazoğlu, “Ankara’da ...
Gebelik ve emzirme döneminde beslenme önerileri
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile keyifli ve ...
Sesleriyle umut oluyorlar
Çankaya Belediyesi’nin Sesli Kütüphane hizmeti, gönüllü okuyucuların sesiyle ...
 
Çocuk istismarı büyük bir sorun ve ciddi bir suç
Psikolog Neşe Polat İrgi, çocuk istismarının büyük bir sorun ve ciddi ...
Ankara’nın Metropol İlçesi: Yenimahalle
Ankara’nın en eski ve en büyük ilçelerinden bir tanesi Yenimahalle. Yenimahalle, ...
İmplant Tedavisinde Başarı Oranı Yüksek
Diş sağlığı, 20’lik dişler ve İmplant tedavileri hakkında Diş Hekimi İbrahim ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
15 TEMMUZ'UN ARDINDAN...
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR RETROSU
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
YOLSUZLUK BELASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ÜZERİNDEN BÜYÜK İSRAİL'E GİDEN YOL
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva